Przejdź do treści

Julia Louis-Dreyfus: pozwoliłam sobie na ustalenie priorytetów i rzeczy, których nie jestem w stanie tolerować

Julia Louis-Dreyfus
Julia Louis-Dreyfus. Zdj: Steven Ferdman/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Co jeść podczas infekcji? Menu na cały dzień
Przeziębiłaś się? Dodaj te składniki do codziennej diety
Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek
Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek w pracy. Nie tylko biuro, ale też kuchnia i kantyna
Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony
Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach - tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach – tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Marilyn Monroe nie przepadała za ćwiczeniami, choć miała słabość do ciężarków, a wieczorem szła na lody z dużą ilością bitej śmietany. Jak wyglądała jej dieta i trening?

Nazywana jest najśmieszniejszą kobietą w telewizji.  Julia Louis-Dreyfus, jedna z najbardziej docenianych aktorek komediowych w Stanach Zjednoczonych,  nie ukrywa, że w przeżyciu najtrudniejszych momentów walki z rakiem piersi pomogło jej poczucie humoru.

Kiedy z trudem łączyła pracę na planie serialu „Veep” („Figurantka”) i chemioterapię po podwójnej mastektomii, ekipa filmowa przeniosła plan do szpitala, gdzie dostawała chemię. „Poczucie humoru nie odstępowało mnie na krok. Konkurowaliśmy ze sobą, kto kogo bardziej rozśmieszy. Nasze żarty ratowały mi życie” – mówiła później dziennikarzom.

Julia Louis-Dreyfus, znana z „Saturday Night Live”, „Kronik Seinfielda” i „Figurantki”, jest jedną z bardziej utytułowanych amerykańskich aktorek komediowych. Na swoim koncie ma jedenaście nagród Emmy i dziewięć Screen Actors Guild Awards, została także wyróżniona Złotym Globem i pięcioma innymi nagrodami branżowymi. Dla wielu osób jest także symbolem trudnej, bo prowadzonej na oczach milionów widzów, walki z nowotworem piersi.

Julia Scarlett Elisabeth Louis-Dreyfous Hall urodziła się 13 stycznia 1961 roku w Nowym Jorku w domu pisarki i terapeutki Judith LeFever i miliardera Gerarda Louis-Dreyfous’a, potomka założycieli Louis-Dreyfous Group, światowego potentata w branży handlu i przetwórstwa. Rodzice rozwiedli się rok po jej narodzinach, wychowywała ją matka i jej drugi mąż, L. Thompson  Bowles, dziekan uniwersytetu medycznego im. Georg’a Washingtona. Dzieciństwo i młodość spędziła w podróży po różnych krajach świata.

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: "mów durniej i szybciej!"

Podczas studiów w Chicago grała w amatorskich grupach komediowych i teatralnych. Przez pewien czas występowała też w słynnej grupie The Second City, gdzie grali m.in. Stephen Colbert, Tina Fey, Bill Murray, Alan Arkin.  Na rok przez obroną zrezygnowała z dyplomu, by przyjąć angaż do „Saturday Night Live”, legendarnego amerykańskiego programu komediowego. Występowała tam od 1982 do 1985 roku, była wówczas najmłodszą z zatrudnionych aktorek. Po odejściu z grupy wystąpiła m.in. w „Hannah and Her Sisters” Woody’ego Allena i „Soul Man”. „Nie odnosiłam wtedy porażek, ale też nie miałam sukcesów. Zderzyłam się ze swoją ambicją. Pozwoliłam sobie na ustalenie priorytetów i rzeczy, których nie jestem w stanie tolerować, w tym kultury bycia nieszczęśliwym” – mówi o tamtych czasach.

W 1989 roku zagrała Elaine Benes w jednym z najbardziej rozpoznawalnych sitcomów wszech czasów – „Kronikach Seinfielda”. Grała jedną z głównych ról przez 9 sezonów serii i zdobyła za swoją pracę wiele nagród, m. in. dwie nominacje do Złotych Globów i dziewięć Screen Awards.  Serial święcił tryumfy przez wiele lat. W 1998 roku finałowy odcinek serii zebrał przed telewizorami aż 76 milionów widzów.

Julia Louis-Dreyfus
Tak dużo energii szło na walkę z rakiem, że czułam się cudownie, mogąc ją jakoś przekierować. To był prawdziwy dar

W 2002 roku wystąpiła w sitcomie „Watching Ellie”, który pomimo dużej oglądalności nie zdobył aplauzu widzów i krytyków. Także kolejne produkcje z udziałem aktorki nie odniosły wielkiego sukcesu. Z tego powodu w Hollywood zaczęto  nawet mówić o tzw. „klątwie Kronik Seinfielda”, która sprawia, że aktorzy tego serialu nie mogą odnieść sukcesu nigdzie indziej. Julia Louis-Dreyfus uznała to za „wymyślony problem”. Kiedy kolejny film z jej udziałem, „Nowe Przygody starej Christine”, odniósł sukces, media uznały, że Louis-Dreyfus złamała „klątwę”. Film ten przyniósł jej Primetime Emmy Award. „Nie wierzę w klątwy, ale teraz spróbujcie przekląć nagrodę!” – mówiła aktorka podczas gali wręczenia nagród.

Wiele dobrych recenzji i pochwał zebrała „Figurantka”, komediowa seria w której aktorka wcieliła się w wiceprezydentkę Selinę Meyer. Ten polityczny serial nagrywano od 2011 do 2019 roku, rozpoczęto za kadencji Baracka Obamy,  a zakończono w czasach Donalda Trumpa. Kolejne odcinki podejmują wiele kontrowersyjnych i dyskutowanych kwestii społecznych i politycznych – działania ruchu antyszczepionkowego, wpływ Chin, malwersacje i problemy kobiet w branży. Seria zbiegła się z początkami ruchu #metoo. „DNA serialu “Veep” to szybka, autentyczna akcja pełna bałaganu (…). Musiała być osadzona w rzeczywistości, żeby widz nie myślał, że ogląda kreskówkę (…)” – podsumowuje serial aktorka.

Poza pełną sukcesów karierą Julia Louis-Dreyfus jest znana z walki z rakiem piersi. Diagnozę otrzymała w 2017 roku, kilkanaście godzin po ceremonii wręczenia jej nagrody Primetime Emmy Award za grę w „Figurantce”. Podzieliła się tą informacją ze swoimi fanami na Twitterze, którego obserwuje 1,1 mln osób: „Jedna na osiem kobiet ma raka piersi. Dzisiaj jestem jedną z nich. Dobre wieści są takie, że mam wspaniałą grupę wspierających mnie bliskich i ubezpieczenie, dzięki związkowi zawodowemu. Złe wieści są takie, że nie wszyscy mają tyle szczęścia”.

Julia Louis-Dreyfus

Julia Louis-Dreyfus. Zdj: Kevork Djansezian/Getty Images

Jak później przyznała, nie zdawała sobie sprawy z powagi leczenia chemioterapeutycznego. Początkowo próbowała nadal grać w serialu, ale później stało się jasne, że produkcja musi stanąć. Nie zaprzestano jednak prób.  „To było fantastyczne, pozwalało mi mieć nadzieję, że mogę skupiać się na pracy, a nie na tym, żeby przeżyć” – ocenia ten czas aktorka.

Uwolnienie od choroby ogłosiła rok później, po podwójnej mastektomii i przejściu sześciu serii chemioterapii. Nie był to jednak koniec traumatycznych wydarzeń, jakie trapiły jej rodzinę. W tym czasie jej siostra zmarła w szpitalu po przedawkowaniu narkotyków. „Nienawidzę tego, że muszę o tym wszystkim myśleć, ale cieszę się, że żyję”– mówiła Julia.

Natychmiast po zakończeniu rekonwalescencji wróciła do pracy, ignorując zalecenia, by dać sobie więcej czasu. Jak mówiła, powrót na plan był jej terapią: „Tak dużo energii szło na walkę z rakiem, że czułam się cudownie, mogąc ją jakoś przekierować. To był prawdziwy dar”.

Powrót na plan i praca nad ostatnim sezonem „Veep” spotkała się z ciepłym odzewem publiczności, życzenia zdrowia otrzymała nawet od Hillary Clinton, która była fanką serialu. „Takie wsparcia było wspaniałe, choć nie spodziewałam się, że ten temat będzie żył własnym życiem. To bardzo prywatna sprawa. Nie mówiłabym o niej głośno, gdybym nie musiała” – tłumaczyła.

Od czasu choroby Julia Lous-Dreyfus zmieniła życie. Medytuje, dużo ćwiczy, angażuje się w nowe projekty i zlecenia. W ostatnich latach włączyła się w  walkę ze zmianami klimatycznymi. Zasiada w Natural Resources Defense Council, organizacji, która złożyła ponad sto pozwów przeciwko Donaldowi Trumpowi za działania uderzające w zagrożone gatunki. „Planeta sobie poradzi, nas po prostu zmiecie, jeśli się nie ogarniemy. Potrzebujemy przekalibrować wszystko, co dotyczy nas samych i naszych gospodarek” – mówi w wywiadach i podczas wystąpień publicznych.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Christina Applegate

Christina Applegate: po jakimś czasie od diagnozy uzmysłowiłam sobie, że musi czekać mnie kiedyś coś lepszego

Anna Puślecka

„JEST REFUNDACJA!!!”. Anna Puślecka podzieliła się radosną wiadomością odnośnie recyklibu

„Moje cycki przeszły na wcześniejszą emeryturę”. 52-letnia Amerykanka pokazuje swoje życie po podwójnej mastektomii

Nie odkładaj badań przez koronawirusa! Rusza kampania, która pokazuje, że nie warto czekać na koniec pandemii

Nie odkładaj badań onkologicznych przez koronawirusa! Rusza kampania, która pokazuje, że nie warto czekać na koniec pandemii

Brachyterapia

Brachyterapia – co to jest? Czy boli? Leczenie nowotworów

Jak wspierać chorego na raka? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Jak wspierać chorego na raka? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Z rakiem da się normalnie żyć. Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Jak sobie poradzić z diagnozą o raku? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz

Olivia Newton-John: rak pozwolił mi pozbyć się niepotrzebnych lęków, jak ten o starzeniu się

Bałam się! Bałam tak bardzo, że to mnie mobilizowało, żeby się nie poddawać i jak najszybciej wyzdrowieć! O swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

„Panuje stereotyp, że chory na raka powinien być osłabiony, źle wyglądać i tylko czekać na najgorsze. A my mamy rodziny, robimy kariery, budujemy domy, podróżujemy, zdobywamy szczyty” – o swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

Shannen Doherty o nawrocie raka piersi

Shannen Doherty ze łzami w oczach o nawrocie raka piersi: to gorzka pigułka do przełknięcia

„Rak sprawił, że zwolniłam swój wewnętrzny motorek, choć znajomi mówią, że mam teraz więcej energii, niż kiedyś” – mówi psycholog Monika Włodarczyk, mająca za sobą raka piersi i mastektomię

Terapia Simontonowska - na czym polega?

„Zdrowienie jest w głowie. Podejście do choroby i przekonania odgrywają dużą rolę w zdrowieniu onkologicznym” – mówi Iwona Nawara o terapii Simontonowskiej

Anna Puślecka

Anna Puślecka: Raka należy leczyć i zaakceptować stan, w którym się jest. Może być przejściowy, ale może też zostać z nami na lata

Joanna Górska w związanych włosach na antenie

Joanna Górska pierwszy raz w związanych włosach na antenie. „To tylko włosy. Dla mnie AŻ”

Iga Górecka o Krótkiej Instrukcji Obsługi Raka Piersi

Iga Górecka wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „Będziecie wiedzieli, jak pomóc osobom w swoim otoczeniu”

Badaj swoje piersi! / pexels.com

„Z czym ci się kojarzę? Z cyckami, którymi świecisz!” Blogerka ma dla każdej z nas ważny apel

Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty

Joanna Górska pod szpitalem

Joanna Górska o życiu po raku: Żyję najpiękniej jak umiem. I to jest najważniejsze!

Kobiety z pomalowaną górną częścią ciała

„Żyję pełną piersią. Nie dam się rakowi”. Bodypaintingowa kampania społeczna, zobacz niesamowite malunki

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Patryk Vega Krótka Instrukcja obsługi raka piersi

Patryk Vega wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „To poradnik, który pomaga oswoić raka, dzieli się wiedzą i daje ogromne wsparcie”

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?