Przejdź do treści

Kate Walsh: Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja

Kate Walsh: Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja Kevin Winter/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak zwracać się do osób trans i niebinarnych? Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” wyjaśnia
Kiedy iść do psychiatry?
Kiedy iść do psychiatry? Lekarka podpowiada, co powinno zwrócić naszą uwagę u siebie i innych
Kobieta idzie do samolotu
Jak zadbać o wzrok w trakcie podróży samolotem?
Dieta zupowa, czyli jadłospis pełen zup. Czy warto ją stosować?
Zachorowań na grypę o połowę mniej niż w zeszłym roku. Pozytywny efekt uboczny koronawirusa?

Sławę przyniosły jej role w serialach „Chirurdzy” i „Prywatna praktyka”. – Mogłoby się wydawać, że jeśli przez wiele lat grałam Addison i spędzałam więcej czasu w szpitalu niż w domu, będę czuć się komfortowo. Było zupełnie na odwrót! – mówi o operacji mózgu Kate Walsh.

Kate Walsh urodziła się w San Jose w Kalifornii w październiku 1967 roku. Dzieciństwo spędziła w Tuscon w Arizonie. „Moja matka jest Włoszką, a ojciec Irlandczykiem. Jesteśmy głośni. Nikt się nigdy nie powstrzymuje” – mówi o swojej rodzinie. Po ukończeniu Catalina Magnet High School rozpoczęła studia aktorskie na Uniwersytecie w Arizonie, ale szybko z nich zrezygnowała. W latach 80-tych wyjechała do Japonii, gdzie uczyła angielskiego i była modelką. Po powrocie osiedliła się w Chicago, współpracowała tam z Piven Theathre Workshop i występowała w publicznym radiu przy sztuce „Born Guilty”. Pytana o przebieg swojej kariery odpowiada: „Nieważne, gdzie pracujesz, masz inne życie niż twoi rodzice. Pokolenie moich rodziców miało jedną pracę i emeryturę. Teraz ludzie robią wiele różnych rzeczy”.

Kate zadebiutowała dopiero przed trzydziestką w kryminalnym filmie „Desperaci” i  jednym z odcinków serialu „Wydział zabójstw Baltimore 3”. Pierwszą ważną rolą serialową była kreacja Nicki Fifer – dziewczyny głównego bohatera serialu „The Drew Carey Show”, bezskutecznie zmagającej się z nadwagą. Walsh grała ją przez pięć lat. Pierwszym kasowym filmem z jej  udziałem była komedia fantasy „Family Man” z Nicolasem Cage’em nakręcona w 2000 roku. W kolejnych latach można ją było zobaczyć w takich filmach, jak „Pod słońcem Toskanii”, gdzie wcieliła się w przyjaciółkę-lesbijkę jednej z głównych bohaterek. „Czy mam energię lesbijki? Może dlatego, że jestem taka wysoka? Laski chyba po prostu na mnie lecą” – komentowała ciepłe przyjęcie swojej bohaterki. Aktorka ma 178 cm wzrostu.

Paul Archuleta/Getty Images

Niekwestionowaną sławę przyniosły jej role w serialach „Chirurdzy” i „Prywatna praktyka”. Pierwszy z nich, kręcony od 2005 roku, doczekał się 16 sezonów, drugi 6. Najpopularniejsze odcinki z udziałem Addison Montgomery tylko w USA oglądało po 21 milionów osób, a Kate Walsh, razem z całym zespołem aktorskim, odebrała  statuetkę Screen Actors Guild Award. „Nasi lekarze mają połamane życiorysy, nie potrafią często pracować w zespole, przyjaźnią się, zdradzają i kochają. Są zwyczajnymi ludźmi, którzy – tak się złożyło – pracują w takim a nie innym zawodzie. I to siła obu seriali” – komentowała przyznanie nagrody.

Osobisty sukces nie raz przysparzał jej problemów. W 2007 roku wyszła za mąż za producenta legendarnego studia 20th Century Fox Alexa Younga. Para rozstała się rok później, a w 2010 roku ostatecznie rozwiodła. „Dla mnie osobiście jest tylko jedna drobna rzecz, która w tym wszystkim mi przeszkadza – zakichani paparazzi i tabloidy. Kobieta już nawet rozwieść się spokojnie nie może, bo wszyscy o niej piszą. Ale nie mam co narzekać – udało mi się odnieść sukces a jego ciemną stroną jest utrata prywatności” – mówiła dziennikarzom.

Choć przez wiele lat wcielała się w rolę lekarek, własna choroba była dla niej trudnym doświadczeniem: „Mogłoby się wydawać, że jeśli przez wiele lat grałam Addison i spędzałam więcej czasu w szpitalu niż w domu, będę czuć się komfortowo. Było zupełnie na odwrót! Byłam przerażona. Czułam się jak sześciolatka. Dostałam różaniec od mamy i pluszaka od przyjaciół, żeby zabrać ze sobą na operację” – mówiła w mediach o operacji mózgu, którą przeszła w 2015 roku.

Początkowo myślała, że powodem jej chronicznego zmęczenia były menopauza i nadmiar pracy. Zdarzały się tygodnie, kiedy każdego dnia pracowała po 16 godzin. „Mój instruktor pilatesu zwrócił mi uwagę, że mam problem z koordynacją z prawej strony ciała, ale nie czułam, żeby coś było nie tak, chociaż gdy patrzyłam w dół, widziałam różnicę. Kiedy jechałam autem, zjeżdżałam na prawo” – opowiadała.

Po kilku miesiącach zaczęła obserwować problemy z pamięcią, nie była w stanie znaleźć odpowiednich słów, traciła wątek, nie kończyła zdań. Badanie pokazało dużego guza mózgu na lewym płacie czołowym. „Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja. Chociaż było to straszne doświadczenie, byłam na autopilocie od momentu diagnozy” – wspomina. Na szczęście guz, chociaż bardzo duży, nie okazał się złośliwy.  Oponiaki są na ogół łagodnymi nowotworami mózgu, które zwykle rozwijają się bardzo powoli.

Kilkutygodniowe oczekiwanie na wynik było czasem rozrachunku z życiem: „Myślałam tylko, że jeśli to byłby koniec, to dobrze się bawiłam. A jeśli nie… to chciałabym prostych rzeczy – więcej podróżować, mniej pracować, spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Mam dużo szczęścia, że dostałam dobre zakończenie” – przyznaje.

Dziewięć miesięcy rekonwalescencji było czasem budowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. „Teraz wiem, że potrzebuję koniecznie osiem godzin snu. Wiem, że brzmi to prosto, ale to była duża część mojego powrotu do zdrowia” – mówi w wywiadach.

Od tamtego czasu Kate Walsh angażuje się w wiele akcji propagujących dbanie o zdrowie i uważne słuchanie sygnałów, jakie wysyła nam organizm. Ze względu na chorobę matki – raka piersi, zachęca do regularnych badań mammograficznych. „Myślę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak młodym można być i mieć raka piersi – ocenia.

Wspomaga także akcje na rzecz praw zwierząt, zarówno tych w schroniskach, jak i morskich żółwi. W 2005 roku dołączyła do zespołu organizacji Planned Parenthood Federation znanej z prowadzenia klinik aborcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Jest także zaangażowana w politykę. Wspierała Baracka Obamę podczas jego kampanii prezydenckiej w 2008 roku, w 2016 roku występowała na wiecach poparcia Hillary Clinton. Zajmuje się także biznesem. W 2010 roku wypuściła na rynek flagową linię swoich perfum. Jej firma kosmetyczna produkuje też wody toaletowe, świece i oleje do masażu.

Pandemia koronawirusa zastała ją na wakacjach w Perth, w Australii. Nadal spędza tam kwarantannę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Julia Louis-Dreyfus

Julia Louis-Dreyfus: pozwoliłam sobie na ustalenie priorytetów i rzeczy, których nie jestem w stanie tolerować

Niemowle

Rak piersi nie przekreśla marzeń o macierzyństwie! Ola „Kobieta rakieta” jest tego przykładem

Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi

Kobieta na badaniu piersi metodą mammografii

Mammografia – co to za badanie? Jak często ją wykonywać i jak interpretować wyniki?

Anna Puślecka

Zamknięte ośrodki, przerażeni pacjenci, odraczane wizyty. „Chorzy na nowotwór są zanurzeni po szyję w bagnie”

lekarz intrepretujący badania mózgu

Glejak mózgu – objawy, przyczyny, leczenie, rokowania

Kobieta poddaje się badaniu na wykrycie raka piersi

Rak piersi – które zmiany w piersi powinny zaniepokoić?

Bałam się! Bałam tak bardzo, że to mnie mobilizowało, żeby się nie poddawać i jak najszybciej wyzdrowieć! O swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

„Panuje stereotyp, że chory na raka powinien być osłabiony, źle wyglądać i tylko czekać na najgorsze. A my mamy rodziny, robimy kariery, budujemy domy, podróżujemy, zdobywamy szczyty” – o swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska

aluminium w antyperspirantach

Biotechnolożka: „Mało racjonalne jest połączenie aluminium z chorobami takimi jak nowotwór piersi”

Samobadanie piersi / istock

Pani Fizjoterapeutka o samobadaniu piersi: „Nagle wyczułam jakąś twardawą grudkę. Znajdowała się bezpośrednio pod prawą piersią. Mogłam ją nieco przesunąć, nic mnie nie bolało…”

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

3 kobiety, które mówią, w jakim wieku zaczeły chorowac na raka

„Nigdy, przenigdy się nie poddawaj”. Kobiety, które przeszły raka, wspierają inne chore

Joanna Moro, Katarzyna Zielińska, Anna Dereszowska

Poznaj lepiej guza. Gwiazdy w kampanii poświęconej glejakowi

Anna Puślecka

Anna Puślecka: sytuacja chorych onkologicznych jest dramatyczna. Boją się o swoje życie i zdrowie

Ból sutków - kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Ból sutków – kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

Kathy Bates

Kathy Bates: Nie mam piersi. Dlaczego mam udawać, że jest inaczej?

Kobieta w bieliźnie

Badanie satysfakcji z wielkości piersi. Pokazuje, że kobiety, które nie są z niej zadowolone, rzadziej się badają

Shannen Doherty o nawrocie raka piersi

Shannen Doherty ze łzami w oczach o nawrocie raka piersi: to gorzka pigułka do przełknięcia

„Uważam, że stres wywołał to wszystko, co mnie spotkało. Wyhodowałam sobie guza na własne życzenie” – mówi Ina Dźwierzyńska od trzech lat żyjąca z guzem mózgu

Sandra Kubicka: Prof. Dębska zdiagnozowała u mnie guza. Wcześniej inna lekarka mówiła, że to ciąża

Jak się przygotować do USG piersi

Jak przygotować się do USG piersi?

Janina Ochojska

Janina Ochojska pokazała zdjęcie po chemioterapii. Kończąc swoją walkę z rakiem piersi, chce wesprzeć Tomasza Lisa

guzek za uchem

Guzek za uchem – czego może być objawem?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Krwawię w różnych odcieniach czerwieni. Czy to powinno mnie niepokoić?