Przejdź do treści

„Kogo nie kangurujecie? 11-letniego Wojtka, 9-letniego Bartka, 12-letniej Sandry….” Internautka napisała gorzką prawdę o tuleniu maluchów w ośrodkach preadopcyjnych

istockphoto.com
istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Leczenie endometriozy / gettyimages
W Polsce nie ma żadnego programu leczenia endometriozy. Trwa akcja, której celem jest wpłynięcie na Ministerstwo Zdrowia. Cierpią miliony Polek
Oto Miss Niemiec 2020. Ma 35 lat, jest mamą i prowadzi sklep internetowy
Dieta a płodność / freepik.com
Płodność – czy da się wspierać ją zdrowym odżywianiem? Dietetyczka odpowiada
Czy test ciążowy z drogerii jest wiarygodny?
Czy test ciążowy z drogerii jest wiarygodny?
Częste oddawanie moczu / istock
Wydaje ci się, że oddajesz mocz częściej niż koleżanki? Sprawdź, czy to nie syndrom nadreaktywnego pęcherza

„Małe dzieci są słodkie. Nawet te z niepełnosprawnościami, z FASem, z rozszczepem podniebienia. Szczenięta są słodkie, kocięta są słodkie i ludzkie dzieci też są słodkie, dopóki są małe” – pisze Anna Krawczak. To kontra do jednego z ostatnich postów Szymona Hołowni. I nie sposób się z nią nie zgodzić. 

Sytuacja dzieci z polskich domów dziecka

Szymon Hołownia, dziennikarz, pisarz i publicysta, po raz kolejny zachęcił internautów do wsparcia akcji związanej z tuleniem dzieci w ośrodkach preadopcyjnych. Dziennikarz w poście na Facebooku napisał, jak wygląda życie maluchów z okien życia, tych pozostawionych po porodzie oraz dzieci z FAS.

„Proszę. Poświęćcie KWADRANS (tyle to zajmie) na osobiste zapoznanie się z ośrodkiem w Otwocku i z Gajuszem. Jeśli możecie – dajcie im lajka. Wpłaćcie. Kupcie słoiczki czy inne rzeczy, których potrzebują (piszą o tym na profilach). Udostępnijcie, powiedzcie o nich innym. DZISIAJ. Takich miejsc jest w Polsce jeszcze trochę.

One bardzo potrzebują wsparcia. I ludzi, którzy wiedzą, że ze złem walczy się nie tylko pisząc gniewne komentarze, jak ktoś coś zrobi źle, ale przede wszystkim realnie dodając siły tym, co robią coś dobrze. Zostańcie z nimi nie tylko na piąteczek. Na dłużej” – pisze Szymon Hołownia na Facebooku.

W odpowiedzi na post Hołowni w mediach społecznościowych pojawił się apel Anny Krawczak. Badaczka pisze w nim, że pomoc proponowana przez dziennikarza jest tzw. pomocą „instant”.

„Pomoc, którą proponuje Hołownia, i która jest tak chętnie podejmowana przez Jego followersów, to pomoc instant.
Możesz pić w spokoju swoje prosecco, ale za zgrzewkę Gerberów przekazanych do domu dziecka kupisz sobie spokojne sumienie.
Możesz wyjechać na urlop, bo ratujesz dzieci darowizną wpłaconą na utrzymanie takiego ośrodka (rodziny zastępcze niezawodowe nie pojadą na urlop, nam nie przysługują urlopy od pracy; pracujemy 24/7. Nie, nie dostajemy za to pensji).
Możesz iść tulić niemowlaki, co jest przecież bardzo przyjemne, i poczuć się później jakbyś przewaliła łopatą trzy tony Dobra i Miłości” – pisze Anna Krawczak.

Kim jest Anna Krawczak? To badaczka i członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW, wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, konsultantka społeczna WHO w dziedzinie niepłodności i autorka wielu książek oraz artykułów.

„Kogo nie kangurujecie?”

„Małe dzieci są słodkie. Nawet te z niepełnosprawnościami, z FASem, z rozszczepem podniebienia. Szczenięta są słodkie, kocięta są słodkie i ludzkie dzieci też są słodkie, dopóki są małe.
Nie wątpię, że chętni wolontariusze do kangurowania ustawiają się w kolejce. Kto by nie chciał potulić takiego maleńtasa, cztery godziny dziennie, nasycenie własnego ego osobistą dobrocią rozsadza skalę. Do prywatnego domu i spokoju wracacie pijani endorfinami, możecie strzelić selfie.
Kogo nie kangurujecie?

Jedenastoletniego Wojtka, szósty rok w rodzinie zastępczej mojej koleżanki. Dla Wojtka pracownicy lokalnego dyskontu otwierają osobną kasę, bo wiedzą, że Wojtek nie może poczekać. Wojtek ma tak poważne zaburzenia i zespół stresu pourazowego, że jeśli tej kasy nie otworzą, to Wojtek rozwali im sklep i rzuci kilka czułych chuj** do klientów.

Dziewięcioletniego Bartka, autysty, trzeci rok w rodzinie zastępczej kolejnej mojej koleżanki. Bartek nazwie was ‚piz**’ jeśli podacie mu czerwony klocek zamiast zielonego. Bartek nie jest słodki.

Dwunastoletniej Sandry, czwarty rok w rodzinie zastępczej innej mojej koleżanki, masywne wykorzystywanie seksualne, wciąż w terapii, ale jest progres. Rodzina zastępcza Sandry opłaca tę terapię z własnej kieszeni. Powiat rodziny zastępczej Sandry płaci ponad sześć tysięcy za jedno dziecko w domu dziecka na swoim terenie, ale opiekunowie Sandry dostają niespełna 1000 zł na pokrycie kosztów opieki, bo są rodziną zastępczą, a nie ośrodkiem. W ubiegłym miesiącu Sandra trzeci raz rozwaliła drzwi od pokoju” – pisze Anna Krawczak.

Anna Krawczak dodaje, że „dzieci tracące swoje biologiczne domy czasem są słodkie, a czasem zupełnie niesłodkie”.

„Żadnemu z nich nie da się jednak wyprostować ścieżek i życia w trybie doraźnym, nieangażującym, zdalnym. Dzieci wymagają miłości, pracy i czasu.

Zagryzania zębów przez dorosłych, bezsilnego płaczu w klopie (żeby nie widziały, że ryczysz i że czujesz, że już nie dasz rady), spędzonego wspólnie czasu jeden na jeden, całkowita wyłączność, jestem przy tobie choćby świat się walił. Możesz mi zaufać, możesz zbudować ze mną więź. Nie skrzywdzę cię, nie oddam następnej osobie ze zmiany i będę przy tobie, gdy obudzisz się w nocy z krzykiem. Będę twoim opiekunem spolegliwym” – czytamy w poście.

Badaczka wskazuje także wielką przepaść finansową, która dzieli ośrodki preadopcyjne od rodzin zastępczych. Anna Krawczak zdaje sobie także sprawę z tego, że nie każda z nas może pozwolić sobie na stworzenie rodziny zastępczej. Proponuje jednak inne wyjście – wolontariat.

„Nie da się tego robić na pół gwizdka. Przykro mi, ale nie.
Nie da się tego zrobić w żadnym domu małego dziecka i nie ma znaczenia, jak piękne będzie mieć ten dom tapety, ilu wolontariuszy i jak oddany personel.

W Polsce nie ma miejsca dla domów dziecka dla dzieci poniżej 10. roku życia. Nie ma.
Miejsce dziecka jest w rodzinie.
Zakładajcie rodziny zastępcze.
To najgorsza praca na świecie. To najlepsza praca na świecie” – dodaje.

Para przytulająca się

„Miejscem dla dziecka jest rodzina”

Nie da się przejść obojętnie wobec tych wzruszających słów. Nie tylko mi, ale wielu innym internautom. Post Anny Krawczak stał się prawdziwym viralem. W 16 godzin udostępniono go ponad 540 razy i skomentowano ponad 140. Kilka godzin temu post dotarł także do Szymona Hołowni. Dziennikarz nie kazał długo czekać na swoją odpowiedź.

„Nie jest to post przyjemny dla mnie osobiście, robi ze mnie naiwnego idiotę. Ale uważam, że powinienem go udostępnić, że Państwo powinniście go przeczytać, bo jest w nim mnóstwo ważnej prawdy. Tak – miejscem dla dziecka nie jest dom dziecka (czy Interwencyjny Ośrodek, taki jak otwocki, czy łódzkie Tuli Luli).

Miejscem dla dziecka jest rodzina, bo to rodzina najlepiej uczy relacji, miłości, odpowiedzialności, nie dom dziecka, a i utrzymanie takiego dziecka w rodzinie zastępczej jest kilkakrotnie tańsze.

Poza tym – dzieci, zwłaszcza te które już niemowlakami nie są, też potrzebują, bardzo potrzebują ludzi… Co można zrobić? Założyć rodzinę zastępczą – to wyzwanie, to jasne. Ale w poście pani Anny jest jedna WSPANIAŁA myśl: można rozejrzeć się, czy w okolicy ma się taką rodzinę i zgłosić się do niej jako wolontariusz. Odciążyć rodziców choć na chwilę, pomóc tym czym, co się umie w codzienności. To naprawdę może pomóc uratować kolejne dziecko (niemowlaka czy nie), i kolejne…. – przecież każde zasługuje na wszystko” – pisze Szymon Hołownia.

Chcesz zrobić coś dobrego? Czujesz, że potrafiłabyś pomóc wybranej rodzinie wielodzietnej? Poszukaj, czy w twojej okolicy nie ma rodzinnych domów dziecka. Pomożesz nie tylko dzieciom, ale – co najważniejsze – osobom, które poświęciły całe swoje życie, by je wychować.

Przytulanie maluchów, do którego coraz częściej zgłaszają się wolontariusze, oczywiście też jest ważne. Ale godzinne trzymanie dziecka w ramionach nie może równać się stworzeniu prawdziwego domu zastępczego. Porzucone dzieci potrzebują miłości przez całą dobę. I nie możemy o tym zapominać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Brzuszki szkodzą / unsplash

Robienie brzuszków szkodzi! Gosia Włodarczyk tłumaczy, dlaczego to najgorsza opcja na wzmocnienie mięśni brzucha

Unikasz small talku jak ognia? Sprawdź, dlaczego czasem warto wdać się w małe gadu-gadu

Zastanawiasz się, czy skorzystać z pomocy trenera personalnego? Oto 5 argumentów „za”

Kobieta biegnie

Biegowe fakty i mity. Dementujemy najpopularniejsze

Amy Schumer w czerwonej sukience pozuje na ściance

Amy Schumer już po kolejnym etapie zapłodnienia in vitro. „Dziękuję za wasze wsparcie, jest ogromnie pokrzepiające”

Trening na mięśnie brzucha, czyli jak wypracować płaski i silny brzuch?

Kortyzol – hormon zabójca, który niszczy ci życie. Co o nim wiemy?

Anna Lewandowska pokazała ćwiczenie dla kobiet w ciąży. O czym powinnaś pamiętać, jeśli chcesz trenować?

Czego kobiety nie tolerują na pierwszej randce? Znamy wyniki badań

Smutna nastolatka / istock

97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia popełniło samobójstwo w 2018 roku. To tak jakby w ciągu roku zniknęły cztery 25-osobowe klasy w szkole

Smutna kobieta / istockphoto

Ważne telefony, maile i miejsca, gdzie osoby w kryzysie i ofiary przemocy mogą znaleźć pomoc. Internautka stworzyła listę, która przyda się każdej z nas

Ćwiczenia na siłowni / istock

Trening na siłowni może powodować wypadanie włosów? Co mówi trycholożka?

Joanna Jóźwik o akceptacji ciała

Joanna Jóźwik: często słyszę, że wyglądam jak facet, jestem mało kobieca

Monika Płatek

Monika Płatek: od wielu lat jestem stara i bardzo mi z tym dobrze

6 powodów, dla których warto obejrzeć dokument „Miss Americana” o Taylor Swift

Niesamowite zdjęcia z porodów! Nowi zwycięzcy w konkursie Birth Photography Image Competition 2020. Jedną z finalistek jest polska fotografka!

Gimnastyka na kanapie – 5 najlepszych ćwiczeń

Gimnastyka na kanapie – 5 najlepszych ćwiczeń. Oglądaj serial i chudnij!

Fotograf mówi głośne „NIE” plastikowi w kampanii „No Beauty In Plastic”. Możesz się do niego przyłączyć, podpisując petycję

oronawirus. Dlaczego można zarazić się nim przez klamki, a przez przesyłki z Chin nie?

Koronawirus. Dlaczego można zarazić się nim przez klamki, a przez przesyłki z Chin nie?

Astronautka Christina Koch robi sobie selfie w trakcie spaceru kosmicznego

Christina Koch wróciła z kosmicznej podróży! Astronautka Nasa ustanowiła nowy kobiecy rekord w kosmosie

Helena Norowicz

Helena Norowicz: W tej chwili mogę powiedzieć, że jestem osobą szczęśliwą. Mam świadomość mego zaawansowanego wieku, ale nie czuję tych lat na grzbiecie

Herbata / Drew Taylor / unsplash

Lubisz herbatę? Chemiczka tłumaczy, czego najprawdopodobniej o niej (jeszcze!) nie wiesz

ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy – zastosowania od pielęgnacji przez sprzątanie do jedzenia

Pusta poczekalnia w szpitalu / istock

Kary za nieodwołanie wizyty w poradni specjalistycznej coraz bardziej możliwe. – Moglibyśmy 17 mln więcej Polaków przyjąć, gdyby ktoś odwołał wizytę – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

mózg

Chorzy ze stresu – co się dzieje z naszym organizmem w sytuacjach stresowych?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

8 sposobów na podniesienie libido

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Orgazm? Proszę bardzo!

Orgazm? Proszę bardzo! Poznaj 10 sposobów, aby łatwiej go osiągnąć

Strzykawki i fiolki do badania IGG przy boreliozie

Borelioza IgG – jak interpretować wyniki?