Przejdź do treści

Jak sprzątać mieszkanie w czasie pandemii? Wątpliwości rozwiewa Agnieszka Wojciechowska z youtube’owego kanału „Okiem Chemika”

sprzątanie biurka
Jak sprzątać mieszkanie w czasie pandemii? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ludzie w kinie
Od 6 czerwca pójdziemy do kin na nowych zasadach. Jakie warunki trzeba spełnić, by udać się na seans?
Witaminę D3 znajdziemy m.in. w rybach
Te potrawy dostarczą twojemu organizmowi dawkę witaminy D. Po co sięgnąć?
Kobieta bierze leki
Wycofano z obrotu popularne leki dla kobiet. Pacjentki powinny zgłosić się do lekarza
Zbrodnie, które popełniamy na serach
Zbrodnie, które popełniamy na… serach. Z tych zachowań lepiej zrezygnować
Jak przygotować wartościową sałatkę?
Sałatka to nie posiłek? Sprawdź, co zrobić, aby nie była jedynie dodatkiem do dania

Jakich środków czyszczących używać w trakcie przymusowej bądź dobrowolnej kwarantanny? Co zrobić z zakupami tuż po ich przyniesieniu do domu? I czy ubrania powinniśmy prać we wrzątku? Specjalnie dla czytelniczek „Hello Zdrowie” te kwestie wyjaśnia Agnieszka Wojciechowska, prowadząca kanał „Okiem Chemika” na YouTube.

Sprzątanie mieszkania w dobie epidemii: na co zwrócić uwagę?

W celu zminimalizowania możliwości rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem powinniśmy unikać kontaktów towarzyskich i jak najczęściej myć ręce. A co z „higieną” domu? Czy w trakcie dobrowolnej lub przymusowej kwarantanny powinniśmy jakoś specjalnie sprzątać mieszkanie?

– Zdecydowanie tak – odpowiada Agnieszka Wojciechowska. – Trzeba częściej myć podłogę, przedmioty codziennego użytku, takie jak włączniki światła, klamki, klawiatury komputerów a także smartfony. Dodatkowo blat, na którym wykładamy zakupy, powinniśmy zdezynfekować – najlepiej 70 proc. roztworem etanolu lub innym środkiem do dezynfekcji.

No dobrze, ale czym myć te wszystkie blaty, uchwyty, pokrętła, rączki czajników? Zwykła chemia gospodarcza wystarczy, a może trzeba sięgnąć po chlorowe wybielacze? Prowadząca „Okiem Chemika” uspokaja:

Wirus SARS-CoV-2 jest wrażliwy na rozpuszczalniki lipidowe, zatem użycie podstawowej chemii gospodarczej będzie wystarczające. Nawet zwykłe mydło czy płyn do mycia naczyń skutecznie niszczy tego wirusa.

Warto dodać, że sprzątając kuchnię, powinniśmy mieć świadomość, iż gąbki, zmywaki, ściereczki są wymarzonym środowiskiem dla bakterii, wirusów i grzybów. Dlatego zdecydowanie częściej powinniśmy wymieniać te przedmioty. A jeśli to możliwe – ściereczki wielokrotnego użytku zastąpić ręcznikami jednorazowymi.

Lek. Łukasz Durajski - Doktorek Radzi / fot. Łukasz Durajski

Minimalizowanie ryzyka zakażenia w łazience: o czym pamiętać?

Jeśli chodzi o przybory toaletowe i czyszczenie łazienki, należy pamiętać także o częstszej wymianie szczoteczek oraz niedzieleniu się pastą do zębów z innymi domownikami. Ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, najlepiej, aby każdy miał swoją, oddzielną tubkę z pastą. Z tego samego powodu niezbędne są również osobne ręczniki dla każdego z domowników (jest to zalecenie nie tylko na czas pandemii).

Dobrze by było, aby każdy z domowników posiadał swój ręcznik do ciała i osobny do dłoni nie tylko w czasie epidemii, ale także na co dzień. To są podstawowe zasady higieny, których każdy z nas powinien przestrzegać, podczas epidemii zwłaszcza – mówi Agnieszka Wojciechowska.

Dodatkowo nie powinniśmy zapominać o regularnym, częstym sprzątaniu toalety. Jak ustalili naukowcy, SARS-CoV-2 może być obecny w fekaliach, dlatego ważne jest również opuszczanie klapy sedesu (najlepiej przed spuszczeniem wody). W innym razie mikrocząsteczki z wirusem mogą unosić się w powietrzu i osiadać na ścianach łazienki i urządzeniach sanitarnych.

Oczywiście po wysprzątaniu wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu koniecznie trzeba umyć ręce – najlepiej wodą z mydłem, przez minimum 20 sekund.

Kobieta myje ręce

Koronawirus a zakupy: kwarantanna produktów przyniesionych ze sklepu

Zastanawiacie się pewnie nad tym, czy razem z zakupami można przytaszczyć do domu koronawirusa. W końcu opakowania produktów nie są zbyt czyste, mogły być wcześniej dotykane przez wiele osób. Kto wie, czy nikt w ich pobliżu nie kichał i nie kaszlał?

