Przejdź do treści

Izabela Sopalska-Rybak: “Trzydziestoletniej kobiecie ginekolog powiedział, żeby wróciła do niego z mamą. Nie ma mojej zgody na takie traktowanie”

Izabela Sopalska-Rybak, prezeska fundacji Kulawa Warszawa
Izabela Sopalska-Rybak, prezeska fundacji Kulawa Warszawa / Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Jak starzeje się wzrok kobiet? Sprawdź, co możesz zrobić, by spowolnić ten proces
Dorota Gardias o swojej chorobie: Uzmysłowiłam sobie, że nasze życie jest bardzo kruche
Czekają nas dodatkowe obostrzenia w święta Bożego Narodzenia? Premier: „Te święta mogłyby być spokojniejsze, gdyby kolejne kilka milionów Polaków się zaszczepiło”
„Depresja to prawdziwe cholerstwo. Gdy uderza, życie potrafi być naprawdę strasznie trudne”- mówi psycholożka Monika Kotlarek. Jak pomóc samemu sobie w depresji?
Wszystko, co chcesz wiedzieć o antybiotykach, a być może nie miałaś kogo zapytać – wyjaśnia lek. Małgorzata Stefańska

– Sama mam niepełnosprawność ruchu i odmówiono mi badania, bo nie chodzę. Ginekolożka powiedziała, że nie będzie mnie dźwigać. Ale najbardziej uderzyło mnie, co przechodzą w gabinetach osoby niewidome – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Izabela Sopalska-Rybak, prezeska fundacji Kulawa Warszawa.

 

Karolina Sarniewicz: Skąd pomysł zbadania, jak bardzo dostępne dla kobiet niepełnosprawnych są gabinety ginekologiczne? Do fundacji Kulawa Warszawa zgłaszały się pacjentki, które doświadczały utrudnień w tym zakresie?

Izabela Sopalska-Rybak: Temat dostępności usług ginekologicznych pojawił się w naszej fundacji jakieś trzy lata temu. Nasza ówczesna wiceprezeska zarządu Katarzyna Bierzanowska zaproponowała przeprowadzenie badań na ten temat, czym zajęły się nasze badaczki Justyna Dubanik, Magdalena Kocejko, Milena Trojanowska i Agnieszka Wołowicz

Wyniki badań zostały wydane w zeszłym roku. W tym roku realizujemy projekt Dostępna Ginekologia, który ma na celu zwiększenie dostępu do informacji na temat dostępnych usług ginekologicznych dla kobiet z różnymi niepełnosprawnościami oraz do samych tych usług. W ten sposób powstała strona internetowa z wyszukiwarką dostępnych gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami oraz zakładki edukacyjne dla nich i dla personelu medycznego.

Wyniki musiały być zatem niezbyt optymistyczne. Czego najbardziej brakowało?

Podstawowa rzecz, do której powinny mieć dostęp wszystkie kobiety z niepełnosprawnościami, to informacja – a jej brakuje. Nawet jeżeli usługi są dostępne, a kobiety o nich nie wiedzą, to z nich nie skorzystają. Ważna jest też kwestia samej dostępności usług ginekologicznych, a ta jest na bardzo kiepskim poziomie. Kobiety z niepełnosprawnościami mają prawo do godnych usług ginekologicznych jak każda inna kobieta, a często ich nie otrzymują.

Są u lekarza traktowane gorzej niż kobiety w pełni sprawne?

To, co najbardziej uderzyło mnie w tym raporcie – ale i w historiach spoza raportu – to że kobiety z niepełnosprawnością wzroku często nie są informowane, co dzieje się w trakcie badania. Co gorsza, lekarz nie mówi nawet, kiedy się zacznie, więc pacjentka dowiaduje się o tym, bo zaczyna to czuć. Kobiety widzące są w stanie zauważyć, że coś się dzieje, a niewidząca nie. A to jest naprawdę bardzo ważne, żeby wiedzieć, co wydarzy się za chwilę!

A jeśli chodzi o kobiety z niepełnosprawnością ruchu?

Sama mam niepełnosprawność ruchu, poruszam się na wózku. I zdarzyło mi się niestety, że odmówiono mi badania, dlatego że nie chodzę. Byłam zapisana do gabinetu z obniżanym fotelem, bo poprosiłam o zapisanie właśnie do takiego. Upewniałam się, że zostałam dobrze zapisana i wszystko niby miało być ok, ale dzień przed wizytą dostałam telefon z informacją, że zostałam zapisana do złego gabinetu i właśnie przepisali mnie do prawidłowego. No więc  jeszcze raz powtórzyłam, że poruszam się na wózku i potrzebuję obniżanego fotela. Że muszę być w tym konkretnym gabinecie – podałam jego numer – na co powiedziano mi, że  teraz już wszystko będzie dobrze. Tymczasem na miejscu okazało się, że jestem w złym gabinecie. Pani ginekolożka odmówiła badania, bo powiedziała, że nie będzie mnie dźwigać. Takich historii jest mnóstwo. Następnym razem do lekarza mogłam pójść pół roku później. Na szczęście nie miałam problemów zdrowotnych, ale to mogłoby się bardzo źle skończyć. Pół roku to bardzo dużo czasu w przypadku, kiedy ktoś ma choroby ginekologiczne. Do takiej sytuacji nie powinno dojść nigdy.

Kobiety z niepełnosprawnością wzroku często nie są informowane, co dzieje się w trakcie badania. Co gorsza, lekarz nie mówi nawet, kiedy się zacznie, więc pacjentka dowiaduje się o tym, bo zaczyna to czuć

Dosyć często słyszy się też o przypadkach upokarzania osób niepełnosprawnych u lekarza.

 Tak. W przypadku kobiet z niepełnosprawnością intelektualną często jest w ogóle podważane, że mają prawo przyjść same do lekarza albo że mogą poprosić o tabletki antykoncepcyjnie. I nie chodzi tutaj o żadną klauzulę sumienia, ale o to, że lekarz – nie mówię, że wszyscy, ale takie historie w naszym raporcie są – mówi trzydziestoletniej kobiecie, żeby przyszła z mamą. Nie wyobrażam sobie tego. Mam teraz 32 lata i jest dla mnie niewyobrażalne, żeby jakiś lekarz powiedział mi, żebym przyszła do niego z rodzicem.

Straszne.

To akurat nie będzie historia z raportu, ale czasami kobietom z niepełnosprawnością wzroku również daje się sugestie, żeby przyszły z kimś dorosłym widzącym, żeby na przykład coś przeczytał czy wytłumaczył. Zresztą to dzieje się nie tylko w placówkach medycznych. Całkiem niedawno głośno było o sytuacji, kiedy sklep odmówił w sekretarzowi stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Pawłowi Wdówikowi zakupu na raty – tylko dlatego, że jest niewidomy. Zasugerowano mu “przyjście z kimś dorosłym”. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego. A w kwestii dostępu do usług zdrowotnych nie ma tym bardziej mojej zgody, żeby ktoś tak traktował kobiety z niepełnosprawnościami.

A co czeka u ginekologa kobiety niesłyszące?

One często dowiadują się, że nie mają możliwości skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego – jakby placówki w ogóle nie przyjmowały do wiadomości, że zgodnie z ustawą muszą go zapewnić. Teraz w Warszawie w związku z pandemią jest możliwość skorzystania z tłumaczenia przez 19115 – to taka strona do komunikacji z mieszkańcami Warszawy – ale to sytuacja wyjątkowa. Na stałe każda placówka medyczna powinna sama zadbać o zapewnienie takiego tłumacza.

Dla osób niedosłyszących pomocne byłyby też pętle indukcyjne.

To proste rozwiązanie dla kobiet słabosłyszących, korzystających z aparatów słuchowych czy implantów ślimakowych, które jest bardzo dużym wsparciem, żeby słyszeć lepiej. Wtedy mówi się do mikrofonu i dźwięk wpada bezpośrednio do ucha osoby, która korzysta z aparatu. Niestety rzadko można ją znaleźć w polskich gabinetach ginekologicznych, chociaż czasem jest to kwestia zachowania prywatności i ochrony danych osobowych. Bo jeżeli ktoś słabo słyszy, to krzyczenie wcale mu nie pomaga, a tylko przyczynia się do głośnego wypowiadania danych osobowych. Pętla indukcyjna byłaby świetna zwłaszcza teraz dla osób, które wspomagają się odczytując z ruchu warg – bo obecnie wszyscy nosimy maseczki. Coś takiego w ogóle jednak nie istnieje w placówkach medycznych – i to jest przerażające.

Każde wyjście do lekarza wiąże się z jakimś upokorzeniem lub dyskryminacją i pozbawieniem elementarnych praw. Absurd, że w ogóle musimy o tym rozmawiać i że nie jest to oczywiste.

No właśnie. Ciężko znaleźć powód, dla którego każda osoba z jakąś niepełnosprawnością nie może skorzystać z usług ginekologicznych w sposób godny. Zwłaszcza, że to nie są jakieś niesamowite usługi, czyjeś widzimisię. To są badania profilaktyczne lub inne potrzebne zabiegi. Mówi się tyle lat o tym, że badania profilaktyczne mogą ratować życie, a kobietom z niepełnosprawnościami się ich odmawia. Nawet jeśli nie bezpośrednio, to odmawia się ich ze względu na brak dostępności architektonicznej czy proceduralnej oraz dostępu do informacji.

W gabinetach często brakuje elementów, które nie są wcale skomplikowane. Na przykład tego, żeby do wszystkich pomieszczeń, gdzie może się znaleźć pacjentka, była możliwość dostania się bez progów i schodów. Tego, żeby wejście do budynku było oznaczone w odpowiedni sposób, żeby kobieta słabo widząca wiedziała, gdzie są drzwi. Albo dostępność strony internetowej, która powinna być zgodna ze standardem WCAG 2.1, a zazwyczaj wcale nie jest.

W gabinetach często brakuje elementów, które nie są wcale skomplikowane. Na przykład tego, żeby do wszystkich pomieszczeń, gdzie może się znaleźć pacjentka, była możliwość dostania się bez progów i schodów. Tego, żeby wejście do budynku było oznaczone w odpowiedni sposób, żeby kobieta słabo widząca wiedziała, gdzie są drzwi

Dlatego stworzyliście wyszukiwarkę gabinetów ginekologicznych, wskazujących na dostępność w nich różnych istotnych dla osób niepełnosprawnych elementów. Czy każdy może dodać do niej i ocenić placówkę?

Tak. Każdy, kto się zarejestruje na naszej stronie dostepnaginekologia.pl, może dodać placówkę i odpowiedzieć na około 40 pytań na jej temat – zaznaczyć, czy coś w niej jest czy czegoś nie ma. Zachęcamy do dodawania takich placówek same kobiety, niekoniecznie tylko z niepełnosprawnościami, ale i placówki medyczne. Placówce jest łatwiej taką listę wypełnić, poza tym nasza lista może być podpowiedzią, czego w gabinecie jeszcze brakuje. Może ktoś zobaczy punkt “mokre chusteczki” i uzna, że je kupi, bo chociaż to nie jest niezbędny element, może bardzo pomóc kobiecie, która nie zdoła skorzystać z bidetu. I zwiększa się w ten sposób dostępność na naszej stronie.

Bo każda placówka otrzymuje od was wskaźnik procentowy, na ile jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Chodzi o to, aby zachęcać placówki, żeby procent dostępności był jak największy. Jeżeli jakaś osiągnie 100 procent, będę zachwycona, bo to będzie oznaczać, że ten gabinet jest dostępny dla kobiet z różnymi niepełnosprawnościami – a to będzie naprawdę coś niesamowitego.

Ile procent ma najwyżej oceniony w tym momencie gabinet?

67. A nie jest to ocena na zasadzie “podoba mi się, bo jest tam kolor niebieski”, ale w systemie zero-jedynkowym, na podstawie listy kontrolnej. No i wierzymy w to, że tutaj sytuacja też się poprawi, bo wiemy, że trwają prace nad zwiększeniem dostępności tego miejsca. Jako administratorzy strony chętnie dodajemy kolejne punkty dostępności, kiedy dostajemy maila, że w placówce pojawiło się coś nowego.

Czy któraś z rzeczy na waszej liście – oprócz tłumacza języka migowego –  jest w ogóle wymagana przez prawo?

Są takie elementy. Na przykład z przepisów wynika bezpośrednio, że do placówki zawsze można wejść z psem asystującym. Niestety na miejscu często dowiadujemy się, że… jednak nie można. Więc na liście możemy zaznaczyć, jaka jest rzeczywista sytuacja u lekarza, ale placówki powinny mieć świadomość, że niewpuszczenie kogoś z psem asystującym może zakończyć się w sądzie.

Dlatego szalenie istotna jest też kwestia przeszkolenia personelu medycznego na temat, jak zachować się w stosunku do osoby z niepełnosprawnością. Nie chodzi tylko, żeby być miłym, bo to powinno być naturalne, tylko o świadomość specyfiki danej niepełnosprawności, potrzeb konkretnej grupy osób. Więc bardzo zachęcamy do tego, żeby placówki uczestniczyły w takich szkoleniach lub organizowały je u siebie.

I tym też się zajmujecie. Na waszej stronie można znaleźć zakładkę z artykułami dla personelu medycznego.

Publikujemy tam informacje na temat potrzeb, jakie mają kobiety z różnymi niepełnosprawnościami, ale piszemy też na tematy prawne. Na przykład wyjaśniamy, na  podstawie jakich przepisów uważamy, że dostęp do usług ginekologicznych powinien być na równym poziomie. Opisujemy także dokładnie, dlaczego konkretne rzeczy znalazły się na naszej liście kontrolnej. Pojawią się też filmy edukacyjne – dla personelu i dla pacjentek – żeby ułatwić otrzymywanie wiedzy.

Dlaczego personel medyczny takiej wiedzy nie posiada?

To nie jest tak – chciałabym to podkreślić – że personel nie chce jej posiadać i koniec. Personel czasem nawet nie ma świadomości, że może wiedzieć coś więcej na dany temat. Bo jeśli ktoś idzie na studia i uczy się do zawodu, to nie zakłada, że nie dowie się czegoś, co jest mu niezbędne. Skąd lekarz czy pielęgniarka może wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie przesadzać osobę na wózku, jeżeli nie było tego w podstawie programowej na studiach? Więc uczymy ich tego my.

Jest już gotowy – tylko czekamy z publikacją – film, jak przesadzić pacjentkę poruszającą się na wózku na fotel ginekologiczny. Rozmawiamy z personelem medycznym i stąd wiemy, czego jeszcze chcieliby się nauczyć. Dostałyśmy na przykład informację, że potrzebny jest filmik, w którym będzie można poznać kilka najważniejszych zwrotów w języku migowym. Tak żeby np. móc powiedzieć “Za chwilę połączę z tłumaczem”, kiedy ktoś korzysta z tłumacza online. To taki ukłon w stronę osoby niesłyszącej korzystającej z języka migowego, że powiemy “dzień dobry”, “proszę poczekać” lub kilka innych zwrotów, które mogą być przydatne w oczekiwaniu na tłumaczenie.

Skąd lekarz czy pielęgniarka może wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie przesadzać osobę na wózku na fotel ginekologiczny, jeżeli nie było tego w podstawie programowej na studiach? Więc uczymy ich tego my

W sąsiedniej zakładce prowadzicie też bazę informacji dla pacjentek.

Obecnie będzie pojawiało się ich coraz więcej. Mamy grupę 30 ekspertek z niepełnosprawnościami, które pomagają nam budować tę stronę i tworzyć dostępne usługi ginekologiczne.

Opisujemy, jak wygląda wizyta ginekologiczna i czego się na niej spodziewać. Piszemy tak, żeby  kobieta z niepełnosprawnością intelektualną była w stanie zrozumieć przekaz, ale i ta z niepełnosprawnością wzroku go zrozumiała. Bo w momencie, kiedy coś pokazujemy, to kobiecie z niepełnosprawnością wzroku należy jeszcze opisać, jak to wygląda. Wszystkie artykuły są też tłumaczone na polski język migowy, żeby kobiety z niepełnosprawnością słuchu mogły zrozumieć je w pełni. Bo warto zwrócić uwagę, że dla osoby niesłyszącej od urodzenia język migowy jest podstawowym językiem, a polski językiem obcym.

Na waszej liście kontrolnej można też zaznaczyć, czy wizyta dla osoby z niepełnosprawnością trwa dłużej. To ważne, bo 15 minut to mało, żeby się zorganizować.

W zależności od tego, czy rozmawiałam z pracownikami placówek prywatnych czy państwowych, podejście do tej kwestii jest trochę inne. W placówkach publicznych w założeniu ma się tyle czasu, ile potrzeba. W prywatnych placówkach jest trochę inaczej, bo tam jest ten czas bardzo mocno pilnowany. I chociaż teoretycznie nie zdarzy się, żeby ktoś kogoś wyrzucił, to wszystko, co może zająć więcej czasu, jest przyjmowane z irytacją przez osoby z personelu. Placówka, w której odmówiono mi badań, była prywatna, co mnie dość mocno zdziwiło, i już nigdy do niej nie wróciłam.

Też ma pani wrażenie, że coraz więcej prywatnych placówek stało się „kolejnym NFZ-em”?

Tak. Kolejki są tam coraz dłuższe, a poza tym placówki nie starają się podnieść standardu, chociaż wciąż patrzą na pieniądze, bo w końcu są prywatnymi placówkami. Tymczasem w raporcie wyszło nam, że bardzo często to właśnie prywatne placówki miały poważne braki w dostępności. Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami powinna być czymś, czym chcemy się chwalić. A wyszło, że w prywatnych bywa zdecydowanie gorzej.

Trzeba dodać, że wasza strona pokazuje, czy w wybranej placówce dostępne są wizyty na NFZ czy nie.

Bo każda kobieta może inaczej sobie życzyć. Jedna będzie chciała iść do lekarza prywatnie, a inna państwowo. Nie wykluczamy tutaj nikogo i nie ograniczamy się.

Głusi bardzo często są odbierani jako nadmiernie ekspresyjni, a wręcz agresywni

Czy fundacja prowadzi jakąś zbiórkę funduszy na ten projekt?

W tym momencie projekt prowadzony jest w ramach Inkubatora Innowacji Społecznych Jutra Dostępność Plus i realizowany ze środków Unii Europejskiej, ale z początkiem grudnia przestanie być finansowany. Bardzo nam zależy na zwiększaniu bazy dostępnych gabinetów – dlatego bardzo liczymy na wsparcie osób, które też tego chcą. Zachęcamy do wpłacania pieniędzy na konto fundacji Kulawa Warszawa. Przy przelewie można podać cel szczegółowy, na “Dostępną Ginekologię”.

Ginekologia to tylko część sukcesu. Czy w planach jest stworzenie list z kolejnymi specjalistami?

W tym momencie jesteśmy bardzo skupione na ginekologii, ale nie wykluczamy możliwości rozbudowania strony o większą ilość specjalizacji. Mam nadzieję, że za pół roku będziemy mogły porozmawiać i powiem, że projekt jest na tyle rozbudowany, że mamy placówki z całej Polski i tylko poprawiamy dostępność tych gabinetów.

Bo na razie większość placówek na stronie znajduje się w Warszawie?

Mamy placówki z Warszawy, Katowic i Szczecina. Powoli kobiety z niepełnosprawnościami dodają nowe miejsca. Cieszę się, że ta lista się powiększa. Chcemy, żeby pojawiało się coraz więcej placówek, bo nie ograniczamy się do Warszawy, mimo że nazwa fundacji wskazuje na jedno miasto.

Projekt pojawił się w tym roku, więc pandemia nam nie sprzyja, ale mieliśmy spotkania z personelem medycznym online i wierzymy w to, że nawet w tych ciężkich czasach będziemy działać razem na rzecz zwiększania dostępności tych usług.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Zapomniałam wziąć tabletkę, a wczoraj uprawiałam seks. Strasznie się stresuję”. Co zrobić, gdy zapomnisz wziąć pigułkę antykoncepcyjną?

mięśniaki macicy - kobieta w gabinecie lekarskim

Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka o PCOS: „Nigdy nie sądziłam, że będę tak bardzo cieszyć się z.. owulacji”

wstążka symbolizująca rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy – poznaj przyczyny, objawy oraz sposób leczenia

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”

„Nie mamy dodatkowych osób do pomocy, a sama nie będę pani wkładać na fotel”. Co słyszy kobieta z niepełnosprawnością u ginekologa?

Polka (nie) u ginekologa. Dlaczego nie chcemy się badać?

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

menopauza i htz

„Nie każda pacjentka stosująca HTZ zachoruje na raka piersi!”. Ginekolożka Małgorzata Nowicka o hormonalnej terapii zastępczej

Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?

Wrzesień jest miesiącem świadomości PCOS. „Warto poznać lepiej to zaburzenie!” – apeluje dr Katarzyna Skórzewska

psycholog na porodówce

Psycholog będzie obecny na każdej porodówce. To efekt krytycznego raportu NIK

Dr Beata Wróbel: Wietrzenie pochwy i noszenie długich spódnic mamy już za sobą

Dr n. med. Preeti Agrawal

„W ginekologii holistycznej chodzi o szacunek do kobiecego ciała” – mówi dr n. med. Preeti Agrawal

Trwają prace nad testem umożliwiającym wczesne wykrycie endometriozy. Ma być tani i skuteczny

Dr Iris Kerin Orbuch i dr Amy Stein o endometriozie: Zwykle od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy upływa około dziesięciu lat

Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami

Poradnik, który przynosi ulgę. „Pokonaj endometriozę. Jak wygrać z chorobą i zacząć żyć na nowo” dr Iris Kerin Orbuch oraz dr Amy Stein już w księgarniach

Endometrioza. Ból nie do zniesienia podczas miesiączki? Nie ignoruj tego

Prof. Marzena Dębska / zdj. Lewanowicz

„Jeśli dziecko ma przeżyć, nie można czekać” – mówi prof. Marzena Dębska, która jako jedyna w Polsce wykonuje operacje serca płodu w łonie matki

Nastolatka siedzi na rampie

Dostęp nastolatek do ginekologa: „Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. To skandal mówi Martyna Jałoszyńska

Kobieta

„Polska pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy znajduje się na 1. miejscu w Europie” – alarmuje położna Natalia Korzeniowska

Karolina Szymczak

Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji

Dr Agnieszka Nalewczyńska: dorosłe kobiety piszą do mnie z zapytaniem, czy jak założą tampon, to mogą skorzystać z toalety

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?