Przejdź do treści

Kobiety rewolucjonizują świat. Zobacz, jak mogą zmienić twoje życie

Kobiety rewolucjonizują świat. Zobacz, jak mogą zmienić twoje życie
Kobiety rewolucjonizują świat. Zobacz, jak mogą zmienić twoje życie Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Noworodek ze starszą siostrą
„Najstarszy” noworodek świata. Dziewczynka pobiła rekord swojej siostry
prezentownik dla niej, Boże Narodzenie 2020
Dla ciebie i wszystkich ważnych dziewczyn w twoim życiu. Czuły prezentownik na wymagające czasy
Poznaj nasze pomysły na świąteczne prezenty prosto od polskich marek!
Adam Lewanowicz
Jak pomóc bliskiej osobie, która tkwi w toksycznej relacji? Radzi psychoterapeuta Adam Lewanowicz [WIDEO]
projektowanie uśmiechu
„Od razu zauważam, gdy ktoś ma problem, bo mówi czy uśmiecha się, przekręcając głowę w bok, lub zasłania usta dłonią”. Lek. dent. Marcin Krupiński o projektowaniu uśmiechu

Elektroniczna opaska, która przypomni twojej babci o zażyciu leków albo poinformuje bliskich, kiedy babcia zasłabnie, a dla ciebie hologram sukienki, kiedy robisz zakupy online. Dbasz o środowisko? Więc zainteresuje cię przerabianie zużytych opon albo możliwość oddania kurierowi nieużywanych już ubrań, dzięki czemu z każdego kilograma jakaś organizacja charytatywna dostanie pieniądze.

Kobietom w świecie biznesu nie jest łatwo, a w świecie startupów – jeszcze trudniej. Dlaczego? Bo inwestorzy mniej chętnie dają pieniądze na rozwój własnego biznesu kobietom niż mężczyznom.

Dwa lata temu firma doradcza Boston Consulting Group przyjrzała się 350 startupom, z czego 250 założonych było przez mężczyzn, a 92 przez kobiety. Okazało się, że firmy założone przez kobiety otrzymywały od inwestorów średnio 935 tys. dol. – o ponad połowę mniej niż firmy zakładane przez mężczyzn.

Zdziwione? I słusznie! Bo to samo badanie BCG pokazało, że startupy zakładane przez kobiety radzą sobie biznesowo lepiej niż te „męskie” i w efekcie są lepszą inwestycją. Średnio na każdego dolara zainwestowanego w firmę „kobiece” startupy wypracowywały 78 centów, podczas gdy męskie tylko 31 centów.

Inwestorzy w międzyczasie chyba zorientowali się, że warto jednak inwestować więcej w kobiety. Badanie z 2019 r. pokazało, że kobiety w końcu zaczęły przyciągać pieniądze. W 2018 r. ich pomysły na biznes zebrały z funduszy inwestycyjnych wysokiego ryzyka (venture capital) 46,3 mld dol., podczas gdy jeszcze rok wcześniej było to jedynie 22 mld dol., a w 2010 r. zaledwie 3 mld dol.

Ale startupy zakładane przez kobiety mają nie tylko zarabiać, ale również zmieniać świat na lepszy. Poznajcie kilka z nich – założonych przez kobiety dla kobiet – które mogą ułatwić wam życie i zmieniać nasz wspólny świat.

Miś z suszarką w brzuchu

Wiecie, co to tzw. czwarty trymestr? To czas po narodzeniu dziecka, w którym niemowlęta dopiero przyzwyczajają się, że dookoła nich jest inaczej niż w brzuchu mamy. W tym czasie młode mamy często boleśnie to odczuwają, nie mogąc spać, bo nie śpi ich dziecko. Ale wiele z nich przez lata na ratunek wzywało suszarkę do włosów. Okazuje się bowiem, że suszarka emituje dźwięk podobny do „białych szumów”, które dziecko słyszy w okresie prenatalnym – to je uspokaja i usypia.

Suszarka była też niezbędnym elementem w wychowaniu dzieci dwóch sióstr – Zuzanny Sielickiej-Kalczyńskiej i Julii Sielickiej-Jastrzębskiej. Do czasu, aż jedna z nich wpadła na to, by stworzyć zabawkę, która będzie emitować dźwięki podobne do suszarki.

Dziewczyny zaprosiły do współpracy koleżanki i zaprojektowały miękkie misie, którym w środku zainstalowały urządzenie emitujące przez czterdzieści minut „biały szum” podobny do dźwięku suszarki. To pomaga dziecku usnąć. A jeśli maluch się wybudzi? Szumiś ma wbudowany czujnik, który natychmiast to wychwyci i ponownie uruchomi szumienie na 20 minut, dzięki czemu rodzic nie będzie musiał wstawać w nocy tak często.

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka

Proste, ale genialne. I być może już słyszałyście o Szumisiach, bo ten startup osiągnął wielki sukces nie tylko w Polsce, ale również za granicą, jego produkty dostępne są 30 krajach na świecie, a Campus Warsaw wytypował go w 2016 r. jako jeden z ciekawszych kobiecych biznesów w Polsce, który warto wspierać w podbijaniu świata. Polskie szumisie dostrzegł również prestiżowy brytyjski dziennik „Financial Times”.

Firma przeszła burzę, dziewczyny się rozstały i działają osobno, a marką Szumisie kieruje tylko jedna z założycielek – Anna Skórzyńska, ale nie zmienia to faktu, że biznes się udał i ułatwia życie dziś już milionom rodziców na świecie.

Rękawice do demakijażu jak diabeł tasmański

Monika Żochowska kilka lat temu wyjechała na Tasmanię na studenckie praktyki. Pracowała w małej klinice chirurgii plastycznej. Tam przypadkiem dowiedziała się o mikrowłóknach sto razy cieńszych od ludzkiego włosa. To właśnie z takich włókien produkuje się wsad do kurtek puchowych, a nawet kamizelek kuloodpornych. Zaintrygowało ją to. Razem z koleżanką ze studiów, Ewą Dudzic, sprowadziły próbki mikrowłókien z Korei Południowej i zaczęły za własne pieniądze robić testy. Okazało się, że tkanina z tych mikrowłókien doskonale usuwa makijaż bez użycia jakichkolwiek dodatkowych kosmetyków, wystarczy sama woda.

Eureka! Spółka Glov Hydro Demaquillage założona przez dwie Polki w ciągu kilku lat podbiła rynki międzynarodowe od USA po Zatokę Perską. Wiecie dlaczego? Wcale nie dlatego, że rękawice do demakijażu wykonane z mikrowłókien są jakąś gadżeciarską nowinką, ale dlatego, że pozwalają ograniczyć zużycie detergentów, a więc i plastiku, w którym zwykle kupujemy płyn do demakijażu. Są też niezwykle poręczne w podróży.

Opaska, która przypomni o lekach

Jednym z bardziej wyróżniających się kobiecych startupów jest też firma Sidly założona przez Edytę Kocyk. Pięć lat temu stworzyła ona opaskę telemedyczną monitorującą stan zdrowia, bo martwiła się o własną babcię, która mieszkała sama.

Opaska przeznaczona jest dla osób chorych, cierpiących na: arytmię serca, omdlenia, utraty przytomności, leczących się  różnego rodzaju infekcje, z mniejszymi zdolnościami poznawczymi i z zaburzeniami motoryki połączonej z wysokim ryzykiem upadku a także osób, które wymagają regularnego zażywania leków, bo opaska im o tym przypomina.

Dziś opaski Sidly są w szpitalach i domach opieki nie tylko w Polsce, ale też innych krajach europejskich, a coraz więcej z nich pyta o tego typu rozwiązanie w sytuacji, kiedy trwa akcja #zostańwdomu, a telemedycyna jest zmuszona rozwijać się szybciej niż dotąd. Martwicie się o bliskich, którzy mają problemy ze zdrowiem? Takie rozwiązanie pozwoli wam troszczyć się o nich na odległość za pomocą aplikacji w swoim telefonie.

 

Glov/Szumisie/Sidly

 

Trójwymiarowa sukienka z internetu?

A jak już tak siedzicie w domu i robicie zakupy wyłącznie przez internet, nie chciałybyście móc zobaczyć sukienki nie tylko na zdjęciach, ale w formie hologramu 3D? Aleksandra Pędraszewska pewnie chciała, dlatego założyła technologiczny startup VividQ, który tworzy oprogramowanie stosowane w wyświetlaczach holograficznych.

Nowatorskie podejście polega na tym, że Pędraszewska planuje zastosować tę technologię w celach komercyjnych, żeby kupując coś online, można było obejrzeć najpierw produkt w 3D. Brzmi jak wątek ze „Star Treka”? A jednak to możliwe. Prawie, bo startup nadal pracuje nad komercyjnymi wdrożeniami. Ale inwestorzy w Londynie zainwestowali w tę spółkę już ponad 20 mln zł, więc wiele osób naprawdę wierzy, że za chwilę się uda.

Gumowe opony w walce o środowisko

Na świecie każdego roku ludzkość wyrzuca ponad miliard zużytych opon, z których 70 proc. jest spalana w cementowniach, a pozostałe 30 proc. jest granulowane i używane do budowy dróg. Umiarkowanie ekologiczne rozwiązanie, ale inaczej się nie dało – do czasu, aż przyszła Martyna Sztaba i pokazała, że się da.

Polka opracowała w pełni ekologiczną metodę, dzięki której zużyte opony da się niemalże w 100 proc. przywracać do obiegu i nadawać drugie życie. Powstaje z nich karbonizat służący do produkcji wyrobów gumowych, nowych opon i materiałów budowlanych. Powstaje też gaz, który służy do wytworzenia prądu, dzięki czemu instalacje przerabiające stare opony są samowystarczalne energetycznie.

Zastanawiacie się, czy to naprawdę przełom? Owszem, bo metoda, jaką stosuje startup Syntoil produkuje 200-500 proc. mniej dwutlenku węgla niż inne metody przerabiania opon i pozwala ograniczać zbyt duże wykorzystywanie surowców naturalnych na świecie. To jeden z najbardziej proekologicznych startupów w Polsce. Lubicie spacerować bez smogu u boku? To trzymajcie kciuki, żeby Syntoil odniósł trwały sukces w biznesie.

Jeden T-shirt napoi człowieka przez 2,5 roku

Nie macie akurat starych opon do oddania, ale macie ubrania, które zalegają w szafie? Oddajcie je startupowi Ubrania do Oddania. Wystarczy zrobić porządek w szafie, niepotrzebne rzeczy, które są w dobrym stanie, a więc czyste, nie dziurawe czy zmechacone, wpakować do kartonów i czekać na kuriera. Ten przyjedzie je odebrać, następnie paczki zostaną zważone i za każdy kilogram oddanej odzieży startup przekaże 1 zł na wskazaną przez was organizację pożytku publicznego.

Jak sobie radzić z toksycznym szefem

Idea startupu wynikła z potrzeby walki z zaśmiecaniem świata i wprowadzaniem odzieży do drugiego obiegu, co jest tym ważniejsze, że sieciówki co chwilę zarzucają nas nowymi kolekcjami, a w naszych szafach w efekcie zalegają tony ubrań, które założyliśmy raz czy dwa. Ludzie często wyrzucają je po prostu na śmietnik, bo nie wiedzą, co z nimi zrobić, a te, często z tworzyw sztucznych, lądują na wysypiskach. W Polsce rocznie produkuje się 2,5 mln ton odpadów tekstylnych. Robi wrażenie, prawda?

