Przejdź do treści

„Kończę ósmy miesiąc ciąży i wypełnia mnie lęk. Czuję się niegotowa, chciałabym jeszcze poczekać, pochodzić w ciąży jeszcze kilka miesięcy. Dlaczego się boję porodu?”

Barbara Purgał, doula. Zdj: Alina Kamińska 'Bez słów'
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak zwracać się do osób trans i niebinarnych? Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” wyjaśnia
Kiedy iść do psychiatry?
Kiedy iść do psychiatry? Lekarka podpowiada, co powinno zwrócić naszą uwagę u siebie i innych
Kobieta idzie do samolotu
Jak zadbać o wzrok w trakcie podróży samolotem?
Dieta zupowa, czyli jadłospis pełen zup. Czy warto ją stosować?
Zachorowań na grypę o połowę mniej niż w zeszłym roku. Pozytywny efekt uboczny koronawirusa?

„Zobacz, ile kobiet urodziło dzieci, nie jedno, ale kilka. Popatrz na swoje koleżanki, które dały radę. Generalnie spójrz na wszystkie kobiety – rodziły, rodzą i będą rodzić. Więc i tobie się uda!” – jeśli te słowa cię nie uspokajają, a wręcz przeciwnie – straszą, to masz tak jak ja. Rzadko bywam w mainstreamie, w grupie szczęśliwych osób, którym po prostu w życiu się udaje. Nigdy nie byłam piątkową uczennicą, ani zdobywającą sprawności harcerką. Dlatego nie jestem pewna czy mi się uda, pójdzie gładko albo jak mówią niektóre mamy „zrobi się samo”.

Kończę ósmy miesiąc i jestem w klinczu, jest mi już niewygodnie, dziecko rusza się z gracją pobudzonego słoniątka, szczególnie w nocy. Kiedy nie mogę spać, bo moja córka chce wybiec przez mój pępek, nerwowo patrzę w  kierunku szafy, gdzie stoi torba do szpitala. Powtarzam sobie, że wszystko co potrzebne już tam jest, to co niepotrzebne też. Ale oprócz racjonalnej organizacji – w razie czego budzę męża, biorę torbę, jadę – wypełnia mnie lęk. Czuje się niegotowa, chciałabym jeszcze poczekać, pochodzić w ciąży jeszcze kilka miesięcy. Z drugiej strony moje ciało mówi coś zupełnie innego, przytyłam 15 kg, jestem opuchnięta, córka waży prawie 3 kg, ciśnienie skacze, moje ciało ma dość. Moja głowa jeszcze nie zaczęła przetwarzać informacji, łączyć faktów, jakbym nie wiedziała, że ciąża kończy się porodem. Jestem na siebie zła, co robiłam przez ostatnie 8 miesięcy? Rok temu o tej porze byłam gotowa jak nigdy w życiu, a dziś wręcz przeciwnie?

Dlaczego boje się tego wielkiego finiszu? Po pierwsze trudno rozstać się z ciążą, całe to „sacrum” i „profanum” za chwile minie, będzie poza mną. Moja wspólna norka z mężem przynajmniej na kilka lat się zamknie. To co było naszym intymnym światem, objawi się innym. Boję się tej straty, nie czuję się gotowa żeby oddać nasz sekret, właściwie gdybym mogła nie oddawałabym go nigdy, nikomu.

Przede wszystkim boję się porodu jako takiego, pęknięcia krocza, powikłań i trwającej dwie doby akcji porodowej. Boję się też, że polegnę jak przy prawie jazdy, kiedy miałam klasyczne trudności z interpretacją prostych komunikatów „skręć w prawo”, „skręć w lewo”, „stój”, „jedź”. Co jeśli będę parła między skurczami, co jeśli nie będę umiała wpuścić powietrza do przepony. Ale co najważniejsze, co jeśli będę poniżona, obrażana i krytykowana przez personel medyczny, a mój poród wpisze się w klasyczną przemoc położniczą.

Boję się też nieprzewidywalności samej końcówki ciąży i porodu, żywioł porodowy objawił się u mnie już w ósmym miesiącu, kiedy nagle z dnia na dzień skacze ciśnienie albo nagle przychodzi zgaga nie dająca przespać nocy. Wszystko przychodzi nagle, budzi ogólną nerwowość, domaga się stałej kontroli. Jeśli doświadczyłaś jakiejkolwiek trudności w ciąży, domyślasz się w jakim stopniu może zaskoczyć sam poród, z jakim żywiołem masz do czynienia.

Boję się bólu, o którym mówi się, że nie ma sobie równych, ale szybko się o nim zapomina. Kiedy pytam znajomych mam o ból porodowy, często pytają jaki jest mój próg bólu. Odpowiedź brzmi: nie wiem. Jak każdy człowiek, stojący przed wielkim wydarzeniem, gubię orientację. Z trudnego do zniesienia bólu pamiętam ból leczenia kanałowego i ból kolki nerkowej. O ile natężenie bólu można porównywać, chociaż nigdy nie dochodzę z rozmówczynią do sensownych wniosków, to fakt krwi, otwierającego się ciała, wydzielin i wydalanego łożyska, jest nie do porównania z niczym innym.  Mam w głowie wszystkie krwawe horrory i seriale medyczne. Boję się popłochu, ponaglania i napięcia.

Boję się też bycia zdaną na innych, czy oni widzą co robią. Racjonalizacja nie pomaga, każda położna ma doświadczenie i pielęgniarki nie urodziły się wczoraj, ale czy akurat tym razem nikt nie popełni błędu? Innym mogło się to nie przytrafić, ale ja to ja. Ja nie zawsze miałam szczęście i moje „ja” jest bardzo wystraszone.

Boję się ludzkich oczu i komentarzy. Nie umiem, ani przewijać, ani ubierać, ani nosić, ani karmić. Czy inne kobiety będą dla mnie dobre? Czy mi pomogą? Czy wręcz przeciwnie wpędzą w poczucie winy i pogłębią moją bezradność. Czy poradzę sobie z presją i zdejmowaniem body przez głowę? „Sacrum” miesza się, z „profanum”, jak przez ostatnie osiem miesięcy. To co wzniosłe, odbija się jak piłeczka pingpongowa, od tego co zwykłe, codzienne i fizjologiczne.

P.S. Jeśli chcesz pomoc ciężarnej, oswoić lęk przed porodem, opowiedz jej co ją czeka, punkt po punkcie, krok po kroku. Bez oceniania, straszenia albo ignorowania jej lęków.

Ewa Kaleta: „Basiu, boję się rodzić”. Pewnie często słyszysz takie słowa. Co możesz powiedzieć o lęku przed porodem jako doula?

Barbara Purgał, doula. Zdj: Małgorzata Lipińska

Barbara Purgał, doula: Lęk przed porodem, jak przed każdym ważnym wydarzeniem życiowym, jest całkowicie naturalnym i powszechnym zjawiskiem. Warto jednak uzmysłowić sobie jego składowe. Część obaw może być zupełnie racjonalnych np. czy fizycznie podołam, jeśli przed ciążą nie byłam zbyt wytrzymała albo jak pójdzie mi karmienie piersią, jeśli wiem, że w moim mieście wsparcie laktacyjne nie jest rozwinięte. Z takimi strachami możemy się bardzo konkretnie zmierzyć, szukając rozwiązań danych problemów jak np. ćwiczenia dla ciężarnych czy doradczyni online. Druga pula to lęki wynikające z naszej historii życia i opowieści porodowych, które dane nam było słyszeć od dziecka. W tym zakresie warto świadomie otaczać się pełnymi siły historiami porodów, odmawiać słuchania tych, które odbierają wiarę w pozytywny przebieg naszego. Jeśli obawy są silne albo np. doświadczyłyśmy kiedykolwiek traumy dotyczącej cielesności lub mamy trudną relację z naszą własną matką, a przez to skomplikowany skrypt dotyczący macierzyństwa, warto przed porodem skorzystać ze wsparcia psychoterapeutki, zajmującej się szczególnie taką tematyką. Trzecia część to obawy przed diametralną rewolucją życiową, zmianą tożsamości, utratą obecnej sytuacji. To lęki jak przy każdym „momencie przejścia”. W oswojeniu ich mogą najbardziej nam pomóc bliskie osoby, w podobnym momencie życia, które idą niejako krok w krok z nami oraz „mistrzynie” – mundre: babcie, ciotki, doule – dzielące się doświadczeniem i ciepłym wsparciem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Maja przyszła na świat, ważąc prawie 7 kg. Jest jednym z największych noworodków w Polsce

Niepłodność / unsplash

Niepłodność a związek. Co robić, gdy starania o dziecko nas od siebie oddalają? Wyjaśnia psycholożka

Aleksandra i Michał Żebrowscy / MWMedia

Aleksandra Żebrowska o swoich ciążach i poronieniach: „Nie każdy jest gotowy, by mówić o swoich doświadczeniach – ale to nie znaczy, że ich nie ma”

Brzuch po ciąży / istock

Natalia Białobrzeska o brzuchu w połogu: „Próbuję być w kontakcie ze swoim ciałem, które nadal zasługuje na akceptację i uwagę”

Tatiana Okupnik / nwmedia

Tatiana Okupnik o dolegliwościach kobiet: „Niech żyją cipki i odbytnice po przejściach oraz te zdrowe!”

Niemowle

Rak piersi nie przekreśla marzeń o macierzyństwie! Ola „Kobieta rakieta” jest tego przykładem

Kobieta w ciąży siedzi na łóżku

Z czego składa się pępowina i jaka jest jej rola? Wyjaśnia Położna Kasia

Trzy typy kobiet w ciąży – sprawdź, którym jesteś ty albo twoja koleżanka

Czego nie robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Czego nie powinnyśmy robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Bóle lędźwi w ciąży. Jak może pomóc osteopatia? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Bóle lędźwi w ciąży. Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Za picie w czasie ciąży do więzienia? Eksperci mówią, dlaczego to kiepski pomysł

Za picie w czasie ciąży do więzienia? Eksperci tłumaczą, dlaczego to zły pomysł

Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Bolesny obrzęk stóp w ciąży. Jak pomoże osteopatiia?

Bolesny obrzęk stóp w ciąży – jak może pomóc osteopata? Rozmowa z Eweliną Tyszko-Bury

Bóle podżebrowe w ciąży - jak może pomóc osteopatia?

Bóle podżebrowe w ciąży – jak może pomóc osteopatia? Rozmowa z Eweliną Tyszko-Bury

Jak osteopatia może pomóc kobiecie w ciąży? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Jak osteopatia może pomóc kobiecie w ciąży? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Czym jest osteopatia ginekologiczna? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Czym jest osteopatia ginekologiczna? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Ciąża a miesiączka / istock

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? „Pani Miesiączka” obala popularne mity

kobieta siedzi na toalecie

Hemoroidy w ciąży – objawy, przyczyny i leczenie

kobieta w ciąży wykonuje ćwiczenia

Ćwiczenia na jędrne uda w ciąży – jak je wykonywać?

kobieta z noworodkiem

Ból krocza po porodzie – jak wygląda połóg?

kobieta w ciąży pije kawę

Czy można pić kawę w ciąży? Kawa a ciąża – ile kofeiny?

Kobieta ćwiczy na macie

Ćwiczenia na brzuch po ciąży i podczas ciąży

ginekolog Marzena Dębska

Dni płodne – schorzenia, które mogą zaburzać płodność

Kobieta smutna, cierpiaca na depresję poporodową

Depresja poporodowa – jak długo trwa? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Krwawię w różnych odcieniach czerwieni. Czy to powinno mnie niepokoić?