Przejdź do treści

Koronawirus w Polsce. Rząd nakłada na nas nowe ograniczenia: 2 metry dystansu, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz hotele

Przechodnie - koronawirus
Koronawirus w Polsce. Rząd nakłada na nas nowe ograniczenia. 2 metry dystansu, zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz hotele / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak dbać o zęby z próchnicą?
Jak dbać o zęby z próchnicą? Wyjaśnia dentysta Tomasz Kupryś
Kobieta trzyma niemowlaka
Dlaczego dziecko chce być przy piersi mamy? Nie zawsze chodzi o głód
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
kobiety w łóżku
„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka
Dziecko w szkole
Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, 31 marca, o zwiększeniu ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Dotyczą między innymi dystansu 2 metrów pomiędzy przechodniami, specjalnie wyznaczonych godzin otwarcia sklepów spożywczych tylko dla seniorów oraz zamknięcia salonów kosmetycznych, fryzjerskich i hoteli. – Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej – podkreślił premier.

Kolejne obostrzenia

– Docierają do nas informacje o kolejnych zarażonych osobach i niestety, kolejnych ofiarach tej pandemii. (…) Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie Zachodniej – mówił premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd stoi teraz przed bardzo trudnym wyborem.

– Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza. (…) Dlatego w wyniku analiz podjęliśmy decyzję o kolejnych obostrzeniach – zaznaczył.

Jak wyjaśnił premier, wynikają one z tego, że wiele osób nie przestrzegało narzuconych reguł. Dodał, że z każdym kolejnym lekkomyślnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. Podkreślił, że powinniśmy razem, solidarnie walczyć z pandemią.

czarne serce z papieru

Co się zmienia?

 • Podczas przemieszczania się należy zachować odległość 2 metrów od drugiej osoby, z wyjątkiem opieki nad dziećmi do 13. roku życia lub osobami niepełnosprawnymi;
 • Ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, skwerów i plaż;
 • Osoby niepełnoletnie mogą przebywać na zewnątrz tylko z rodzicami;
 • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich;
 • Klienci sklepów i punktów usługowych muszą nosić rękawiczki ochronne;
 • Zostaną zamknięte salony urody (kosmetyczne, fryzjerskie, piercingu oraz tatuażu), hotele i i miejsca noclegowe (dozwolony będzie jedynie pobyt o charakterze służbowym) oraz w weekendy – wielkopowierzchniowe sklepy budowlane;
 • Sklepy spożywcze, drogerie, bazary, apteki oraz poczta pozostają otwarte, jednak są wprowadzone restrykcje dotyczące liczby osób: na poczcie – dwie osoby na okienko, na bazarach –  trzy osoby przy jednym straganie, w sklepach i punktach usługowych – trzy osoby na kasę lub stanowisko do płacenia;
 • Pomiędzy 10 a 12 tylko i wyłącznie osoby starsze mogą przebywać w sklepach spożywczych i drogeriach;
 • W zakładach pracy wszyscy muszą być wyposażeni w środki higieny i dezynfekcji oraz trzeba zachować dystans 1,5 metra pomiędzy pracownikami;
 • Zostaje wprowadzona rozszerzona formuła kwarantanny – od teraz osoby, który zostały poddane kwarantannie albo będą poddane całkowitej izolacji na dwa tygodnie – także od członków rodziny – albo cała rodzina musi być nią objęta;
 • Na czas pandemii będę odwołane wszystkie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne, które nie są niezbędne,
 • Prywatnych przewoźników, np. busów obowiązywać będą te same zasady, co komunikację publiczną – w pojeździe będzie mogło znajdować się tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących;
 • We wszystkich miejscach usługowych obowiązkowa jest dezynfekcja.

Nowe obostrzenia obowiązują od północy – z wyjątkiem tych, które dotyczą pracodawców. Rząd dał im czas do czwartku, żeby mogli się na nie przygotować i dopiero od tego dnia wejdą w życie. Regulacje są wprowadzone na najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

koronawirus i białe krwinki z plasteliny

Konieczne ograniczenie ruchu o 80 procent

Musimy ograniczyć ruch społeczny o 80 procent. Wtedy mamy dopiero szanse wyhamować pandemię – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej.

Joanna Zawanowska, psycholożka i psychoterapeutka/archiwum prywatne

Zamknięte centra handlowe i przejazdy graniczne

13 marca wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Taka decyzja wiąże się z wieloma ograniczeniami w handlu i transporcie. Wcześniej, 11 marca, rząd poinformował o zamknięciu wszystkich placówek edukacyjnych, w tym żłobków i szkół wyższych, oraz kulturalnych, takich jak teatry, opery czy kina.

Ograniczenia na granicach i w ruchu międzynarodowym

 • Wstrzymanie międzynarodowego ruchu zbiorowego (pociągi, samoloty)
 • Przywrócenie granic w ramach UE
 • 14 dni kwarantanny dla Polaków wracających zza granicy
 • Zakaz wjazdu do Polski dla obcokrajowców (z wyjątkiem osób pracujących w Polsce)

Premier podkreślił, że nie będzie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o przepływ towarów. Ruch wewnątrz kraju pozostaje bez zmian. Utrzymane zostaną międzynarodowe loty czarterowe, by Polacy mogli wrócić do kraju.

Ograniczenia zgromadzeń i handlu

 • Zamknięcie restauracji (mogą świadczyć usługi na dowóz), klubów, pubów, kasyn;
 • Ograniczenie działalności galerii handlowych – pozostają otwarte drogerie, apteki, sklepy spożywcze. Pozostałe punkty handlowe w galeriach handlowych będą zamknięte.
 • Ograniczenie zbiorowych zgromadzeń do liczby 50 osób;
 • Ograniczenia zgromadzeń dotyczą wszystkiego typu uroczystości, prywatnych, publicznych, religijnych, samorządowych, administracyjnych.
para w Nowym Jorku

Stan epidemii

20 marca premier ogłosił, że polski rząd zdecydował się wprowadzić stan epidemii.

– Mamy nadzieję, że po świętach będziemy mogli zmienić tryb funkcjonowania. Póki co, musimy przestrzegać nowych zasad. Zdecydowaliśmy się wprowadzić stan epidemii w Polsce – powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Decyzja ta wiąże się z przedłużeniem przerwy w placówkach oświatowych do 14 kwietnia. Rząd podtrzymał również wszystkie dotychczasowe ograniczenia, dotyczące galerii handlowych, miejsc rozrywki, czy restauracji i pubów.

Rząd zdecydował również o podniesieniu kary za złamanie zasad kwarantanny. Teraz osoba, która nie będzie trzymała się ustalonych zasad zapłaci nie 5 a 30 tysięcy złotych.

– Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Tomek Rożek / archiwum prywatne

Ograniczenie liczby kontaktów do maksimum

24 marca, oprócz obowiązujących już ograniczeń, weszły w życie nowe obostrzenia, które nałożył na nas rząd.

„Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie ograniczymy liczby żyć. Ja wiem, że jest trudno. Wiem, że jesteście zmęczeni…” – mówił podczas konferencji Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Od środy, 25 marca, do soboty, 11 kwietnia, możemy poruszać się tylko do i z miejsca pracy. Możemy także wychodzić z domów, ale tylko w celu zrobienia zakupów, wizyty u lekarza, pomocy seniorom z rodziny, czy w celu wyprowadzenia psa.

Premier zakazał także wszystkich zgromadzeń, a poruszać można się tylko w dwie osoby. Wyjątek stanowi rodzina. Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł.

Nie wolno też korzystać z bulwarów, parków, czy placów zabaw. W mszach św. i pogrzebach może uczestniczyć do pięciu osób plus osoby sprawujące mszę.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

starszy mężczyzna w maseczce

„Osoby zbliżające się do setki są niezniszczalne”. 90-latkowie lepiej radzą sobie z koronawirusem niż młodsi seniorzy?

lekarz zakładający rękawiczki jednorazowe

Poradnie specjalistyczne na nowo otwarte. Szpitale jednoimienne powoli wracają do działalności sprzed epidemii

Para starszych osób nad morzem - sanatorium

Koronawirus a sanatoria. Sprawdź, na jakich zasadach będą działać

Krew w worku

„Nie bądź wampir, podziel się krwią”. Łukasz Durajski organizuje nowy challenge zdrowotny

Kobieta na plaży

Koronawirus a plażowanie. Znamy zalecenia Państwowego Zakładu Higieny

Globus a pod nim ręka

Lekarz Dawid Ciemięga pozywa osoby, które atakują prof. Krzysztofa Simona w internecie

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki?/Rawpixel

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki? Oto oficjalne wytyczne

Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

Psycholog pielęgniarek: Hejt wobec medyków przenosi się na ich rodziny

„Zamiast kulturalnej dyskusji i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań jest grupowy lincz”. Psycholog o hejcie wobec pielęgniarek i lekarzy w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa w USA - Olivia Grunt przytula babcię

Czy bliskość w dobie koronawirusa jest możliwa? „Time” opublikował zdjęcie, które wzrusza do łez. Poznaj jego historię

Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Dwie kobiety w maseczkach jadą autobusem i rozmawiają ze sobą

Koronawirus. Dystans 2 metrów nie wystarczy. Zobacz, jak zarażony „obsypuje” wirusem swojego rozmówcę

Kobieta w masce - koronawirus

Tak niskiej liczby osób zmarłych na COVID-19 nie było od tygodni. Do zdrowia wróciły ponad dwa miliony osób

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Jaka będzie normalność po koronawirusie?

Jaka będzie normalność po koronawirusie? „Może część z nas za kilka lat będzie pamiętać okres pandemii jako przyjemne «wakacje»” – mówi Stanisław Seidel, psycholog i terapeuta

Fizjoterapeuta tłumaczy, jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu. Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz

Jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu? „Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz” – mówi fizjoterapeuta Mateusz Mróz

Kobieta na wizycie u fryzjera patrzy się w lusterko, które trzyma w rękach

Przez pandemię koronawirusa klienci poniosą dodatkowe opłaty za usługi? Sprawdziliśmy!

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Jak dbać o kręgosłup, pracując w domu?

„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

„Mam nadzieję, że poprzez to doświadczenie będziemy doceniać parki, lasy, łąki, znajomych, rodzinę, przyjaciół, smak piwa w ogródku ulubionej knajpki, swoje ciało i stan zdrowia” – mówi Joanna Zawadzka, nauczycielka mindfulness

Dziecko bawi się klockami

W Łodzi przebadano pracowników żłobków i przedszkoli na okoliczność koronawirusa. Wyniki są alarmujące!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?