Przejdź do treści

Kawa to remedium na problemy trawienne? Badania nie są jednoznaczne, ale coś w tym jest

Kawa to remedium na problemy trawienne? Badania nie są jednoznaczne, ale coś w tym jest Brigitte Tohm/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nowe opracowanie wskazuje, że kawa może pomóc w dolegliwościach układu trawiennego, takich jak kamienie żółciowe czy zapalenie trzustki. Kawa ma także – poprzez stymulowanie ruchów perystaltycznych jelit – łagodzić zaparcia. Mimo wielu zdrowotnych korzyści, które płyną ze spożywania kawy w umiarkowanej ilości, zdania ekspertów w kwestii jej wpływu na trawienie nie są jednoznaczne. Warto jednak przyjrzeć się doniesieniom. 

Kawa a problemy trawienne

Mała czarna chroni przed problemami ze strony układu pokarmowego? Takiego zdania jest Carlo La Vecchia, profesor na wydziale nauk klinicznych i zdrowia społeczeństwa na uniwersytecie w Mediolanie we Włoszech, autor opracowania, które powstało na podstawie przeglądu badań analizujących wpływ kawy na trawienie. Stworzono je w Instytucie Informacji Naukowej o Kawie (Institute for Scientific Information on Coffee), którego członkami jest sześć największych europejskich producentów kawy.

Carlo La Vecchia podkreśla, że wpływ kawy na trawienie to obszar badań, który wciąż się rozwija. Analizowane na potrzeby opracowania dane pokazują, że kawa korzystnie wpływa na zaparcia, zmniejsza także ryzyko wystąpienia poważniejszych schorzeń, jak przewlekłe choroby wątroby czy zapalenie trzustki. Jednak inni specjaliści wskazują, że badań jest za mało i nie zostały przeprowadzone na wystarczająco dużej grupie, aby formułować na ich podstawie wnioski. Potrzebne są dalsze analizy, które ostatecznie potwierdziłby tę hipotezę (lub jej zaprzeczyły).

Justyna Mizera / arch. Justyna Mizera

Kawa na zaparcia?

Opracowanie wskazuje, że picie kawy może pomóc w walce z przewlekłymi zaparciami. Zdaniem naukowców ma to związek z tym, że kawa powoduje ruchy mięśni jelit, co sprzyja perystaltyce. Jednak mimo tego, że kofeina może stymulować ruchliwość w przewodzie pokarmowym, sceptyczni badacze uważają, że nie może być ona traktowana jako lekarstwo na zaparcia czy inne dolegliwości trawienne.

Ile kawy dziennie?

Umiarkowane spożycie kofeiny, na poziomie do 400 mg dziennie, może być częścią zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia. Specjaliści podkreślają jednak, że nie powinniśmy przekraczać tej wartości, ponieważ nadmiar kofeiny może negatywnie wpłynąć na jakość snu czy samopoczucie, a także sprawić, że będziemy nerwowi i przebodźcowani.

Kawa / unsplash.com

Cenne składniki

Badacze wskazują, że kawa zawiera wiele prozdrowotnych składników – to m.in. polifenole, kwas chlorogenowy czy kwas kawowy. Polifenoli w kawie jest około 2,5 razy więcej niż w herbacie, a mają one szerokie działanie wspierające nasze zdrowie. Jednak – zdaniem ekspertów – chociaż kawa może być częścią zdrowej diety, równie dobrze sprawdzi się na przykład zielona herbata, które daje podobne korzyści.

Inne hipotezy zawarte w opracowaniu wskazują, że kawa zwiększa ilość dobrych bakterii jelitowych. Jednak i ta zależność wymaga pogłębionej analizy. W dodatku badania mikrobiomu nie są czymś łatwym.

Chociaż korzyści płynące z picia kawy dla układu trawiennego nie są jednoznaczne, istnieje wiele innych potwierdzonych zalet. Kawa – pita rozsądnie –  dobroczynnie wpływa m.in. na układ sercowo-naczyniowy. Pamiętajmy jednak – niezależnie od tego, czy pijemy małą czarną dla smaku, czy dla ewentualnych korzyści prozdrowotnych – przede wszystkim zachować umiar. Jak wszystko, tak i picie kawy, może nieść za sobą skutki uboczne.

 

Źródło: Healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: