Przejdź do treści

Masz wrażenie, że jesteś więźniem zachcianek? Psychodietetyczka podpowiada, jak możesz to zmienić

Dziewczyny jedzą słodycze i owoce na łóżku
Podjadanie - czy można to robić dobrze? / Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zjadłaś śniadanie, ale nie mija godzina, a przychodzi mały głód, który gasisz croissantem. Później częstujesz się kilkoma kostkami czekolady leżącej na biurku koleżanki. Zaraz po obiedzie przegryzasz wafle ryżowe. A wieczorem biczujesz się, bo znów nie byłaś w stanie wytrwać w postanowieniu, by skończyć z podjadaniem między posiłkami. Psychodietetyczka Justyna Markowska podpowiada, jak możesz sobie poradzić z tym problemem. 

Justyna Markowska to psychodietetyczka, prowadząca na Instagramie popularny profil, na którym edukuje internautów o zdrowym sposobie odżywiania. W jednym z najnowszych postów ekspertka odniosła się do tematu objadania i podjadania między posiłkami. „To problem, który dotyka niemal każdego człowieka. Jednak w przypadku niektórych osób wydaje się, że to jest coś nie do przeskoczenia. Że tego już nie da się zmienić” – przyznała. Czy faktycznie trzeba zerwać z podjadaniem? Czy można podjadać tak, by wychodziło z korzyścią dla naszego zdrowia, a nie odkładało się boczkach?

Podjadanie między posiłkami / unsplash.com

Podjadanie – jak robić to zdrowo?

Zdaniem psychodietetyczki równie istotne co praca nad głową jest odpowiednie odżywianie, „taka dieta antyzachciankowa” – jak to trafnie określa ekspertka. „Zależność jest bardzo prosta – im więcej jesz przetworzonych węglowodanów, tym masz większe zachcianki” – tłumaczy. A to oznacza, że kluczem jest zastąpienie niezdrowych przekąsek, wartościowymi odpowiednikami.

View this post on Instagram

‼️ Objadanie, podjadanie to jest problem, który dotyka niemal każdego człowieka. Jednak w przypadku niektórych osób wydaje się, że to jest coś nie do przeskoczenia. Że tego już nie da się zmienić. Praca nad głową to jedno. Równie ważne jest odpowiednie odżywianie. Taka dieta antyzachciankowa ? Zależność jest bardzo prosta ➡️ im więcej jesz przetworzonych węglowodanów, tym masz większe zachcianki. Jak to zmienić? Zacznij od małych kroków. ? Zastąp to, co najczęściej podjadasz na produkty o niskiej zwartości przetworzonych węgli. Oto trzy moje propozycje: 1️⃣ chipsy ? orzechy 2️⃣ czekolada ? krem z awokado zmiksowanego z bananem i łyżeczką kakao 3️⃣ kanapki ? to, co miałaś zamiar położyć na pieczywie w formie sałatki, tylko dorzuć jeszcze trochę warzyw. No i bez pieczywa ? Jeśli nie masz pomysłu, jak zamienić Twoje najczęściej podjadane produkty, to napisz w komentarzu – będę podrzucać pomysły! ??? A jeśli ta informacja była dla Ciebie przydatna, to daj ❤️ lub podaj dalej! #panipsychodietetyk #fit #odchudzanie #zdroweodżywianie #dieta #dietabezdiety #zdrowiadieta #zdrowejedzenie #zdrowie #fitmotywacja #zdrowystylżycia #zdrowienatalerzu #dietetyk #dietetykwarszawa #redukcja #pociąży #psychodietetyk #kalorie #odchudzamsie #mama #blw

A post shared by Justyna Markowska (@pani_psychodietetyk) on

„Zastąp to, co najczęściej podjadasz produktami o niskiej zawartości przetworzonych węgli” – radzi ekspertka i dzieli się swoimi trzema propozycjami.

I tak, chipsy możemy zastąpić orzechami, czekoladę kremem z awokado zmiksowanego z bananem i łyżeczką kakao, a zamiast tradycyjnych kanapek lepiej zrobić sobie sałatkę z tego, co miałyśmy zamiar położyć na chlebie i dorzucić do tego więcej warzyw.

Planuj posiłki

Podjadanie między posiłkami i objadanie się niezdrowymi przekąskami wynika po części ze złego planowania posiłków w ciągu dnia. Warto więc podjąć wyzwanie i zadbać o regularne posiłki. Jeśli zauważyłyście, że najwięcej podjadacie w pracy, siedząc przed komputerem, zabierajcie ze sobą zdrowe przekąski. Być może inspiracją dla was będą propozycje na apetyczne lunchboxy od Malwiny Bareły, autorki popularnego bloga kulinarnego „Filozofia Smaku”.

W rozmowie z Hello Zdrowie blogerka podpowiada, jak szybko zamknąć w swoim lunchboxie zdrowe danie z łatwo dostępnych składników i jak wspierając się zasadami japońskiego bento, sprawić, by wyglądało apetycznie. – Bento to przede wszystkim dbanie o samego siebie, o nasze zdrowie, dobre samopoczucie, relacje z bliskimi. To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie – wyjaśnia Bareła.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: