Przejdź do treści

Karl Lagerfeld nie żyje. Zmarł na raka trzustki. Co wiemy o tym nowotworze?

Karl Lagerfeld. Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Karl Lagerfeld nie żyje. Projektant, wizjoner, przyjaciel gwiazd na całym świecie. Wielu poruszyła wiadomość o jego nagłej śmierci. Mówi się, że była konsekwencją raka trzustki. Czym objawia się ten nowotwór? 

Media społecznościowe wyrażają współczucie po śmierci wielkiego projektanta. „Karl Lagerfeld urodził się w 1933 r. W Hamburgu. Żył życiem jako obywatel świata, ale zawsze utrzymywał połączenie z miastem swojego dzieciństwa. Tracimy niezwykłego ambasadora Hamburga”, skomentował niemiecki polityk Peter Tschentscher.

Projektant przez ponad trzy dekady był dyrektorem artystycznym w Chanel, jednym z największych i najbardziej dochodowych domów mody na świecie. Przez ponad 50 lat był szefem włoskiego domu mody Fendi.

W jego projektach pokazywały się największe gwiazdy świata, w ostatnim czasie były to m.in. Beyonce, Katy Perry, Kendall Jenner, Bella Hadid, Hailey Baldwin, Jennifer Aniston, Katie Holmes, Beyonce czy Rita Ora.

Katy Perry, Karl Lagerfeld, Cara Delevingne i Claudia Schiffer w 2017 roku/
Zdjęcie: Stephane Cardinale – Corbis/Corbis via Getty Images

Jego wieloletnią przyjaciółką była polska projektantka Joanna Przetakiewicz.

View this post on Instagram

Powtarzałeś zawsze, ze trzeba sięgać po swoje marzenia i je realizować. Tak właśnie zrobiłam.Bo we mnie wierzyłeś. Byłeś z tych ludzi, którzy się dzielili – sercem. Nigdy nie zapomnę Twojego poczucia humoru, charyzmy i inteligencji, ale to co było najważniejsze to Twoja troska, ciepło, KOCHANIE LUDZI ♥️ Zawsze byłeś niczym wysoki budynek z antenami sięgającymi chmur, które ściągały kosmiczną energię jak zasięg telewizyjny. Podkreślałeś, że ludzie, z którymi pracujesz, to Twoja rodzina ♥️ Znać Cię to był wielki zaszczyt. Chciałeś się nieustannie uczyć. Dowiadywać, czytać, oglądać. A ja chcę się uczyć Ciebie. NIKT CIĘ NIE ZASTĄPI. BYŁEŚ, JESTEŚ I BĘDZIESZ LEGENDĄ. LUDZKIM FENOMENEM

A post shared by Joanna Przetakiewicz (@joannaprzetakiewicz) on

mapa wskaźnika zgonów spowodowanych rakiem trzustki

Karl Lagerfeld został zabrany do kliniki w Neuilly-sur-Seine pod Paryżem w poniedziałek wieczorem. Zmarł w nocy. Jako przyczynę śmierci media podają chorobę nowotworową trzustki.

Rak trzustki – co o nim wiemy?

Rak trzustki  jest jednym z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów. Wczesne objawy mogą być niezauważalne – jest to choroba, która rozwija się “po cichu”. Charakterystycznym symptomem jest niezwykle dotkliwy i promieniujący ból pleców w ich środkowej części. Ponieważ wielu chorych uważa, że powodem dolegliwości są kłopoty z kręgosłupem, to rozpoznanie rzeczywistej choroby wydłuża się w czasie. U wielu pacjentów rak trzustki jest rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium.

Nowotwór trzustki nie rokuje dobrze w większości zdiagnozowanych przypadków. Mimo dynamicznego rozwoju medycyny, nadal nie ma skutecznych metod walki z tym nowotworem. Zazwyczaj lekarze decydują się na leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu znacznej części zajętej chorobowo trzustki. Od lat podkreśla się znaczenie profilaktyki. Do kluczowych elementów zapobiegawczych zalicza się porzucenie palenia papierosów oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Aby skutecznie zapobiegać nowotworowi trzustki, należy również zmniejszyć spożycie napojów wysokoprocentowych.

Marta Dąbrowska, lekarka Szpitala Powiatowego w Garwolinie na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym

Objawy nowotworu trzustki w zaawansowanym stadium

O ile przy raku trzustki pierwsze objawy są mało widoczne, to w zaawansowanym stadium nowotwór sieje realne spustoszenie w organizmie. U pacjenta może pojawić się żółtaczka i anemia. Chory jest mocno osłabiony, ma wahania nastroju podobne do zaburzeń depresyjnych. Pojawia się także nietolerancja glukozy lub nagle nabyta cukrzyca. Dodatkowo występujące zmiany skórne są konsekwencją zakrzepowego zapalenia żył. Chory może gorączkować i borykać się z zaparciami, które pojawiają się naprzemiennie z uporczywymi biegunkami.

Stopień zaawansowania choroby jest widoczny w badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Niekiedy guz jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym (pod pępkiem lub w jego bliskich okolicach). Rak trzustki może się przerzucać na inne narządy.

Aktualnie przyczyny raka trzustki są nieznane. Przyjmuje się, że większość raków trzustki (90 proc.) nie jest związana z żadnym czynnikiem ryzyka, jednak dla pozostałych przypadków zidentyfikowano takie czynniki. Zwiększają one ryzyko wystąpienia raka, ale nie są konieczne ani wystarczające do spowodowania raka. Czynnik ryzyka nie stanowi sam w sobie przyczyny choroby. Niektóre osoby, u których występują czynniki ryzyka, nigdy nie zachorują na raka trzustki, natomiast inne, u których nie występuje żaden z czynników ryzyka, zachorują.

czytamy w eksperckim poradniku na temat raka trzustki dla chorych i ich rodzin, wydanym przez Anticancer Fund we współpracy z European Society for Medical Oncology

Coraz więcej zgonów na raka trzustki

Według danych z organizacji non-profit United European Gastroenterology liczba zgonów spowodowanych rakiem trzustki  podwoiła się w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci, obecnie zabija ponad 95 000 ludzi rocznie. Szacuje się, że rak trzustki jest najszybciej rosnącą z pięciu głównych przyczyn śmierci w Unii Europejskiej. Najgorszą statystykę mają Węgry, śmiertelność  w tym kraju wynosi 12,3 osoby na 100 tys. przypadków. Polska znalazła się na 18. pozycji z wynikiem 9,4 zgonu na 100 tys. przypadków.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.