Zofia Zochniak i Tomasz Bocian postanowili ratować świat przed tym ogromem śmieci i stworzyli startup, który zebraną odzież sprzedaje second handom, ratując ją przed wysypiskiem, a was przed zmiażdżeniem przez górę obrań wypadających z szafy. Przy okazji wspomagacie finansowo organizacje charytatywne.

Ubrania do Oddania to startup, który jeszcze nie zarabia zbyt wiele i pewnie nigdy nie będzie zarabiał milionów. Ale ma szanse realnie pomóc środowisku. Wiecie, że do produkcji jednej koszulki potrzeba 2700 litrów wody?! To tyle, ile człowiek pije w ciągu 2,5 roku. A słyszeliście, że idzie susza, jakiej nie było w Polsce od dziesiątek lat i latem prawdopodobnie władze miast będą apelowały o ograniczanie wykorzystania wody? No to skoczcie do szafy zobaczyć, czy nie macie zbyt wiele ciuchów, których i tak od dawna nie nosicie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta patrzy w lustro

Trądzik kosmetyczny – przyczyny, objawy i leczenie

Kobieta spryskuje się mgiełką do twarzy

Substancja konserwująca, która powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej u ludzi. W jakich produktach ją znajdziemy?

Agnieszka Zielińska

Na co nabierają nas producenci kosmetyków? Mówi skin ekspert Agnieszka Zielińska [WIDEO]

Agnieszka Zielińska

Zawód: skin ekspert. To nie tylko pielęgnacja skóry, ale też dużo emocji. „Często w ruch idą chusteczki” [WIDEO]

Skuteczny jak retinol, ale bez skutków ubocznych. Czas na bakuchiol!

Marka Obagi ma nową ambasadorkę. To Grace Strobel, modelka z zespołem Downa

Redakcja HZ testuje: zestawy dermokosmetyków do skóry wrażliwej oraz atopowej polskiej marki Solverx

Kosmetyki nawadniające a nawilżające. Czym się różnią i jakie mają zadanie?

10 błędów w pielęgnacji, które codziennie popełniamy

Unikasz latem kosmetyków z kwasem salicylowym? Nie musisz! Biotechnolożka Anna Sienkiewicz tłumaczy

Jakie kosmetyki do włosów spakować na wakacje? Trycholożka Marta Klowan przygotowała listę

Bielenda Skin Loving Oil

Bielenda Skin Loving Oil – olejkowa pielęgnacja ciała

Kosmetyczny Adam Słodowy

Kosmetyki domowej roboty – jak zrobić? Przepisy na kosmetyki

Opalająca się kobieta

Samoopalacz przed opalaniem. Czy warto go stosować?

Kosmetyki L'Oreal a rasizm / istock

L’Oreal wycofuje słowa „wybielający”, „biały” i „jasny” z opisów swoich produktów. To skutek ostatnich historii związanych z problemem rasizmu

woda różana

Woda różana. Poznaj jej właściwości i zastosowanie. Która jest najlepsza?

aluminium w antyperspirantach

Biotechnolożka: „Mało racjonalne jest połączenie aluminium z chorobami takimi jak nowotwór piersi”

Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

masło shea

Masło shea. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

5 nieoczywistych zastosowań oleju kokosowego

Olej kokosowy – jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce? Jakie ma właściwości?

Kosmetyki - dlaczego tak często je wymieniamy / istock

Jak często należy zmieniać kosmetyki? Ekspertka z „Czytamy Etykiety” obala kosmetyczny mit

słoiczek kremu

Czy krem może zastąpić botoks? Współczesne kosmetyki zaskakują skutecznością

kobieta robiąca makijaż

Jak rozpoznać mikroplastik w kosmetykach? Zwróć uwagę na te nazwy

Naturalna alternatywa

Naturalna alternatywa. Sprawdź, może nie potrzebujesz tylu kosmetyków z drogerii?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?