4 min.
Roztocza i ich ugryzienia. Jak pozbyć się kurzu w domu?

Jak pozbyć się roztoczy? iStock
Najnowsze
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
Roztocza i ugryzienia tych małych pajęczaków stanowią nie tylko problem estetyczny, ale również mogą prowadzić do wyjątkowo męczących reakcji uczuleniowych. Z alergią na roztocza kurzu domowego zmaga się ok. 3 miliony Polaków. Są jednak sposoby na to, by się ich pozbyć. Joanna Jamroz-Brzeska, znana na Instagramie jako Mama Alergolog, podpowiada, jak możemy zminimalizować ich ilość w naszych mieszkaniach.
Spis treści
Roztocza i ugryzienia pajęczaków – gdzie jesteśmy na nie narażeni?
Osadza się na meblach i pościeli, bytuje na dywanach, firankach, ozdobnych bibelotach i kwiatach. Kurz domowy, bo o nim mowa, to niełatwy przeciwnik, który skutecznie potrafi uprzykrzyć nam życie. Nie tylko dokłada nam pracy, ale również problemów zdrowotnych. Lekarka podaje, że optymalnymi warunkami do rozwoju roztoczy, czyli mikroskopijnych pajęczaków, jest temperatura od 21 do 28°C i wilgotność na poziomie 60-80%.
„Największe stężenia roztoczy znajdują się w naszych sypialniach, głównie w materacach, pościeli. Bytują w pluszowych zabawkach, dywanach, meblach tapicerowanych, firankach” – wymienia alergolog.
Roztocza – do czego mogą doprowadzić?
Alergia na roztocza to obecnie jedna z najczęściej występujących epidemii cywilizacyjnych, którą stwierdza się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – powodują ją roztocza i ich ugryzienia. „Objawy kliniczne związane z alergią na roztocze to najczęściej przewlekły alergiczny nieżyt nosa i astma alergiczna, a także atopowe zapalenie skóry” – wyjaśnia Mama Alergolog w swoim poście na Instagramie.
Roztocza – jak się ich pozbyć?
A skoro z kurzem zmagają się nawet właściciele najbardziej wysprzątanych mieszkań, warto wiedzieć, jak pozbyć się roztoczy. Mama Alergolog wymienia kilka konkretnych rozwiązań.
- Jak się pozbyć roztoczy z mieszkania? Usuń z sypialni: dywany, zasłony i firany, meble tapicerowane i inne przedmioty kumulujące kurz.
- Jak się pozbyć roztoczy z materaca? Należy wymienić je na nowe, antyalergiczne oraz często je prać oraz wietrzyć – tak samo też kapy, poduszki oraz kołdry.
- Jak się pozbyć roztoczy z pościeli i bielizny? Pierz je w temp. 60 stopni C.
- Jak się pozbyć roztoczy z pokoju dziecięcego? Zabawki pluszowe ogranicz do minimum i regularnie je mroź.
- Jak jeszcze można likwidować kurz? Zaleca się stosowanie wysoko wydajnych odkurzaczy z filtrami.
- Jak usunąć roztocza w całym domu? Z pewnością należy go często wietrzyć i utrzymywać w nim temp. ok. 21 st. C oraz suchą atmosferę (40 % wilgotności)
- A jak się pozbyć roztoczy z samochodu? Należy pamiętać o wymianie filtrów w nawiewie samochodowym czy klimatyzacji – czytamy w poście Mamy Alergolog.
Jak podkreśla lekarka, realizacja tych wszystkich zaleceń jest pracochłonna, ale warta zaangażowania, bo dzięki temu możemy w istotnym stopniu zmniejszyć objawy alergii na roztocze kurzu domowego. A wy jakie macie sposoby na pozbycie się kurzu w swoich mieszkaniach?
Poleć artykuł koleżance
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.01.2021
Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021