Przejdź do treści

Warsztaty makijażu, koncerty, spektakle, biblioteka. Jak szpitale onkologiczne wspierają proces zdrowienia pacjentów

Jak szpitale onkologiczne wspierają proces zdrowienia pacjentów. Zdj: rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Kolacja - jeść, czy nie?/iStock
Co z tą kolacją? Jeść, czy nie jeść? A jeśli jeść, to o której?
szczepionka na grypę
Ograniczenia w zapisywaniu i wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta
Kobiece nogi z tatuażami
W jaki sposób poradzić sobie z łatwo powstającymi siniakami? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna
Cukier trzcinowy zamiast białego?/iStockphoto
Cukier trzcinowy zamiast białego – to na pewno dobra zmiana? Odpowiada dietetyczka

Działalność pozamedyczna szpitali onkologicznych jest równie ważna jak samo leczenie. – Staramy się służyć nie tylko profesjonalną opieką, ale także towarzyszyć w chorobie, wspierać i dostarczać praktycznych porad, przydatnych w codziennym życiu – mówi Anna Ołoś, regionalny kierownik operacyjny z Grupy Affidea.

– W pracy z pacjentami onkologicznymi zmagamy się z niekiedy nieuleczalnymi chorobami. Dobrze wiemy, że poza specjalistyczną opieką medyczną dla samych chorych w procesie leczenia bardzo ważny jest ich stan psychiczny. Staramy się więc służyć im nie tylko profesjonalną opieką, ale także towarzyszyć w chorobie, wspierać i dostarczać praktycznych porad, przydatnych w codziennym życiu – mówi Anna  Ołoś, regionalny kierownik operacyjny, Grupa Affidea (w ramach której funkcjonują Affidea Międzynarodowe Centra Onkologii w Koszalinie, Poznaniu i Wałbrzychu). – Podejmujemy różne działania, których celem jest pomoc pacjentom onkologicznym na różny sposób.

Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea Koszalin przeprowadziło m.in. warsztaty z makijażu i doboru peruk oraz protez czy degustację potraw na bazie preparatów typu Nutridrink. Zorganizowało też dla swoich pacjentów mobilną biblioteczkę, dostępną również dla osób niewidzących i niedowidzących.

Oczyszczające doświadczenie

Podobne inicjatywy podejmowane są w wielu polskich centrach onkologicznych. Warsztaty z pielęgnacji skóry i makijażu to w takich szpitalach już swego rodzaju norma. W ubiegłym roku Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku zorganizowało dla swoich pacjentek zbiórkę książek, płyt, filmów, audiobooków. Natomiast w Centrum Onkologii w Gliwicach dla pacjentów onkologicznych zagrali Michał Szymanowski (pianista), Maciej Kułakowski (wiolonczelista) i Krzysztof Książek (pianista).

Radomskie Centrum Onkologii dla pacjentów oraz ich bliskich organizuje cykl spotkań w ramach Akademii Onkologicznej, podczas których można posłuchać wykładów różnych specjalistów, porozmawiać z lekarzami oraz pacjentami, wymienić się doświadczeniami. Beata, której mąż choruje na raka stercza, uczestniczyła w takiej Akademii i przyznaje, że to wspaniała inicjatywa. – Tworzy się społeczność chorych oraz ich rodzin. Spotkania w ramach Akademii to moment na zadanie pytań, które nurtują nas na co dzień. Zbliżamy się do lekarzy, do siebie. Niektórzy z nas płaczą. To bardzo oczyszczające, potrzebne doświadczenie, a przy tym mobilizujące do walki z chorobą – uważa.

Radomskie Centrum Onkologii planuje rozpocząć współpracę z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, ale na razie plany pokrzyżował koronawirus. Placówki miałyby połączyć siły w ramach psychoterapii pacjentów leczonych w RCO, dla których odbywałyby się przedstawienia, spektakle, koncerty.

Anna Ołoś z Grupy Affidea tłumaczy, że obok tego rodzaju przedsięwzięć, w których pacjenci chętnie biorą udział, niezwykle ważne jest dla nich okazywanie im troski i indywidualne podejście. – Nieoceniony jest w tym kontekście nasz personel pielęgniarski, który towarzyszy pacjentom w chorobie, wykazując się przy tym ogromną empatią i zaangażowaniem. Wiele z naszych pielęgniarek i pielęgniarzy ma specjalizację z geriatrii i pielęgniarstwa onkologicznego. Dzięki swojemu wykształceniu i doświadczeniu mogą nie tylko odpowiednio opiekować się pacjentami, ale i na bieżąco edukować ich w tematach chociażby takich jak właściwa dieta czy pielęgnacja odczynów popromiennych – podkreśla.

Szpital to nie tylko cierpienie

Pielęgniarka koordynująca Dorota Jargas z Affidea Międzynarodowe Centrum Onkologii w Koszalinie nie kryje, że wielu osobom diagnoza „nowotwór” kojarzy się z najgorszym. Brzmi jak wyrok. – Opiekując się pacjentami onkologicznymi, chcemy dawać im nadzieję na życie, lepsze życie. Osobom nieuleczalnie chorym staramy się natomiast ulżyć w cierpieniu, pomóc psychicznie i fizycznie przejść przez ostatni etap choroby – mówi.

Profesor Łukasz Święcicki o sytuacji psychiatrii w pandemii/East News

– Zależy nam na tym, żeby na tyle, na ile to możliwe, stworzyć rodziną atmosferę, aby szpital nie kojarzył się chorym tylko z cierpieniem i leżeniem w łóżku. Mobilizujemy pacjentów do wstawania, do przebierania się w coś innego niż piżama, zadbania o swój wygląd itp. Wspieramy ich w pozornie mało istotnych drobiazgach, które jednak – jak się okazuje – mają dla nich duże znaczenie. Widzimy to np. wręczając pacjentowi jego ulubioną gazetę, o której zakup nas poprosił, bo nie ma bliskich, którzy mogliby mu ją dostarczyć, a sześciotygodniowy pobyt w szpitalu potrafi się dłużyć – tłumaczy Dorota Jargas.

Wspomina historię pana Andrzeja, który trafił do placówki w Koszalinie na kilkutygodniowe leczenie. Zjawił się z jedną reklamówką najpotrzebniejszych rzeczy. Był pacjentem cichym, nigdy na nic nie narzekał i za wszystko dziękował. Personel szybko zauważył, że nikt go nie odwiedza. Gdy mężczyzna się otworzył, okazało się, że choroba nowotworowa zamknęła jego drogę do kariery, stracił rodzinę, dom i środki do życia. Dorota Jargas: – Wobec tak poruszającej historii nie potrafiliśmy pozostać obojętni. Kiedy pan Andrzej kończył leczenie i opuszczał szpital, miał już dokąd pójść. Zorganizowaliśmy mu miejsce do zamieszkania i ubrania, które wypełniały już nie jedną reklamówkę, a dwie walizki. Pomogliśmy mu też w formalnościach związanych z uzyskaniem zasiłku. Gdy jakiś czas temu był u nas na kontroli, ucieszyło nas bardzo, że wszystko idzie u niego w dobrym kierunku – rokowania zdrowotne są dobre, warunki mieszkaniowe coraz lepsze, a nawet odnalazła go miłość.

 

– Często przywiązujemy się do pacjentów, którzy mają długie pobyty w szpitalu, im też później trudno jest się z nami rozstać. Zdarza się, że podczas wypisu pojawiają się łzy wdzięczności za opiekę, jaką ich otoczyliśmy. Takie momenty dodatkowo motywują do niełatwej pracy na oddziale radioterapii – sumuje Dorota Jargas.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apelują do pacjentów o zgłaszanie się do szpitali onkologicznych w przypadku podejrzenia  nowotworu  oraz nieprzerywanie leczenia przeciwnowotworowego i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Śmiertelność z powodu chorób nowotworowych jest znacznie wyższa niż z powodu COVID-19. Obawa przed zakażeniem koronawirusem nie może powstrzymywać pacjentów przed leczeniem nowotworu.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Różni się od tych opracowywanych w Chinach czy USA

Jest prototyp polskiej szczepionki na koronawirusa. Różni się od tych opracowywanych w Chinach czy USA

Spirometria

Spirometria w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dlaczego większość gabinetów jej nie wykonuje?

koronawirus

Stworzono lek „całkowicie neutralizujący” koronawirusa. To może być przełom w walce z pandemią

Ekspedientka nie obsłużyła klientki, która nie miała maseczki. Teraz zapadł wyrok

Ekspedientka nie obsłużyła klientki, która nie miała maseczki. Teraz zapadł wyrok

koronawirus

Ile osób bez chorób współistniejących zmarło na COVID-19 w Polsce? Są konkretne liczby

Od dziś trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19. Jak system będzie działał w praktyce?

Od 15 września trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19. Jak system będzie działał w praktyce?

Madison Presser

4-latka odgrywa sceny z filmowych hitów. W czasie pandemii zebrała ponad 12 tys. dolarów dla potrzebujących

Benjamin Netanjahu

Izrael ponownie wprowadza lockdown z powodu koronawirusa. Liczba zakażeń w tym kraju drastycznie rośnie

Szczepionka na COVID-19

Prawie połowa Polaków nie chce się szczepić przeciwko COVID-19. Podobnie sceptyczni jedynie Węgrzy i Rosjanie

Ludzie w maseczkach ochronnych

Padł kolejny światowy rekord zakażeń SARS-CoV-2. Gdzie jest ich najwięcej?

Szczepionki

W których krajach jest najwięcej antyszczepionkowców? Jak na ich tle wypada Polska?

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek ponownego zarażenia SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek ponownego zarażenia SARS-CoV-2

Kobieta w maseczce

Połowa ozdrowieńców z włoskiego Bergamo wciąż nie czuje się w pełni sił

Lek. med. Dawid Ciemięga szczerze o teleporadach podczas pandemii. „Wiele osób mówi, że przychodzi do lekarza, bo w domu nie ma co robić”

Kobieta w laboratorium

Wstrzymano testy szczepionki przeciw COVID-19. Powodem groźna reakcja u jednego z ochotników

Młoda para na weselu

Zakaz tańczenia uratuje nas przed koronawirusem? Nowe restrykcje w Hiszpanii

„COVID równa się samotność”. Pielęgniarz Przemysław Błaszkiewicz pokazuje na zdjęciach, jak wygląda walka z pandemią

Europejskie Towarzystwo Oddechowe o pacjentach zakażonych koronawirusem: uszkodzenia w płucach występują po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala

kobieta trzyma strzykawkę z igłą

Szczepionki na grypę wyprzedają się w mgnieniu oka. Farmaceuci zgłaszają, że… jest ich jak na lekarstwo

pandemia koronawirusa, prognozy

Pierwsze ogólnoświatowe przewidywania dotyczące pandemii COVID-19. „Zatrważające prognozy”

Ankieta dla pacjentów wypełniana w trakcie teleporady i więcej punktów do testowania w kierunku koronawirusa. Lekarze rodzinni wyjaśnili swoje postulaty

Koronawirus. Brak witaminy D w organizmie może być groźniejszy niż podeszły wiek

Jan Świtalski, ratownik medyczny

„Dla beki się przebieram z kumplami w gumowe wdzianka”. Ratownik medyczny do koronasceptyków

GIS: Kolejne zmiany w organizacji wesel związane z pandemią. Możliwa rejestracja gości

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Seks po porodzie. Jak to zrobić?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku