Przejdź do treści

Jak sprzątać mieszkanie w czasie pandemii? Wątpliwości rozwiewa Agnieszka Wojciechowska z youtube’owego kanału „Okiem Chemika”

sprzątanie biurka
Jak sprzątać mieszkanie w czasie pandemii? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania
Powiększenie piersi – sposoby zabiegów i przeciwwskazania
Mindy i Ben Cayerowie/Twitter/@FLCRNA
Koronawirus w USA. Jak wygląda miłość w czasach zarazy? Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów
Naturalna alternatywa
Naturalna alternatywa. Sprawdź, może nie potrzebujesz tylu kosmetyków z drogerii?
Zdenerwowany? Zjedz coś
Zdenerwowana? Zjedz coś! Twój organizm woła o pomoc
8 rad dla zestresowanych rodziców
8 rad dla zestresowanych rodziców

Jakich środków czyszczących używać w trakcie przymusowej bądź dobrowolnej kwarantanny? Co zrobić z zakupami tuż po ich przyniesieniu do domu? I czy ubrania powinniśmy prać we wrzątku? Specjalnie dla czytelniczek „Hello Zdrowie” te kwestie wyjaśnia Agnieszka Wojciechowska, prowadząca kanał „Okiem Chemika” na YouTube.

Sprzątanie mieszkania w dobie epidemii: na co zwrócić uwagę?

W celu zminimalizowania możliwości rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem powinniśmy unikać kontaktów towarzyskich i jak najczęściej myć ręce. A co z „higieną” domu? Czy w trakcie dobrowolnej lub przymusowej kwarantanny powinniśmy jakoś specjalnie sprzątać mieszkanie?

– Zdecydowanie tak – odpowiada Agnieszka Wojciechowska. – Trzeba częściej myć podłogę, przedmioty codziennego użytku, takie jak włączniki światła, klamki, klawiatury komputerów a także smartfony. Dodatkowo blat, na którym wykładamy zakupy, powinniśmy zdezynfekować – najlepiej 70 proc. roztworem etanolu lub innym środkiem do dezynfekcji.

No dobrze, ale czym myć te wszystkie blaty, uchwyty, pokrętła, rączki czajników? Zwykła chemia gospodarcza wystarczy, a może trzeba sięgnąć po chlorowe wybielacze? Prowadząca „Okiem Chemika” uspokaja:

Wirus SARS-CoV-2 jest wrażliwy na rozpuszczalniki lipidowe, zatem użycie podstawowej chemii gospodarczej będzie wystarczające. Nawet zwykłe mydło czy płyn do mycia naczyń skutecznie niszczy tego wirusa.

Warto dodać, że sprzątając kuchnię, powinniśmy mieć świadomość, iż gąbki, zmywaki, ściereczki są wymarzonym środowiskiem dla bakterii, wirusów i grzybów. Dlatego zdecydowanie częściej powinniśmy wymieniać te przedmioty. A jeśli to możliwe – ściereczki wielokrotnego użytku zastąpić ręcznikami jednorazowymi.

Lek. Łukasz Durajski - Doktorek Radzi / fot. Łukasz Durajski

Minimalizowanie ryzyka zakażenia w łazience: o czym pamiętać?

Jeśli chodzi o przybory toaletowe i czyszczenie łazienki, należy pamiętać także o częstszej wymianie szczoteczek oraz niedzieleniu się pastą do zębów z innymi domownikami. Ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, najlepiej, aby każdy miał swoją, oddzielną tubkę z pastą. Z tego samego powodu niezbędne są również osobne ręczniki dla każdego z domowników (jest to zalecenie nie tylko na czas pandemii).

Dobrze by było, aby każdy z domowników posiadał swój ręcznik do ciała i osobny do dłoni nie tylko w czasie epidemii, ale także na co dzień. To są podstawowe zasady higieny, których każdy z nas powinien przestrzegać, podczas epidemii zwłaszcza – mówi Agnieszka Wojciechowska.

Dodatkowo nie powinniśmy zapominać o regularnym, częstym sprzątaniu toalety. Jak ustalili naukowcy, SARS-CoV-2 może być obecny w fekaliach, dlatego ważne jest również opuszczanie klapy sedesu (najlepiej przed spuszczeniem wody). W innym razie mikrocząsteczki z wirusem mogą unosić się w powietrzu i osiadać na ścianach łazienki i urządzeniach sanitarnych.

Oczywiście po wysprzątaniu wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu koniecznie trzeba umyć ręce – najlepiej wodą z mydłem, przez minimum 20 sekund.

Kobieta myje ręce

Koronawirus a zakupy: kwarantanna produktów przyniesionych ze sklepu

Zastanawiacie się pewnie nad tym, czy razem z zakupami można przytaszczyć do domu koronawirusa. W końcu opakowania produktów nie są zbyt czyste, mogły być wcześniej dotykane przez wiele osób. Kto wie, czy nikt w ich pobliżu nie kichał i nie kaszlał?

Co więc powinniśmy zrobić po przeniesieniu ze sklepu do domu produktów spożywczych? Czy zdezynfekowanie blatów, na których stawiamy siatki, wystarczy? W tym przypadku prowadząca kanału „Okiem Chemika” zaleca bardziej radykalne rozwiązania:

– Zdecydowanie powinniśmy zdezynfekować nie tylko blaty, na które wykładamy zakupy, lecz także opakowania produktów żywnościowych. Udowodniono, że wirus na powierzchniach pokrytych stalą nierdzewną czy opakowaniach plastikowych utrzymuje się nawet do 2-3 dni. W związku z tym w okresie epidemii powinniśmy dezynfekować opakowania, w których znajduje się żywność, zanim włożymy ją do szafek czy lodówki. Jeśli jest taka możliwość, można ją także poddać kwarantannie i odczekać 3 dni przed ich rozpakowaniem z zakupowej torby. Są to nadzwyczajne środki ostrożności, ale zmniejszają ryzyko zakażenia – mówi technik farmacji.

Po rozpakowaniu zakupów należy – a jakże – dokładnie umyć ręce.

Zakupy - koronawirus w Polsce

Pranie ubrań w pandemii: co z okryciami wierzchnimi?

Sporo wątpliwości budzi również kwestia okryć wierzchnich. Nic dziwnego możemy przynieść na nich do domu mnóstwo różnych drobnoustrojów, a raczej nikt nie może sobie pozwolić na codzienne pranie kurtki czy płaszcza. Czy poza wymiennym, „rotacyjnym” ich noszeniem są jeszcze inne sposoby, by zminimalizować ryzyko szerzenie się koronawirusa?

– Idealnym rozwiązaniem byłoby czyszczenie okryć wierzchnich po przyjściu do domu, jednak jest to trudne do zastosowania. Podstawą jest to, aby po przyjściu do domu zdjąć buty i okrycie wierzchnie, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się patogenów, które być może na nich się znajdują. Nie chodzimy po domu w butach, nie siadamy na fotelach, sofach w kurtce. Zanim wejdziemy do łóżka, bierzemy prysznic i zmieniamy ubranie. To powinno wystarczyć – radzi Wojciechowska.

Poza organizmem żywym koronawirus nie jest w stanie długo przeżyć, ale aby ograniczyć wszelkie ryzyko, warto częściej niż zwykle robić pranie. W jakiej temperaturze najlepiej prać ubrania? Z dodatkiem jakich środków?

–  Bazując na wynikach badań wiemy, że wirus SARS-CoV-2 w temperaturze 56 stopni Celsjusza ginie po 30 minutach, natomiast w 70 stopniach ginie już po 5 minutach. Jeśli dołożymy do tego detergent, jakim jest proszek do prania, wirus nie ma szans na przetrwanie, nawet gdy robimy pranie w niższej temperaturze. Nie ma potrzeby stosować w tym zakresie nadzwyczajnych warunków – podsumowuje Agnieszka Wojciechowska.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń wśród personelu medycznego/iStock

Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego. Dwa nowe zarządzenia

Kobieta w maseczce ochronnej

Noszenie masek przeciw koronawirusowi nie ma sensu? Zmienisz zdanie, gdy to zobaczysz!

Maseczka - kobieta szyje na maszynie

„Maseczki. Proszę się częstować”. Akcja mieszkanki Otwocka podbiła internet

Kobiety w maseczkach - kronawirus

Powstanie aplikacja, która pomoże kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pracuje nad nią Ministerstwo Cyfryzacji

Kobieta rozmawia przez telefon - teleporada

Powstał poradnik dla pacjentów, którzy korzystają z telemedycyny. Sprawdź, o czym warto pamiętać

kobieta z rozwianymi właosami

Jak się powstrzymać przed dotykaniem twarzy? Eksperci podpowiadają skuteczne sposoby

Ratownicy medyczni - koronawirus

GIS: 461 osób personelu medycznego jest zakażonych koronawirusem. „To problem systemowy” – komentuje dr Paweł Grzesiowski

Maseczka ochronna - koronawirus

Nosisz maseczkę ochronną? Lek. Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, o czy trzeba pamiętać, żeby była skuteczna

Farmaceutka w aptece - koronawirus

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Mają trafić przede wszystkich do szpitali z chorymi na COVID-19

Okładki magazynu Grazia UK z pielęgniarkami

Brytyjski magazyn „Grazia” zastąpił gwiazdy na okładce bohaterkami, które walczą z pandemią koronawirusa

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/

„U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem koronawirusa są zaburzenia węchu i smaku”. Czym jest anosmia?

śpiący noworodek

Kobieta z koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę! Wszystko, co musisz wiedzieć o „porodach covidowskich”

Dr Stefan W. Czarniecki

Dr Stefan Czarniecki: Zastanawialiście się, kto stoi na straży porządku w każdym szpitalu? Cisi bohaterowie walki z epidemią

Anna Mucha

Anna Mucha: dziękujemy bohaterom, którzy narażają swoje zdrowie i życie, żeby to wszystko jeszcze mogło jakoś funkcjonować

niebieskie tabletki

Leki „off-label”. Dlaczego są niezastąpione w walce z koronawirusem?

dziewczynka

Dzieci też siedzą w domu. Czy w związku z pandemią koronawirusa powinny dostawać zwiększoną dawkę witaminy D?

Wirus

Lekarz Dawid Ciemięga o koronawirusie: Wirusy nie są żywe, więc dlaczego coś, co jest martwe, sparaliżowało cały świat?

Człowiek w masce siedzi na kanapie, na stole ma rolki papieru toaletowego

Koronawirus. WHO obala najpopularniejsze mity, które krążą wokół SARS-CoV-2

Choroby serca a koronawirus / freepik

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?

kobieta w masce ochronnej

Koronawirus – ostatnie starcie? Francuski lekarz twierdzi, że ma skuteczny lek na COVID-19

Przechodnie - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Rząd nakłada na nas nowe ograniczenia: 2 metry dystansu, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz hotele

AZS a koronawirus / freepik

Koronawirus jest szczególnie groźny dla pacjentów z AZS ze współistniejącą astmą. Tu wiek pacjenta nie ma żadnego znaczenia

Zakupy - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia radzi, jak bezpiecznie robić zakupy

Porodówka

„Położne dla Ciebie” – w czasie pandemii specjalistki chcą otoczyć szczególną opieką przyszłe i świeżo upieczone mamy

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.