Przejdź do treści

Jak szybko rosną włosy i jak przyspieszyć porost włosów?

Jak szybko rosną włosy i jak przyspieszyć porost włosów? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tempo wzrostu włosów nie zawsze jest zadowalające. To, jak szybko rosną włosy zależy nie tylko od osobniczych predyspozycji, ale także – ogólnego stanu zdrowia, stosowanej diety czy pielęgnacji włosów. Jeśli włosy rosną zbyt wolno, można zastosować odpowiednią pielęgnację, dietę i suplementację, a także profesjonalne zabiegi. Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? 

Fazy wzrostu włosów 

Cykl życiowy włosa trwa kilka lat, po czym włos wypada, a na jego miejsce odrasta nowy. Za wzrost włosa odpowiada czynność mieszków włosowych, gdzie zachodzą intensywne podziały komórkowe i dochodzi do wydłużania włosa. W ciągu życia mieszki włosowe przechodzą około 20-30 takich cykli, a średni przyrost długości włosa to 8-10 mm na miesiąc 

W cyklu życia włosa można wyróżnić następujące fazy: 

  •  anagen – faza wzrostu włosa, która trwa średnio 6 lat z wahaniem pomiędzy 2 a 7 latamiw tej fazie włos wydłuża się, co jest możliwe dzięki odżywianiu cebulki przez mieszek włosowy, 
  •  katagen – faza przejściowa, która utrzymuje się przez 2-3 tygodnie; wówczas dochodzi do obkurczenia cebulki i wysunięcia włosa z mieszka włosowego, 
  •  telogen – faza spoczynku mieszka włosowego – do momentu pojawienia się nowego włosa mieszek pozostaje pusty i trwa to średnio 2-4 miesiące. 

Ze względu na specyficzny przebieg faz życia włosa, włosy na głowie nie rosną synchronicznie i znajdują się w różnych fazach cyklu wzrostu. Zdecydowana większość włosów, bo aż 90% znajduje się w fazie wzrostu. Pozostałe włosy są w stanie spoczynku.  

 

7 zgubnych nawyków dla twojej skóry i włosów /fot. Pexels

Jak szybko rosną włosy? 

Średnie tempo wzrostu włosów to około 0,35 mm dziennie. Łatwo można obliczyć, ile rosną włosy na miesiąc – jest to około 1 cm. Jest to proces ciągły – włos wydłuża się do momentu, gdy wypadnie i wówczas na jego miejsce wyrasta nowy. Jak szybko rosną włosy u mężczyzny i u kobiety? Wykazano, że wzrost włosów u mężczyzn jest nieco szybszy niż u kobiet. Jednak u panów faza anagenu jest krótsza, a to oznacza, że włosy zazwyczaj wypadają zanim osiągną taką długość, jak włosy u pań. Jeszcze wolniejsze jest tempo wzrostu u dzieci – może być ono o połowę mniejsze niż u dorosłych.  

Na to, ile rosną włosy wpływa także wiek. Wraz z upływem lat zaburzeniom podlega gospodarka hormonalna, ze szczególnym uwzględnieniem męskich i żeńskich hormonów płciowych. Ponadto spowalnia się metabolizm komórek, co sprawia, że mieszki włosowe nie pracują tak efektywnie jak kiedyś.  

 

Co spowalnia wzrost włosów i nasila ich wypadanie? 

Spowolniony wzrost włosów wynikać może z osłabionej czynności mieszków włosowych, a także zniszczenia łodygi włosa, jego wykruszania i łamliwości. Najczęstsze przyczyny spowolnionego wzrostu włosów to: 

  •  niedobory pokarmowe (zwłaszcza dotyczące żelaza, witamin z grupy B, witaminy A oraz D, cynku), 
  •  zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy, wzrost poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych), 
  • coraz starszy wiek, 
  • schorzenia dermatologiczne skóry głowy, 
  • uwarunkowania genetyczne, 
  • stres, 
  • stosowanie niektórych leków. 

 

Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? 

W celu przyspieszenia porostu włosów należy zadbać o odpowiednią dietę, pielęgnację włosów oraz skóry głowy, a także miejscowo stosować specjalistyczne preparaty, które zawierają składniki o działaniu: 

  • pobudzającym krążenie krwi skóry głowy (kofeinę, bioflawonoidy), 
  • odżywiającym cebulki włosowe i macierz włosa (aminokwasy, witaminy i minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe), 
  • hamującym przemianę testosteronu do pochodnej DHT, co mogłoby osłabić mieszki włosowe i spowolnić wzrost włosów (palmę sabałową, śliwę afrykańską). 

Włosy można pobudzić także do wzrostu suplementacją. Skład tego typu preparatów także ma na celu odżywienie mieszków włosowych, a umożliwiają to następujące składniki: 

  •  witaminy z grupy B, A i E, cynk, krzem, żelazo, miedź i magnez, 
  • ekstrakty ziołowe: ze skrzypu, pokrzywy, 
  • wyciągi ziołowe: bambus, czarna rzepa, 
  • oleje roślinne, np. olej z wiesiołka, 
  • aminokwasy siarkowe. 

Trwająca minimum kilka miesięcy kuracja opierająca się na właściwej diecie, suplementacji i pielęgnacji, powinna poskutkować szybszym porostem włosów i ich wzmocnieniem. 

 

dziewczyna z kręconymi włosami

Jak przyspieszyć porost włosów domowymi sposobami? 

Włosy będą szybciej rosły dzięki domowej pielęgnacji. Przyrządzone własnoręcznie kosmetyki o dużej zawartości naturalnych składników odżywiają skórę głowy i mieszki włosowe. Doskonałe efekty przynosi olejek rycynowy na włosy. Aby przyspieszyć wzrost włosów, zalecane jest stosowanie olejku na skórę głowy. Jak stosować olej rycynowy na pobudzenie wzrostu włosów? Najlepiej jest wetrzeć w skalp 2-3 łyżki olejku i pozostawić na 1-2 godziny. 

A jak przyspieszyć wzrost włosów wcierkami? Oto kilka propozycji: 

  • codzienne wcieranie w skórę głowy świeżego soku z czarnej rzepy, 
  • wcieranie soku z cebuli w skórę głowy i pozostawienie na kwadrans, 
  • wcieranie w skórę głowy pasty z kozieradki, otrzymanej na drodze zmiażdżenia nasion w moździerzu lub wykonanie wcierki z naparu. 

W celu pobudzenia krążenia krwi w skórze głowy warto wykonywać masaże głowy – dłońmi, szczotką czy specjalnymi masażerami. Ponadto warto unikać stosowania obcisłych czapek czy gumek do włosów – nasila to łamliwość włosów i przyczynia się do ich skrócenia. 

 

Jak przyspieszyć wzrost włosa w gabinecie medycyny estetycznej? 

Aby zahamować nadmierne wypadanie włosów, nasiloną łamliwość i przyspieszyć zbyt wolne tempo wzrostu włosa, można skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Polecane są zwłaszcza zabiegi pobudzające pracę mieszków włosowych, takie jak: 

  • Dermapen, 
  • mezoterapia igłowa,  
  • osocze bogatopłytkowe, 
  • karboksyterapia. 

Zabiegi te umożliwiają pobudzenie krążenia krwi, przez co mieszki włosowe są lepiej odżywione i dotlenione. Skutkuje to wzmocnieniem cebulki włosowej i szybszym wzrostem włosów. Aby uzyskać zadowalające wyniki, konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów. 

 

Bibliografia: 

  1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów; Urban&Partner, 2020
  2. Szlachcic A., Szlachcic-Wyroba K., Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej; Kosmetologia Estetyczna, 3/2014/ vol. 3 (dostęp online 13.09.2022 r.) 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: