Przejdź do treści

Janusz Kozioł nie żyje. Jego głos zna każdy Polak

Janusz Kozioł. Zdjęcie: Youtube
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeden z najbardziej znanych polskich spikerów – Janusz Kozioł nie żyje. Smutną informację podał serwis Polscylektorzy.pl. Kozioł przegrał walkę z chorobą, którą było stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe. W ratowanie jego zdrowia zaangażowało się bardzo wiele osób. Niestety, nie udało się.

W piątek dotarła do nas smutna informacja – zmarł Janusz Kozioł, którego apel o wsparcie spotkał się z niesamowitym odzewem. Informację o jego śmierci podała strona Polscylektorzy.pl.

Drodzy,Musimy Wam przekazać smutną, wstrząsającą wiadomość.Janusz Kozioł nie żyje. „Nie wiadomo, dlaczego choroba się…

Gepostet von Polscylektorzy am Freitag, 18. Januar 2019

 

Głos Janusza Kozioła zna chyba każdy Polak. To on budował napięcie i doprowadzał do łez i wielokrotnie do uśmiechu. Lektor podłożył swój głos w wielu filmach, serialach telewizyjnych, czy bajkach dla dzieci. Można go też było usłyszeć w reklamach, czytał też książki mówione. Od ponad 40 lat wykonywał z pasją zawód lektora, spikera radiowego i prezentera. Jego głos było zwłaszcza słychać w erze filmów wydawanych na VHS.

Przypomnij sobie jego głos:

Janusz Kozioł – choroba

69-latek chorował na stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe (SLA), które atakuje narządy mowy i funkcje oddechowe. Jego kłopoty z mową zaczęły się dwa lata temu. Następnie pojawiły się problemy z jedzeniem, przełykaniem, a także z oddychaniem. Choroba postępowała, a lektor w ostatnich dniach prosił o wsparcie finansowe w walce z chorobą.  – Odchodzę, ale wciąż liczę na cud… „Czytał Janusz Kozioł” – tak zaczynał się wpis lektora. – Trwa walka o każdy oddech. Proszę, pomóż. Potrzebne są leki i specjalistyczna opieka całodobowa.

 

 

Zbiórka była ogromnym sukcesem. Kwota dziesięciokrotnie przewyższyła oczekiwany cel. Niestety przeprowadzona została zbyt późno i Kozioła nie dało się uratować.

Print Screen Pomagamy.pl

Janusz Kozioł – kim był?

Janusz Kozioł swoją karierę rozpoczął od telefonu do radiowej „Trójki”, w trakcie trwania programu na żywo. Jego głos okazał się na tyle charyzmatyczny, że już w trakcie rozmowy z prowadzącą audycję Aliną Rudnicką, zwrócił na siebie uwagę radiowców. Od 1973 roku pracował jako lektor, spiker radiowy i prezenter. Jego głosu można posłuchać w filmach, serialach telewizyjnych, bajkach dla dzieci, reklamach a także audiobookach. Czytał na antenach wszystkich stacji telewizyjnych w kraju, zdobywając sympatię widzów, dzięki urzekającej fonii. Na swoim koncie ma imponującą ilość filmów i seriali, przy których pracował. Swojego głosu użyczał m.in. w filmach takich jak, „Pulp Fiction”, „Blues Brothers”,„Czas apokalipsy”, „Drakula”, „Wejście smoka”, „Szczęki 2”, „K-9”, „Czy leci z nami pilot”. W latach 2012-2017 był głosem banku PKO BP.

Stwardnienie zanikowe boczne: objawy, przyczyny

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS, inaczej choroba Charcota, choroba Lou Gehriga) to choroba neurologiczna, którą po raz pierwszy opisał w XIX w. Jean-Marie Charcot. Dochodzi do niej w wyniku uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego. W wyniku porażenia obwodowych włókien nerwowych oraz mózgowych komórek nerwowych następuje zaburzenie funkcji ruchowych mięśni, a w konsekwencji – całkowita niemożność poruszania się.

 

Stwardnienie zanikowe boczne to choroba, której przyczyny nie są do końca znane, dominuje jednak przekonanie, że jest to wypadkowa czynników genetycznych (mówi się, że 5–10% pacjentów choruje na SLA dziedziczne) oraz środowiskowych (związanych ze stylem życia).

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.