Przejdź do treści

Komplementowanie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska

Chwalenie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska / Unsplash
Chwalenie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"
Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. „Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie”
Dariusz Gnatowski
Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat
Marka Obagi ma nową ambasadorkę. To Grace Strobel, modelka z zespołem Downa
Dziecko w czapce
Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?
koronawirus, Mediolan
„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie

Dziewczynki się cieszą, słysząc, że są śliczne, mają ładne oczy, piękne włosy i zachwycające ubrania? A może wolałyby usłyszeć, że są mądre i zaradne, ale nawet poprzez dobór komplementów warunkujemy je do budowania własnej samooceny poprzez wizerunek ciała? Ten problem porusza na Instagramie Magda Korczyńska, autorka bloga „jak wychowywać dziewczynki”:

Chwalenie dziewczynek za to, jak wyglądają? Nie bagatelizujmy problemu

Wychowanie córki to we współczesnym świecie nie jest bułka z masłem – szczególnie jeśli przyświecać ma nam wiedza, a nie stereotypy. To właśnie one sprawiają, że chwaląc dzieci, w przypadku dziewczynek dość często skupiamy się na ich wyglądzie, u chłopców zaś dostrzegamy inne przymioty: jak rezolutność, inteligencja, spryt, energiczność, odwaga. Skoro chwalimy, to znaczy, że wspieramy, więc co w tym niewłaściwego? Problem ten wyjaśnia na Instagramie Magda Korczyńska, autorka bloga „jak wychowywać dziewczynki”, która pisze:

„Choć często bagatelizujemy takie komentarze, uznając je za niewinne wyrazy uznania, skupianie się na ‘piękności’ dziewczynek nieproporcjonalnie częściej niż na ‘piękności’ chłopców jest niewłaściwe”.

Myślisz, że to przesada i sztuczne tworzenie problemów? Przecież dziewczynki się cieszą, słysząc, że są śliczne, mają ładne oczy, piękne włosy i zachwycające ubrania? Jak jednak przekonuje Korczyńska, na tym może polegać cały wic.

„Czy oby nie dzieje się tak właśnie dlatego, że od najmłodszych lat warunkujemy je do tego, by to właśnie wygląd uznawały za swój największy atut?” – zauważa.

Komentowanie wyglądu dziewczynek – dlaczego może być szkodliwe?

Blogerka zwraca uwagę, że właśnie takimi komunikatami uczymy dziewczynki postrzegania siebie przez pryzmat tego, jak wyglądają i jak są postrzegane. Korczyńska pisze:

„Najprościej rzecz ujmując – budujemy w ten sposób samoocenę dziewczynek wokół wyglądu. Badania pokazują, że zbyt częste odwoływanie się do wyglądu w rodzinie jest szkodliwe dla wizerunku ciała, bo może prowadzić do jego uprzedmiotowienia. Wówczas ciało jest traktowane jako obiekt oceniany przez innych, co w efekcie może być przyczyną negatywnego wizerunku ciała, a w niektórych przypadkach prowadzić może do wykształcenia się zaburzeń odżywiania”.

W tym sensie nawet pozytywne komentarze dotyczące wyglądu mogą szkodzić i podcinać dziewczynkom skrzydła.

„Kierują one uwagę dziewczynek na akceptację z otoczenia. Zjawisko powstawania uprzedzeń na temat ciała wywołane komplementami nazwano ‚complimentary weightism’. Nadmierne zwracanie uwagi na wygląd zewnętrzny dziecka w rodzinie może w niezamierzony sposób nauczyć je definiować swój wizerunek ciała jedynie na bazie wyglądu zewnętrznego i warunkować je na oczekiwanie akceptacji od otoczenia” – podsumowuje Magda Korczyńska.

Magda Korczyńska – „Jak wychowywać dziewczynki”

Magda Korczyńska jest mamą dwóch córek w wieku 5 i 7 lat. Prowadzi bloga i instagramowy profil „Jak wychowywać dziewczynki”. Jak tłumaczyła w rozmowie z Hello Zdrowie, zaczęła blogować, gdy jej starsza córeczka miała 4,5 roku:

„To był moment, kiedy coraz większą uwagę zwracałam na rzeczy usłyszane od rodziny czy na placach zabaw – były to komentarze bądź sugestie dotyczącego tego, jak moje córki powinny się zachowywać czy wyglądać. Narastał we mnie bunt przeciwko ich formatowaniu pod kątem płci. Postanowiłam zgłębić ten temat. Największym odkryciem i motorem, żeby jeszcze głębiej wejść w tematykę wychowania dziewczynek, był dla mnie artykuł w magazynie ‚Science’. Odnosił się do badań, z których wynikało, że dziewczynki już w wieku 6 lat potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców! Pomyślałam sobie wtedy: ‚Moja córeczka niedługo będzie miała 5 lat, mam mało czasu, żeby do tego nie doprowadzić’”.

Korczyńska wierzy, że jej blog może być dla rodziców drogowskazem. W opublikowanym przez siebie manifeście wypowiada wojnę stereotypom i uprzedzeniom dotyczącym wychowywania dzieci.

View this post on Instagram

Przed wami karuzela na temat komentowania wyglądu dziewczynek. 💬👧💬 Temat znacznie bardziej rozwijamy na naszym blogu, w artykule "Wygląd dziewczynek. Czemu go lepiej nie komentować?". Link znajdziecie w naszym bio.🙏📖 . ➡️➡️💬✨💭Podzielcie się z nami swoimi pomysłami – co byście powiedziały miłego dziewczynce, którą znacie/waszej córce/ dorosłej kobiecie poza „jak pięknie/ślicznie dziś wyglądasz”?🌹Właśnie przygotowujemy kolejny post z nie-wyglądowymi komplementami, wiec wasze odpowiedzi będą na wagę złota. 💎🙂🦹‍♀️ . (Nie uważamy, że absolutnie każde skomentowanie wyglądu dziewczynki/kobiety jest czymś niewłaściwym. W karuzeli i artykule sygnalizujemy problem zbyt częstego skupiania się na powierzchowności dziewczynek/kobiet. I zachęcamy was do refleksji ✌️.) . #rodzicielstwobliskosci #szczesliwirodzice #rodzicembyć #rodzic #jestesmyrodzicami #matkablogerka #matkabyc #ojciecicórka #rodzicewsieci #mamatatacórka #instamatkaicórka #jakamamatakacorka #mamacorka #matkazcorka #corkaimama #jakiojciectakacorka #polskamatka #macierzyństwobezściemy #stereotypypłci #pięknadziewczynka #równość #aktywizm

A post shared by Jak wychowywać dziewczynki (@jakwychowywacdziewczynki) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta i jej odbicie w lustrze

„Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”. Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Świadomy sen

Świadomy sen – jak kontrolować sen, jak świadomie śnić?

Hipochondria – objawy i leczenie. Kim jest hipochondryk?

Złośliwe żarty – jak na nie reagować? Porady psychologa

10 najważniejszych filmów o depresji

Kobieta z kwiatami na czole

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak zadbać o swój komfort psychiczny? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

leczenie kryształami

„Niby żyjemy w tej samej rzeczywistości, ale nadajemy ze światów równoległych”. Z Łukaszem Lamżą rozmawiamy o pseudonauce

Monika Baryła-Matejczuk

„Wysoka wrażliwość rzadko jest wymieniana wśród cech efektywnego pracownika. Zupełnie niesłusznie” – zauważa Monika Baryła-Matejczuk

Motywacja – nie wzbudzisz jej żadnym trickiem ani sztuczką. Sprawdź, jak się skutecznie zmotywować

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

Zmuszam się lub rezygnuję. O seksualnej niesamodzielności

Kobiecy mózg – jaki jest naprawdę?

Postanowienia zmian, chodzenia na siłownię czy przejścia na dietę znów nie wypaliły? Brakuje ci silnej woli! Sprawdź, jak możesz ją trenować!

Nie oceniaj, wspieraj” – apeluje psycholożka Karla Orban. Tłumaczy, dlaczego krytyka nie motywuje do zmiany

„Nie oceniaj, wspieraj” – apeluje psycholożka Karla Orban. Tłumaczy, dlaczego krytyka nie motywuje do zmiany

Koronawirus, Madonna, fake newsy

Instagram blokuje Madonnę za szerzenie teorii spiskowych na temat koronawirusa

Martwisz się o przyszłość? Oto 7 sposobów, przy pomocy których ze zmartwieniami radzą sobie specjaliści

„Stary nawyk przypomina zarośniętą leśną ścieżkę. Jeśli znów na nią wejdziemy, to przypomnimy sobie, jak przyjemnie było się nią przechadzać, i zechcemy na nią wrócić” – mówi o trudzie zmian socjolożka Jadwiga Korzeniewska

Odpoczynek to sztuka. Jak nauczyć się odpoczywać?

Odpoczynek to sztuka. Jak nauczyć się odpoczywać?

Zakochana para na tle morza

Zakochanie a miłość. Na czym polega różnica?

Urlop wystarczająco dobry

Co roku wracasz z urlopu rozczarowana? Zmień to!

Miłosz Brzeiński

„Najbardziej wierzymy w to, o czym mało wiemy”. Miłosz Brzeziński o rosnącej popularności teorii spiskowych

Przytulanie mężczyzn

Przytulanie mężczyzny. Dlaczego niektórzy ludzie nie chcą się przytulać?

NLP – co to jest? Techniki programowania neurolingwistycznego

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm