Przejdź do treści

Jest ofiarą księdza pedofila. Dziś marzy, aby normalnie funkcjonować, a pierwszym krokiem do tego jest poprawienie stanu uzębienia. Pomóżmy spełnić jej to marzenie

Zdj: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dorośli stoją w szlafrokach
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie
Mamy polski lek na COVID-19. To pierwszy taki produkt na świecie
Pięć łyżeczek z róznymi rodzajami soli, sól rozsypana na blacie
9 sygnałów, że jesz za dużo soli
Kobieta chora na COVID-19 wyszła na zakupy. Sąd wydał wyrok
Kobieta chora na COVID-19 wyszła z domu na zakupy. Teraz sąd wydał wyrok
Lifting rzęs. Na czym polega popularny zabieg i jakie ma zalety?/Pexels
Lifting rzęs. Na czym polega popularny zabieg i jakie ma zalety?

O traumie, jaką przeżyła, mówiła cała Polska. Kasia jako 12-latka przez prawie dwa lata była więziona, torturowana i gwałcona przez księdza pedofila. – Rzadko się uśmiecham, bo ogólnie jestem smutnym człowiekiem – mówi. Jej marzeniem są nowe zęby, których obecny stan jest dowodem na to, że organizm Kasi przez długi czas operował na granicy biologicznej wytrzymałości. Możemy pomóc spełnić to marzenie, wpłacając datek na zrzutkę.

– Prawda jest taka, że nie tylko moja psychika jest poturbowana przez to, co przeżyłam, ale również muszę żyć z wieloma konsekwencjami tej krzywdy – opowiada Kasia. – Mało w życiu miałam powodów do uśmiechu, ale też myślę, że dodatkowym powodem jest stan moich zębów. To kolejna rzecz, którą „uszkodziła” trauma – dodaje.

Zaniedbania z dzieciństwa, bulimia i koszmary senne doprowadziły jej uzębienie do ruiny. – W trakcie snu zaciskam zęby tak mocno, że się łamią, ścierają, pękają. Po prostu je zjadam. Nie mówiąc już o bólu, który się z tym wiąże, bo każdego ranka, jak się budzę, to boli mnie głowa i szczęka. Przez to zaciskanie zębów szczęka zmieniła też ułożenie – wyznaje Katarzyna.

Próbowała w miarę możliwości leczyć zęby, ale okazało się to trudne i przede wszystkim bardzo kosztowne. By doprowadzić jej uzębienie do normalnego stanu, trzeba m.in. wstawić implanty, naprawić zepsute zęby, prawidłowo ustawić szczękę, założyć licówki. – Już dawno straciłam nadzieję, że kiedyś naprawię zęby, bo kwota, którą muszę na to mieć, jest nieosiągalna dla zwykłego człowieka, jednak kiedy zaczynały mnie boleć zęby albo ciągle głowa, to wpadałam w rozpacz, że nie mogę nic z tym zrobić – mówi Kasia.

istockphoto.com

Nowe zęby to w zasadzie jedyna rzecz w jej wyglądzie, którą może zmienić. – Wielu rzeczy jako dziecko zostałam pozbawiona i wiele mi odebrano, jednak jest coś, co mogłoby trochę poprawić mój komfort życia. Narządów nie widać, blizny mogę ukryć rękawem, więc to może poczekać, ale moim marzeniem jest uśmiech – zdradza. Marzy, by wykonać kiedyś rekonstrukcję narządów, choć to bardzo skomplikowany i jeszcze bardziej kosztowny zabieg, a w zasadzie operacja. Blizny zostały jej po samookaleczeniu i po tym, co zrobił jej ksiądz. – Moich blizn jest mnóstwo i usłyszałam kiedyś, że nie da się ich usunąć laserowo, bo jest ich za wiele i są za głębokie – mówi Katarzyna.

„Zaczęłam czuć się jak rzecz”

Koszmar Kasi zaczął się w szóstej klasie. – Nauczyciel religii ksiądz Roman B. wykorzystał jej trudną sytuację rodzinną. Rodzicom, który zmagali się z chorobą alkoholową, zaoferował pomoc i namówił ich, żeby Kasia zmieniła szkołę. Wyjazd do dużego miasta, do szkoły z internatem, miał być dla niej szansą, ale Kasia zamiast do internatu trafiła do pustego mieszkania księdza Romana, który przez blisko dwa lata ją tam więził, gwałcił, bił i znęcał się nad nią psychicznie – opowiada Agnieszka Śmielak, która nadzoruje zbiórkę.

Ksiądz potrafił zgwałcić dziewczynkę nawet kilka razy w ciągu jednej nocy – także różnymi przedmiotami. Głodził ją. Nieustannie groził, że ją zabije, jeśli Kasia wygada się nauczycielom czy koleżankom. Żeby nie mogła wezwać pomocy, powykręcał klamki z okien. Mimo to Kasia szukała pomocy wśród dorosłych, zwróciła się ze swoją krzywdą do korepetytorki, która uczyła ją wtedy matematyki, opowiedziała jej o tym, co robi jej ksiądz, ale ta z racji tego, że była jego znajomą, nie uwierzyła Kasi. Wszystko powtórzyła księdzu, a ten zgotował dziewczynce później jeszcze większe piekło za to, że odważyła się o tym komuś powiedzieć. Po kilku miesiącach regularnych gwałtów Kasia zaszła w ciążę. Ksiądz Roman B. zabrał ją do znajomej ginekolog na zabieg aborcji. Następnego dnia po zabiegu dziewczynka ponownie została zgwałcona.

Kiedy zgwałcił mnie pierwszy raz, przestałam czuć się jak dziecko, mimo że miałam 12 lat. Kiedy zgwałcił mnie drugi raz, nie czułam się już dziewczynką, kobietą. Kiedy zgwałcił mnie kilkadziesiąt razy, zaczęłam czuć się jak rzecz” – opowiada na swoim blogu Katarzyna.

Z czasem przerażona dziewczynka nie widziała już dla siebie ratunku. Zaczęła ciąć się żyletkami, chciała popełnić samobójstwo, wyskoczyć z okna. Ksiądz Roman B. w końcu odwiózł ją do rodziców, ostrzegając, że jeżeli Kasia komukolwiek powie prawdę, zrobi z niej k***ę. – Kasia wyznała wszystko szkolnemu pedagogowi i Roman B. w końcu został zatrzymany – tłumaczy Agnieszka Śmielak.

Zrzutka dla Kasi

Ksiądz stanął przed obliczem sprawiedliwości. Sąd uznał jednak, że oprawca Kasi działał, „mając ograniczoną zdolność kierowania swym postępowaniem” i skazał go na cztery lata więzienia, z którego duchowny wyszedł po dwóch. Za zgodą swoich przełożonych wrócił do posługi i ponownie nawiązywał kontakt z dziećmi.

Jako dorosła kobieta Kasia zawalczyła o sprawiedliwość i ukaranie współwinnych jej koszmaru. Sąd w Poznaniu uznał, że Kościół musi ponieść odpowiedzialność za działania swojego księdza (bo to on był jego pracodawcą i to on skierował pedofila do pracy z dziećmi). Zasądził od zakonu Towarzystwa Chrystusowego dla ofiary milion złotych odszkodowania i 800 zł miesięcznej renty. Kwota odszkodowania wydaje się wysoka, należy jednak pamiętać, że z tych pieniędzy Kasia pokrywa m.in. koszty procesów, leczenia i bieżące wydatki. Zgromadzenie Chrystusowe, żeby uniknąć płacenia odszkodowania za czyny księdza Romana B., złożyło skargę kasacyjną. Wkrótce zapadnie wyrok Sądu Najwyższego.

Aktualizacja. 31 marca Sąd Najwyższy oddalił wniosek o kasację zasądzonego wyroku, który złożyło Towarzystwo Chrystusowe. Tym samym Kasia otrzyma 1 mln zł zadośćuczynienia oraz 800 zł comiesięcznej dożywotniej renty.

 Jak wpłacić datek?

U Kasi lekarze zdiagnozowali zespół stresu pourazowego i zespół depresyjny z objawami psychotycznymi. Stan zdrowia nie pozwala Kasi – i być może nigdy nie pozwoli – na podjęcie pracy. Codziennie odczuwa ból połamanej miednicy. Nigdy nie będzie mogła mieć dzieci.

Kwota zrzutki na nowe zęby to 95 tys. zł. Kosztorys został sporządzony przez stomatologa, który opracował już plan leczenia. Kwota ta zawiera również koszt dojazdów i noclegów w Warszawie. Leczenie potrwa 6–12 miesięcy.

Kasia: – Nie sądzę, aby udało się uzbierać taką kwotę na leczenie, ale kto wie, może akurat uda się spełnić to moje jedyne marzenie. Zapewne pomogłoby mi to też w kontakcie z drugim człowiekiem, poczuciem wartości, jak również, gdybym kiedyś chciała jednak się ujawnić i zostać, jak to ktoś ostatnio mi napisał, symbolem ofiar KK, to byłoby mi łatwiej.

Wpłać datek dla Kasi tutaj: https://zrzutka.pl/z/usmiechkatarzyny

Z Kasią można skontaktować się przez Facebooka: https://www.facebook.com/KatarzynaBlog/

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

dziewczyna w promieniach słońca

„Nie krzyczała? Gwałtu nie było”. Martyna Jałoszyńska o bulwersującej decyzji sądu we Wrocławiu

Maja Staśko: żarty z grubych osób są równie śmieszne jak żarty z gwałtu

Kobieta siedzi smutna na pomoście

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Kobieta myje zęby

Szczoteczka soniczna – jak działa? Co to jest? Jak używać?

Joanna Gzyra-Iskandar,Centrum Praw Kobiet

„Konwencja stambulska to parasol ochronny dla systemu, który mamy w tej chwili. Wypowiedzenie jej zdaje nas na łaskę i niełaskę przyszłych ustawodawców” – mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet

Dziecko płaczące z powodu gorączki przy ząbkowaniu

Gorączka u dziecka – przyczyny. Jak zbić gorączkę?

kobieta zaciska zęby w uśmiechu

Zaciskanie zębów – w nocy i w dzień. Objawy, leczenie

Mały chłopiec stoi na krzesełku przy umywalce, patrzy w lustro i myje zęby

Pasta do zębów z ksylitolem dla dziecka? Wyjaśnia dentystka Marta Tavares

Dziecko w namiocie

Zęby dwoiste – jak wyglądają? Czy trzeba je leczyć?

Kobieta uśmiecha się

Kawa a zęby. Co zrobić, by mała czarna nie zostawiała przebarwień i osadu na zębach?

Pasty wybielające do zębów

Pasty wybielające do zębów. Jak najlepiej wybielić zęby?

10 nawyków podczas higieny jamy ustnej, które szkodzą zębom

Od czego żółkną zęby? Oto 10 rzeczy, które niszczą twój uśmiech

Duffy walczy o usunięcie filmu "365 dni" z Netflixa

 „Zostałam odurzona, porwana, byłam gwałcona”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa

Aparat ortodontyczny na zęby

Aparat na zęby – zakładać najpierw górę czy dół?

Pasta do zębów – z fluorem czy bez? Jak zrobić pastę?

Pasta do zębów – bez fluoru czy z fluorem? Wybierz mądrze

Dentysta Tomasz Kupryś o tym, jaką szczoteczkę do zębów wybrać

Szczoteczka do zębów – jaką wybrać? Podpowiada dentysta Tomasz Kupryś

Dentysta mówi o tym, kiedy po raz pierwszy przyjść z dzieckiem do dentysty

Kiedy z dzieckiem po raz pierwszy przyjść do dentysty? Wyjaśnia dentysta Tomasz Kupryś

Jak dbać o zęby? Jaka dieta jest najlepsza dla naszych zębów?

Jak dbać o zęby? Jaka dieta jest najlepsza dla naszych zębów? Odpowiada dentysta Tomasz Kupryś

Zęby mleczne, zęby stałe – co trzeba wiedzieć o ich wymianie?

Zęby mleczne, zęby stałe – co trzeba wiedzieć o ich wymianie?

Jak dbać o zęby? Jaką pastę wybrać?

Jak dbać o zęby? Jaką pastę do zębów wybrać? Wyjaśnia dentysta Tomasz Kupryś

Jak dbać o zęby w ciąży? Odpowiada dentysta Tomasz Kupryś

lekarz wykonuje kobiecie rentgen zębów

Zdjęcie pantomograficzne – na czym polega i ile kosztuje?

Jak dbać o zęby z aparatem?

Jak dbać o zęby z aparatem? Wyjaśnia dentysta

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?