Przejdź do treści

Kolejny lek na zgagę wycofany. Może zawierać substancje rakotwórcze

Pudełko z tabletkami widziane od góry. Wieko do opakowania jest otwarte, w srodku widać tabletki
Lek na zgagę wycofany/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu wszystkich serii leku Ranimax Teva. Lek ten stosuje się w przypadku zaburzeń dyspeptycznych, zgagi, nadkwaśności i bólu w nadbrzuszu.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż produktów leczniczych zawierających ranitydynę. Wycofanie leków ma charakter globalny, ponieważ leki te znajdują się w obrocie na rynkach innych państw. Powodem jest zbadana i potwierdzona obecność w tabletkach zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA).

Ranimax Teva hamuje wydzielanie się kwasu solnego w żołądku. Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu nawracających dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego (zaburzenia dyspeptyczne, zgaga, nadkwaśność, ból w nadbrzuszu).

Leki na zgagę wycofane z obrotu

Informacja o NDMA w lekach z substancją czynną Ranitidinum została przekazana Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu w systemie Rapid Alert od Europejskiej Agencji Leków. Próby badawcze potwierdziły jej obecność. Nitrozoamin jest zagrożeniem dla człowieka, ponieważ jest substancją potencjalnie rakotwórczą. Obecność jej w produkcie tłumaczy się powstawanie NDMA z ranitydyny samoistnie pod wpływem światła czy powietrza.

Serie wycofane z obrotu na terenie całego kraju:

Lek na [link id="313"]zgagę[/link] wycofany z obrotu

Lek na zgagę wycofany z obrotu

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: