Przejdź do treści

Kate Walsh: Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja

Kate Walsh: Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja Kevin Winter/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Blisko 80 proc. kobiet niepełnosprawnych doświadcza przemocy. „Czują się uwięzione, bez wsparcia, boją się ubezwłasnowolnienia”
Blisko 80 proc. kobiet niepełnosprawnych doświadcza przemocy. „Czują się uwięzione, bez wsparcia, boją się ubezwłasnowolnienia”
Szczepienia na koronawirusa dla dzieci? Minister zdrowia odpowiada
Szczepienia na koronawirusa dla dzieci? Minister zdrowia odpowiada
Źle śpisz? Przyczyna może być prozaiczna
Ekstrawertycy i introwertycy powoli odchodzą do przeszłości. Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem
Kobieta ćwiczy
Ćwiczenia na poprawę mobilności barków oraz odciążenie kręgosłupa w części lędźwiowej. Spróbuj!

Sławę przyniosły jej role w serialach „Chirurdzy” i „Prywatna praktyka”. – Mogłoby się wydawać, że jeśli przez wiele lat grałam Addison i spędzałam więcej czasu w szpitalu niż w domu, będę czuć się komfortowo. Było zupełnie na odwrót! – mówi o operacji mózgu Kate Walsh.

Kate Walsh urodziła się w San Jose w Kalifornii w październiku 1967 roku. Dzieciństwo spędziła w Tuscon w Arizonie. „Moja matka jest Włoszką, a ojciec Irlandczykiem. Jesteśmy głośni. Nikt się nigdy nie powstrzymuje” – mówi o swojej rodzinie. Po ukończeniu Catalina Magnet High School rozpoczęła studia aktorskie na Uniwersytecie w Arizonie, ale szybko z nich zrezygnowała. W latach 80-tych wyjechała do Japonii, gdzie uczyła angielskiego i była modelką. Po powrocie osiedliła się w Chicago, współpracowała tam z Piven Theathre Workshop i występowała w publicznym radiu przy sztuce „Born Guilty”. Pytana o przebieg swojej kariery odpowiada: „Nieważne, gdzie pracujesz, masz inne życie niż twoi rodzice. Pokolenie moich rodziców miało jedną pracę i emeryturę. Teraz ludzie robią wiele różnych rzeczy”.

Kate zadebiutowała dopiero przed trzydziestką w kryminalnym filmie „Desperaci” i  jednym z odcinków serialu „Wydział zabójstw Baltimore 3”. Pierwszą ważną rolą serialową była kreacja Nicki Fifer – dziewczyny głównego bohatera serialu „The Drew Carey Show”, bezskutecznie zmagającej się z nadwagą. Walsh grała ją przez pięć lat. Pierwszym kasowym filmem z jej  udziałem była komedia fantasy „Family Man” z Nicolasem Cage’em nakręcona w 2000 roku. W kolejnych latach można ją było zobaczyć w takich filmach, jak „Pod słońcem Toskanii”, gdzie wcieliła się w przyjaciółkę-lesbijkę jednej z głównych bohaterek. „Czy mam energię lesbijki? Może dlatego, że jestem taka wysoka? Laski chyba po prostu na mnie lecą” – komentowała ciepłe przyjęcie swojej bohaterki. Aktorka ma 178 cm wzrostu.

Paul Archuleta/Getty Images

Niekwestionowaną sławę przyniosły jej role w serialach „Chirurdzy” i „Prywatna praktyka”. Pierwszy z nich, kręcony od 2005 roku, doczekał się 16 sezonów, drugi 6. Najpopularniejsze odcinki z udziałem Addison Montgomery tylko w USA oglądało po 21 milionów osób, a Kate Walsh, razem z całym zespołem aktorskim, odebrała  statuetkę Screen Actors Guild Award. „Nasi lekarze mają połamane życiorysy, nie potrafią często pracować w zespole, przyjaźnią się, zdradzają i kochają. Są zwyczajnymi ludźmi, którzy – tak się złożyło – pracują w takim a nie innym zawodzie. I to siła obu seriali” – komentowała przyznanie nagrody.

Osobisty sukces nie raz przysparzał jej problemów. W 2007 roku wyszła za mąż za producenta legendarnego studia 20th Century Fox Alexa Younga. Para rozstała się rok później, a w 2010 roku ostatecznie rozwiodła. „Dla mnie osobiście jest tylko jedna drobna rzecz, która w tym wszystkim mi przeszkadza – zakichani paparazzi i tabloidy. Kobieta już nawet rozwieść się spokojnie nie może, bo wszyscy o niej piszą. Ale nie mam co narzekać – udało mi się odnieść sukces a jego ciemną stroną jest utrata prywatności” – mówiła dziennikarzom.

Choć przez wiele lat wcielała się w rolę lekarek, własna choroba była dla niej trudnym doświadczeniem: „Mogłoby się wydawać, że jeśli przez wiele lat grałam Addison i spędzałam więcej czasu w szpitalu niż w domu, będę czuć się komfortowo. Było zupełnie na odwrót! Byłam przerażona. Czułam się jak sześciolatka. Dostałam różaniec od mamy i pluszaka od przyjaciół, żeby zabrać ze sobą na operację” – mówiła w mediach o operacji mózgu, którą przeszła w 2015 roku.

Początkowo myślała, że powodem jej chronicznego zmęczenia były menopauza i nadmiar pracy. Zdarzały się tygodnie, kiedy każdego dnia pracowała po 16 godzin. „Mój instruktor pilatesu zwrócił mi uwagę, że mam problem z koordynacją z prawej strony ciała, ale nie czułam, żeby coś było nie tak, chociaż gdy patrzyłam w dół, widziałam różnicę. Kiedy jechałam autem, zjeżdżałam na prawo” – opowiadała.

Po kilku miesiącach zaczęła obserwować problemy z pamięcią, nie była w stanie znaleźć odpowiednich słów, traciła wątek, nie kończyła zdań. Badanie pokazało dużego guza mózgu na lewym płacie czołowym. „Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja. Chociaż było to straszne doświadczenie, byłam na autopilocie od momentu diagnozy” – wspomina. Na szczęście guz, chociaż bardzo duży, nie okazał się złośliwy.  Oponiaki są na ogół łagodnymi nowotworami mózgu, które zwykle rozwijają się bardzo powoli.

Kilkutygodniowe oczekiwanie na wynik było czasem rozrachunku z życiem: „Myślałam tylko, że jeśli to byłby koniec, to dobrze się bawiłam. A jeśli nie… to chciałabym prostych rzeczy – więcej podróżować, mniej pracować, spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Mam dużo szczęścia, że dostałam dobre zakończenie” – przyznaje.

Dziewięć miesięcy rekonwalescencji było czasem budowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. „Teraz wiem, że potrzebuję koniecznie osiem godzin snu. Wiem, że brzmi to prosto, ale to była duża część mojego powrotu do zdrowia” – mówi w wywiadach.

Od tamtego czasu Kate Walsh angażuje się w wiele akcji propagujących dbanie o zdrowie i uważne słuchanie sygnałów, jakie wysyła nam organizm. Ze względu na chorobę matki – raka piersi, zachęca do regularnych badań mammograficznych. „Myślę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak młodym można być i mieć raka piersi – ocenia.

Wspomaga także akcje na rzecz praw zwierząt, zarówno tych w schroniskach, jak i morskich żółwi. W 2005 roku dołączyła do zespołu organizacji Planned Parenthood Federation znanej z prowadzenia klinik aborcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Jest także zaangażowana w politykę. Wspierała Baracka Obamę podczas jego kampanii prezydenckiej w 2008 roku, w 2016 roku występowała na wiecach poparcia Hillary Clinton. Zajmuje się także biznesem. W 2010 roku wypuściła na rynek flagową linię swoich perfum. Jej firma kosmetyczna produkuje też wody toaletowe, świece i oleje do masażu.

Pandemia koronawirusa zastała ją na wakacjach w Perth, w Australii. Nadal spędza tam kwarantannę.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

guz

Zainteresują cię również:

„Moje cycki przeszły na wcześniejszą emeryturę”. 52-letnia Amerykanka pokazuje swoje życie po podwójnej mastektomii

lekarz intrepretujący badania mózgu

Glejak mózgu – objawy, przyczyny, leczenie, rokowania

„Uważam, że stres wywołał to wszystko, co mnie spotkało. Wyhodowałam sobie guza na własne życzenie” – mówi Ina Dźwierzyńska od trzech lat żyjąca z guzem mózgu

Sandra Kubicka: Prof. Dębska zdiagnozowała u mnie guza. Wcześniej inna lekarka mówiła, że to ciąża

guzek za uchem

Guzek za uchem – czego może być objawem?

„Najbardziej się boję tego, aby nie było gorszego jutra” – mówi Justyna, która poświęciła wszystko, aby opiekować się ojcem mającym guza mózgu

naga młoda kobieta zakrywa się jedyni książką i różami

„Mam w piersi guzka. Czekam na diagnozę”

Kobieta wystawia twarz do słońca

Kiedy „nic mi się nie chce” to znak od organizmu, że czas zrobić sobie przerwę i odpocząć? Wyjaśnia psychoedukatorka

prezentownik dla niej, Boże Narodzenie 2020

Dla ciebie i wszystkich ważnych dziewczyn w twoim życiu. Czuły prezentownik na wymagające czasy

„Złość piękności szkodzi”? W żadnym wypadku. Pozwólmy dziewczynkom się złościć!

Złość piękności szkodzi? „Zbyt długo dałyśmy sobie wmawiać bajkę o złości, co to kobiecości nie przystoi”

„Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu”. Znani mężczyźni radzą, jak wspierać kobiety w walce o ich prawa

„Dzięki prezesowi Kaczyńskiemu mam dwie córki z in vitro, a on nawet o tym nie wie”

Cztery wymiary seksu. Znasz je wszystkie?

Wystawa "Tacy jak my" / Karolina Jonderko

„Jedna z bohaterek mojej wystawy napisała, że depresja dotyka osoby, które były silne zbyt długo” – mówi Karolina Jonderko

8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia

Czym jest zarażenie afektywne i jak może do niego dojść? Tłumaczy psycholożka Sara Tylka

Czym jest zarażenie afektywne i jak może do niego dojść? Tłumaczy psycholożka Sara Tylka

Bez wstydu i czule dla nastolatek w Polsce. Hello Zdrowie patronem medialnym projektu „moonka”!

Maja Staśko: 94 proc. kobiet po gwałcie w Polsce nie zgłasza się na policję. Wstydzi się, boi się reakcji i nie wierzy w skuteczność wymiaru sprawiedliwości

Cyberseks uruchamia w naszych mózgach silne i trudne do skontrolowania emocje. Dlatego się od niego uzależniamy?

Cyberseks uruchamia w naszych mózgach silne i trudne do skontrolowania emocje. Dlatego się od niego uzależniamy?

Trudno ci się skupić w niedzielę? Po 15:00 zaczynasz odczuwać niepokój? To może być sunday blues

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Magda Jarosz: Wstyd jest emocją, którą najmniej rozumiemy i z którą najbardziej boimy się spotkać

„Jesteś do niczego”, „Nigdy nie myślisz”, „Nie potrafisz zapamiętać najprostszej rzeczy”. Jak odpowiadać na krytykę innych osób?

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku