Przejdź do treści

Książę Harry o badaniach na obecność HIV. „Nie ma powodu do wstydu”

Photo by Michael Kovac/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Test na HIV jest czymś, z czego można być dumnym, a nie zawstydzonym”  – tak książę Harry w dwuminutowym filmie namawia do testów na HIV. Promuje tym samym  Tydzień Testów HIV w Wielkiej Brytanii. Jak przeprowadza się testy w Polsce? Odpowiadamy.

Książe Harry w dwuminutowym spocie namawia do badań w kierunku HIV, tak jak bada się przeziębienie. Harry zaznaczył, że ludzie nie powinni wstydzić się testów na śmiertelnego wirusa. Jak powiedział, HIV powinno być traktowane w taki sam sposób, jak przeziębienie i grypa. W promocyjnym wideo książę wystąpił z czerwoną wstążką, solidaryzując się z wszystkimi żyjącymi z HIV.

18 listopada w Wielkiej Brytanii rozpoczął się National HIV Testing Week. W przeciągu tygodnia organizacje, takie jak Terrence Higgins Trust, będą za darmo wykonywały badania w kierunku HIV w głównych punktach miast i miasteczek – w okolicach kościołów, w centrach handlowych i na stadionach, w trakcie meczów piłki nożnej.

Książe Harry i testy na HIV

Książę Harry od dawna głośno propaguje znaczenie testów na HIV, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie. Kiedy dwa lata temu testował obecność wirusa HIV na Facebooku, pięciokrotnie wzrosła liczba zamówień na testy na obecność wirusa HIV w Wielkiej Brytanii.

Getty Images, Photo by Chris Jackson

Harry podąża śladami matki w podnoszeniu świadomości HIV. Księżna Diana jednym gestem sprawiła, aby piętno osób cierpiących na AIDS było znacznie mniejsze. W kwietniu 1987 roku uścisnęła dłoń zarażonemu wirusem mężczyźnie.

Źródło Getty Images, Photo by Anwar Hussein

Książę Sussex zaznaczył, że liczba nowych przypadków zarażenia wirusem HIV w Wielkiej Brytanii w przeciągu ostatnich dwóch lat spadła o 28 proc., jednak ostrzegł, że Brytyjczycy nie mogą w związku z tym popaść w samozadowolenie. Pomimo, ze testy na HIV wykonuje coraz więcej mieszkańców Wysp, wciąż 1 z 8 osób zarażonych wirusem nie wie, że jest chora. Z kolei aż 4 na 10 osób są diagnozowane zbyt późno – w momencie, gdy już dawno powinny zostać poddane terapii. Szacuje się, że prawie 37 milionów dorosłych i dzieci na całym świecie jest zarażonych wirusem HIV, w tym co najmniej 100 000 w Wielkiej Brytanii. Harry, ulubieniec Brytyjczyków zaznaczył w materiale wideo, że nadal jest zbyt wiele czynników, które powstrzymują ludzi przed zrobieniem prostego i szybkiego testu.

Kluczowe znaczenie mają regularne testy i wczesna diagnoza. Późne rozpoznanie wiąże się z 10-krotnie zwiększonym ryzykiem śmiertelności krótkoterminowej.

Test na HIV: jak to wygląda?

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą potwierdzenia (lub wykluczenia) zarażenia wirusem. Test polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi pacjenta i zbadaniu jej pod kątem obecności przeciwciał anty-HIV. Test ma charakter przesiewowy. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, ani być na czczo.

 

Badanie powinno zawsze być poprzedzone rozmową z doradcą, który wyjaśni jak wygląda przebieg testu i interpretacja wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie badania. Rozmowa jest poufna i prowadzona w przyjaznej atmosferze; doradca nie poucza ani nie ocenia, a badany do samego końca procedury pozostaje osobą anonimową. Doradca będzie towarzyszył pacjentowi także podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku zakażenia wesprzeć i wskazać dalsze możliwości.

Test na HIV: wyniki

Wynik ujemny oznacza, że w krwi nie wykazano przeciwciał i pacjent nie jest nosicielem wirusa. Wynik pozytywny nie zawsze też oznacza, że badany jest zarażony wirusem HIV.

Istnieją sytuacje, w których rezultat może być fałszywie dodatni, np.:

– po przetoczeniu krwi,

– po transplantacji,

– gdy test wykonywany jest w pierwszych 10 tygodniach ciąży,

– w krótkim czasie po szczepieniach, np. przeciwko grypie,

– w przebiegu chorób autoimmunologicznych,

– gdy badany choruje na nowotwór lub ciężkie zapalenie wątroby.

O istnieniu zakażenia przesądza wynik testu Western blot.

W sytuacji zarażenia wirusem HIV, organizm produkuje przeciwciała anty-HIV, które mogą być wykryte w krwi dopiero po upływie 12 tygodni od zarażenia, zatem wynik testu będzie wiarygodny tylko wtedy, jeśli badany ma pewność, że przez ostatnie 12 tygodni przed badaniem nie miał kontaktu z wirusem (np. niezabezpieczony prezerwatywą stosunek seksualny).

Test na HIV: gdzie wykonać?

Badanie na HIV można wykonać w każdym punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (PKD) w całej Polsce. Jest bezpłatne, anonimowe i nie potrzeba do niego skierowania od lekarza.

Poza PKD badania można wykonać także w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu różnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nie jest anonimowe i rzadko poprzedzone rozmową.

Istnieje także możliwość zamówienia sobie testu do domu. Jego wynik widoczny jest po około 15 minutach. Jednak test ten jest płatny i kosztuje około 100 zł.

W prowadzonym przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie (p. I gab. 103 i 107, godziny przyjęć: pn. 15.30-18.30, cz. 15.30-18.30) można zrobić tzw. szybki test na HIV. Wynik otrzymuje się zaledwie po 30 minutach od zrobienia badania. Obecnie dzięki kampanii „Jedno pobranie – Trzy wyniki” można wykonać bezpłatnie i anonimowo 3 badania w kierunku HIV, HCV i Kiły.

Aktualne adresy i godziny pracy PKD znajdziesz na stronie internetowej https://aids.gov.pl/pkd/

HIV: jak się uchronić?

Oto, co należy robić, aby uchronić się przed zarażeniem HIV:

– korzystaj z prezerwatywy – zmniejsza ryzyko zakażenia;

– używaj tylko własnych przyborów kosmetycznych, sprzętu do golenia i depilacji;

– przekuwaj uszy i rób tatuaż w specjalistycznych gabinetach;

– używaj jednorazowych sterylnych igieł i strzykawek;

– bądź wierny i oczekuj wierności od swojego partnera;

– nie podejmuj kontaktów seksualnych pod wpływem alkoholu.

Jeśli były w twoim życiu ryzykowne zachowania, rozważ wykonanie testu na HIV. Jeśli nawet okaże się, że jesteś seropozytywny, to ta informacja  może uratować ci życie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.