Przejdź do treści

Karl Lagerfeld nie żyje. Zmarł na raka trzustki. Co wiemy o tym nowotworze?

Karl Lagerfeld. Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Nie, nie spodziewasz się dziecka. To tylko ciąża spożywcza”. O dolegliwościach układu pokarmowego opowiada lekarka Małgorzata Ponikowska
Wyjdź ze swojej głowy! Ile razy myślałeś o osobie spotkanej w windzie, ale bałeś się odezwać? Spot reklamujący obuwie świetnie pokazuje, co tracimy będąc nieśmiałymi
Młoda, przeziębiona kobieta siedzi w łózku, do połowy przykryta kołdrą, wyciera nos w chusteczkę, w ręku trzyma szklankę z herbatą
Czy można uodpornić się na działanie leków?
Najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu
Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu
Pamiętasz stres przed pierwszym razem? Kilka słów o tym, jak powinniśmy zacząć przygodę z seksem

Karl Lagerfeld nie żyje. Projektant, wizjoner, przyjaciel gwiazd na całym świecie. Wielu poruszyła wiadomość o jego nagłej śmierci. Mówi się, że była konsekwencją raka trzustki. Czym objawia się ten nowotwór? 

Media społecznościowe wyrażają współczucie po śmierci wielkiego projektanta. „Karl Lagerfeld urodził się w 1933 r. W Hamburgu. Żył życiem jako obywatel świata, ale zawsze utrzymywał połączenie z miastem swojego dzieciństwa. Tracimy niezwykłego ambasadora Hamburga”, skomentował niemiecki polityk Peter Tschentscher.

Projektant przez ponad trzy dekady był dyrektorem artystycznym w Chanel, jednym z największych i najbardziej dochodowych domów mody na świecie. Przez ponad 50 lat był szefem włoskiego domu mody Fendi.

W jego projektach pokazywały się największe gwiazdy świata, w ostatnim czasie były to m.in. Beyonce, Katy Perry, Kendall Jenner, Bella Hadid, Hailey Baldwin, Jennifer Aniston, Katie Holmes, Beyonce czy Rita Ora.

Katy Perry, Karl Lagerfeld, Cara Delevingne i Claudia Schiffer w 2017 roku/
Zdjęcie: Stephane Cardinale – Corbis/Corbis via Getty Images

Jego wieloletnią przyjaciółką była polska projektantka Joanna Przetakiewicz.

View this post on Instagram

Powtarzałeś zawsze, ze trzeba sięgać po swoje marzenia i je realizować. Tak właśnie zrobiłam.Bo we mnie wierzyłeś. Byłeś z tych ludzi, którzy się dzielili – sercem. Nigdy nie zapomnę Twojego poczucia humoru, charyzmy i inteligencji, ale to co było najważniejsze to Twoja troska, ciepło, KOCHANIE LUDZI ♥️ Zawsze byłeś niczym wysoki budynek z antenami sięgającymi chmur, które ściągały kosmiczną energię jak zasięg telewizyjny. Podkreślałeś, że ludzie, z którymi pracujesz, to Twoja rodzina ♥️ Znać Cię to był wielki zaszczyt. Chciałeś się nieustannie uczyć. Dowiadywać, czytać, oglądać. A ja chcę się uczyć Ciebie. NIKT CIĘ NIE ZASTĄPI. BYŁEŚ, JESTEŚ I BĘDZIESZ LEGENDĄ. LUDZKIM FENOMENEM

A post shared by Joanna Przetakiewicz (@joannaprzetakiewicz) on

mapa wskaźnika zgonów spowodowanych rakiem trzustki

Karl Lagerfeld został zabrany do kliniki w Neuilly-sur-Seine pod Paryżem w poniedziałek wieczorem. Zmarł w nocy. Jako przyczynę śmierci media podają chorobę nowotworową trzustki.

Rak trzustki – co o nim wiemy?

Rak trzustki  jest jednym z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów. Wczesne objawy mogą być niezauważalne – jest to choroba, która rozwija się “po cichu”. Charakterystycznym symptomem jest niezwykle dotkliwy i promieniujący ból pleców w ich środkowej części. Ponieważ wielu chorych uważa, że powodem dolegliwości są kłopoty z kręgosłupem, to rozpoznanie rzeczywistej choroby wydłuża się w czasie. U wielu pacjentów rak trzustki jest rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium.

Nowotwór trzustki nie rokuje dobrze w większości zdiagnozowanych przypadków. Mimo dynamicznego rozwoju medycyny, nadal nie ma skutecznych metod walki z tym nowotworem. Zazwyczaj lekarze decydują się na leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu znacznej części zajętej chorobowo trzustki. Od lat podkreśla się znaczenie profilaktyki. Do kluczowych elementów zapobiegawczych zalicza się porzucenie palenia papierosów oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Aby skutecznie zapobiegać nowotworowi trzustki, należy również zmniejszyć spożycie napojów wysokoprocentowych.

Marta Dąbrowska, lekarka Szpitala Powiatowego w Garwolinie na Oddziale Ginekologiczno – Położniczym

Objawy nowotworu trzustki w zaawansowanym stadium

O ile przy raku trzustki pierwsze objawy są mało widoczne, to w zaawansowanym stadium nowotwór sieje realne spustoszenie w organizmie. U pacjenta może pojawić się żółtaczka i anemia. Chory jest mocno osłabiony, ma wahania nastroju podobne do zaburzeń depresyjnych. Pojawia się także nietolerancja glukozy lub nagle nabyta cukrzyca. Dodatkowo występujące zmiany skórne są konsekwencją zakrzepowego zapalenia żył. Chory może gorączkować i borykać się z zaparciami, które pojawiają się naprzemiennie z uporczywymi biegunkami.

Stopień zaawansowania choroby jest widoczny w badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Niekiedy guz jest wyczuwalny w badaniu palpacyjnym (pod pępkiem lub w jego bliskich okolicach). Rak trzustki może się przerzucać na inne narządy.

Aktualnie przyczyny raka trzustki są nieznane. Przyjmuje się, że większość raków trzustki (90 proc.) nie jest związana z żadnym czynnikiem ryzyka, jednak dla pozostałych przypadków zidentyfikowano takie czynniki. Zwiększają one ryzyko wystąpienia raka, ale nie są konieczne ani wystarczające do spowodowania raka. Czynnik ryzyka nie stanowi sam w sobie przyczyny choroby. Niektóre osoby, u których występują czynniki ryzyka, nigdy nie zachorują na raka trzustki, natomiast inne, u których nie występuje żaden z czynników ryzyka, zachorują.

czytamy w eksperckim poradniku na temat raka trzustki dla chorych i ich rodzin, wydanym przez Anticancer Fund we współpracy z European Society for Medical Oncology

Coraz więcej zgonów na raka trzustki

Według danych z organizacji non-profit United European Gastroenterology liczba zgonów spowodowanych rakiem trzustki  podwoiła się w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci, obecnie zabija ponad 95 000 ludzi rocznie. Szacuje się, że rak trzustki jest najszybciej rosnącą z pięciu głównych przyczyn śmierci w Unii Europejskiej. Najgorszą statystykę mają Węgry, śmiertelność  w tym kraju wynosi 12,3 osoby na 100 tys. przypadków. Polska znalazła się na 18. pozycji z wynikiem 9,4 zgonu na 100 tys. przypadków.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

trzustka w 3D

Trzustka – najczęstsze i najpoważniejsze choroby, ich objawy i sposoby leczenia

trzustka w 3D

Zapalenie trzustki – objawy, które powinny wzbudzić czujność. Dowiedz się, jak rozpoznać zapalenie trzustki

Kobieta z chorą trzustką leży skulona na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.

Ostre zapalenie trzustki – jak leczyć pojawiający się silny stan zapalny?

chora trzustka - lekarka trzyma w ręku zdjęcie rentgenowskie trzustki

Chora trzustka – jakie są objawy chorób trzustki? Leczenie schorzeń trzustki

badanie trzustki

Zapalenie trzustki – rodzaje, objawy i leczenie. Dieta przy zapaleniu trzustki

Fot. magicmine / StockAdobe

Zapalenie trzustki – jaką dietę stosować przy ostrym zapaleniu trzustki?

ilustracja trzustki w 3D

Przewlekłe zapalenie trzustki – przyczyny, objawy i leczenie choroby

ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Chora trzustka – gdzie boli? Przyczyny i objawy chorób trzustki

Dieta wspomagająca leczenie trzustki

Trzustka – dieta jako element wspomagający leczenie trzustki

Kobietę boli brzuch

Nowotwór złośliwy trzustki – przebieg, rokowanie i leczenie

bolący brzuch

Nowotwór trzustki – rokowanie po leczeniu chemią i operacji

Rak trzustki - bolący brzuch

Rak trzustki – objawy, leczenie, rokowania

Kobieta trzyma się za brzuch i pochyla się do przodu

Rak trzustki – 5 potencjalnych czynników ryzyka

mapa wskaźnika zgonów spowodowanych rakiem trzustki

Rak trzustki. Gdzie jest największa umieralność w Europie?

Kobieta pijąca wino

5 mitów na temat alkoholizmu – obalamy wraz z psychiatrą

Jak zminimalizować ilość kurzu w domu

Chyba powoli czas na wiosenne porządki. Dlatego spieszymy z radą, jak zminimalizować ilość kurzu w domu

Screen z animacji kampanii Wciąż jestem tym, kim byłem

Mimo choroby „wciąż jestem tym, kim byłem”. Poruszająca kampania o dzieciach chorych na nowotwór

Anhedonia – gdy nic nie cieszy

Nic mnie nie cieszy. Czy to już depresja?

Mary Komasa

Mary Komasa o endometriozie: przez bardzo długi czas mówiono mi „To tylko ból związany z okresem”

„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek

Stres w pracy - jak się go pozbyć?

Stres w pracy – jak go ograniczyć?

Jak poradzić sobie z chrapaniem domowymi sposobami

„Miałam problem ze spaniem u kogoś, bo wiedziałam, że głośno chrapię. Dopiero po kilku latach uświadomiłam sobie, że winą były papierosy”

Potas. Jak go tracimy? Poznaj głównych winowajców

Kleszcze zaczynają atakować. Oto sposoby, jak ich unikać