Przejdź do treści

Warsztaty makijażu, koncerty, spektakle, biblioteka. Jak szpitale onkologiczne wspierają proces zdrowienia pacjentów

Jak szpitale onkologiczne wspierają proces zdrowienia pacjentów. Zdj: rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niskie ciśnienie rozkurczowe - przyczyny, objawy, możliwe sposoby zapobiegania
Niskie ciśnienie rozkurczowe – przyczyny, objawy, możliwe sposoby zapobiegania
Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?
Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?
Kobalt - występowanie, właściwości i działanie niezbędnego składnika witaminy B12
Kobalt – występowanie, właściwości i działanie niezbędnego składnika witaminy B12
Kobieta na plaży w swetrze i kapeluszu
„Kryzys psychiczny może spotkać mnie, ciebie, twoją matkę, brata, przyjaciółkę… każdego” – pisze lekarka z okazji Marszu Żółtej Wstążki
Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu
Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

Działalność pozamedyczna szpitali onkologicznych jest równie ważna jak samo leczenie. – Staramy się służyć nie tylko profesjonalną opieką, ale także towarzyszyć w chorobie, wspierać i dostarczać praktycznych porad, przydatnych w codziennym życiu – mówi Anna Ołoś, regionalny kierownik operacyjny z Grupy Affidea.

– W pracy z pacjentami onkologicznymi zmagamy się z niekiedy nieuleczalnymi chorobami. Dobrze wiemy, że poza specjalistyczną opieką medyczną dla samych chorych w procesie leczenia bardzo ważny jest ich stan psychiczny. Staramy się więc służyć im nie tylko profesjonalną opieką, ale także towarzyszyć w chorobie, wspierać i dostarczać praktycznych porad, przydatnych w codziennym życiu – mówi Anna  Ołoś, regionalny kierownik operacyjny, Grupa Affidea (w ramach której funkcjonują Affidea Międzynarodowe Centra Onkologii w Koszalinie, Poznaniu i Wałbrzychu). – Podejmujemy różne działania, których celem jest pomoc pacjentom onkologicznym na różny sposób.

Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea Koszalin przeprowadziło m.in. warsztaty z makijażu i doboru peruk oraz protez czy degustację potraw na bazie preparatów typu Nutridrink. Zorganizowało też dla swoich pacjentów mobilną biblioteczkę, dostępną również dla osób niewidzących i niedowidzących.

Oczyszczające doświadczenie

Podobne inicjatywy podejmowane są w wielu polskich centrach onkologicznych. Warsztaty z pielęgnacji skóry i makijażu to w takich szpitalach już swego rodzaju norma. W ubiegłym roku Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku zorganizowało dla swoich pacjentek zbiórkę książek, płyt, filmów, audiobooków. Natomiast w Centrum Onkologii w Gliwicach dla pacjentów onkologicznych zagrali Michał Szymanowski (pianista), Maciej Kułakowski (wiolonczelista) i Krzysztof Książek (pianista).

Radomskie Centrum Onkologii dla pacjentów oraz ich bliskich organizuje cykl spotkań w ramach Akademii Onkologicznej, podczas których można posłuchać wykładów różnych specjalistów, porozmawiać z lekarzami oraz pacjentami, wymienić się doświadczeniami. Beata, której mąż choruje na raka stercza, uczestniczyła w takiej Akademii i przyznaje, że to wspaniała inicjatywa. – Tworzy się społeczność chorych oraz ich rodzin. Spotkania w ramach Akademii to moment na zadanie pytań, które nurtują nas na co dzień. Zbliżamy się do lekarzy, do siebie. Niektórzy z nas płaczą. To bardzo oczyszczające, potrzebne doświadczenie, a przy tym mobilizujące do walki z chorobą – uważa.

Radomskie Centrum Onkologii planuje rozpocząć współpracę z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, ale na razie plany pokrzyżował koronawirus. Placówki miałyby połączyć siły w ramach psychoterapii pacjentów leczonych w RCO, dla których odbywałyby się przedstawienia, spektakle, koncerty.

Anna Ołoś z Grupy Affidea tłumaczy, że obok tego rodzaju przedsięwzięć, w których pacjenci chętnie biorą udział, niezwykle ważne jest dla nich okazywanie im troski i indywidualne podejście. – Nieoceniony jest w tym kontekście nasz personel pielęgniarski, który towarzyszy pacjentom w chorobie, wykazując się przy tym ogromną empatią i zaangażowaniem. Wiele z naszych pielęgniarek i pielęgniarzy ma specjalizację z geriatrii i pielęgniarstwa onkologicznego. Dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu mogą nie tylko odpowiednio opiekować się pacjentami, ale i na bieżąco edukować ich w tematach chociażby takich jak właściwa dieta czy pielęgnacja odczynów popromiennych – podkreśla.

Szpital to nie tylko cierpienie

Pielęgniarka koordynująca Dorota Jargas z Affidea Międzynarodowe Centrum Onkologii w Koszalinie nie kryje, że wielu osobom diagnoza „nowotwór” kojarzy się z najgorszym. Brzmi jak wyrok. – Opiekując się pacjentami onkologicznymi, chcemy dawać im nadzieję na życie, lepsze życie. Osobom nieuleczalnie chorym staramy się natomiast ulżyć w cierpieniu, pomóc psychicznie i fizycznie przejść przez ostatni etap choroby – mówi.

Profesor Łukasz Święcicki o sytuacji psychiatrii w pandemii/East News

– Zależy nam na tym, żeby na tyle, na ile to możliwe, stworzyć rodziną atmosferę, aby szpital nie kojarzył się chorym tylko z cierpieniem i leżeniem w łóżku. Mobilizujemy pacjentów do wstawania, do przebierania się w coś innego niż piżama, zadbania o swój wygląd itp. Wspieramy ich w pozornie mało istotnych drobiazgach, które jednak – jak się okazuje – mają dla nich duże znaczenie. Widzimy to np. wręczając pacjentowi jego ulubioną gazetę, o której zakup nas poprosił, bo nie ma bliskich, którzy mogliby mu ją dostarczyć, a sześciotygodniowy pobyt w szpitalu potrafi się dłużyć – tłumaczy Dorota Jargas.

Wspomina historię pana Andrzeja, który trafił do placówki w Koszalinie na kilkutygodniowe leczenie. Zjawił się z jedną reklamówką najpotrzebniejszych rzeczy. Był pacjentem cichym, nigdy na nic nie narzekał i za wszystko dziękował. Personel szybko zauważył, że nikt go nie odwiedza. Gdy mężczyzna się otworzył, okazało się, że choroba nowotworowa zamknęła jego drogę do kariery, stracił rodzinę, dom i środki do życia. Dorota Jargas: – Wobec tak poruszającej historii nie potrafiliśmy pozostać obojętni. Kiedy pan Andrzej kończył leczenie i opuszczał szpital, miał już dokąd pójść. Zorganizowaliśmy mu miejsce do zamieszkania i ubrania, które wypełniały już nie jedną reklamówkę, a dwie walizki. Pomogliśmy mu też w formalnościach związanych z uzyskaniem zasiłku. Gdy jakiś czas temu był u nas na kontroli, ucieszyło nas bardzo, że wszystko idzie u niego w dobrym kierunku – rokowania zdrowotne są dobre, warunki mieszkaniowe coraz lepsze, a nawet odnalazła go miłość.

 

– Często przywiązujemy się do pacjentów, którzy mają długie pobyty w szpitalu, im też później trudno jest się z nami rozstać. Zdarza się, że podczas wypisu pojawiają się łzy wdzięczności za opiekę, jaką ich otoczyliśmy. Takie momenty dodatkowo motywują do niełatwej pracy na oddziale radioterapii – sumuje Dorota Jargas.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apelują do pacjentów o zgłaszanie się do szpitali onkologicznych w przypadku podejrzenia  nowotworu  oraz nieprzerywanie leczenia przeciwnowotworowego i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Śmiertelność z powodu chorób nowotworowych jest znacznie wyższa niż z powodu COVID-19. Obawa przed zakażeniem koronawirusem nie może powstrzymywać pacjentów przed leczeniem nowotworu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Para starszych osób nad morzem - sanatorium

Koronawirus a sanatoria. Sprawdź, na jakich zasadach będą działać

Krew w worku

„Nie bądź wampir, podziel się krwią”. Łukasz Durajski organizuje nowy challenge zdrowotny

Kobieta na plaży

Koronawirus a plażowanie. Znamy zalecenia Państwowego Zakładu Higieny

Globus a pod nim ręka

Lekarz Dawid Ciemięga pozywa osoby, które atakują prof. Krzysztofa Simona w internecie

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki?/Rawpixel

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki? Oto oficjalne wytyczne

Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

Pandemia koronawirusa w USA - Olivia Grunt przytula babcię

Czy bliskość w dobie koronawirusa jest możliwa? „Time” opublikował zdjęcie, które wzrusza do łez. Poznaj jego historię

Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Dwie kobiety w maseczkach jadą autobusem i rozmawiają ze sobą

Koronawirus. Dystans 2 metrów nie wystarczy. Zobacz, jak zarażony „obsypuje” wirusem swojego rozmówcę

Kobieta w masce - koronawirus

Tak niskiej liczby osób zmarłych na COVID-19 nie było od tygodni. Do zdrowia wróciły ponad dwa miliony osób

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Jaka będzie normalność po koronawirusie?

Jaka będzie normalność po koronawirusie? „Może część z nas za kilka lat będzie pamiętać okres pandemii jako przyjemne «wakacje»” – mówi Stanisław Seidel, psycholog i terapeuta

Fizjoterapeuta tłumaczy, jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu. Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz

Jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu? „Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz” – mówi fizjoterapeuta Mateusz Mróz

Kobieta na wizycie u fryzjera patrzy się w lusterko, które trzyma w rękach

Przez pandemię koronawirusa klienci poniosą dodatkowe opłaty za usługi? Sprawdziliśmy!

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Jak dbać o kręgosłup, pracując w domu?

„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

„Mam nadzieję, że poprzez to doświadczenie będziemy doceniać parki, lasy, łąki, znajomych, rodzinę, przyjaciół, smak piwa w ogródku ulubionej knajpki, swoje ciało i stan zdrowia” – mówi Joanna Zawadzka, nauczycielka mindfulness

Dziecko bawi się klockami

W Łodzi przebadano pracowników żłobków i przedszkoli na okoliczność koronawirusa. Wyniki są alarmujące!

Ciąża w czasie epidemii. Ginekolog uspokaja: w Polsce wszystkie dzieci chorych matek urodziły się zdrowe

Testy na koronawirusa w Polsce - mobilny punkt pobrań

Testy na koronawirusa w Polsce. Ile wykonuje się ich w poszczególnych województwach?

Terasa Wójcik, 103-letnia kobieta, najstarszy ozdrowieniec w Polsce

„Nasza 103-letnia pacjentka pokonała koronawirusa!”. To najstarsza osoba w Polsce, która ozdrowiała z COVID-19

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?