Przejdź do treści

Odczuwasz dreszcze zawstydzenia, gdy myślisz o kolonoskopii i gastroskopii? Trudno. Raz na jakiś czas musisz wykonać te badania

Badania endoskopowe / istockphoto.com
Badania endoskopowe / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Przygotowywanie herbaty na przeziębienie z imbirem, miodem, czosnkiem, cytryną
Imbir na przeziębienie – jak go wykorzystać, aby skutecznie pozbyć się choroby?
3 przepisy na lunch dla wegan. Zaskakująco proste!
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
Kobieta karniąca dziecko piersią
8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią
Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się
„Wyprzedzamy nowotwór”. Kampania zwracająca uwagę na wczesne objawy raka u dzieci, które łatwo pomylić

Kolonoskopia? Gastroskopia? Żeby ktoś mi wkładał rurkę do żołądka albo (co gorsza!) do jelita grubego i jeszcze patrzył czy żaden guz mi tam nie rośnie? Tak, właśnie tak. Te dwa badania, chociaż może i nie należą do najprzyjemniejszych, są bardzo ważne dla każdej z nas. Co roku w Polsce rozpoznawanych jest ponad 14 tys. nowych przypadków raka jelita grubego. Każdego dnia z jej powodu umiera aż 28 osób. 

Boisz się badań profilaktycznych? Lęk nie jest tutaj dobrym doradcą. Musisz mieć świadomość, że gastroskopia i kolonoskopia pozwalają na odpowiednią profilaktykę chorób układu pokarmowego. W przypadku wykrycia nowotworów umożliwią więc wdrożenie skutecznego leczenia we wczesnej fazie rozwoju.

To co, trochę cię przekonałam? Jeśli tak, teraz czas na to, byś dowiedziała się bardziej szczegółowo, dlaczego kontrolne wykonywanie badań profilaktycznych jest takie ważne.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego to drugi najbardziej rozpowszechniony typ nowotworu – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W Polsce rocznie rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych przypadków tej choroby. Codziennie umiera 28 osób. Brzmi przerażająco? Bardziej dobija fakt, że wcześnie wykryty rak jelita grubego daje 100 proc. szans na pokonanie choroby. Zdiagnozowanie polipów i ich usunięcie uniemożliwia ich rozwój w stronę zmian złośliwych.

Jakie są główne czynniki ryzyka wystąpienia raka jelita grubego? To otyłość, zbyt duża ilość spożywanych kalorii (w tym czerwonego mięsa), małe spożycie błonnika oraz palenie papierosów.

Badania endoskopowe

Gastroskopia i kolonoskopia to najczęściej wykonywane badania diagnostyczne górnego odcinka (przełyk żołądek, dwunastnica i początkowy fragment jelita cienkiego) i dolnego odcinka (jelito grube) przewodu pokarmowego. Są również wykorzystywane jako badania przesiewowe i profilaktyczne w celu wykrywania zmian nowotworowych.

Dlaczego tak się ich boimy?

– Badania endoskopowe w naszym kraju to wciąż temat tabu, a pacjenci najczęściej rezygnują z nich z powodu wstydu lub strachu przed samym badaniem lub w obawie przed wykryciem groźnych chorób układu pokarmowego. Chociaż brzmi to paradoksalnie, wiele osób woli żyć w nieświadomości niż wybrać się do lekarza i w razie potrzeby poddać się leczeniu, które odpowiednio wcześnie wdrożone daje stuprocentową szansę powrotu do zdrowia. Wiele osób rezygnację z badań argumentuje brakiem czasu lub… zbyt młodym wiekiem.

Pacjenci przed 40. rokiem życia, zwłaszcza mężczyźni, uważają, że ze względu na metrykę, problem nowotworu jelita ich nie dotyczy i mają jeszcze czas na wykonanie badań. Tymczasem, rak jelita grubego może rozwijać się już w młodym wieku i przez kilka, a nawet kilkanaście lat nie dawać żadnych widocznych objawów.

Pamiętajmy, zmiany następują powoli – od niegroźnego polipa do zaawansowanej formy nowotworu złośliwego. Im szybciej przełamiemy strach, tym szybciej w przypadku wykrycia zmian będziemy mogli poddać się ewentualnemu leczeniu i zapobiec rozwojowi choroby. Nie należy bać się badań. Badanie to troska o nasze zdrowie! Obawiać powinniśmy się chorób nowotworowych, które skracają życie – mówi lek. med. Dariusz Maj, gastroenterolog z Centrum Medycznego Damiana.

Kolonoskopia – na czym polega?

Kolonoskopia umożliwia wykonanie kompleksowej analizy końcowego odcinka jelita cienkiego oraz całego jelita grubego pod kątem pojawienia się polipów lub innych zmian chorobowych (w tym nowotworowych). Wykonywane jest za pomocą kolonoskopu (długiej, elastycznej rurki z umocowaną kamerą), wprowadzanego przez odbytnicę do jelita grubego.

Poza samą oceną stanu jelita grubego, specjalista wykonujący badania ma również możliwość usunięcia polipów lub w razie potrzeby pobrania wycinka, który następnie zostanie poddany szczegółowemu badaniu histopatologicznemu. Kolonoskopia trwa około 20 minut i (niestety) nie jest całkowicie bezbolesna. Istnieje jednak możliwość przyjęcia znieczulenia ogólnego. Wówczas cały zabieg wykonywany jest podczas naszego snu.

Zaleca się, aby profilaktyczna kolonoskopia była wykonywana co 10 lat u wszystkich osób, które przekroczyły 50. rok życia oraz u wszystkich osób po 40 r. życia z tzw. obciążeniem rodzinnym.

Gastroskopia – na czym polega?

Gastroskopia pozwala kompleksowo przebadać górny odcinek układu pokarmowego, czyli przełyk, żołądek i dwunastnicę. Wykonywana jest za pomocą giętkiego przewodu z umocowaną kamerą, który jest wprowadzany do żołądka poprzez przełyk. Badanie trwa maksymalnie 15-30 minut i może być wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

Gastroskopia jest bezbolesna i nie utrudnia oddychania. Jest nieprzyjemna z uwagi na możliwe odruchy obronne w trakcie jej wykonywania, takie jak: torsje czy kaszel. Badanie umożliwia wykrycie zmian chorobowych, takich jak: wrzody żołądka, chłoniak żołądka czy rak dwunastnicy. Wykrycie ewentualnych problemów umożliwia wdrożenie właściwego leczenia.

Profilaktyczna gastroskopia zalecana jest raz na 3-5 lat. Należy jednak pamiętać, że nowotwory górnego odcinka przewodu pokarmowego mają zupełnie inną dynamikę wzrostu i rozwoju. Gastroskopia nie jest więc pewną metodą profilaktyki wykrywania wczesnych stadiów nowotworów.

kapusta kiszona

Badania endoskopowe – jak się do nich przygotować?

  • 6 godzin przed wykonaniem gastroskopii nie jedz i nie pij.
  • Kilka dni przed kolonoskopią wprowadź tzw. dietę ubogoresztkową – wyeliminuj warzywa, owoce (zwłaszcza te z pestkami), otręby i nasiona. Przylegając do jelita, mogą one zaburzyć prawidłowy wynik badania.
  • Kilka dni przed kolonoskopią wprowadź dietę płynną, a 24 godzin wcześniej nie spożywaj już żadnych pokarmów.
  • Dzień przed badaniem zastosuj środek przeczyszczający (jest na receptę, ale otrzymasz go także w ośrodku badań przesiewowych).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Joanna Górska siedzi na plaży

Joanna Górska o życiu po raku: Żyję najpiękniej jak umiem. I to jest najważniejsze

Gluten to puszka Pandory

„Nie przekonuję, żeby porzucić chleb, bo ten można wypiekać z najróżniejszych składników. Ale apeluję do niejedzenia współczesnej pszenicy i jej pochodnych!” – mówi Agnieszka Pająk, health coach

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Zainteresują cię również:

Badania profilaktyczne / istockphoto.com

Zły odczyt wyników badań

Chora tarczyca – jak rozpoznać pierwsze sygnały? Przyjrzyj się swoim włosom! Ostrzega trycholożka Magdalena Kania

kobieta je na ulicy w pośpiechu

Czy wiesz, jakie badania powinnaś wykonać na czczo? Skorzystaj ze ściągi!

Kobieta stoi w kuchni z kwiatkiem w ręku. Ma okulary, uśmiecha się. Za nią widać gitarę

7 rzeczy, które musisz zrobić po 30-tce

Sesja Sophie Mayanne

Choroba nie dyskryminuje. Zobacz wyjątkowe portrety osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego

akcja jestem, badam się

„Jestem, badam się” – akcja, która ma przypominać kobietom o badaniach profilaktycznych

„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą

#muszęprywatnie – kobiety chore na endometriozę mówią głośno o śmiesznych kwotach dofinansowań NFZ na leczenie

Kilka rzeczy, o które warto pomęczyć nasze matki. Badania dla kobiet po 50!

Książę Harry o badaniach na obecność HIV. „Nie ma powodu do wstydu”

Cytologia – zwróć uwagę na to, czym masz pobierany materiał

Masz ponad 20 lat? Oto badania profilaktyczne, które powinnaś zacząć robić

Dbaj o zdrowie bez przesady

Pod kontrolą

Masz te objawy? Zrób badania!

USG jamy brzusznej – kiedy, po co i dla kogo?

USG jamy brzusznej – kiedy, po co i dla kogo?

Nadciśnienie u dziecka?

Zrób sobie prezent, Kobieto!

Zrób sobie prezent, Kobieto!

Być może najlepszy prezent pod choinkę

Być może najlepszy prezent pod choinkę

Badania profilaktyczne – po prostu je zrób!

Badania profilaktyczne – po prostu je zrób!

Paracetamol - wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Wymieniają Młode Farmaceutki

Paracetamol – wszystko, co musisz o nim wiedzieć. O paracetamolu piszą Młode Farmaceutki

Kobiety z pomalowaną górną częścią ciała

„Żyję pełną piersią. Nie dam się rakowi”. Bodypaintingowa kampania społeczna, zobacz niesamowite malunki

Monika Krzywkowska na jesiennej ramówce TVN

Monika Krzywkowska o walce z rakiem: czerniak jest czymś okropnym, ale można przez to przejść, a można go też nie przeżyć

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

grupy inwalidzkie - człowiek na wózku inwalidzkim

Grupy inwalidzkie – rodzaje i przywileje. Dlaczego już nie nadaje się grup inwalidzkich?