21 min.
Endometrioza jest jak kosmos. Zobacz wyjątkową akcję w mediach społecznościowych pokazującą, jak wygląda ta choroba

Najnowsze
22.01.2021
„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej
21.01.2021
Pierwszy raz w historii wegańska restauracja otrzymała gwiazdkę Michelin!
21.01.2021
Pierwsze biuro turystyczne, które podjęło taką decyzję. Obsłuży tylko zaszczepionych na COVID-19
20.01.2021
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
#Thisisendometriosis to akcja z okazji Miesiąca Świadomości Endometriozy. Kobiety cierpiące na tę chorobę dosadnie pokazują jej efekty, publikując w mediach społecznościowych zdjęcia z zaznaczonymi punktami po operacjach. – Nasze blizny opowiadają historię. To nasza mapa drogowa, opowiadane i niewypowiedziane historie bólu i przetrwania – pisze jedna z Internautek.
„This is endometriosis” to kampania społeczna będąca efektem projektu fotografki Georgie Willeman. Ma na celu podniesienie świadomości (marzec był Miesiącem Świadomości Endometriozy) dotyczącej tej przewlekłej choroby, na którą nie zwracano do tej pory zbytniej uwagi. Mało osób wie, jak trudno wykryć endometriozę. Kobiety na odpowiednią diagnozę czekają czasem dziesięć lat, dodatkowo nie mogąc znaleźć lekarza, który byłby specjalistą w tej dziedzinie. Często też ich dolegliwości nie są rozumiane i tłumaczone problemami z psychiką, co wydłuża czas diagnozy i powoduje nasilenie choroby.
Endometrioza to choroba skomplikowana i trudna do wykrycia, polegająca na występowaniu endometrium, czyli błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Nie wiadomo dokładnie dlaczego się pojawia i jak można ją całkowicie wyleczyć. Choroba jest przewlekła, a operacja usunięcia zmian endometrialnych pomaga jedynie chwilowo, ponieważ po czasie i tak powstają nowe ogniska endometrium. W Polsce, jak i w innych krajach, badania i leczenie endometriozy z pomocą opieki zdrowotnej są utrudnione, ze względu na niskie kwoty, jakie przekazywane są na ten cel. Dlatego większość kobiet leczy się na własny koszt.
Do akcji #Thisisendometriosis dołącza coraz więcej kobiet, publikując w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z zaznaczonymi miejscami po operacjach. Blizny połączone liniami tworzą przeróżne wzory porównywane do konstelacji gwiezdnych. Niestety chorym z endometriozą bliżej do piekła niż do niebiańskich uniesień. Kobiety pod zdjęciami opisują także swoje historie i wymieniają się własnymi doświadczeniami.
W wydarzeniu wzięło udział wiele znanych osób, w tym Lena Dunham, która od dłuższego czasu mówi głośno o swojej chorobie.
„Łączę moje blizny z 12 operacji (…) w celu podniesienia świadomości na temat endometriozy i wielu operacji, które są wykonywane co roku, aby spróbować wyleczyć objawy nieuleczalnej choroby, która dotyka mniej więcej 1 na 10 kobiet, a jednak jest tak często ignorowana lub diagnozowana jako problem ze zdrowiem psychicznym”
Zobacz zdjęcia dziewczyn i zastanów się, czy twoje dolegliwości nie są czasem także związane z endometriozą.
„To jest endometrioza„
„13 lat bólu, zmęczenia i dezorientacji, kiedy lekarze powiedzieli mi, że to normalne. 2 zabiegi chirurgiczne, 8 blizn i niezliczone wizyty w szpitalu i u lekarza”
„Miałam stały ból i problemy żołądkowe odkąd byłam nastolatką i zostałam zdiagnozowana dopiero 3 lata temu… W wieku 31 lat. Lata mówienia, że mam IBS, albo że to wszystko siedzi w mojej głowie. Nie chcę, aby inne dziewczyny lub kobiety cierpiały przez wiele lat bez dokładnych odpowiedzi”
„To zdjęcie, zatytułowane „2014-2017”, pokazujące blizny moich pięciu operacji„
„Utknęłam w ciele, które chce biec i cieszyć się tą nowo odkrytą wolnością, a jednocześnie zdaje sobie sprawę, że wciąż jest wiele starych bólów, które nas obciążają”
„Nasze blizny opowiadają historię. To nasza mapa drogowa – opowiadane i niewypowiedziane historie bólu i przetrwania”
„To jeden z wielu obrazów endometriozy (…) Miałam endometriozę na większości moich narządów od jelit, nerek do jajników. Jestem 1 na 10 i postaram się udokumentować tę podróż dla innych”
„To nie ciąża. To bardzo bolesna choroba, która daje złudzenie ciąży. Ironiczne, ponieważ wiadomo, że powoduje niepłodność”
„Wiele kobiet przeżyło więcej operacji niż jedna i nosi mnóstwo blizn. Jestem jedną z tych szczęściar (…) Wszystkie jesteśmy połączone bliznami”
„Endometrioza jest tak źle rozumiana, że zalecono mi leczenie bólu, wzięcie góry pigułek przeciwbólowych, antykoncepcję, chirurgię, histerektomię i mój ulubiony czas „możesz spróbować dziecka i sprawdzić, czy będzie lepiej ”(Posiadanie dziecka nie jest i nigdy nie powinno być sugerowane jako leczenie bólu)”
„Nie zdiagnozowano mnie, ponieważ lekarze nie wiedzieli, co mi jest, nie wierzyli w mój ból, powiedzieli mi, że to normalne. Podnieśmy świadomość, abyśmy mogły być słyszane, znaleźć lekarstwo i sprawić, by ludzie uwierzyli w nasz ból”
Jeśli i ty zmagasz się z endometriozą, dołącz do akcji. Miesiąc Świadomości Endometriozy właśnie dobiegł końca, ale nie oznacza to, że o tej chorobie znów zacznie być cicho. Do dzieła!
Podrzuć endosiostrom
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.01.2021
Joanna Osyda: sztukę pogrubiania siebie opanowałam do perfekcji

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

18.01.2021