Przejdź do treści

Chyba powoli czas na wiosenne porządki. Dlatego spieszymy z radą, jak zminimalizować ilość kurzu w domu

Jak zminimalizować ilość kurzu w domu
Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wszyscy mamy to samo zmartwienie: w nawet najskrzętniej wysprzątanym domu na meblach szybko osadza się kurz, który stanowi nie tylko problem estetyczny. W Polsce ok. 3 miliony Polaków zmaga się z alergią na roztocza kurzu domowego. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zminimalizować jego ilość w naszych mieszkaniach.

Alergia na roztocza to obecnie jedna z najczęściej występujących epidemii cywilizacyjnych, którą stwierdza się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U osób uczulonych na roztocze kurzu domowego pojawiają się takie objawy jak przewlekły katar, napady kichania, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, swędzące zmiany skórne. W przypadku współistnienia astmy alergicznej może wystąpić kaszel, duszność i świszczący oddech. Mogą pojawić się zaburzenia snu i związane z nimi poranne zmęczenie. Objawy uczulenia na kurz występują przez cały rok, jednak najintensywniejsze są w okresie jesiennym, kiedy to ilość roztoczy w kurzu domowym jest największa – mówi lek. Izabela Bondyra, alergolog Grupy LUX MED.

bitwa na poduszki

Alergen to cząstki białek bądź aminokwasy, które są bodźcem dla układu odpornościowego. Roztocza kurzu domowego (oraz ich odchody) należą do grupy całorocznych alergenów inhalacyjnych, które są wdychane wraz z powietrzem i tą drogą trafiają do organizmu. Tam dochodzi do specyficznej reakcji immunologicznej związanej z powstawaniem swoistych przeciwciał – te po związaniu z antygenem skutkują uwolnieniem różnych substancji (tzw. mediatorów stanu zapalnego). Skutkiem tej obciążającej organizm reakcji są charakterystyczne, uciążliwe objawy.

Należy pamiętać, że alergia może dać o sobie znać u każdego i to w każdym wieku! Jak się przed nią chronić? Alergolodzy zwracają uwagę, że nie ma alergii bez alergenu. Dlatego jest tak ważne, aby w przypadku uczulenia na roztocza zminimalizować ilość kurzu domowego. Bardzo często bowiem nadmiar kurzu i wynikające z tego kłopotliwe reakcje organizmu to skutek nieumiejętnego sprzątania.

Jak najczęściej otwieraj okna

Regularne wietrzenie do podstawa walki z kurzem i roztoczami. To właśnie dlatego alergie nasilają się w okresie jesienno-zimowym: w dusznych, suchych pomieszczeniach roztocza się namnażają. Wietrzyć należy jak najczęściej, niezależnie od pogody – zimą jest to wręcz zalecane. W czasie mrozów lepiej postawić na „zastrzyk” powietrza, wietrząc krótko, ale intensywnie. Okna należy zawsze otworzyć po nocy i przed snem, a także kilkukrotnie w ciągu dnia.

Ogranicz zbierające kurz drobiazgi

Wszyscy lubimy ozdobne bibeloty, które ustawiamy na półkach i szafkach. Ale uwaga – stanowią one siedlisko kurzu! Powinny być regularnie czyszczone, zwłaszcza jeśli mają różne zakamarki, w których kurz może się zbierać. Warto ograniczyć ilość takich rzeczy w domu. Szczególnie niebezpieczne dla alergików są różnokształtne porcelanowe figurki oraz kompozycje z suszonych kwiatów, które trudno wyczyścić, a które błyskawicznie pokrywają się kurzem.

 

Syndrom chorego budynku - przyczyny i dolegliwości. Jak zapobiegać?

Sprzątaj z głową

W czasie sprzątania ścieranie kurzu zawsze zaczynaj od najwyższych półek i stopniowo schodź niżej – na końcu odkurz dywan i zmyj podłogę na mokro. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że z mieszkania zniknął cały kurz. Sprzątanie w odwrotnej kolejności to błąd. Zwróć uwagę na miejsca, o których często się zapomina, takie jak karnisze, ramy obrazów, futryny drzwi, wierzch szaf czy kredensów, a także ściany!

Wymień żaluzje na rolety

Żaluzje to siedlisko kurzu. Jeśli chcesz je mieć w swoim mieszkaniu, musisz je bardzo często czyścić. Znacznie lepszym pomysłem jest jednak zrezygnowanie z żaluzji na rzecz rolet. A jeśli mowa o oknach, należy pamiętać o systematycznym praniu firanek oraz zasłon. Ewentualnie przed rutynowym sprzątaniem można je wytrzepać, a potem odkurzyć mieszkanie.

 

Znajdź sposób na lampę

Lampy czyści się z kurzu inną techniką, w zależności od materiału, z którego są wykonane. Nie należy czyścić na mokro abażurów papierowych. Abażury z tkaniny najlepiej wyczyścić rolką do odzieży albo wąską końcówką odkurzacza. Jeśli lampa ma klosz ze szkłem witrażowym, należy wyczyścić ją miękką, wilgotną szmatką, nie używając żadnych środków. Jeśli kurz osiadł w zagłębieniach, warto wykorzystać suchą szczoteczkę do zębów. Do lamp zawieszonych wysoko przyda się zmiotka z uchwytem teleskopowym, która bardzo dobrze zbiera nieczystości.

 Regularnie czyść kratki wentylacyjne

Zwróć uwagę, jak szybko pokrywają się kurzem. A to właśnie czyste kratki wentylacyjne odpowiadają za właściwą cyrkulację powietrza w naszych mieszkaniach. Dlatego należy regularnie usuwać z nich kurz (najlepiej raz w tygodniu, nawet jeśli wydają się czyste). Dobrze oczyszczone kratki wentylacyjne, co ważne, zapewnią lepszy zapach powietrza w mieszkaniu.

 

Zadbaj o swoje łóżko

To w nim gromadzi się najwięcej roztoczy – nieprzypadkowo kaszel alergiczny najczęściej daje o sobie znać, gdy leżymy w łóżku. Codziennie należy strzepywać pościel. Trzeba ją także regularnie wymieniać i prać w temperaturze minimum 60 stopni przez godzinę (niektórzy zalecają raz na jakiś czas wyprać pościel w 90–95 stopniach). Niższa temperatura nie zabija roztoczy. Poduszki i kołdry puchowe warto wietrzyć, ale nie na pełnym słońcu. Materac należy systematycznie odkurzać, trzepać i wietrzyć. Przyda się do tego odpowiednia końcówka odkurzacza. Dobrym sposobem na zabicie roztoczy jest mrożenie pościeli, należy jednak pamiętać, że optymalny czas mrożenia to nawet 8 godzin.

Co jakiś czas odsuń meble od ścian

Mnóstwo kurzu gromadzi się w miejscach, o których często zapominamy. Dlatego warto co jakiś czas (np. raz w miesiącu) odsunąć pralkę, kuchenkę, lodówkę, łóżka, komody, a jeśli jest taka możliwość, to również szafę. Szczególnie w okolicy mebli kuchennych gromadzą się okruchy i inne zanieczyszczenia, nieuniknione podczas gotowania i jedzenia. Po odsunięciu ciężkich mebli powierzchnię wokół nich należy porządnie odkurzyć i wytrzeć na mokro. Warto przy okazji przetrzeć ścianki odsuniętych mebli.

Nie przegrzewaj mieszkania

Optymalne warunki do namnażania roztoczy to pomieszczenia ciepłe i suche. Dlatego nie należy przegrzewać mieszkań. W okresie jesienno-zimowym dużym błędem jest uszczelnianie okien i intensywne podkręcanie kaloryferów. Optymalna temperatura, która powinna panować w mieszkaniu, to 18–21 stopni. W kuchni jeszcze mniej – maksymalnie do 20 stopni. Szczególnie przed nocą warto zadbać o to, aby w sypialni było nie więcej niż ok. 18–19 stopni.

Dbaj o odkurzacz i wymieniaj filtry

Odkurzacz, najważniejszy sprzęt w walce z roztoczami kurzu domowego, musi być poddawany regularnemu czyszczeniu. Tylko dzięki temu uda się skutecznie usunąć roztocza. Worek powinien być systematycznie wymieniany (niedopuszczalne jest usuwanie brudów z worka i ponowne wkładanie go do odkurzacza). Regularnie trzeba też wymieniać wszelkie znajdujące się w mieszkaniu filtry (np. w odkurzaczu, wentylatorze). Tylko dzięki temu powietrze będzie czyste.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.