16.11.2018
2 min.
Zastanawiasz się jak często prać pościel, ręczniki czy bieliznę, żeby uniknąć skupiska bakterii? Przygotowaliśmy dla ciebie małą ściągę.
Na naszych ubraniach bakterie, roztocza i grzyby namnażają się już po jednym założeniu. Łóżko jest największym siedliskiem roztoczy – mikroorganizmów, które żywią się naszym naskórkiem. Większość mikrobów nie jest dla nas szkodliwa. Problem w tym, że szybko się namnażają. Im dłużej śpisz w tej samej pościeli, tym więcej bakterii towarzyszy ci w trakcie snu. Pozostawione skupisko roztoczy staje się niebezpieczne dla naszego zdrowia i może prowadzić do chorób. Roztocza same w sobie nie są szkodliwe – alergenami są ich odchody, które mogą podrażnić nasze błony śluzowe i wywołać reakcję alergiczną, taką jak katar, kichanie, swędzenie, a nawet uczulenie.
Roztocza giną najszybciej w temperaturze 60 stopni. Większość materiałów jednak można prać maksymalnie w temperaturze 40 stopni. Nic nie szkodzi. Po wysuszeniu rzecz należy po prostu wyprasować. Już po 5 minutach prasowania pościeli w 100 stopniach zabijamy wszystkie roztocza, których nie udało nam się pozbyć podczas prania. Pamiętajmy też o wietrzeniu pościeli w chłodne dni, gdyż niska temperatura (najlepiej poniżej 0) także zabija roztocza. Wystarczy parę godzin, by pozbyć się 40 proc. tych mikroorganizmów.
Jak często prać poszczególne rzeczy? Podpowiadamy.
Bielizna i skarpetki – po każdym użyciu
Biustonosz – po 2-3 dniach
Dżinsy – po 4-5 dniach noszenia
Garnitur – z materiałów naturalnych powinniśmy prać po 3-4 użyciach. Garnitury syntetyczne po 4- 5 razach.
Kurtki i płaszcze – 1-2 razy w sezonie
Legginsy/getry – po 1-3 razach
Marynarki/żakiety – po 5-6 dniach noszenia
Piżama – po 3-4 dniach
Pościel – przynajmniej raz na tydzień
Ręczniki – po 3 użyciach
Spodnie i spódnice – po 5-7 dniach noszenia
Strój kąpielowy – po każdym użyciu
Sukienki – po 1-2 razach
Ścierki kuchenne – jak najczęściej, maksymalnie co 2-3 dni
Torebka – czyścić raz w tygodniu
T-shirty i podkoszulki – po każdym użyciu