Przejdź do treści

Czy można pić kawę podczas…? Internistka odpowiada na najczęściej wyszukiwane hasła w Google

Czy można pić kawę podczas...? Internistka odpowiada na najczęściej wyszukiwane hasła w Google Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy można pić kawę podczas…? No właśnie, smakosze kawy często zastanawiają się, czy kawa nie zaszkodzi im podczas różnych dolegliwości czy aktywności. Postanowiłam sprawdzić, kiedy rodzą się największe wątpliwości przed wypiciem pierwszego łyka małej czarnej lub, jak kto woli, kawy z puszystym mlekiem. Porozmawialiśmy z internistką Agnieszką Kuś, która przeanalizowała najczęściej wyszukiwane hasła w Google. 

 

Kawa a biegunka

Internistka Agnieszka Kuś: Zasadniczą kwestią jest to, czy biegunka nie została spowodowana wypiciem kawy, a szczególnie tej z mlekiem krowim. Kawa pobudza nie tylko umysł, ale również stymuluje układ pokarmowy, dlatego tak wiele osób po wypiciu porannego napoju, udaje się do toalety. Jeśli jest to kawa bez dodatku mleka, wówczas takim „winowajcą” jest kofeina, która jest czynnikiem sprzyjającym ruchliwości i perystaltyce jelit. Powoduje także rozluźnienie mięśni okrężnicy, co potęguje prawdopodobieństwo, że może wystąpić biegunka. Jeśli  natomiast kawa jest z dodatkiem mleka krowiego i dodatkowo pojawiają się inne dolegliwości, np. wzdęcia, warto zweryfikować czy nie cierpi się na nietolerancję laktozy.

Czy podczas biegunki można pić kawę? Raczej nie jest ona zalecana, właśnie z tego powodu, że dodatkowo pobudza i może podrażniać układ pokarmowy. Wówczas unikamy również napojów gazowanych oraz alkoholu.

Kawa a karmienie piersią

W kwestii laktacji znaczenie odgrywa ilość spożytej kofeiny w ciągu dnia. Mamy karmiące piersią, które chcą przyjąć najbezpieczniejsze podejście, powinny rozważyć ograniczenie jej spożycia do około 300 mg dziennie, a ta ilość kofeiny odpowiada 2-3 filiżankom słabszej kawy. Ale trzeba pamiętać, że kofeina to nie tylko kawa, to również czarna herbata, coca-cola, leki i inne napoje. Podczas karmienia piersią można pić kawę, ale w ograniczonej ilości i nie wcześniej niż po 2. miesiącu roku życia dziecka.

 

Kawa w filiżance

Kawa a chemioterapia

Podczas leczenia chemioterapią jest ogólnie zalecenie, aby zwiększyć ilość napojów w ciągu dnia, jednak bazą powinna być woda. Nie zaleca się picia mocnych kaw w dużej ilości, jednak jest to również zależne od rodzaju nowotworu. W tym przypadku, o informacje należy sięgać do lekarza prowadzącego.

Kawa a dieta

Tutaj odpowiedź jest prosta: tak, oczywiście można pić kawę podczas diety. Nawet taką z bitą śmietaną i dodatkami. To zależy jaką dietę stosujemy, bo samo określenie „dieta” dotyczy sposobu odżywiania a dopiero potocznie wiele osób traktuje to określenie zamiennie z „odchudzaniem się”. Domyślam się jednak, że osoby wyszukujące po haśle: kawa a odchudzanie, miały na myśli proces gubienia kilogramów, zredukowania tkanki tłuszczowej.

Tutaj również każdego rodzaju kawa jest akceptowana, jeśli nie przekracza naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Wiadomo, czarna klasyczna kawa w zasadzie ma kilka kilokalorii, cappuccino nieco więcej, bo jest z mlekiem. Ta z dodatkami, np. bitą śmietaną może zawierać czasem tyle energii, ile nasz posiłek. Tutaj należy się zastanowić, co nas bardziej nasyci i odżywi. Można jednocześnie pić kawę i chudnąć, jeśli nie przekraczamy dziennego bilansu kalorycznego, który określa się indywidualnie do osoby.

Przewodnik dla kawoszy: aeropress

Kawa a okres

Oczywiście, podczas okresu można pić. Kawa nie jest wodą, niezbędną do naszego funkcjonowania. Jedni wybierają ją ze względów smakowych, drudzy – dla pobudzenia. Miesiączkowanie jest takim czasem, gdzie w sposób szczególny słuchamy swojego organizmu, tak samo w ciąży. Jeśli czujemy, że po kawie czarnej lub z mlekiem, czujemy się gorzej, możemy spróbować ją odstawić i obserwować, czy doszło do poprawy samopoczucia. Tak samo, niektóre kobiety uprawiają sport podczas okresu, a inne są obolałe i zmęczone. Zarówno reakcja pierwszej osoby jest w porządku, tak samo drugiej, która nie ma siły na taki wysiłek fizyczny. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale bez wątpienia, można pić kawę podczas okresu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.