Przejdź do treści

Jak zrobić koka – na co dzień, do pracy i na wielkie wyjście

Kok
Jak zrobić koka – na co dzień, do pracy i na wielkie wyjście Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Koki już dawno przestały być kojarzone z paniami domu w podeszłym wieku, które dla wygody ciasno upinają włosy na czubku głowy. Obecnie fryzura ta sprawdza się jako upięcie biznesowe, ale również zdobi głowę podczas wielkiego wyjścia czy popołudnia spędzanego z przyjaciółmi. Większość upięć przeznaczona jest dla włosów długich, choć i posiadaczkom tych krótkich przyda się wiedza na temat tego, jak zrobić koka.

Jak zrobić luźnego koka do codziennych stylizacji?

Wysoki luźny kok to ulubiona fryzura młodych mam i wszystkich tych kobiet, które są zmęczonych po całym dniu pracy.

Kok z długich włosów nie musi być jednak efektem kilku niedbałych ruchów rąk. Bez większego wysiłku możesz wykonać taki, który będzie nie tylko wygodny, ale i estetycznie wykonany.

  1. Rozczesz włosy i zwiąż je przy pomocy gumki w kucyk na czubku głowy.
  2. Nałóż wypełniacz typu donut na końcówkę kucyka i nawijaj na niego włosy.
  3. W trakcie nawijania pasm obracaj wypełniacz wokół własnej osi, by całą jego powierzchnię pokryły włosy.
  4. Wepnij kilka wsuwek, aby utrwalić fryzurę.

Jak zrobić kok z wypełniaczem jeszcze szybciej? Wypróbuj poniższy sposób upinania.

  1. Rozczesz włosy i zwiąż je przy pomocy gumki w kucyk na czubku głowy.
  2. Wsuń wypełniacz typu donut aż do nasady głowy – w miejsce, gdzie znajduje się gumka spinająca kucyk.
  3. Ustal centrum kucyka i rozłóż włosy tak, by utworzyło się w środku gniazdko.
  4. Nałóż na wypełniacz przykryty włosami gumkę.
  5. Zgarnij wystające spod gumki kosmyki, zawiń wokół koka, by ukryć nałożoną gumkę i zepnij końcówki wsuwką, aby utrwalić fryzurę.

Wykonując taką fryzurę przy wykorzystaniu wypełniacza, możesz zapleść warkocz z wystających pasm, przed ich zawinięciem wokół koka. Wówczas upięcie będzie się prezentowało bardziej elegancko, choć nadal będzie łatwe w wykonaniu.

Jak zrobić ładnego koka do pracy?

Koki z długich włosów możesz wykonywać przed wyjściem do pracy. W zależności od charakteru twojego zawodu fryzura może mieć bardziej lub mniej eleganckie wykończenie.

Jeśli pracujesz w biurze – wypróbuj połączenie koka i warkocza dobieranego. Jak zrobić taki koczek krok po kroku?

Zacznij od rozczesania włosów z głową skierowaną ku dołowi. Zacznij zaplatać warkocz dobierany w kierunku od szyi ku czubkowi głowy. Gdy wykonasz już splot do wysokości, na której chcesz, by znalazł się kok – zwiąż włosy gumką. Pozostałe luźne pasma zwiń niedbale wokół gumki i zepnij kilkoma wsuwkami, aby utrwalić fryzurę.

Jak zrobić koka z kucyka na nieplanowane wyjście ze znajomymi?

Luźny kok na nieplanowane wyjście ze znajomymi wykonasz w kilka chwil. Będzie on dobrze wyglądał nawet wykonany na włosach cienkich.

Kiedy więc brakuje ci czasu na mozolne upinanie pasm, zdecyduj się na szybkie i efektowne rozwiązanie.

  1. Podziel włosy na trzy równe pasma.
  2. Środkowe pasmo zwiąż gumką w luźny kucyk tuż nad karkiem.
  3. Przez otwór wykonany nad gumką przełóż pasmo górą i wyciągnij od spodu.
  4. Zwiąż dwa boczne pasma gumką (nad wcześniej wykonanym kucykiem).
  5. Przełóż pasmo przez otwór tuż ponad gumką oraz przez otwór w uprzednio wykonanym splocie.
  6. Zwiąż wystające spod upięcia komski włosów przy pomocy gumki i zepnij kilkoma wsuwkami, aby utrwalić fryzurę.

W tak wykonany kok możesz wsunąć ozdobę np. w postaci kwiatu lub spinki, co nada fryzurze romantycznego charakteru. Wówczas doskonale będzie współgrać z kreacją na randkę.

Jak zrobić koka na wielkie wyjście?

Upięcia włosów w kok na wielkie wyjście to największe wyzwanie. Wymaga więcej precyzji i czasu. Większość kobiet sięga wówczas po pomoc fryzjera. Możesz jednak spróbować samodzielnie wykonać efektowne upięcie, które stanowić będzie wykończenie twojej eleganckiej kreacji podczas imprezy, uroczystej kolacji czy długo planowanego spotkania rodzinnego.

Od fryzury na wielkie wyjście zwykle wymaga się większej trwałości. Upięcie zacznij więc od rozczesania włosów i spryskania ich lakierem. Zrób to z głową skierowaną ku dołowi, co pozwoli nadać fryzurze większej objętości. Ma to szczególne znaczenie dla posiadaczek włosów cienkich lub przerzedzonych.

Delikatnie natapiruj włosy u nasady. Następnie podziel je poziomo na dwie części. Górną chwyć w kucyk, delikatnie unieś i zepnij wsuwkami. Utworzy się wówczas puszty kok. Dolne pasma podziel pionowo na dwie równe części. Każdą z nich zapleć w cienki warkocz. Opleć nimi kok, kierując się od góry ku dołowi. Końce warkoczy przypnij do fryzury przy pomocy kilku wsuwek. Całość dodatkowo spryskaj lakierem, który utrwali fryzurę.

Efektowne koki z krótkich włosów

Jeśli dotychczas wydawało ci się, że zrobienie koczka z krótkich włosów jest niemożliwe, to byłaś w błędzie. Fryzura ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla posiadaczek długich pasm. Jak zrobić koka z krótkich włosów? Pomocne będą akcesoria takie jak hairagami.

Hairagami rozwiń i chwyć nim włosy tak, jak podczas robienia kucyka. Następnie powoli przesuwaj akcesorium w dół, zatrzymując się kilka centymetrów przed końcem pasm. Nawijaj włosy wokół taśmy tak, jakbyś nawijała je na lokówkę. Gdy dotrzesz do nasady włosów – delikatnie wygnij hairagami, a ono automatycznie zwinie się, tworząc luźny kok.

Przy pomocy taśmy wykonasz zarówno niedbały kok na czubku głowy, jak i upięcie tuż nad karkiem. To, na jaką fryzurę się zdecydujesz, zależy wyłącznie od okoliczności, stylizacji i twoich potrzeb.

Nabłyszczacz do włosów

Jeśli chcesz, by kok miał większa objętość, zdecyduj się na wykorzystanie wypełniacza. W przypadku włosów krótkich bardziej odpowiedni będzie model podłużny, a nie typu donut. Kok przy jego pomocy wykonuje się podobnie jak przy użyciu hairagami. W tym wypadku jednak wykańczasz upięcie, zwijając końce akcesorium i utrwalając je kilkoma wsuwkami.

 

Źródła:

  1. I. Suligowska, Formowanie fryzur, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
  2. Z. Szumirska, Projektowanie fryzur, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
  3. M. Jendraszak, Jak upinać długie włosy, Toruń 2014.
  4. T. Kompanowski (red.), Praktyczna nauka zawodu. Pracownia fryzjerska, WSiP, Warszawa 2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: