Przejdź do treści

Koniczyna czerwona – na co pomaga ta niezwykła roślina?

koniczyna czerwona
Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czterolistna podobno przynosi szczęście, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele właściwości i możliwych zastosowań ma czerwona koniczyna. Ten powszechnie występujący chwast wykorzystywany jest do celów leczniczych, a także w kosmetyce i jako dodatek kulinarny. O szeregu niezwykłych właściwości koniczyny czerwonej pisze na swoim profilu na Instagramie naturopatka, Joanna Brejecka-Pamungkas.

Koniczyna czerwona, którą nietrudno spotkać na łąkach czy w parkach, jest powszechnie znana jako remedium na kobiece dolegliwości. Bardzo często jest wykorzystywana w celu leczenia objawów menopauzy. Okazuje się, że w wielu przypadkach preparaty na bazie tej rośliny mogą być stosowane zamiast hormonalnej terapii zastępczej. Zawarte w niej izoflawony działają podobnie jak żeńskie hormony płciowe, ale mają znacznie łagodniejszy wpływ na organizm kobiety.

Roślina ta wpływa łagodząco na najbardziej uciążliwe objawy menopauzy: zmniejsza uderzenia gorąca i nadmierną potliwość, zapewnia lepszy sen, korzystnie wypływa na układ nerwowy, polepsza nastrój oraz koncentrację, zapewnia lepszą pracę serca, przywraca odpowiednie nawilżenie pochwy, chroni przed spadkiem libido.

Czystek dobry na wszystko? Poznaj jego właściwości

Czerwona koniczyna – zastosowanie

Jak się okazuje, to nie jedyne zastosowania koniczyny czerwonej. Joanna Brejecka-Pamungkas, dyplomowana naturopatka ze Stanów Zjednoczonych, w swoim poście na Instagramie wyjaśnia, że ta roślina jest stosowana jako ziołowe remedium od wieków, cieszy się historią zarówno zastosowań zewnętrznych jak i wewnętrznych.

View this post on Instagram

Koniczyna czerwona (a konkretnie jej kwiaty) ma bardzo pożyteczny wpływ na organizm. ????? Używanie czerwonej rośliny konopnej jako ziołowego remedium sięga wieków, a roślina cieszy się historią zarówno zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych.????☘️☘️☘️ Jako miejscowa pomoc, czerwona koniczyna często jest składnikiem mazideł i balsamów, na złagodzenie zarówno wyprysków, jak i łuszczycy, a także na rany, owrzodzenia, oparzenia i jako pomoc w walce z rakiem skóry. Uwalniające ból właściwości koniczyny czerwonej są prawdopodobnie spowodowane obecnością w kwiatach związków przeciwzapalnych: eugenolu, mirycetyny i kwasu salicylowego. Kwas salicylowy również wykazuje aktywność przeciw egzemie. Ponadto od dłuższego czasu wiadomo, że może wpłynąć na: wzmocnienie odporności, stosowana jest jako środek wykrztuśny podczas leczenia zapalania oskrzeli, pomaga oczyścić organizm (koniczyna czerwona od dawna jest używana jako “oczyszczacz krwi”), wspiera terapie u chorych na astmę, łuszczycę czy choroby serca, jest ona stosowana do równoważenia hormonów i zatrzymywania gromadzenia się śluzu w drogach oddechowych, nosie i gardle. #zioła #herbs #polska #poland #zdrowie #natura #healthyfood #nature #herbapol #health #teatime #healthylifestyle #eco #bio #instagood #food #herbata #healthy #zdrowejedzenie #kwiaty #zdrowo #dieta #tea #instafood #zdroweprzepisy #naturalnie #joanna_naturalhealing #suplementy #vegan #warszawa

A post shared by Joanna Brejecka-Pamungkas NH (@joanna_naturalhealing) on

"Jako miejscowa pomoc, czerwona koniczyna często jest składnikiem mazideł i balsamów, na złagodzenie zarówno wyprysków, jak i łuszczycy, a także na rany, owrzodzenia, oparzenia i jako pomoc w walce z rakiem skóry. Uwalniające ból właściwości koniczyny czerwonej są prawdopodobnie spowodowane obecnością w kwiatach związków przeciwzapalnych: eugenolu, mirycetyny i kwasu salicylowego. Kwas salicylowy również wykazuje aktywność przeciw egzemie".

wyjaśnia naturopatka, Joanna Brejecka-Pamungkas

Czerwona koniczyna nie tylko na trądzik

Naturopatka dodaje również, że czerwona koniczyna jest stosowana jest jako środek wykrztuśny podczas leczenia zapalania oskrzeli oraz do równoważenia hormonów i zatrzymywania gromadzenia się śluzu w drogach oddechowych, nosie i gardle. Ponadto pomaga oczyścić organizm i wspiera terapie u chorych na astmę, łuszczycę czy choroby serca.


Joanna Brejecka-Pamungkas – dyplomowana naturopatka ze Stanów Zjednoczonych, dietetyczka holistyczna, terapeutka medycyny chińskiej, ziołolecznictwa ziół europejskich wg medycyny chińskiej, terapeutka Tuiny pediatrycznej i szkoleniowiec.

Joanna Brejecka-Pamungka

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Joanna Brejecka-Pamungkas

naturopatka

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.