Przejdź do treści

Koronawirus w Polsce. Rząd nakłada na nas nowe ograniczenia: 2 metry dystansu, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz hotele

Przechodnie - koronawirus
Koronawirus w Polsce. Rząd nakłada na nas nowe ograniczenia. 2 metry dystansu, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz hotele / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Z czego wynika myślenie, że „jesz za mało i przez to nie chudniesz”? Odpowiada Jakub Chwiłkowski
Z czego wynika myślenie, że „jesz za mało i przez to nie chudniesz”? Odpowiada Jakub Chwiłkowski
Agnieszka Chylińska
Agnieszka Chylińska: To jest dla mnie jakiś najgorszy horror. Jako matka dzieci szczególnej troski jestem przerażona i zbulwersowana tym, co się dzieje
Jak dbać o ręce podrażnione ciągłą dezynfekcją? Dermatolożki podpowiadają
Anna Bulczak
Jak trzymać noworodka? Pokazuje położna Anna Bulczak [WIDEO]
Kobieta stoi przy oknie
Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, 31 marca, o zwiększeniu ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Dotyczą między innymi dystansu 2 metrów pomiędzy przechodniami, specjalnie wyznaczonych godzin otwarcia sklepów spożywczych tylko dla seniorów oraz zamknięcia salonów kosmetycznych, fryzjerskich i hoteli. – Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej – podkreślił premier.

Kolejne obostrzenia

– Docierają do nas informacje o kolejnych zarażonych osobach i niestety, kolejnych ofiarach tej pandemii. (…) Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej – mówił premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd stoi teraz przed bardzo trudnym wyborem.

– Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza. (…) Dlatego w wyniku analiz podjęliśmy decyzję o kolejnych obostrzeniach – zaznaczył.

Jak wyjaśnił premier, wynikają one z tego, że wiele osób nie przestrzegało narzuconych reguł. Dodał, że z każdym kolejnym lekkomyślnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. Podkreślił, że powinniśmy razem, solidarnie walczyć z pandemią.

czarne serce z papieru

Co się zmienia?

 • Podczas przemieszczania się należy zachować odległość 2 metrów od drugiej osoby, z wyjątkiem opieki nad dziećmi do 13. roku życia lub osobami niepełnosprawnymi;
 • Ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, skwerów i plaż;
 • Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na zewnątrz tylko z rodzicami;
 • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich;
 • Klienci sklepów i punktów usługowych muszą nosić rękawiczki ochronne;
 • Zostaną zamknięte salony urody (kosmetyczne, fryzjerskie, piercingu oraz tatuażu), hotele i i miejsca noclegowe (dozwolony będzie jedynie pobyt o charakterze służbowym) oraz w weekendy – wielkopowierzchniowe sklepy budowlane;
 • Sklepy spożywcze, drogerie, bazary, apteki oraz poczta pozostają otwarte, jednak są wprowadzone restrykcje dotyczące liczby osób: na poczcie – dwie osoby na okienko, na bazarach –  trzy osoby przy jednym straganie, w sklepach i punktach usługowych – trzy osoby na kasę lub stanowisko do płacenia;
 • Pomiędzy 10 a 12 tylko i wyłącznie osoby starsze mogą przebywać w sklepach spożywczych i drogeriach;
 • W zakładach pracy wszyscy muszą być wyposażeni w środki higieny i dezynfekcji oraz trzeba zachować dystans 1,5 metra pomiędzy pracownikami;
 • Zostaje wprowadzona rozszerzona formuła kwarantanny – od teraz osoby, który zostały poddane kwarantannie albo będą poddane całkowitej izolacji na dwa tygodnie – także od członków rodziny – albo cała rodzina musi być nią objęta;
 • Na czas pandemii będę odwołane wszystkie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne, które nie są niezbędne,
 • Prywatnych przewoźników, np. busów obowiązywać będą te same zasady, co komunikację publiczną – w pojeździe będzie mogło znajdować się tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących;
 • We wszystkich miejscach usługowych obowiązkowa jest dezynfekcja.

Nowe obostrzenia obowiązują od północy – z wyjątkiem tych, które dotyczą pracodawców. Rząd dał im czas do czwartku, żeby mogli się na nie przygotować i dopiero od tego dnia wejdą w życie. Regulacje są wprowadzone na najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

koronawirus i białe krwinki z plasteliny

Konieczne ograniczenie ruchu o 80 procent

Musimy ograniczyć ruch społeczny o 80 procent. Wtedy mamy dopiero szanse wyhamować pandemię – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej.

Joanna Zawanowska, psycholożka i psychoterapeutka/archiwum prywatne

Zamknięte centra handlowe i przejazdy graniczne

13 marca wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Taka decyzja wiąże się z wieloma ograniczeniami w handlu i transporcie. Wcześniej, 11 marca, rząd poinformował o zamknięciu wszystkich placówek edukacyjnych, w tym żłobków i szkół wyższych, oraz kulturalnych, takich jak teatry, opery czy kina.

Ograniczenia na granicach i w ruchu międzynarodowym

 • Wstrzymanie międzynarodowego ruchu zbiorowego (pociągi, samoloty)
 • Przywrócenie granic w ramach UE
 • 14 dni kwarantanny dla Polaków wracających zza granicy
 • Zakaz wjazdu do Polski dla obcokrajowców (z wyjątkiem osób pracujących w Polsce)

Premier podkreślił, że nie będzie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o przepływ towarów. Ruch wewnątrz kraju pozostaje bez zmian. Utrzymane zostaną międzynarodowe loty czarterowe, by Polacy mogli wrócić do kraju.

Ograniczenia zgromadzeń i handlu

 • Zamknięcie restauracji (mogą świadczyć usługi na dowóz), klubów, pubów, kasyn;
 • Ograniczenie działalności galerii handlowych – pozostają otwarte drogerie, apteki, sklepy spożywcze. Pozostałe punkty handlowe w galeriach handlowych będą zamknięte.
 • Ograniczenie zbiorowych zgromadzeń do liczby 50 osób;
 • Ograniczenia zgromadzeń dotyczą wszystkiego typu uroczystości, prywatnych, publicznych, religijnych, samorządowych, administracyjnych.
para w Nowym Jorku

Stan epidemii

20 marca premier ogłosił, że polski rząd zdecydował się wprowadzić stan epidemii.

– Mamy nadzieję, że po świętach będziemy mogli zmienić tryb funkcjonowania. Póki co, musimy przestrzegać nowych zasad. Zdecydowaliśmy się wprowadzić stan epidemii w Polsce – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Decyzja ta wiąże się z przedłużeniem przerwy w placówkach oświatowych do 14 kwietnia. Rząd podtrzymał również wszystkie dotychczasowe ograniczenia, dotyczące galerii handlowych, miejsc rozrywki, czy restauracji i pubów.

Rząd zdecydował również o podniesieniu kary za złamanie zasad kwarantanny. Teraz osoba, która nie będzie trzymała się ustalonych zasad zapłaci nie 5 a 30 tysięcy złotych.

– Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Tomek Rożek / archiwum prywatne

Ograniczenie liczby kontaktów do maksimum

24 marca, oprócz obowiązujących już ograniczeń, weszły w życie nowe obostrzenia, które nałożył na nas rząd.

„Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie ograniczymy liczby żyć. Ja wiem, że jest trudno. Wiem, że jesteście zmęczeni…” – mówił podczas konferencji Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Od środy, 25 marca, do soboty, 11 kwietnia, możemy poruszać się tylko do i z miejsca pracy. Możemy także wychodzić z domów, ale tylko w celu zrobienia zakupów, wizyty u lekarza, pomocy seniorom z rodziny, czy w celu wyprowadzenia psa.

Premier zakazał także wszystkich zgromadzeń, a poruszać można się tylko w dwie osoby. Wyjątek stanowi rodzina. Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł.

Nie wolno też korzystać z bulwarów, parków, czy placów zabaw. W mszach św. i pogrzebach może uczestniczyć do pięciu osób plus osoby sprawujące mszę.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Cała Polska w czerwonej strefie.

Cała Polska w czerwonej strefie! W życie wchodzą nowe obostrzenia dotyczące pandemii COVID-19

covid-19

Słowacja przetestuje wszystkich obywateli, godzina policyjna w Lombardii. Przegląd najważniejszych newsów dotyczących pandemii w Europie

Pacjent w trakcie testu na koronawirusa

Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Czego nie robić? Ministerstwo Zdrowia podało zalecenia

Karetka pogowia i SOR

Ratownik medyczny Jan Świtała o koronawirusie: Te igrzyska są dopiero przed nami. Po nich zacznie się rozliczanie z każdego trupa

Maja Bohosiewicz zrobiła test na koronawirusa. Pokazała, jak wygląda badanie

Padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem

Padł kolejny rekord zarażeń koronawirusem. Zostało potwierdzonych ponad 10 tys. przypadków

W Częstochowie odbyła się impreza na tysiąc osób w czasie pandemii. Organizatorom grozi nawet 8 lat więzienia

W Częstochowie odbyła się impreza na tysiąc osób. Organizatorom grozi nawet 8 lat więzienia

Dlaczego koronawirus zabił już ponad milion osób? Powstał światowy raport zdrowia, który odpowiada na to pytanie

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"

Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. „Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie”

Dariusz Gnatowski

Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat

koronawirus, Mediolan

„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie

Lek. Bartosz Fiałek o zmianach w powoływaniu personelu medycznego: „Zaczyna się łapanka jak na ulicach Mińska”

Prof. Bolesław Samoliński: „Istnieje znacznie więcej sytuacji, gdy teleporada nie może być zastosowana”

koronawirus polska

W ciągu tygodnia osiągniemy granicę 15 tys. zachorowań dziennie? MZ o scenariuszach i narzędziach walki z COVID-19

Dr Michał Strus: „Wiedza na temat wpływu infekcji COVID-19 na kobietę w ciąży oraz płód zmienia się z dnia na dzień”

pociąg w czasach pandemii

Obostrzenia w pociągach PKP Intercity: ograniczenie liczby pasażerów do połowy miejsc siedzących

Stadion Narodowy

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy dla chorych na COVID-19

WHO: leki przeciwwirusowe nieskuteczne w walce z koronawirusem. Wśród nich jest remdesiwir, którego działanie było bardzo obiecujące

WHO: leki przeciwwirusowe nieskuteczne w walce z koronawirusem. Wśród nich jest remdesiwir

Rząd łagodzi zapowiedzi restrykcji w siłowniach i na basenach. Kto może odetchnąć z ulgą?

Rząd łagodzi zapowiedzi restrykcji w siłowniach i na basenach. Kto może odetchnąć z ulgą?

Jakub Krawiec, psycholog, SWPS

Jakub Krawiec: „Szczepienie” na poziomie informacyjnym pomoże nam łatwiej zdecydować, czy wziąć medyczną szczepionkę, gdy już będzie na rynku

Obostrzenia w sklepach złagodzone, za to większy rygor na ulicach. Sprawdź, co się zmieniło

Obostrzenia w sklepach złagodzone, za to większy rygor na ulicach. Sprawdź, co się zmieniło

Lek. Dawid Ciemięga: „Jak będziecie umierać w domach, to podziękujcie tym, którzy udostępniali treści antycovidowe i niech koronasceptycy was ratują”

Klauzula dobrego Samarytanina. Błędy popełniane nieumyślnie w ramach walki z koronawirusem nie będą karane

Klauzula dobrego Samarytanina. Błędy popełniane nieumyślnie w ramach walki z koronawirusem nie będą karane

koronawirus w Polsce

„Wciskamy hamulec z całej siły” – oznajmił Adam Niedzielski. Znamy decyzje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm