Przejdź do treści

Kopciuszek i Królewna Śnieżka z rakiem piersi? Włoski artysta Alexsandro Palombo w ten sposób przypomina o badaniach profilaktycznych

księżniczki Disneya z rakiem piersi
WłAlexsandro Palombo przypomina o badaniach profilaktycznych/archiwum artysty
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ciągu roku w Polsce raka piersi wykrywa się u 19 tys. kobiet. Kolejne 6 tys. chorujących umiera. W związku z tym każdego roku, w październiku, w mediach trwa miesiąc walki z rakiem piersi, by przypominać wszystkim o badaniach profilaktycznych. Do akcji włączył się też Alexsandro Palombo, włoski artysta, który zaprezentował w swoich pracach disneyowskie księżniczki chore na nowotwór. To trzeba zobaczyć!

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

W październiku media na całym świecie przypominają o regularnych badaniach profilaktycznych piersi. W związku z tym włoski artysta Alexsandro Palombo opublikował w sieci swoje grafiki z kolekcji „Survivor”, które przedstawiają księżniczki Disneya oraz inne postacie z bajek w niecodziennym wydaniu.

Każda z bajkowych postaci ma bowiem szwy po mastektomii i różową wstążeczkę, czyli międzynarodowy symbol oznaczający walkę z nowotworem piersi.

Disneyowskie postacie przypominajace o regularnych badaniach piersi to nie jest jedyna kolekcja prac Palombo. Włoski artysta dał się również poznać polskim fanom w 70. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, kiedy to umieścił na grafikach rodzinę Simpsonów czy podczas swojej kampanii dotyczącej przemocy w rodzinie. Wtedy to księżniczki wystąpiły z podbitymi oczami, rozciętymi wargami i krwawiącymi nosami.

Rak piersi

Rak piersi to nowotwór złośliwy, na który co roku zapada na świecie ponad dwa miliony kobiet. Zdecydowana większość przypadków raka piersi to nowotwory rozwijające się w efekcie sporadycznych mutacji, których powstaniu sprzyja oddziaływanie rozmaitych czynników ryzyka. Jedynie kilka procent diagnozowanych przypadków raka piersi rozwija się u kobiet z mutacją genów BRCA1 i BRCA2.

U przeważającej liczby kobiet rak piersi rozwija się w efekcie mutacji nie dziedziczonych, a pojawiających się spontanicznie w różnych okresach życia. Czynniki sprzyjające rozwojowi takich mutacji to przede wszystkim:

  • wiek powyżej 35. roku życia, ze szczytem zachorowań u kobiet w wieku 50-70 lat,
  • otyłość,
  • brak regularnej aktywności fizycznej,
  • dieta obfitująca w czerwone mięso i soję,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz hormonalnej terapii zastępczej,
  • wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki oraz późne wystąpienie menopauzy (po 55. roku życia),
  • palenie papierosów i spożywanie alkoholu,
  • zajście w pierwszą ciążę po 30. roku życia,
  • gęstsza tkanka piersiowa, w której tkanka łączna, gruczołowa i przewody mleczne przeważają nad tkanką tłuszczową,
  • ekspozycja na promieniowanie jonizujące.

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Cały rok był dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.