Przejdź do treści

Karmienie piersią przynosi sporo korzyści zdrowotnych dla mamy. Położna Kasia wymienia kilka z nich

Karmienie piersią
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kiwi
Owoce i warzywa wolne od zanieczyszczeń. Poznaj listę „Czystej 15-stki”
kobieta pijąca koktajl
„Czysta micha” wcale nie taka czysta! Dlaczego trend „clean eating” przynosi więcej szkody niż pożytku?
Największy szpital w Polsce zamyka sale operacyjne. Powodem jest brak personelu i pieniędzy
Kobieta siedzi na podłodze i ćwiczy. Ręce ma na karku, głowę pochyloną, nogi rozłożone na boki, stopy przy sobie
Chcesz zacząć się odchudzać i ćwiczyć? Fizjoterapeutka podpowiada, od czego zacząć
chora kobieta pod kołdrą
Ponad 228 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To dane z Polski, z pierwszej połowy października

Światowy Tydzień Karmienia Piersią dobiegł końca. Przez kilka dni Polki chętnie dzieliły się w mediach społecznościowych swoimi doświadczeniami związanymi z karmieniem piersią. Do otwartego dialogu zachęcała między innymi kampania społeczna #PiersiąZdrowiej. Akcja, której inicjatorką jest Karolina Roztocka, przypomniała również, że karmienie piersią jest zdrowe nie tylko dla dziecka, ale i dla matki. Wszystkie korzyści zdrowotne podsumowała w swoim poście położna, Katarzyna Płaza-Piekarzewska.  

Choć o karmieniu mówi się coraz więcej, ten temat często poruszany jest w mediach i programach telewizyjnych, to w dalszym ciągu wiedza o zdrowotnych korzyściach wynikających z praktykowania tej czynności jest nikła. Kobieta, karmiąc piersią, szybciej wraca do formy po porodzie, rzadziej choruje na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporozę, reumatoidalne zapalenie stawów. Eksperci Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) podkreślają , że karmienie piersią niesie nie tylko ogromne korzyści zdrowotne, ale i ekonomiczne. Wspieranie karmienia naturalnego może uratować setki tysięcy istnień ludzkich i zaoszczędzić setki miliardów dolarów dla światowej gospodarki.

Położna Kasia o karmieniu piersią

Katarzyna Płaza-Piekarzewska, znana w sieci jako Położna Kasia, od kilku lat aktywnie działa na rzecz promocji karmienia piersią. W zeszłym roku na swoim profilu na Instagramie zorganizowała akcję #IleKarmię, która miała na celu pokazanie, jak różny może być czas trwania mlecznej przygody.

 „Karmienie może trwać latami. A może skończyć się też bardzo szybko. Natomiast decyzja powinna być po stronie dziecka, natury czy kobiety. A nie presji społeczeństwa czy innych osób. Chciałam dodać otuchy kobietom. Zaś przyszłym mamom, innym kobietom pokazać jak wygląda PRAWDZIWE karmienie piersią. Ponieważ bywa, że laktacja jest to kraina z wyboistą drogą” – tłumaczyła na swoim blogu.

W trakcie Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Położna Kasia codziennie publikowała na swoim profilu na Instagramie posty związane z tematem karmienia. Pisała między innymi o niedoborze pokarmu, kryzysie laktacyjnym, karmieniu w miejscach publicznych czy płaskich brodawkach. Jeden z najnowszych jej postów traktuje o korzyściach płynących z karmienia piersią.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska z córką na rękach

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika

Położna Kasia zebrała w jednym miejscu garść informacji, zaczerpniętych z kampanii Piersią Zdrowiej. Wśród korzyści wymienia pozytywny wpływ karmienia na profilaktykę raka jajnika, który znajduje się w Polsce na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.

„Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%. Kobiety karmiące piersią ponad 13 miesięcy są o 63% mniej narażone na rozwój raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 7 miesięcy. Matki karmiące piersią łącznie ponad 31 miesięcy są o 91% mniej narażone na raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 10 miesięcy. Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią” – wymienia Położna Kasia.

View this post on Instagram

Na zakończenie tygodnia karmienia piersią przedstawię Wam garść informacji z kampanii #piersiazdrowiej ❤️🤱🏼 ✔️ Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%. ✔️ Kobiety karmiące piersią ponad 13 miesięcy są o 63% mniej narażone na rozwój raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 7 miesięcy. ✔️Matki karmiące piersią łącznie ponad 31 miesięcy są o 91% mniej narażone na raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 10 miesięcy. ✔️Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią. ✔️ Każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy – o 4,3%. Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania zarówno przed, jak i po menopauzie. ✔️ Dla kobiet z historią raka piersi w rodzinie, karmienie piersią przez 12 miesięcy zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi przed menopauzą o 59%. ✔️ Dla kobiet bez rodzinnej historii choroby, karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej zmniejsza ryzyko raka piersi o 28%. ✔️ Ryzyko zachorowania na raka piersi przez twoją córeczkę zmniejsza się o 26-31%, jeśli jest karmiona piersią! ✔️ Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi. ✔️ Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego wymienia wśród metod na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika m.in. długie karmienie piersią. Pomimo tych wspaniałych liczb. Pamiętaj, żeby się badać w trakcie laktacji! ❤️✨❤️✨❤️ #karmieniepiersia #karmieniepiersią #laktacja #matkakarmiaca #matkapolka #tydzieńkarmieniapiersią #światowytydzieńkarmieniapiersią #swiatowytydzienkarmieniapiersia #matka #mama #mlekomamy #rodzew2020 #rodzew2019 #noworodek #kryzys #matkaicorka #matkaicórka #karmienie #karmieniepiersiąjestpiękne #macierzyństwo #macierzynstwo #jestembojestes #jestembojesteś #instamama #instamatka #instamateczka #instamatki #breastfeeding #breastfeedingmom

A post shared by Katarzyna Płaza-Piekarzewska (@polozna_kasia) on

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi

Z wpisu Katarzyny Płazy-Piekarzewskiej dowiadujemy się, że każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy – o 4,3%.

„Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania zarówno przed, jak i po menopauzie. Dla kobiet z historią raka piersi w rodzinie, karmienie piersią przez 12 miesięcy zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi przed menopauzą o 59%. Dla kobiet bez rodzinnej historii choroby, karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej zmniejsza ryzyko raka piersi o 28%” – pisze położna. „Ryzyko zachorowania na raka piersi przez twoją córeczkę zmniejsza się o 26-31%, jeśli jest karmiona piersią!” – dodaje.

O korzystnym wpływie karmienia piersią na zmniejszenie zachorowalności na raka piersi przypominał również dr n. med. Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na Instagramie znany jako Chirurg Paweł.

– Odpowiada za to m.in. mniejsza liczba cykli miesięcznych, a tym samym niższy poziom estrogenów, które mogą zwiększać ryzyko raka. Pozytywnym czynnikiem jest też szybsze dojrzewanie komórek nabłonka piersi w czasie laktacji, które zmniejsza szansę na ich przemianę w komórki raka – tłumaczył chirurg onkolog.

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że rocznie rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Rak piersi w Polsce znajduje się na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.

„Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi. Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego wymienia wśród metod na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika m.in. długie karmienie piersią” – podaje Położna Kasia w swoim wpisie.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska podkreśla jednak, że pomimo tych wspaniałych statystyk, każda z nas powinna pamiętać, żeby się badać w trakcie laktacji. Żadne liczby nie powinny uśpić naszej czujności.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty

Joanna Górska pod szpitalem

Joanna Górska o życiu po raku: Żyję najpiękniej jak umiem. I to jest najważniejsze!

Kobieta karniąca dziecko piersią

8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią

Kobiety z pomalowaną górną częścią ciała

„Żyję pełną piersią. Nie dam się rakowi”. Bodypaintingowa kampania społeczna, zobacz niesamowite malunki

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Patryk Vega Krótka Instrukcja obsługi raka piersi

Patryk Vega wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „To poradnik, który pomaga oswoić raka, dzieli się wiedzą i daje ogromne wsparcie”

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą "Dzień na U"

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą „Dzień na U”, ty też weź!

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Rak piersi - co powinnaś o nim wiedzieć?

Rak piersi. Co powinnaś o nim wiedzieć?

Zbadaj sama własne cycki! Jak to zrobić? Podpowiada słynny „kołcz rzyci” Daniel Qczaj

„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Relacja z debaty „Rak piersi w roli głównej”

Anna Puślecka choruje na raka piersi

Anna Puślecka pokazała śniadanie za 600 zł, ujawniając prawdę o polskiej służbie zdrowia. „Czyszczę swoje konto do cna”

Danuta Stenka wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „Możemy zrobić coś dobrego”

Vans / mat. prasowe

Samobadanie, profilaktyka, motywacja i wsparcie na butach z nowej kolekcji Vans. Tak marka wspiera walkę z rakiem piersi

Agnieszka Hyży / AKPA

Agnieszka Hyży wspiera chorujących na raka piersi. Nie wszyscy to jednak zrozumieli

Janina Ochojska wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. „To jest poradnik dla Was”

Kayah, Maja Hirsch, Magdalena Cielecka biorą udział w akcji #badampiersi

Cielecka, Drzyzga, Młynarska, Kayah badają piersi, a ty? Dołącz do ogólnopolskiej akcji #badampiersi

Pomacaj się! I bądź zdrowa! Niezwykłe zdjęcia kobiet po raku piersi. „Utrata piersi to nie koniec kobiecości. Można być piękną także po chorobie!”

Czy musisz odstawić dziecko od piersi, jeśli zaszłaś w kolejną ciążę? Wyjaśnia ginekolog

Czy karmiąc piersią, można pić herbatę z koprem włoskim? Odpowiada farmaceutka

Chemo make up, czyli jak malować się po chemioterapii

leki / Anna Puślecka

Od września będą refundowane innowacyjne leki na raka piersi. Anna Puślecka: nie cieszmy się przedwcześnie

Karmienie piersią to skuteczna metoda antykoncepcji?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

dziewczyna trzyma blistry z witaminami

11 witamin i minerałów, których potrzebujesz, gdy masz 20, 30, 40, 50 lat

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Chora trzustka – gdzie boli? Przyczyny i objawy chorób trzustki

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?