Przejdź do treści

Joga piękna, czyli odmładzanie twarzy bez botoksu i wypełniaczy. Wypróbuj te ćwiczenia!

Joga piękna, czyli odmładzanie twarzy bez botoksu i wypełniaczy. Wypróbuj te ćwiczenia! Marta Kucińska, zdj. Izabela Urbaniak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Joga piękna to opracowany przeze mnie system odmładzania, łączący głównie zasady Ajurwedy i jogę twarzy. Skupia się nie tylko na jak najdłuższym zachowaniu urody, lecz także na utrzymaniu dobrego samopoczucia – to holistyczny koncept troski o organizm człowieka – wyjaśnia Marta Kucińska, certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według metody Face Yoga Method, autorka książki „Joga piękna”.

Czym jest joga piękna?

„Nie znam receptury na długowieczność ani przepisu na eliksir młodości. Nie jestem też w stanie zapewnić Cię, że istnieje sposób na to, aby się nie zestarzeć i nie mieć ani jednej zmarszczki. Wiem jednak, jak pokierować zmianami zachodzącymi podczas procesu starzenia się, by z chęcią patrzeć na swoje odbicie w lustrze i widzieć w nim nie tylko ładną twarz, lecz także blask bijący z oczu, który oprócz ciebie będą zauważać również inni”.

Tymi słowami swoją książkę zaczyna Marta Kucińska, joginka, konsultantka Ajurwedy III stopnia, biolog, projektantka mody, mama trójki dzieci. Napisała „Jogę piękna”, bo dzięki ajurwedzie odkryła, że piękno zewnętrzne i wewnętrzne stanowią całość, a ich umiejętna pielęgnacja na długie lata pozwala zachować młody wygląd. Marta Kucińska, certyfikowana nauczycielka jogi twarzy według metody Face Yoga Method, przekonuje, że w jej holistycznej metodzie dbania o siebie troszczymy się o cały organizm.

Ten holistyczny koncept łączy w sobie ćwiczenia mięśni twarzy i masaże z treningiem oddychania, elementami diety według ajurwedyjskiej, realizacją ajurwedyjskiego porządku dnia oraz naturalną pielęgnacją ciała. W hinduizmie mówi się, że „jeśli nie ma piękna w sercu, nie będzie go i na twarzy”. To życiowe motto Marty Kucińskiej. „W ujęciu ajurwedyjskim dzięki zadbaniu o siebie na poziomie cielesnym, mentalnym i duchowym odzyskujemy równowagę, zdrowiejemy i wówczas ciało nie stanowi ograniczenia, lecz sprawne narzędzie do czerpania garściami z życia. Odpowiednie dbanie o siebie na tych trzech poziomach może zapewnić nam długie i szczęśliwe życie” – pisze autorka „Jogi piękna”.

Dominika Szczechowicz

Joga piękna – jak zacząć?

Marta Kucińska zapewnia, że joga twarzy nie wymaga posiadania doświadczenia w jodze ukierunkowanej na całe ciało.

– To niezależne ćwiczenia – zaznacza. – Oczywiście najlepsze rezultaty osiągniemy, dbając o całe ciało.

Od czego zacząć praktykowanie jogi piękna?

– Ogromną zaletą jogi twarzy jest to, że nie wymaga ona w zasadzie żadnych przygotowań. Można ją praktykować niemalże wszędzie i często przy okazji innych czynności takich jak np. oglądanie filmu, spacer, a nawet jazda samochodem. Najważniejsze jest zdobycie wiedzy, jakie ćwiczenia oraz masaże powinno się wykonywać – tłumaczy Kucińska.

Joga twarzy jest odpowiednia dla każdego niezależnie od wieku.

– Nawet mając dwadzieścia parę lat, warto ją stosować prewencyjnie, chociaż coraz częściej skłaniam się ku temu, żeby proponować ją już nastolatkom, widząc jak dewastują swoje szyje i twarze, kiedy pochylają się nad telefonami! Osoby dojrzałe, a także w starszym wieku powinny ćwiczyć jogę twarzy nie tylko dla wyglądu, ale również dla zachowania sprawności mięśni oraz pozostałych tkanek – mówi autorka „Jogi piękna”.

Poniżej znajdziesz konkretne ćwiczenia – do dzieła! Pamiętaj jedynie, że przeciwskazaniem do praktykowania jogi twarzy są poważne choroby w obrębie głowy i szyi, a także choroby ogólnoustrojowe jak nowotwory.

Joga twarzy

Ćwiczenie: redukowanie lwiej zmarszczki

  1. Złap palcem wskazującym i kciukiem głęboko skórę wraz z mięśniami od wewnętrznej strony brwi.
  2. Ściskaj dość mocno, licząc przynajmniej do 5.
  3. Następnie przesuń palce na zewnątrz w połowie brwi i ponownie ściśnij skórę wraz z mięśniami, licząc do 5.
  4. Powtórz czynności z punktów 1–3 jeszcze dwa razy.

Ćwiczenie: redukowanie kurzych łapek

  1. Posmaruj olejkiem lub kremem skórę wokół oczu.
  2. Palcem wskazującym przyciśnij skórę pod okiem do kości jarzmowej tuż pod zewnętrznym kącikiem.
  3. Palcem wskazującym drugiej ręki powoli rozmasowuj skórę do góry.
  4. Zrób to samo przy drugim oku.

Ćwiczenie: redukowanie bruzdy nosowo-wargowej

  1. Przyłóż palce wskazujące w miejsce obok skrzydełek nosa, po jego bokach.
  2. Kolistymi ruchami dość intensywnie rozmasowuj tę okolicę.
  3. Następnie, przyciskając palcem wskazującym miejsce tuż przy kąciku ust, masuj drugą ręką bruzdę nosowo-wargową, zaczynając od dołu w górę.
  4. Symetrycznie wykonaj masaż na drugą bruzdę nosowo-wargową.

Ćwiczenie: redukowanie „chomików”, zmarszczek „śmiechowych” oraz „linii marionetki”

  1. Złóż dłonie w pięści.
  2. Przyłóż je do policzków obok kącików ust, tak by kostki złożonych palców dotykały skóry.
  3. Dociskając je dość mocno, wykonaj 10–15 razy masaż policzków, przesuwając pięści w stronę uszu.

Masaż: redukowanie „zmarszczek palacza”

Ułóż usta, jakbyś chciała wypowiedzieć literę U, następnie złap palcami wskazującymi i kciukami obie wargi naraz na tyle głęboko, by uchwycić nie tylko czerwień wargową, lecz także fragment skóry za nią. Następnie, ściskając dość mocno skórę, rozcieraj i rozciągaj fragment po fragmencie między palcami, aż rozmasujesz całą okolicę ust. Nie obawiaj się rozciągnięcia skóry. Dzięki masażowi usuniesz napięcie mięśnia okrężnego ust i zredukujesz „zmarszczki palacza”.

Masaż: redukowanie kurzych łapek

Złap palcami wskazującymi obu rąk głęboko i dość mocno skórę wraz z mięśniami na pograniczu oczodołu, jak na zdjęciu. Rozmasowuj złapane tkanki, przesuwając palce góra–dół i jednocześnie ściskając nimi fragment ciała pomiędzy. Idealnie, jeśli będzie to ruch okrężny, przypominający przecieranie mąki między palcami. Następnie przesuń palce do kolejnego fragmentu i w ten sposób opracuj całą okolicę oczodołu, zarówno pod okiem, jak i nad nim, w okolicach brwi.

Masaż:  zapobieganie „tech neck”

Trzeba koniecznie pilnować, by plecy były proste. Zgarbiona sylwetka, jak tłumaczy Marta Kucińska, powoduje nieprawidłowe napięcie mięśni całego ciała, w tym głowy i twarzy. Za podwójny podbródek i wygląda szyi w dużej mierze odpowiada niewłaściwa sylwetka. Zjawisko zwane „tech neck” („technologiczna szyja”) to niekorzystny skutek długotrwałego wpatrywania się w urządzenia mobilne lub niewłaściwej postawy podczas pracy przed komputerem.

Wyprostuj się i zaobserwuj, jak to działa, szczególnie wtedy, kiedy masz gorszy dzień, odczuwasz spadek energii i przesyt różnych spraw. Wyprostowana sylwetka korzystnie wpływa na poprawę nastroju i zwiększenie pewności siebie.


Zdjęcia autorstwa Izabeli Urbaniak i opisy ćwiczeń pochodzą z książki: „Joga piękna”, Marta Kucińska, wyd. Helion/Sensus 2020.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: