Przejdź do treści

Jodie Foster: zrobiłam swoje coming out w epoce kamienia łupanego

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
koronawirus w Polsce
Kolejny smutny rekord: najwyższy dobowy wzrost przypadków COVID-19 od początku epidemii w Polsce
Lizzo, okładka Vogue
Lizzo pierwszą czarnoskórką kobietą plus size na okładce „Vogue’a”: „Nasz czas nadszedł!”
medyk w maseczce
Lekarze z całego świata będą mogli sprawdzić naszą historię pacjenta – zapowiada Agnieszka Kister z Centrum E-Zdrowia
Kawa się skończyła, a potrzebujesz energetycznego kopa o poranku? Są inne sposoby!
Dziecko je posiłek przy stole i pije wodę ze szklanki
Co czuje dziecko, kiedy jest zmuszane do jedzenia? Wyjaśnia dietetyczka

Silna kobieta, wspaniała aktorka, od lat tworzy szczęśliwą rodzinę ze swoją partnerką i dwoma dorosłymi już synami. Jak sama mówi: Jestem już na etapie, że nic nikomu nie muszę udowadniać. Nie martwię się, czy będę na okładkach, bo na tym zależy młodszym aktorkom. Nie muszę najlepiej się ubierać, ani przyjmować wszystkie zaproszenia. Wiele stresów związanych z wykonywaniem mojego zawodu jest już przeszłością”. Czego jeszcze możemy jej zazdrościć?

Miała trzy lata, kiedy po raz pierwszy rozebrała się przed kamerą.  Zagrała wtedy  w reklamówce kremu do opalania. W następnych latach jej występy w reklamach były dla rodziny Fosterów sposobem na łatanie domowego budżetu a dla małej Alicii Christan Foster doskonałą lekcją zawodu. Już jako sześciolatka grała w serialu „Mayberry R.F.D.” a w wieku 13 lat za rolę młodocianej prostytutki Iris w kinowym przeboju „Taksówkarz” Martina Scorsese otrzymała nominację do Oskara.

kadr z filmu „Taksówkarz,
Robert De Niro, Jodie Foster, i Billie Perkins, 1976 rok

Jak mówi, fakt, że kariera w tak młodym wieku nie zawróciła jej w głowie, zawdzięcza Robertowi de Niro, który przestrzegał ją przed zachłyśnięciem się sławą.  Rola Iris była tak sugestywna, że w 1981 roku jeden z chorych psychicznie fanów po wielokrotnym obejrzeniu „Taksówkarza” strzelił do Ronalda Reagana. Jak później tłumaczył, chciał zaimponować Jodie.

 

Dwie role życia

Jeszcze przed 30-tką, jako pierwsza aktorka na świecie, Jodie Foster zdobyła dwie najważniejsze nagrody filmowego świata. Pierwszego Oskara przyniosła jej w 1988 roku rola brutalnie zgwałconej Sarah w „Oskarżonych”.  Drugiego otrzymała za rolę agentki FBI w „Milczeniu owiec” w 1991 roku. Pierwszym wyborem kobiety do roli  Clarice Starling miała być ponoć Michelle Pfeiffer. Kiedy się nie zgodziła, reżyser z wielkimi oporami zgodził się zatrudnić Jodie Foster, a ta stworzyła niezapomnianą kreację.
 „Chyba nigdy nie grałam osoby słabej. Być może dlatego, że nie wiem jak. Na co dzień nie jestem taka jak w filmie” – mówi w wywiadach.

 

Jodie Foster
Chyba nigdy nie grałam osoby słabej. Być może dlatego, że nie wiem jak. Na co dzień nie jestem taka jak w filmie

Choć nie ukończyła żadnej szkoły aktorskiej, światowe kino zawdzięcza jej wiele wspaniałych ról, które zawsze wybierała z dużą starannością. Odkąd skończyła 40 lat, stara się trzymać zasady: „jeden film na rok” poświęcając swojej rodzinie jak najwięcej czasu.

 

Jodie Foster
Jestem już na etapie, że nic nikomu nie muszę udowadniać. Nie martwię się, czy będę na okładkach, bo na tym zależy młodszym aktorkom. Nie muszę najlepiej się ubierać, ani przyjmować wszystkie zaproszenia. Wiele stresów związanych z wykonywaniem mojego zawodu jest już przeszłością

Gwiazda w czterech ścianach

Mimo ponad półwiecza przed kamerami Jodie Foster pozostała skromną, introwertyczną kobietą. Nigdy nie kryła, że gwiazdą czuje się w zaciszu własnego domu. Choć oficjalnego coming out-u dokonała w 2013 roku publicznie przedstawiając swoją narzeczoną, a niedługo później żonę, Aleksandrę Hedison,  wcześniej przez 15 lat wraz z Cydney Bernard wychowywała dwóch synów. Plotkarskie media donosiły, że obydwaj poczęci zostali metodą in vitro. Aktorka nigdy jednak nie zabrała głosu w tej sprawie i bardzo strzegła swojej prywatności. Nigdy też wcześniej nie mówiła publicznie o swojej orientacji.

 

„To nie będzie mowa ogłaszająca mój coming out. Swój prywatny coming out zrobiłam już tysiące lat temu, jeszcze w epoce kamienia łupanego. Delikatna dziewczyna otwiera się najpierw na najbliższych przyjaciół, rodzinę, współpracowników, aby następnie stopniowo otworzyć się na wszystkich innych” – tłumaczyła odbierając nagrodę Cecila B. DeMille’a za całokształt twórczości.

 

Jodie Foster
Swój prywatny coming out zrobiłam już tysiące lat temu, jeszcze w epoce kamienia łupanego. Delikatna dziewczyna otwiera się najpierw na najbliższych przyjaciół, rodzinę, współpracowników, aby następnie stopniowo otworzyć się na wszystkich innych

Jeszcze w 2002 roku Jodie Foster zarzekała się w mediach: Należę do tych, którzy o  Internecie nie mają pojęcia. Wiem, że istnieje wiele pożytecznych stron, ale Internet ma też swoją mroczną stronę, od której chciałabym trzymać się z daleka”.  W 2017 roku  zmierzyła się jednak z zagrożeniami, które niesie nam rozwój technologiczny  podejmując się reżyserii jednego z odcinków 4 sezonu serii Black Mirror.

Film pt. „Archanioł” opowiada o relacji matki z córką. Jodie Foster przyznała, że miała problemy z relacją ze swoją matką, Brandy, która zarządzała jej karierą w dzieciństwie. „Jej tożsamość była w pewien sposób złączona z moją. To był bolesny problem. Kiedy potrzebowałam ją zostawić, zachowywała się jak porzucona. Czułam się za nią odpowiedzialna i nasze role były odwrócone.”

Jodie Foster
Dorastałam na planach filmowych bez kobiet. Tylko raz pracowałam z reżyserką w ciągu całej mojej kariery. To niesamowite, że nigdy do tej pory nie stworzono filmu o kobiecie, która nie byłaby wyrazem męskiej fantazji albo idei

W ostatnim czasie Jodie Foster coraz częściej staje z drugiej strony kamery. Końcem 2018 roku ogłosiła, że zamierza podjąć się reżyserii amerykańskiej wersji islandzkiego filmu „Kobieta idzie na wojnę”.  Film opowiada o kobiecie w średnim wieku, która walczy z lokalnym trucicielem środowiska – hutą aluminium.  Jodie zamierza także wcielić się w rolę Halli.

„Uwielbiam być przywódcą! Doskonale się czuję w roli, kiedy do mnie należy ostatnie słowo. To o wiele przyjemniejsze, niż kiedy jako aktorka muszę realizować czyjeś wizje.  Ale oczywiście uwielbiam swój zawód i tylko od czasu do czasu naprawdę lubię trochę porządzić” – mówi o swoich reżyserskich radościach.

 

Jodie Foster
Uwielbiam być przywódcą! Doskonale się czuję w roli, kiedy do mnie należy ostatnie słowo. To o wiele przyjemniejsze, niż kiedy jako aktorka muszę realizować czyjeś wizje.  Ale oczywiście uwielbiam swój zawód i tylko od czasu do czasu naprawdę lubię trochę porządzić

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ruth Bader Ginsburg

Sędzia Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona feminizmu i jedna z najbardziej wpływowych kobiet miała 87 lat

Danny Wakefield

Spójrz na ten filmik i sprawdź, co czujesz. To krótkie wideo szokuje wiele osób

Kristen Stewart: Od zawsze bolał mnie brzuch. Od zawsze wpadałam w histerię. Wstydziłam się tego, jak dużo płakałam, ale teraz uważam to za prawdziwy dar

Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką, coming out

„Outuję się publicznie, by was wspierać”. Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciwko Homofobii

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciw Homofobii

Para kobiet przytula się na plaży

Komitet Bioetyki PAN: Orientacja homoseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym. Jest normalnym wariantem ludzkiej seksualności

Stylistka paznokci z Warszawy maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT + za darmo. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej, niż tylko denerwować się na to, co widzę w telewizji”

Stylistka paznokci z Warszawy za darmo maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT+. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej”

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. "To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności"

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. „To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności”

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię’ nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię” nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Para dziewczyn

„30 twarzy dumy” z okazji Miesiąca Dumy LGBT+. Czerwiec pod znakiem tęczy!

Stephanie Frappart: cieszę się, że uchyliłam kobietom drogę na boisko

Stephanie Frappart: cieszę się, że uchyliłam kobietom drogę na boisko

Biseksualizm - co to jest i czym się charakteryzuje?

Biseksualizm – co to jest i czym się charakteryzuje?

Nicole Kidman. Królowa śniegu czy walkiria ze stalowym kręgosłupem?

Bershan Shaw: Wojowniczka nie do zatrzymania

Bershan Shaw. Wojowniczka nie do zatrzymania

Sanna Marin

Ma 34 lata, dwie mamy, do pracy jeździ pociągiem a na obrady rządu zabiera córeczkę. Sanna Marin – najmłodsza premier na świecie

Katherine Johnson

Katherine Johnson – kobieta, która wysłała rakietę na Księżyc: Dziewczęta są w stanie robić to samo co chłopcy. Czasem mają więcej wyobraźni

Halsey: bardziej chcę być matką, niż gwiazdą popu

Rebecca Sugar

Rebecca Sugar: to ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw

Kampania Pantene / materiały prasowe

Osoby LGBT+ boją się wrócić na święta do swoich rodzinnych domów. Nowa kampania Pantene wzrusza!

Tęczowy Piątek / unsplash.com

Niedługo Tęczowy Piątek. Wiemy, jak każda z nas może wesprzeć młodzież LGBT+

Paulina Kitlas-Śliwińska: garsonki obok garniturów

Patty McCord: Zaufanie musi się opierać na szczerej komunikacji. Pracownicy stają się cyniczni, kiedy słyszą półprawdy

Ruby Rose: tylko ty wiesz, jaką osobą się urodziłaś i musisz być wolna, by być sobą

Megan Rapinoe: Naprzód, geje i lesbijki! Nie możesz zostać mistrzem świata bez takich osób w drużynie

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?