Przejdź do treści

Karmienie piersią przynosi sporo korzyści zdrowotnych dla mamy. Położna Kasia wymienia kilka z nich

Karmienie piersią
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czego nie robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Czego nie powinnyśmy robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej
„Z niedoskonałościami możesz być zdrowa i sprawna”. Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej
Edukacja seksualna / rawpixel
Matka Lekarka o (braku) edukacji seksualnej: „W pracy przekonałam się, że wciąż wszystko jest jednym wielkim tematem tabu”
Extreme hunger - co to jest i czym różni się od kompulsywnego jedzenia? Wyjaśnia psychodietetyczka
Extreme hunger – co to jest i czym różni się od kompulsywnego jedzenia? Wyjaśnia psychodietetyczka
Produkty, których nie należy jeść przed snem / istock
Produkty, których nie powinniśmy jeść przed snem

Światowy Tydzień Karmienia Piersią dobiegł końca. Przez kilka dni Polki chętnie dzieliły się w mediach społecznościowych swoimi doświadczeniami związanymi z karmieniem piersią. Do otwartego dialogu zachęcała między innymi kampania społeczna #PiersiąZdrowiej. Akcja, której inicjatorką jest Karolina Roztocka, przypomniała również, że karmienie piersią jest zdrowe nie tylko dla dziecka, ale i dla matki. Wszystkie korzyści zdrowotne podsumowała w swoim poście położna, Katarzyna Płaza-Piekarzewska.  

Choć o karmieniu mówi się coraz więcej, ten temat często poruszany jest w mediach i programach telewizyjnych, to w dalszym ciągu wiedza o zdrowotnych korzyściach wynikających z praktykowania tej czynności jest nikła. Kobieta, karmiąc piersią, szybciej wraca do formy po porodzie, rzadziej choruje na cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporozę, reumatoidalne zapalenie stawów. Eksperci Światowej Organizacja Zdrowia (WHO) podkreślają , że karmienie piersią niesie nie tylko ogromne korzyści zdrowotne, ale i ekonomiczne. Wspieranie karmienia naturalnego może uratować setki tysięcy istnień ludzkich i zaoszczędzić setki miliardów dolarów dla światowej gospodarki.

Położna Kasia o karmieniu piersią

Katarzyna Płaza-Piekarzewska, znana w sieci jako Położna Kasia, od kilku lat aktywnie działa na rzecz promocji karmienia piersią. W zeszłym roku na swoim profilu na Instagramie zorganizowała akcję #IleKarmię, która miała na celu pokazanie, jak różny może być czas trwania mlecznej przygody.

 „Karmienie może trwać latami. A może skończyć się też bardzo szybko. Natomiast decyzja powinna być po stronie dziecka, natury czy kobiety. A nie presji społeczeństwa czy innych osób. Chciałam dodać otuchy kobietom. Zaś przyszłym mamom, innym kobietom pokazać jak wygląda PRAWDZIWE karmienie piersią. Ponieważ bywa, że laktacja jest to kraina z wyboistą drogą” – tłumaczyła na swoim blogu.

W trakcie Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Położna Kasia codziennie publikowała na swoim profilu na Instagramie posty związane z tematem karmienia. Pisała między innymi o niedoborze pokarmu, kryzysie laktacyjnym, karmieniu w miejscach publicznych czy płaskich brodawkach. Jeden z najnowszych jej postów traktuje o korzyściach płynących z karmienia piersią.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska z córką na rękach

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika

Położna Kasia zebrała w jednym miejscu garść informacji, zaczerpniętych z kampanii Piersią Zdrowiej. Wśród korzyści wymienia pozytywny wpływ karmienia na profilaktykę raka jajnika, który znajduje się w Polsce na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.

„Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%. Kobiety karmiące piersią ponad 13 miesięcy są o 63% mniej narażone na rozwój raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 7 miesięcy. Matki karmiące piersią łącznie ponad 31 miesięcy są o 91% mniej narażone na raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 10 miesięcy. Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią” – wymienia Położna Kasia.

View this post on Instagram

Na zakończenie tygodnia karmienia piersią przedstawię Wam garść informacji z kampanii #piersiazdrowiej ❤️🤱🏼 ✔️ Karmienie piersią przez 20 miesięcy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o 50%. ✔️ Kobiety karmiące piersią ponad 13 miesięcy są o 63% mniej narażone na rozwój raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 7 miesięcy. ✔️Matki karmiące piersią łącznie ponad 31 miesięcy są o 91% mniej narażone na raka jajnika niż kobiety, które karmiły piersią krócej niż 10 miesięcy. ✔️Ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika jest o 30% wyższe u kobiet, które nigdy nie karmiły piersią. ✔️ Każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy – o 4,3%. Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania zarówno przed, jak i po menopauzie. ✔️ Dla kobiet z historią raka piersi w rodzinie, karmienie piersią przez 12 miesięcy zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi przed menopauzą o 59%. ✔️ Dla kobiet bez rodzinnej historii choroby, karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej zmniejsza ryzyko raka piersi o 28%. ✔️ Ryzyko zachorowania na raka piersi przez twoją córeczkę zmniejsza się o 26-31%, jeśli jest karmiona piersią! ✔️ Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi. ✔️ Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego wymienia wśród metod na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika m.in. długie karmienie piersią. Pomimo tych wspaniałych liczb. Pamiętaj, żeby się badać w trakcie laktacji! ❤️✨❤️✨❤️ #karmieniepiersia #karmieniepiersią #laktacja #matkakarmiaca #matkapolka #tydzieńkarmieniapiersią #światowytydzieńkarmieniapiersią #swiatowytydzienkarmieniapiersia #matka #mama #mlekomamy #rodzew2020 #rodzew2019 #noworodek #kryzys #matkaicorka #matkaicórka #karmienie #karmieniepiersiąjestpiękne #macierzyństwo #macierzynstwo #jestembojestes #jestembojesteś #instamama #instamatka #instamateczka #instamatki #breastfeeding #breastfeedingmom

A post shared by Katarzyna Płaza-Piekarzewska (@polozna_kasia) on

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi

Z wpisu Katarzyny Płazy-Piekarzewskiej dowiadujemy się, że każde 5 miesięcy karmienia piersią zmniejsza ryzyko raka piersi o 2%, a każde 12 miesięcy – o 4,3%.

„Im dłuższy okres karmienia, tym mniejsze ryzyko zachorowania zarówno przed, jak i po menopauzie. Dla kobiet z historią raka piersi w rodzinie, karmienie piersią przez 12 miesięcy zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi przed menopauzą o 59%. Dla kobiet bez rodzinnej historii choroby, karmienie piersią przez 12 miesięcy lub dłużej zmniejsza ryzyko raka piersi o 28%” – pisze położna. „Ryzyko zachorowania na raka piersi przez twoją córeczkę zmniejsza się o 26-31%, jeśli jest karmiona piersią!” – dodaje.

O korzystnym wpływie karmienia piersią na zmniejszenie zachorowalności na raka piersi przypominał również dr n. med. Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na Instagramie znany jako Chirurg Paweł.

– Odpowiada za to m.in. mniejsza liczba cykli miesięcznych, a tym samym niższy poziom estrogenów, które mogą zwiększać ryzyko raka. Pozytywnym czynnikiem jest też szybsze dojrzewanie komórek nabłonka piersi w czasie laktacji, które zmniejsza szansę na ich przemianę w komórki raka – tłumaczył chirurg onkolog.

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że rocznie rozpoznaje się go u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Rak piersi w Polsce znajduje się na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.

„Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi. Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego wymienia wśród metod na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika m.in. długie karmienie piersią” – podaje Położna Kasia w swoim wpisie.

Katarzyna Płaza-Piekarzewska podkreśla jednak, że pomimo tych wspaniałych statystyk, każda z nas powinna pamiętać, żeby się badać w trakcie laktacji. Żadne liczby nie powinny uśpić naszej czujności.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Jak pobudzić laktację odciągając pokarm laktatorem? Odpowiada dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią, znana jako Hafija

Jak pobudzić laktację, odciągając pokarm laktatorem? Wypróbuj metodę 7-5-3. Hafija wyjaśnia, na czy ona polega

Szczotkowanie piersi / pexels

Certyfikowany Doradca Laktacyjny poleca szczotkowanie piersi. W czym ma to pomóc?

Rak jajnika – czy można uniknąć zaawansowanego stadium?

Karmienie piersią a seks / istock

Czy karmienie piersią wpływa na współżycie po porodzie? Hafija wyjaśnia

Małgorzata Rozenek-Majdan

Małgorzata Rozenek-Majdan prosi internautów o pomoc. Odpowiedzi na pytanie udzieliła jej znana promotorka karmienia piersią

Kobieta karmi piersią niemowle

Czy w trakcie laktacji można jeść surowe mięso, jajka i miód? Wyjaśnia Hafija

Kobieta dowiedziała się, że ma raka jajnika z przerzutami

Rak jajnika – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

matka karmi piersią dziecko

Skład mleka kobiecego, czyli dlaczego nie podawać niemowlęciu mleka krowiego? Wyjaśniają Położne dla Ciebie

Kobieta na badaniu piersi metodą mammografii

Mammografia – co to za badanie? Jak często ją wykonywać i jak interpretować wyniki?

Anna Puślecka

Zamknięte ośrodki, przerażeni pacjenci, odraczane wizyty. „Chorzy na nowotwór są zanurzeni po szyję w bagnie”

Kobieta poddaje się badaniu na wykrycie raka piersi

Rak piersi – które zmiany w piersi powinny zaniepokoić?

Bałam się! Bałam tak bardzo, że to mnie mobilizowało, żeby się nie poddawać i jak najszybciej wyzdrowieć! O swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

„Panuje stereotyp, że chory na raka powinien być osłabiony, źle wyglądać i tylko czekać na najgorsze. A my mamy rodziny, robimy kariery, budujemy domy, podróżujemy, zdobywamy szczyty” – o swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

aluminium w antyperspirantach

Biotechnolożka: „Mało racjonalne jest połączenie aluminium z chorobami takimi jak nowotwór piersi”

Kobieta karmi dziecko piersią

Karmienie piersią. Dziecko preferuje jedną pierś? Sprawdź, co może być przyczyną

Okres w czasie karmienia piersią/iStock

Okres w czasie karmienia piersią. Co jest normą a co powinno cię zaniepokoić?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Samobadanie piersi / istock

Pani Fizjoterapeutka o samobadaniu piersi: „Nagle wyczułam jakąś twardawą grudkę. Znajdowała się bezpośrednio pod prawą piersią. Mogłam ją nieco przesunąć, nic mnie nie bolało…”

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

3 kobiety, które mówią, w jakim wieku zaczeły chorowac na raka

„Nigdy, przenigdy się nie poddawaj”. Kobiety, które przeszły raka, wspierają inne chore

Herbata z kopru włoskiego może szkodzić. Sprawdź, kiedy lepiej jej unikać

Karmienie piersią / istock

Poranione brodawki są jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią. Jak sobie z nimi poradzić?

Karmienie piersią / rawpixel

Karmisz piersią? Sprawdź, czy to ssanie odżywcze, czy nieodżywcze

8 faktów o karmieniu piersią

8 faktów o karmieniu piersią. Pomogą świeżo upieczonym rodzicom uporać się z wątpliwościami

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę