Przejdź do treści

Karmienie piersią przynosi sporo korzyści zdrowotnych dla mamy. Położna Kasia wymienia kilka z nich

Karmienie piersią
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
Masz trądzik? Wszystkiemu winne może być to, co jesz!
Beata Pawlikowska
Beata Pawlikowska: myślałam, że jestem więźniem swojego ciała i nie podobało mi się to, że podlegam miesięcznemu cyklowi
istockphoto.com
Zakażenie wirusem HPV może dotyczyć nawet co drugiej aktywnej seksualnie osoby. Jak się przed nim chronić?
istockphoto.com
Wróciłaś z urlopu, a na twojej skórze pojawiło się więcej znamion i piegów? Sprawdź, czy nie są groźne
żywność w supermarkecie
Koniec z marnowaniem żywności w marketach. Zaczyna obowiązywać nowa ustawa

Światowy Tydzień Karmienia Piersią dobiegł końca. Przez kilka dni Polki chętnie dzieliły się w mediach społecznościowych swoimi doświadczeniami związanymi z karmieniem piersią. Do otwartego dialogu zachęcała między innymi kampania społeczna #PiersiąZdrowiej. Akcja, której inicjatorką jest Karolina Roztocka, przypomniała również, że karmienie piersią jest zdrowe nie tylko dla dziecka, ale i dla matki. Wszystkie korzyści zdrowotne podsumowała w swoim poście położna, Katarzyna Płaza-Piekarzewska.  

Choć o karmieniu mówi się coraz więcej, ten temat często poruszany jest w mediach i programach telewizyjnych, to w dalszym ciągu wiedza o zdrowotnych korzyściach wynikających z praktykowania tej czynności jest nikła. Kobieta, karmiąc piersią, szybciej wraca do formy po porodzie, rzadziej choruje na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporozę, reumatoidalne zapalenie stawów. Eksperci Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) podkreślają , że karmienie piersią niesie nie tylko ogromne korzyści zdrowotne, ale i ekonomiczne. Wspieranie karmienia naturalnego może uratować setki tysięcy istnień ludzkich i zaoszczędzić setki miliardów dolarów dla światowej gospodarki.

Położna Kasia o karmieniu piersią

Katarzyna Płaza-Piekarzewska, znana w sieci jako Położna Kasia, od kilku lat aktywnie działa na rzecz promocji karmienia piersią. W zeszłym roku na swoim profilu na Instagramie zorganizowała akcję #IleKarmię, która miała na celu pokazanie, jak różny może być czas trwania mlecznej przygody.

 „Karmienie może trwać latami. A może skończyć się też bardzo szybko. Natomiast decyzja powinna być po stronie dziecka, natury czy kobiety. A nie presji społeczeństwa czy innych osób. Chciałam dodać otuchy kobietom. Zaś przyszłym mamom, innym kobietom pokazać jak wygląda PRAWDZIWE karmienie piersią. Ponieważ bywa, że laktacja jest to kraina z wyboistą drogą” – tłumaczyła na swoim blogu.

W trakcie Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Położna Kasia codziennie publikowała na swoim profilu na Instagramie posty związane z tematem karmienia. Pisała między innymi o niedoborze pokarmu, kryzysie laktacyjnym, karmieniu w miejscach publicznych czy płaskich brodawkach. Jeden z najnowszych jej postów traktuje o korzyściach płynących z karmienia piersią.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska z córką na rękach

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika

Położna Kasia zebrała w jednym miejscu garść informacji, zaczerpniętych z kampanii Piersią Zdrowiej. Wśród korzyści wymienia pozytywny wpływ karmienia na profilaktykę raka jajnika, który znajduje się w Polsce na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.

„Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%. Kobiety karmiące piersią ponad 13 miesięcy są o 63% mniej narażone na rozwój raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 7 miesięcy. Matki karmiące piersią łącznie ponad 31 miesięcy są o 91% mniej narażone na raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 10 miesięcy. Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią” – wymienia Położna Kasia.

View this post on Instagram

Na zakończenie tygodnia karmienia piersią przedstawię Wam garść informacji z kampanii #piersiazdrowiej ❤️🤱🏼 ✔️ Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%. ✔️ Kobiety karmiące piersią ponad 13 miesięcy są o 63% mniej narażone na rozwój raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 7 miesięcy. ✔️Matki karmiące piersią łącznie ponad 31 miesięcy są o 91% mniej narażone na raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 10 miesięcy. ✔️Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią. ✔️ Każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy – o 4,3%. Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania zarówno przed, jak i po menopauzie. ✔️ Dla kobiet z historią raka piersi w rodzinie, karmienie piersią przez 12 miesięcy zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi przed menopauzą o 59%. ✔️ Dla kobiet bez rodzinnej historii choroby, karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej zmniejsza ryzyko raka piersi o 28%. ✔️ Ryzyko zachorowania na raka piersi przez twoją córeczkę zmniejsza się o 26-31%, jeśli jest karmiona piersią! ✔️ Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi. ✔️ Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego wymienia wśród metod na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika m.in. długie karmienie piersią. Pomimo tych wspaniałych liczb. Pamiętaj, żeby się badać w trakcie laktacji! ❤️✨❤️✨❤️ #karmieniepiersia #karmieniepiersią #laktacja #matkakarmiaca #matkapolka #tydzieńkarmieniapiersią #światowytydzieńkarmieniapiersią #swiatowytydzienkarmieniapiersia #matka #mama #mlekomamy #rodzew2020 #rodzew2019 #noworodek #kryzys #matkaicorka #matkaicórka #karmienie #karmieniepiersiąjestpiękne #macierzyństwo #macierzynstwo #jestembojestes #jestembojesteś #instamama #instamatka #instamateczka #instamatki #breastfeeding #breastfeedingmom

A post shared by Katarzyna Płaza-Piekarzewska (@polozna_kasia) on

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi

Z wpisu Katarzyny Płazy-Piekarzewskiej dowiadujemy się, że każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy – o 4,3%.

„Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania zarówno przed, jak i po menopauzie. Dla kobiet z historią raka piersi w rodzinie, karmienie piersią przez 12 miesięcy zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi przed menopauzą o 59%. Dla kobiet bez rodzinnej historii choroby, karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej zmniejsza ryzyko raka piersi o 28%” – pisze położna. „Ryzyko zachorowania na raka piersi przez twoją córeczkę zmniejsza się o 26-31%, jeśli jest karmiona piersią!” – dodaje.

Myślisz o dziecku?

Sprowadzić na świat nowe życie to nie lada wyczyn. Ciała przyszłych mam przechodzą szereg zmian, warto wtedy skupić się na sobie. Sprawdź jak może Cię wesprzeć WIMIN.

Sprawdź

O korzystnym wpływie karmienia piersią na zmniejszenie zachorowalności na raka piersi przypominał również dr n. med. Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na Instagramie znany jako Chirurg Paweł.

– Odpowiada za to m.in. mniejsza liczba cykli miesięcznych, a tym samym niższy poziom estrogenów, które mogą zwiększać ryzyko raka. Pozytywnym czynnikiem jest też szybsze dojrzewanie komórek nabłonka piersi w czasie laktacji, które zmniejsza szansę na ich przemianę w komórki raka – tłumaczył chirurg onkolog.

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że rocznie rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Rak piersi w Polsce znajduje się na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.

„Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi. Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego wymienia wśród metod na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika m.in. długie karmienie piersią” – podaje Położna Kasia w swoim wpisie.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska podkreśla jednak, że pomimo tych wspaniałych statystyk, każda z nas powinna pamiętać, żeby się badać w trakcie laktacji. Żadne liczby nie powinny uśpić naszej czujności.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

dezodorant

Bez potu, bez kłopotu. Dezodorant czy antyperspirant – co lepiej wybrać?

„Nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie!”. Anna Puślecka apeluje do Ministra Zdrowia

Piersią Zdrowiej! Zobacz najlepsze zdjęcia pokazane na Instagramie z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią

Masz wklęsłe brodawki? Sprawdź, czy jako młoda mama powinnaś się martwić

istockphoto.com

Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Lek. med. Róża Hajkuś: „medycznie jest to najlepsze dla matki i dziecka”

Spot "Bez planu"

Życie bez planu brzmi dobrze? Dla pacjentek chorujących na zaawansowanego raka piersi niekoniecznie

Dr Katarzyna Pogoda

„Wielką radość sprawia mi obserwowanie, jak kobiety po leczeniu świetnie się realizują, zmieniają podejście do życia, nabierają sił i energii do działania” – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny

„Kobiecość to nie tylko wewnętrzna siła, chęć życia, dążenie do celu, ale i momentami łzy, które sprawiają, że jesteśmy silniejsze”. „Życie po raku” w cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”

Joanna Koroniewska na Polsat SuperHit Festiwal 2019

Joanna Koroniewska o karmieniu piersią: mimo wielu ciężkich momentów nie poddałam się

Olga Frycz

Olga Frycz wsadza kij w mrowisko. Wyjaśnia, jak w jej przypadku wygląda kwestia karmienia córki

soja

Soja i mięso w diecie zwiększają ryzyko raka? Odpowiada lekarka Magdalena Jutrzenka

Anna Reguła

Starasz się o dziecko, jesteś w ciąży, karmisz piersią? Jedz ryby i owoce morza! Radzi na Instagramie Anna Reguła, dietetyczka

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

Rower – poznaj 7 powodów, dlaczego warto na niego wsiąść

Kobiety bez kompleksów, nowe podejście do hejtu i historyczne fotografie. Sprawdź, czym zachwycił nas kwiecień

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

Agnieszka Witkowicz-Matolicz: nie lubię mówić o “walce z rakiem”, ale leczenie to moment, kiedy trzeba zawalczyć o siebie, swoje zdrowie i komfort życia w przyszłości

Paulina Buczek

„Jak dokonasz czegoś takiego, to czujesz, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych” – mówi Paulina Buczek, która po chemioterapii ruszyła w samotną podróż motocyklem po Europie

„Jeżeli pacjentka bardzo chce żyć, to i medycyna jest bezsilna” – krakowskie Amazonki dzielą się swoimi doświadczeniami z rakiem piersi

Janina Ochojska choruje na raka piersi. Na Twitterze opublikowała poruszające nagranie

Michał Sadzewicz

„Obowiązkiem jest wziąć się w garść i zrobić porządek z tą chorobą”. Jak wspierać kobiety chore na raka piersi i jak samemu szukać pomocy? Rozmawiamy z Michałem Sadzewiczem

Jane Fonda

Jane Fonda o walce z rakiem piersi. „Przeszłam mastektomię. Pod suknią musiałam ukryć bandaże”

karmienie piersią

Urządzenie do karmienia piersią dla ojców. To nowatorska koncepcja japońskiej firmy

Wskaźniki śmiertelności z powodu nowotworów maleją. „Jesteśmy w stanie wyleczyć ok. 60 proc. przypadków” – mówi onkolog

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka