Pomysł na przeprowadzenie badań dotyczących alergii na smog zrodził się z obserwacji pacjentów. Krakowscy lekarze zauważyli, że trafiają do nich osoby z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, katarem, kaszlem, dusznościami w okresie jesienno-zimowym. I nie są to alergicy. Jeśli wyjeżdżali w rejony, gdzie powietrze jest czyste, np. nad morze, ich dolegliwości mijały.

– Badaliśmy tych pacjentów, ale nie do końca potrafiliśmy wskazać, co jest źródłem ich dolegliwości – mówi pomysłodawczyni i koordynatorka projektu prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Katedry Toksykologii i Chorób Środowiskowych Collegium Medicum UJ.

Lekarze postanowili zbadać reakcje tych osób na smog nie narażając ich bezpośrednio na zanieczyszczenia środowiska. Projekt trwał trzy lata. Były to pilotażowe badania, które zostały przeprowadzone na grupie 30 osób spełniających ścisłe kryteria.

– Było to pierwsze takie w Polsce, i według mojej wiedzy również na świecie, badanie reakcji krwi na smog – podkreśla prof. Ewa Czarnobilska, dodając że dzięki nowoczesnej aparaturze badanie było bardzo precyzyjne.