Co więc powinniśmy zrobić po przeniesieniu ze sklepu do domu produktów spożywczych? Czy zdezynfekowanie blatów, na których stawiamy siatki, wystarczy? W tym przypadku prowadząca kanału „Okiem Chemika” zaleca bardziej radykalne rozwiązania:

– Zdecydowanie powinniśmy zdezynfekować nie tylko blaty, na które wykładamy zakupy, lecz także opakowania produktów żywnościowych. Udowodniono, że wirus na powierzchniach pokrytych stalą nierdzewną czy opakowaniach plastikowych utrzymuje się nawet do 2-3 dni. W związku z tym w okresie epidemii powinniśmy dezynfekować opakowania, w których znajduje się żywność, zanim włożymy ją do szafek czy lodówki. Jeśli jest taka możliwość, można ją także poddać kwarantannie i odczekać 3 dni przed ich rozpakowaniem z zakupowej torby. Są to nadzwyczajne środki ostrożności, ale zmniejszają ryzyko zakażenia – mówi technik farmacji.

Po rozpakowaniu zakupów należy – a jakże – dokładnie umyć ręce.

Zakupy - koronawirus w Polsce

Pranie ubrań w pandemii: co z okryciami wierzchnimi?

Sporo wątpliwości budzi również kwestia okryć wierzchnich. Nic dziwnego możemy przynieść na nich do domu mnóstwo różnych drobnoustrojów, a raczej nikt nie może sobie pozwolić na codzienne pranie kurtki czy płaszcza. Czy poza wymiennym, „rotacyjnym” ich noszeniem są jeszcze inne sposoby, by zminimalizować ryzyko szerzenie się koronawirusa?

– Idealnym rozwiązaniem byłoby czyszczenie okryć wierzchnich po przyjściu do domu, jednak jest to trudne do zastosowania. Podstawą jest to, aby po przyjściu do domu zdjąć buty i okrycie wierzchnie, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się patogenów, które być może na nich się znajdują. Nie chodzimy po domu w butach, nie siadamy na fotelach, sofach w kurtce. Zanim wejdziemy do łóżka, bierzemy prysznic i zmieniamy ubranie. To powinno wystarczyć – radzi Wojciechowska.

Poza organizmem żywym koronawirus nie jest w stanie długo przeżyć, ale aby ograniczyć wszelkie ryzyko, warto częściej niż zwykle robić pranie. W jakiej temperaturze najlepiej prać ubrania? Z dodatkiem jakich środków?

–  Bazując na wynikach badań wiemy, że wirus SARS-CoV-2 w temperaturze 56 stopni Celsjusza ginie po 30 minutach, natomiast w 70 stopniach ginie już po 5 minutach. Jeśli dołożymy do tego detergent, jakim jest proszek do prania, wirus nie ma szans na przetrwanie, nawet gdy robimy pranie w niższej temperaturze. Nie ma potrzeby stosować w tym zakresie nadzwyczajnych warunków – podsumowuje Agnieszka Wojciechowska.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta pływa w basenie sportowym

6 czerwca na nowych zasadach zostaną otwarte baseny i sauny. Jak będzie wyglądała wizyta w tych miejscach?

dziewczyna na korytarzu szpitalnym

Nawet 350 zł więcej za wizytę u lekarza i dentysty. Prywatne gabinety każą sobie płacić za to, że przystosowały się do wymogów sanitarnych

Ojciec z córką przebrani za bohaterów z bajek

Koronawirusowa parada kostiumów. Ojciec z córką przebierali się codziennie, by wynieść śmieci

Przestaniesz pytać, dlaczego maseczkę trzeba ściągać za gumkę/Pexels

Przestaniesz pytać, dlaczego maseczkę trzeba ściągać za gumkę. Łukasz Durajski zebrał najnowsze doniesienia ws. koronawirusa

okładki Vogue'a z bohaterkamii pandemii koronawirusa

„Nowa linia frontu” walki z pandemią. Brytyjski „Vogue” honoruje na okładkach „ciche bohaterki codzienności”

Dziecko w szkole

Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

starszy mężczyzna w maseczce

„Osoby zbliżające się do setki są niezniszczalne”. 90-latkowie lepiej radzą sobie z koronawirusem niż młodsi seniorzy?

lekarz zakładający rękawiczki jednorazowe

Poradnie specjalistyczne na nowo otwarte. Szpitale jednoimienne powoli wracają do działalności sprzed epidemii

Para starszych osób nad morzem - sanatorium

Koronawirus a sanatoria. Sprawdź, na jakich zasadach będą działać

Krew w worku

„Nie bądź wampir, podziel się krwią”. Łukasz Durajski organizuje nowy challenge zdrowotny

Kobieta na plaży

Koronawirus a plażowanie. Znamy zalecenia Państwowego Zakładu Higieny

„To my zatrzymujemy chcących wejść do kościoła czy kaplicy. Powiedzenie bliskim zmarłego, że nie mogą uczestniczyć we mszy, nie było proste” – mówi Łukasz pracujący w branży pogrzebowej

Globus a pod nim ręka

Lekarz Dawid Ciemięga pozywa osoby, które atakują prof. Krzysztofa Simona w internecie

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki?/Rawpixel

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki? Oto oficjalne wytyczne

Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

Psycholog pielęgniarek: Hejt wobec medyków przenosi się na ich rodziny

„Zamiast kulturalnej dyskusji i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań jest grupowy lincz”. Psycholog o hejcie wobec pielęgniarek i lekarzy w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa w USA - Olivia Grunt przytula babcię

Czy bliskość w dobie koronawirusa jest możliwa? „Time” opublikował zdjęcie, które wzrusza do łez. Poznaj jego historię

Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Dwie kobiety w maseczkach jadą autobusem i rozmawiają ze sobą

Koronawirus. Dystans 2 metrów nie wystarczy. Zobacz, jak zarażony „obsypuje” wirusem swojego rozmówcę

Kobieta w masce - koronawirus

Tak niskiej liczby osób zmarłych na COVID-19 nie było od tygodni. Do zdrowia wróciły ponad dwa miliony osób

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?