Przejdź do treści

Boję się porodu, a jestem w ósmym miesiącu ciąży. Co robić?

Matka z dzieckiem po porodzie
Jak nie bać się porodu? Barbara Purgał, doula. Zdj: Alina Kamińska 'Bez słów'
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Seks i rutyna – to normalne! Dlaczego rutyna pcha nas w kierunku przygód?
Kontempluj każdy kęs! Jaki ma związek jedzenie z medytacją?
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: „Nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes”
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes
Chcesz wzmocnić odporność? Zacznij robić przetwory!
Osobowość zależna (DPD) – co to jest, przyczyny, leczenie

„Zobacz, ile kobiet urodziło dzieci, nie jedno, ale kilka. Popatrz na swoje koleżanki, które dały radę. Generalnie spójrz na wszystkie kobiety – rodziły, rodzą i będą rodzić. Więc i tobie się uda!” – jeśli te słowa cię nie uspokajają, a wręcz przeciwnie – straszą, to masz tak jak ja. Rzadko bywam w mainstreamie, w grupie szczęśliwych osób, którym po prostu w życiu się udaje. Nigdy nie byłam piątkową uczennicą, ani zdobywającą sprawności harcerką. Dlatego rozumiem, jeżeli jesteś w ósmym miesiącu ciąży i myślisz: „Boję się porodu”.

Boję się porodu – dlaczego?

Kończę ósmy miesiąc ciąży i boję się porodu. Jestem w klinczu i jest mi już niewygodnie, dziecko rusza się z gracją pobudzonego słoniątka, szczególnie w nocy. Kiedy nie mogę spać, bo moja córka chce wybiec przez mój pępek, nerwowo patrzę w  kierunku szafy, gdzie stoi torba do szpitala. Powtarzam sobie, że wszystko co potrzebne już tam jest, to co niepotrzebne też. Ale oprócz racjonalnej organizacji – w razie czego budzę męża, biorę torbę, jadę – wypełnia mnie lęk. Czuje się niegotowa, chciałabym jeszcze poczekać, pochodzić w ciąży jeszcze kilka miesięcy. Z drugiej strony moje ciało mówi coś zupełnie innego, przytyłam 15 kg, jestem opuchnięta, córka waży prawie 3 kg, ciśnienie skacze, moje ciało ma dość. Moja głowa jeszcze nie zaczęła przetwarzać informacji, łączyć faktów, jakbym nie wiedziała, że ciąża kończy się porodem. Jestem na siebie zła, co robiłam przez ostatnie 8 miesięcy? Rok temu o tej porze byłam gotowa jak nigdy w życiu, a dziś wręcz przeciwnie?

Boję się porodu, bo boję się straty

Dlaczego boje się tego wielkiego finiszu? Po pierwsze trudno rozstać się z ciążą, całe to „sacrum” i „profanum” za chwile minie, będzie poza mną. Moja wspólna norka z mężem przynajmniej na kilka lat się zamknie. To co było naszym intymnym światem, objawi się innym. Boję się tej straty, nie czuję się gotowa żeby oddać nasz sekret, właściwie gdybym mogła nie oddawałabym go nigdy, nikomu.

Boję się porodu jako takiego

Przede wszystkim boję się porodu jako takiego, pęknięcia krocza, powikłań i trwającej dwie doby akcji porodowej. Boję się też, że polegnę jak przy prawie jazdy, kiedy miałam klasyczne trudności z interpretacją prostych komunikatów „skręć w prawo”, „skręć w lewo”, „stój”, „jedź”. Co jeśli będę parła między skurczami, co jeśli nie będę umiała wpuścić powietrza do przepony. Ale co najważniejsze, co jeśli będę poniżona, obrażana i krytykowana przez personel medyczny, a mój poród wpisze się w klasyczną przemoc położniczą.

Boję się porodu przez dolegliwości w ósmym miesiącu ciąży

Boję się też nieprzewidywalności samej końcówki ciąży i porodu. Żywioł porodowy objawił się u mnie już w ósmym miesiącu ciąży – dolegliwości takie, jak skaczące ciśnienie albo nagła zgaga nie dająca przespać nocy, pojawiły się z dnia na dzień. Wszystko przychodzi nagle, budzi ogólną nerwowość, domaga się stałej kontroli. Jeśli doświadczyłaś jakiejkolwiek trudności w ciąży, domyślasz się w jakim stopniu może zaskoczyć sam poród, z jakim żywiołem masz do czynienia.

kobieta w szlafroku

Obawiam się bólu podczas porodu

Boję się bólu, o którym mówi się, że nie ma sobie równych, ale szybko się o nim zapomina. Kiedy pytam znajomych mam o ból porodowy, często pytają jaki jest mój próg bólu. Odpowiedź brzmi: nie wiem. Jak każdy człowiek, stojący przed wielkim wydarzeniem, gubię orientację. Z trudnego do zniesienia bólu pamiętam ból leczenia kanałowego i ból kolki nerkowej. O ile natężenie bólu można porównywać, chociaż nigdy nie dochodzę z rozmówczynią do sensownych wniosków, to fakt krwi, otwierającego się ciała, wydzielin i wydalanego łożyska, jest nie do porównania z niczym innym.  Mam w głowie wszystkie krwawe horrory i seriale medyczne. Boję się popłochu, ponaglania i napięcia.

Martwię się, że będę zdana na innych

Boję się porodu również dlatego, że będę zdana na innych. Racjonalizacja nie pomaga, każda położna ma doświadczenie i pielęgniarki nie urodziły się wczoraj, ale czy akurat tym razem nikt nie popełni błędu? Innym mogło się to nie przytrafić, ale ja to ja. Ja nie zawsze miałam szczęście i moje „ja” jest bardzo wystraszone.

Strasznie boję się komentarzy innych ludzi

Boję się ludzkich oczu i komentarzy. Nie umiem, ani przewijać, ani ubierać, ani nosić, ani karmić. Czy inne kobiety będą dla mnie dobre? Czy mi pomogą? Czy wręcz przeciwnie wpędzą w poczucie winy i pogłębią moją bezradność. Czy poradzę sobie z presją i zdejmowaniem body przez głowę? „Sacrum” miesza się, z „profanum”, jak przez ostatnie osiem miesięcy. To co wzniosłe, odbija się jak piłeczka pingpongowa, od tego co zwykłe, codzienne i fizjologiczne.

P.S. Jeśli chcesz pomoc ciężarnej, oswoić lęk przed porodem, opowiedz jej co ją czeka, punkt po punkcie, krok po kroku. Bez oceniania, straszenia albo ignorowania jej lęków.

Stabilizacja laktacji. Jak wywołać laktację?

Jak rodzić sobie z lękiem przed porodem?

Ewa Kaleta: „Basiu, boję się porodu”. Pewnie często słyszysz takie słowa. Co możesz o lęku przed rodzeniem powiedzieć jako doula?

Barbara Purgał, doula. Zdj: Małgorzata Lipińska

Barbara Purgał, doula: Lęk przed porodem, jak przed każdym ważnym wydarzeniem życiowym, jest całkowicie naturalnym i powszechnym zjawiskiem. Warto jednak uzmysłowić sobie jego składowe. Część obaw może być zupełnie racjonalnych np. czy fizycznie podołam, jeśli przed ciążą nie byłam zbyt wytrzymała albo jak pójdzie mi karmienie piersią, jeśli wiem, że w moim mieście wsparcie laktacyjne nie jest rozwinięte. Z takimi strachami możemy się bardzo konkretnie zmierzyć, szukając rozwiązań danych problemów jak np. ćwiczenia dla ciężarnych czy doradczyni online. Druga pula to lęki wynikające z naszej historii życia i opowieści porodowych, które dane nam było słyszeć od dziecka. W tym zakresie warto świadomie otaczać się pełnymi siły historiami porodów, odmawiać słuchania tych, które odbierają wiarę w pozytywny przebieg naszego. Jeśli obawy są silne albo np. doświadczyłyśmy kiedykolwiek traumy dotyczącej cielesności lub mamy trudną relację z naszą własną matką, a przez to skomplikowany skrypt dotyczący macierzyństwa, warto przed porodem skorzystać ze wsparcia psychoterapeutki, zajmującej się szczególnie taką tematyką. Trzecia część to obawy przed diametralną rewolucją życiową, zmianą tożsamości, utratą obecnej sytuacji. To lęki jak przy każdym „momencie przejścia”. W oswojeniu ich mogą najbardziej nam pomóc bliskie osoby, w podobnym momencie życia, które idą niejako krok w krok z nami oraz „mistrzynie” – mundre: babcie, ciotki, doule – dzielące się doświadczeniem i ciepłym wsparciem.

Poród w ósmym miesiącu ciąży

Kiedy zaczyna się ósmy miesiąc ciąży? W 32. tygodniu. Pod koniec miesiąca możesz spodziewać się rozwiązania. W tym okresie mogą pojawić się takie objawy, jak:

 • zgaga,
 • wydzielina z piersi,
 • niezdarność,
 • skurcze Braxtona-Hicksa,
 • duszność,
 • zmęczenie,
 • kłopoty ze snem,
 • huśtawki nastroju,
 • przyrost masy ciała,
 • dyskomfort spowodowany rozmiarem brzucha,
 • duszności,
 • swędzenie skóry,
 • nietrzymanie moczu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ola Petrus

Ola Petrus o wyroku TK: Nie udawajcie, że wiecie lepiej od nas, jak to jest żyć z czymś, czego być może można było uniknąć! Bo nie macie bladego pojęcia

Hemoglobina glikowana (HbA1c) – normy, badanie i wyniki

„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Przeziębienie w ciąży? Lekarka radzi, jak sobie z nim poradzić

Przeziębienie w ciąży? Lekarka podpowiada, jak sobie z nim poradzić

Kobieta w ciąży

Jak od strony medycznej wygląda decyzja o terminacji ciąży z powodu nieuleczalnych wad płodu? Co się zmieni?

Dr n. med. Robert Łyszcz: „Co mogę zaproponować pacjentce, skoro taka aborcja będzie nielegalna? W zasadzie nic. Będziemy się uśmiechać do siebie przez 6 kolejnych miesięcy”

Anna Bulczak

Jak trzymać noworodka? Pokazuje położna Anna Bulczak [WIDEO]

Źródło: Gettyimages.com

Mamy dzieci z niepełnosprawnościami: „Nie tędy droga. Nie przez zakaz aborcji i groźby”

Ola Żebrowska: „Zostałam wychowana w katolickiej rodzinie i nie śmiałabym mówić drugiej kobiecie, co ma robić”

Małgorzata Trzaskowska/Facebook

„Tylko kobiety, które przez to przeszły, są w stanie to zrozumieć”. Małgorzata Trzaskowska o aborcji z przyczyn embrio-patologicznych

ciąża, powikłania, poronienie

„Chciałabym, żeby mamy chorych dzieci miały siłę je kochać i miały siłę, żeby żyć”. Położna o brakach systemu, który rodziców w trudnych przypadkach zostawia samych

Aktorki wrzucają do sieci zdjęcia z czasów ciąży. W ten sposób pokazują, że nie zgadzają się z zakazem aborcji z przyczyn embrio-patologicznych w Polsce

W sieci lawina postów opatrzonych hasztagami #powiedzkomuś i #wyroknakobiety. TK zdecydował w sprawie aborcji ze względu na wady płodu

Dr Michał Strus: „Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień”

Zawał w ciąży. Komu grozi i jak się przed nim uchronić?

Anna Bulczak

Jak powinna wyglądać wyprawka do szpitala w czasie pandemii? Mówi położna Anna Bulczak [WIDEO]

Ciąża po 40 roku życia

„Potoczny termin ‚stara pierwiastka’ zniknął z położnictwa. Dobrze, bo był obraźliwy i stygmatyzujący” – uważa prof. Artur Jakimiuk

Kobieta z dzieckiem

Z jakimi problemami i kiedy wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Martwe urodzenia na świecie

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

Przed tobą poród? Pamiętaj o otwarciu ust i rozluźnieniu stóp! Położna wyjaśnia, dlaczego to takie ważne

Anna Bulczak o porodach w czasie pandemii. "Kobiety czuły się oszukane"

Anna Bulczak o porodach w czasie pandemii. „Kobiety czuły się oszukane” [WIDEO]

„Mam ochotę uciec na koniec świata”. Dlaczego przed okresem czujemy się czas tak beznadziejnie?

poród w czasach pandemii koronawirusa

Jak pandemia zmieniła porody w Polsce? Opowiada Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku

Pierwsza miesiączka/Pexels

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.