Przejdź do treści

Kobiety całują klamki gabinetów ginekologicznych. „Myślałam, że czas mojej ciąży będzie najpiękniejszym okresem w moim życiu, przez koronawirusa tak nie jest”

Kobieta w ciąży
Kobiety całują klamki gabinetów ginekologicznych. "Myślałam, że czas mojej ciąży będzie najpiękniejszym okresem w moim życiu, przez koronawirusa tak nie jest" / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta wycierająca nos
Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie
Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania
Powiększenie piersi – sposoby zabiegów i przeciwwskazania
Mindy i Ben Cayerowie/Twitter/@FLCRNA
Koronawirus w USA. Jak wygląda miłość w czasach zarazy? Jedno zdjęcie mówi więcej niż tysiąc słów
Naturalna alternatywa
Naturalna alternatywa. Sprawdź, może nie potrzebujesz tylu kosmetyków z drogerii?
Zdenerwowany? Zjedz coś
Zdenerwowana? Zjedz coś! Twój organizm woła o pomoc

– Tak się cieszyłam, że usłyszę już jutro bicie serduszka mojego dziecka, ale niestety… Muszę czekać kolejne trzy tygodnie – mówi nam 26-letnia Paulina Bylińska, która jest w 8. tygodniu ciąży, ale wciąż czeka w napięciu na jej ostateczne potwierdzenie. Takich kobiet, którym epidemia koronawirusa w Polsce przysporzyła dodatkowego stresu, jest więcej. Krajowy konsultant ds. położnictwa i ginekologii mówi, co mogą zrobić w takiej sytuacji. 

„Nie wiem, co robić”

26-letnia Paulina Bylińska miała wyznaczony termin wizyty u ginekologa, ale dzień wcześniej otrzymała telefon, że wizyta została odwołana.

–  Pani mnie poinformowała, że mogę przyjść dopiero 7 kwietnia, jeżeli sytuacja się uspokoi. Nie wiem, co mam robić. Jestem w 8. tygodniu ciąży i za mną tylko jedna wizyta. Ale wtedy jeszcze nie biło serduszko dziecka i choć lekarz widział zarodek, to nie mógł potwierdzić ciąży. Więc wciąż na to czekam – mówi nam.

Zapytana, co poczuła, gdy dowiedziała się o odwołanej wizycie, mówi bez zastanowienia: bezradność i zdenerwowanie. Ciężko, żeby w takiej sytuacji nie puściły nerwy. To pierwsza ciąża Pauliny. Wszystko jest nowe i stresujące, a do tego dochodzi jeszcze niepewność związana z pandemią koronawirusa.

Paulina dzwoniła też do innych gabinetów w publicznych przychodniach, ale wszędzie słyszała, że przyjmują tylko w nagłych przypadkach. W prywatnych gabinetach nawet nie próbowała. Sama wizyta kosztuje ok. 150 zł, USG to wydatek rzędu 100 zł. A jak mówi, przez koronawirusa straciła pracę w sklepie odzieżowym. Pracodawca nie przedłużył jej umowy.

– Tak się cieszyłam, że usłyszę już jutro bicie serduszka mojego dziecka, ale niestety… Muszę czekać kolejne 3 tygodnie. Myślałam, że czas mojej ciąży będzie najpiękniejszym okresem w moim życiu, przez koronawirusa tak nie jest – mówi ze smutkiem.

kobieta w ciąży

Kobiety całują klamki gabinetów ginekologicznych

Takich kobiet jak Paulina jest więcej. Często są w o wiele bardziej zaawansowanej ciąży. Nie wiedzą, co z badaniami, wizytami, porodem. Boją się, że jeśli badania nie zostaną wykonane, to ich dzieci mogą nie urodzić się zdrowe. Lekarze jednak w strachu przed zarażeniem koronawirusem niejednokrotnie zamykają przed nimi swoje gabinety.

Czy mają do tego prawo? Krajowy konsultant ds. położnictwa i ginekologii prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski mówi, że tak. Choć takiego zalecenia nie ma.

– Każdy przypadek trzeba rozpatrzeć indywidualnie. Jeśli jest konieczność kwarantanny, to nie ma wyjścia. A jeśli ktoś ze względów epidemiologicznych decyduje się na zamknięcie gabinetu, to też nie jest tak, że zaraz się znajdzie ktoś, kto go zastąpi – mówi prof. Krzysztof Czajkowski.

Jak dodaje, jest też wiele ginekolożek, które zajmują się prowadzeniem ciąży. A te teraz często zostają w domu, żeby zająć się dziećmi na czas zamknięcia szkół.

95-latka wyleczona z koronawirusa / Twitter

Co jeśli gabinet jest zamknięty?

Krajowy konsultant ds. położnictwa i ginekologii podkreśla, że teraz warto dwa razy przemyśleć wizytę w gabinecie ginekologicznym. Według niego to „narażanie siebie i innych na niepotrzebne ryzyko”. Jeśli nie musimy się wybierać do ginekologa, skorzystajmy z teleporad. Nie muszą być koniecznie udzielone przez lekarza prowadzącego. Możemy wybrać jakąkolwiek poradnię.

– Wsparcie telefoniczne jest o tyle ważne, że można wtedy ustalić, czy to jest badanie USG, bo ktoś chciał obejrzeć dzidziusia, bo czuje potrzebę, czy są do tego wskazania medyczne. Poza tym, zawsze można spróbować zadzwonić do poradni, żeby po pierwsze upewnić się, czy ta wizyta jest konieczna, a jeżeli jest konieczna, to powinna paść propozycja, kiedy może się odbyć – podkreśla.

koronawirus i białe krwinki z plasteliny

Kiedy przychodnia nie może przesunąć badania USG?

Kobiety w ciąży najbardziej skarżą się na przekładanie badań USG. Profesor Krzysztof Czajkowski podkreśla, że nie mogą być przekładane jedynie te badania USG, które są przeprowadzane w 12.-13. i 18.-22. tygodniu ciąży. Te w 12.-13. tygodniu pozwalają wykryć wady genetyczne dziecka. Powinna też wtedy zostać wykonana wczesna ocena jego anatomii oraz budowy i funkcji serca. Z kolei w 18.-22. tygodniu ocenia się każdą część ciała płodu, określa się położenie łożyska oraz wielkość dziecka.

Reszta badań zgodnie z prawem w czasie epidemii może być odłożona w czasie.

Jeśli już musimy wybrać się do gabinetu ginekologicznego, zarówno my, pacjentki, jak i lekarz ginekolog powiniśmy zachować szczególne środki ostrożności i zwracać wyjątkową uwagę na higienę. Czajkowski podkreśla, że lekarze nie powinni siedzieć zbyt blisko pacjentek. A te, zanim w ogóle zostaną wpuszczone do gabinetu, powinny dostać do wypełnienia kartę epidemiologiczną.

istockphoto.com

Koronawirus – co zrobić, kiedy coś nas niepokoi?

Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywała w rejonie występowania zakażenia lub miała do czynienia z kimś, kto tam przebywał i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, powinna trafić do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego! Jakiś czas temu jeden z pacjentów przyczynił się w ten sposób do zamknięcia SOR-u w jednym z tarnowskich szpitali.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię NFZ – pod numerem 800 190 590 przez całą dobę można się dowiedzieć, co robić w przypadku podejrzenia koronawirusa.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń wśród personelu medycznego/iStock

Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego. Dwa nowe zarządzenia

Kobieta w maseczce ochronnej

Noszenie masek przeciw koronawirusowi nie ma sensu? Zmienisz zdanie, gdy to zobaczysz!

Maseczka - kobieta szyje na maszynie

„Maseczki. Proszę się częstować”. Akcja mieszkanki Otwocka podbiła internet

Kobiety w maseczkach - kronawirus

Powstanie aplikacja, która pomoże kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pracuje nad nią Ministerstwo Cyfryzacji

Kobieta rozmawia przez telefon - teleporada

Powstał poradnik dla pacjentów, którzy korzystają z telemedycyny. Sprawdź, o czym warto pamiętać

kobieta z rozwianymi właosami

Jak się powstrzymać przed dotykaniem twarzy? Eksperci podpowiadają skuteczne sposoby

Ratownicy medyczni - koronawirus

GIS: 461 osób personelu medycznego jest zakażonych koronawirusem. „To problem systemowy” – komentuje dr Paweł Grzesiowski

Maseczka ochronna - koronawirus

Nosisz maseczkę ochronną? Lek. Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, o czy trzeba pamiętać, żeby była skuteczna

Farmaceutka w aptece - koronawirus

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Mają trafić przede wszystkich do szpitali z chorymi na COVID-19

Okładki magazynu Grazia UK z pielęgniarkami

Brytyjski magazyn „Grazia” zastąpił gwiazdy na okładce bohaterkami, które walczą z pandemią koronawirusa

Lek. Dorota Kotowska / http://kotowskamedycyna.pl/

„U coraz większej liczby pacjentów, zwłaszcza młodych, pierwszym objawem koronawirusa są zaburzenia węchu i smaku”. Czym jest anosmia?

śpiący noworodek

Kobieta z koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę! Wszystko, co musisz wiedzieć o „porodach covidowskich”

Dr Stefan W. Czarniecki

Dr Stefan Czarniecki: Zastanawialiście się, kto stoi na straży porządku w każdym szpitalu? Cisi bohaterowie walki z epidemią

Anna Mucha

Anna Mucha: dziękujemy bohaterom, którzy narażają swoje zdrowie i życie, żeby to wszystko jeszcze mogło jakoś funkcjonować

Antydepresanty a ciąża i karmienie piersią. Czy można je wtedy stosować?

niebieskie tabletki

Leki „off-label”. Dlaczego są niezastąpione w walce z koronawirusem?

dziewczynka

Dzieci też siedzą w domu. Czy w związku z pandemią koronawirusa powinny dostawać zwiększoną dawkę witaminy D?

Wirus

Lekarz Dawid Ciemięga o koronawirusie: Wirusy nie są żywe, więc dlaczego coś, co jest martwe, sparaliżowało cały świat?

Człowiek w masce siedzi na kanapie, na stole ma rolki papieru toaletowego

Koronawirus. WHO obala najpopularniejsze mity, które krążą wokół SARS-CoV-2

Choroby serca a koronawirus / freepik

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?

kobieta w masce ochronnej

Koronawirus – ostatnie starcie? Francuski lekarz twierdzi, że ma skuteczny lek na COVID-19

Przechodnie - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Rząd nakłada na nas nowe ograniczenia: 2 metry dystansu, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz hotele

AZS a koronawirus / freepik

Koronawirus jest szczególnie groźny dla pacjentów z AZS ze współistniejącą astmą. Tu wiek pacjenta nie ma żadnego znaczenia

Zakupy - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia radzi, jak bezpiecznie robić zakupy

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.