Przejdź do treści

Karmienie piersią przynosi sporo korzyści zdrowotnych dla mamy. Położna Kasia wymienia kilka z nich

Karmienie piersią
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Choroby oczu i wady wzroku - sprawdź najczęstsze dolegliwości
Choroby oczu i wady wzroku – sprawdź najczęstsze dolegliwości
Porodówka
„Położne dla Ciebie” – w czasie pandemii specjalistki chcą otoczyć szczególną opieką przyszłe i świeżo upieczone mamy
Pluskwa domowa - domowe sposoby na zwalczanie, gdy się pojawią
Pluskwa domowa – domowe sposoby na zwalczanie, gdy się pojawią
lekarka w masce ochronnej
Personel medyczny powinien mieć pierwszeństwo. Internauci propagują ideę #MedykBezKolejki
Czereśnie na talerzu
„Czysta 15-stka” i „Brudna 12-stka”. Które owoce i warzywa są najbardziej, a które najmniej zanieczyszczone? Mamy najnowsze listy na 2020 rok!

Światowy Tydzień Karmienia Piersią dobiegł końca. Przez kilka dni Polki chętnie dzieliły się w mediach społecznościowych swoimi doświadczeniami związanymi z karmieniem piersią. Do otwartego dialogu zachęcała między innymi kampania społeczna #PiersiąZdrowiej. Akcja, której inicjatorką jest Karolina Roztocka, przypomniała również, że karmienie piersią jest zdrowe nie tylko dla dziecka, ale i dla matki. Wszystkie korzyści zdrowotne podsumowała w swoim poście położna, Katarzyna Płaza-Piekarzewska.  

Choć o karmieniu mówi się coraz więcej, ten temat często poruszany jest w mediach i programach telewizyjnych, to w dalszym ciągu wiedza o zdrowotnych korzyściach wynikających z praktykowania tej czynności jest nikła. Kobieta, karmiąc piersią, szybciej wraca do formy po porodzie, rzadziej choruje na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporozę, reumatoidalne zapalenie stawów. Eksperci Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) podkreślają , że karmienie piersią niesie nie tylko ogromne korzyści zdrowotne, ale i ekonomiczne. Wspieranie karmienia naturalnego może uratować setki tysięcy istnień ludzkich i zaoszczędzić setki miliardów dolarów dla światowej gospodarki.

Położna Kasia o karmieniu piersią

Katarzyna Płaza-Piekarzewska, znana w sieci jako Położna Kasia, od kilku lat aktywnie działa na rzecz promocji karmienia piersią. W zeszłym roku na swoim profilu na Instagramie zorganizowała akcję #IleKarmię, która miała na celu pokazanie, jak różny może być czas trwania mlecznej przygody.

 „Karmienie może trwać latami. A może skończyć się też bardzo szybko. Natomiast decyzja powinna być po stronie dziecka, natury czy kobiety. A nie presji społeczeństwa czy innych osób. Chciałam dodać otuchy kobietom. Zaś przyszłym mamom, innym kobietom pokazać jak wygląda PRAWDZIWE karmienie piersią. Ponieważ bywa, że laktacja jest to kraina z wyboistą drogą” – tłumaczyła na swoim blogu.

W trakcie Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Położna Kasia codziennie publikowała na swoim profilu na Instagramie posty związane z tematem karmienia. Pisała między innymi o niedoborze pokarmu, kryzysie laktacyjnym, karmieniu w miejscach publicznych czy płaskich brodawkach. Jeden z najnowszych jej postów traktuje o korzyściach płynących z karmienia piersią.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska z córką na rękach

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika

Położna Kasia zebrała w jednym miejscu garść informacji, zaczerpniętych z kampanii Piersią Zdrowiej. Wśród korzyści wymienia pozytywny wpływ karmienia na profilaktykę raka jajnika, który znajduje się w Polsce na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.

„Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%. Kobiety karmiące piersią ponad 13 miesięcy są o 63% mniej narażone na rozwój raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 7 miesięcy. Matki karmiące piersią łącznie ponad 31 miesięcy są o 91% mniej narażone na raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 10 miesięcy. Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią” – wymienia Położna Kasia.

View this post on Instagram

Na zakończenie tygodnia karmienia piersią przedstawię Wam garść informacji z kampanii #piersiazdrowiej ❤️🤱🏼 ✔️ Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%. ✔️ Kobiety karmiące piersią ponad 13 miesięcy są o 63% mniej narażone na rozwój raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 7 miesięcy. ✔️Matki karmiące piersią łącznie ponad 31 miesięcy są o 91% mniej narażone na raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 10 miesięcy. ✔️Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią. ✔️ Każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy – o 4,3%. Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania zarówno przed, jak i po menopauzie. ✔️ Dla kobiet z historią raka piersi w rodzinie, karmienie piersią przez 12 miesięcy zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi przed menopauzą o 59%. ✔️ Dla kobiet bez rodzinnej historii choroby, karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej zmniejsza ryzyko raka piersi o 28%. ✔️ Ryzyko zachorowania na raka piersi przez twoją córeczkę zmniejsza się o 26-31%, jeśli jest karmiona piersią! ✔️ Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi. ✔️ Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego wymienia wśród metod na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika m.in. długie karmienie piersią. Pomimo tych wspaniałych liczb. Pamiętaj, żeby się badać w trakcie laktacji! ❤️✨❤️✨❤️ #karmieniepiersia #karmieniepiersią #laktacja #matkakarmiaca #matkapolka #tydzieńkarmieniapiersią #światowytydzieńkarmieniapiersią #swiatowytydzienkarmieniapiersia #matka #mama #mlekomamy #rodzew2020 #rodzew2019 #noworodek #kryzys #matkaicorka #matkaicórka #karmienie #karmieniepiersiąjestpiękne #macierzyństwo #macierzynstwo #jestembojestes #jestembojesteś #instamama #instamatka #instamateczka #instamatki #breastfeeding #breastfeedingmom

A post shared by Katarzyna Płaza-Piekarzewska (@polozna_kasia) on

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi

Z wpisu Katarzyny Płazy-Piekarzewskiej dowiadujemy się, że każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy – o 4,3%.

„Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania zarówno przed, jak i po menopauzie. Dla kobiet z historią raka piersi w rodzinie, karmienie piersią przez 12 miesięcy zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi przed menopauzą o 59%. Dla kobiet bez rodzinnej historii choroby, karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej zmniejsza ryzyko raka piersi o 28%” – pisze położna. „Ryzyko zachorowania na raka piersi przez twoją córeczkę zmniejsza się o 26-31%, jeśli jest karmiona piersią!” – dodaje.

O korzystnym wpływie karmienia piersią na zmniejszenie zachorowalności na raka piersi przypominał również dr n. med. Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na Instagramie znany jako Chirurg Paweł.

– Odpowiada za to m.in. mniejsza liczba cykli miesięcznych, a tym samym niższy poziom estrogenów, które mogą zwiększać ryzyko raka. Pozytywnym czynnikiem jest też szybsze dojrzewanie komórek nabłonka piersi w czasie laktacji, które zmniejsza szansę na ich przemianę w komórki raka – tłumaczył chirurg onkolog.

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że rocznie rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Rak piersi w Polsce znajduje się na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.

„Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi. Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego wymienia wśród metod na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika m.in. długie karmienie piersią” – podaje Położna Kasia w swoim wpisie.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska podkreśla jednak, że pomimo tych wspaniałych statystyk, każda z nas powinna pamiętać, żeby się badać w trakcie laktacji. Żadne liczby nie powinny uśpić naszej czujności.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Niemowlę w łóżeczku

W jaki sposób niemowlę sygnalizuje głód, zanim zacznie płakać? Wyjaśnia lekarka

Kobieta karmi dziecko piersią

Nawał pokarmowy po porodzie. Czym jest i jak się objawia? Tłumaczy Położna Kasia

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

Kobieta leży na łóżku i karmi dziecko piersią

Czy kobieta w trakcie infekcji koronawirusem powinna karmić piersią? Czy może brać leki? Lekarka wyjaśnia

Kobieyta karmi noworodka piersią

Wskaźniki skutecznego karmienia piersią. Skąd wiadomo, że dziecko się najada? Lekarka wyjaśnia

Kathy Bates

Kathy Bates: Nie mam piersi. Dlaczego mam udawać, że jest inaczej?

Ashley Graham pokazała, jak karmi dziecko piersią w kawiarni. Komentujący podzielili się na dwa obozy

karmienie piersią

„Robisz krzywdę sobie i dziecku”. Co słyszą matki długo karmiące piersią?

Rączki noworodka. Położna mówi, dlaczego po narodzinach powinny pozostać mokre

Kobieta w bieliźnie

Badanie satysfakcji z wielkości piersi. Pokazuje, że kobiety, które nie są z niej zadowolone, rzadziej się badają

Shannen Doherty o nawrocie raka piersi

Shannen Doherty ze łzami w oczach o nawrocie raka piersi: to gorzka pigułka do przełknięcia

Katarzyna Płaza-Piekarzewska z córką na rękach

Położna Kasia o połogu: nie każda kobieta po urodzeniu dziecka lewituje nad ziemią

Karmienie piersią / istock

Powrót do pracy nie musi oznaczać końca karmienia piersią

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

Edyta Pazura karmi piersią w miejscach publicznych

Edyta Pazura karmi córkę w muzeum. Tym zdjęciem zaskarbiła sobie sympatię innych matek

Jak się przygotować do USG piersi

Jak przygotować się do USG piersi?

Janina Ochojska

Janina Ochojska pokazała zdjęcie po chemioterapii. Kończąc swoją walkę z rakiem piersi, chce wesprzeć Tomasza Lisa

kobieta karmiąca

Jak karmienie piersią wpływa na zęby matki i dziecka? Wyjaśnia stomatolog

karmienie mieszane

Karmienie mieszane – jak łączyć karmienie piersią z karmieniem butelką?

Konferencja Obserwuj Kwiat Kobiecości/ Fot. Katarzyna Gołąbska Photograph

Anna Dereszowska: Moja mama zmarła na raka jajnika. To jest bardzo trudny przeciwnik. Dlatego badajmy się!

Prof. Mariusz Bidziński / Kwiat Kobiecości

Prof. Mariusz Bidziński: nie chodzi o to, że lekarze słabo leczą raka jajnika. Są po prostu zaskakiwani chorobą, gdy pacjentka przychodzi z zaawansowanym nowotworem

Dr Grzegorz Południewski / Zdrowa ONA

Dr n. med. Grzegorz Południewski: zgrubienia w piersi nie zawsze oznaczają nowotwór!

zastój pokarmu

Zastój pokarmu w piersi – jak sobie z nim radzić?

Kenza Zouiten Subosic / Instagram.com

Kenza Zouiten wrzuciła fotkę, na której pozuje z laktatorem. „Tak naprawdę wyglądała nasza ostatnia noc…”

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

Kobieta z grypą hiszpanką leży w łóżku

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości