Przejdź do treści

Lady Gaga: proszę, oto jestem, weź mnie albo rzuć

Lady Gaga zaskakuje
Lady Gaga na Festiwalu Filmowym w Wenecji Zdjęcie: Daniele Venturelli/WireImage/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Biustonosze zakończone karabinami maszynowymi, suknie z mięsa pełnego much, geometryczne figury z kryształami na ramionach, okulary z zapalonych papierosów czy wałki z puszek po piwie. Lady Gaga przyzwyczaiła nas do krzykliwych kreacji i wyreżyserowanych,  dynamicznych teledysków. Ostatnio zaskoczyła wszystkich rolą naturalnej, nieśmiałej Ally w głośnym remake’u filmu  „Narodziny gwiazdy”. Tytułowa piosenka z tego filmu – „Shallow” – jest jedną z mocnych faworytek do Oskara.

Lady Gaga zasłużenie nazywana jest pierwszą divą ery Internetu i pokolenia przełomu millenium.  Wierna widownia, którą nazywa pieszczotliwie „małymi potworkami”, nie zapomina o niej, jej kreacjach i twórczości, a ona sama, podobnie jak Madonna, uważana jest za skandalistkę świata mody i czerwonego dywanu. Zanim wstrząsnęła listami przebojów w większości krajów na świecie i zdobyła 6 nagród Grammy, trzy Brit Awards, 13 nagród MTV i kilka wpisów w Księdze Rekordów Guinnessa, była znana jako Stefani Germanotta – zwykła amerykańska dziewczyna z rodziny o włoskich korzeniach.

Lekcje tańca w klubach go-go

Stefani urodziła się w 28 marca 1986 roku w Yonkers w Nowym Jorku w rodzinie Cynthii i Josepha Germanottich. W wieku 4 lat grała już na pianinie. Choć dostała się do prestiżowego Julliard na Manhattanie, ostatecznie uczyła się w prywatnej żeńskiej szkole katolickiej Convent of the Sacred Heart. Udzielała się w muzycznym kółku teatralnym w szkole.  Jako 14-latka po raz pierwszy wystąpiła w klubie muzycznym, starała się także o angaż do filmów. W 2001 roku zagrała drugoplanową rolę w „The Sopranos”.

 

 

Studiowała w Tish School of the Arts Uniwersytetu Nowojorskiego, jednak po kilku latach zrezygnowała z nauki, by poświęcić się muzyce. Pracowała wtedy w trzech różnych miejscach, m.in. jako tancerka go-go. „Zawsze byłam sławna. Po prostu nie wszyscy to wiedzieli” – ucina opowieści o tych czasach. Jej pierwszy zespół, SGBand nie utrzymał się zbyt długo, ale pozwolił na podjęcie współpracy z producentem Robem Fusarim i jego wytwórnią Def Jam. To właśnie wtedy, w 2006 roku, przyjęła sceniczny pseudonim Lady Gaga, inspirowany piosenką Queen – „Radio Ga-Ga”.

 

Lady Gaga na festiwalu Lollapalooza w 2007 r.
Zdjęcie: Daniel Boczarski/Redferns/Getty Images

Sława i komercja

Milowym krokiem w jej szturmie na światowe listy przebojów była znajomość z raperem Akonem i współpraca z producentem RedOne. W 2007 roku powstały jej sztandarowe hity „Just Dance”, „LoveGame” i „Poker Face” a w 2008 roku płyta „Fame”.

Na początku singiel „Just Dance”  bardziej podobał się europejskiej publiczności. Został nominowany do Grammy, a w 2009 roku sięgnął szczytów listy przebojów. „Poker Face”, które nawiązuje do biseksualizmu piosenkarki, było hitem w ponad 20 krajach i najlepiej sprzedającym się singlem roku. Ogromny komercyjny sukces przyniosła także kolejna płyta artystki „The Fame Monster”, która wprowadziła na rynek muzyczny takie hity jak “Bad Romance” czy “Telephone” wykonywany w duecie z Beyonce.

 

W tym czasie Gaga była jedną z najbardziej docenianych komercyjnie piosenkarek. Została wpisana na listę najbardziej wpływowych ludzi świata „Time’a” i uznana artystką roku przez magazyn „Billboard”.  We wrześniu 2010 roku odebrała statuetkę MTV Video Music Awards za „Bad Romance” w słynnej mięsnej sukience, wywołując falę poparcia i krytyki na całym świecie.

To niezwykle trudne i wymagające zadanie, żeby sztuka komercyjna była traktowana równie poważnie jak sztuki piękne. Myślę, że wiele osób tego nie rozumie i dlatego nie wiedzą, czego się po mnie spodziewać. I wiecie co? Uważam, że to w porządku”- komentowała zamieszanie związane z jej kreacją.

Lady Gaga i jej słynna mięsna sukienka
Zdjęcie: Frederick M. Brown/Getty Images

W 2011 roku powstaje „Born This Way” ze skandalizującym klipem „Judas” pełnym chrześcijańskiej estetyki i erotyki. Podczas pracy nad tą płytą współpracowała m.in. z gitarzystą Brianem Mayem z zespołu Queen. Dwa lata później wyszła płyta “Artpop”, który nie została najlepiej przyjęta przez rynek i doprowadziła do pogorszenia się jej relacji z producentem. W tym czasie przypomniał sobie o niej film. W 2013 roku wystąpiła w kultowych filmach „Macheta Zabija” oraz „Sin City”. W latach 2015-2016 grała w „American Horror Story”, serialu znanym z brutalności i odważnych scen erotycznych. Za swoją rolę otrzymała Złoty Glob.

Odkryłam, że moja praca musi być jednocześnie płytka i głęboka. Wszystkie moje piosenki muszą mieć znaczenie, wszystkie ubrania mieć w sobie coś z ikony. Ale muszą być jednocześnie tak samo wyjątkowe w swojej najpłytszej formie. Ludzie powiedzą: Gaga jest taka urocza, albo Gaga jest do kitu – grunt, że zapamiętają” – podsumowuje swoją niezwykle charakterystyczną estetykę.

 

Zobacz także

 

W 2015 roku wraz z Tonym Bennetem nagrała serię jazzową „Cheek to Cheek”, która osiągnęła szczyt listy „Billboardu” i została nagrodzona Grammy. „Joanne” z 2016 roku odniosła komercyjny sukces po występie Gagi podczas finału Super Bowl w 2017 roku, który na nowo wpisał ją na listy przebojów całego świata. „Joanne” to bardzo osobisty album inspirowany wydarzeniami z życia piosenkarki oraz jej ciotki, która zmarła przed jej narodzinami. „Powrót do swoich korzeni i tego, skąd pochodzisz, to czyni nas silnymi. To nie spojrzenie poza, ale w głąb – to była dla mnie praca nad „Joanne” – komentowała po wydaniu płyty.

Drag queen na scenie

Publiczność homoseksualna popiera Lady Gagę nie tylko za taneczne hity, bez których trudno wyobrazić nocne kluby na całym świecie, ale przede wszystkim za jej głośne wsparcie. W 2009 roku wygłosiła przemówienie podczas parady równości w Waszyngtonie, w którym podkreślała, jak ważne jest zalegalizowanie małżeństw tej samej płci. W 2013 roku do klipu „Applause” zaangażowała drag queens Shangelę, Shannel i Detox. Wielokrotnie przyznawała, że granie w klubach drag nauczyło ją występowania na scenie. Na Twitterze poprosiła jedną z najbardziej znanych drag queen w popkulturze, RuPaul, o pozwolenie na bycie jurorką w „RuPaul Drag Race”. Doszło do tego w 2016 roku.

 

Lady Gaga angażuje się w wiele akcji charytatywnych. W 2010 roku wspierała ofiary trzęsienia ziemi w Haiti. W 2011 po wydarzeniach w Fukushimie podjęła współpracę z Japan Prayer Bracelets i zaprojektowała bransoletkę, dzięki której zebrała na pomoc ofiarom ponad 1,5 miliona dolarów, dała też koncert na rzecz japońskiego Czerwonego Krzyża. W 2012 roku została nominowana przez Yoko Ono do jej nagrody na rzecz pokoju.

Gaga aktywnie wspiera także edukacyjne projekty związane z walką z HIV i AIDS. Jej współpraca z MAC Cosmetics związana z projektem własnej linii kosmetycznej Viva Glam przyniosła 200 milionów dolarów, które przeznaczone zostały na walkę z chorobami.  W 2012 roku Gaga założyła Fundację Born This Way, która wspiera poczucie wartości u młodych ludzi. Dzięki jej zaangażowaniu zebrano ponad 2 miliony dolarów.

Ikona czy nieśmiała dziewczyna?

Lady Gaga otwarcie mówi o swojej biseksualności. „Moja seksualność nie jest kłamstwem. Jestem szczera. Nie mówię tego żeby być kontrowersyjna. Proszę, oto jestem, weź mnie albo rzuć. Wiem, że nie jestem lesbijką, mam chłopaka, ale wszyscy moi przyjaciele są częścią społeczności (homoseksualnej)” – odbijała zarzuty o szukanie uwagi otoczenia szokującymi wyznaniami o swoich preferencjach.

Pytana o status ikony gejów, odpowiada szczerze: „Czy kiedykolwiek mówiłam, że jestem ikoną? Kiedy to się stało? (…) Ta metka powstała lata temu. Jestem osobą, która wspiera osoby homoseksualne”.

Bradley Cooper i Lady Gaga promują film „A Star is Born”
Zdjęcie: Kevin Mazur/Getty Images

Kiedy w 2016 roku przyjęła propozycję zagrania  głównej roli w remake’u klasycznego musicalu „A Star is Born”, zdecydowała się wystąpić nie pod swoim scenicznym pseudonimem, ale własnym nazwiskiem, by nadać produkcji własne, osobiste znaczenie. Wcześniej rolę Ally zagrały m.in. Barbra Streisand i Judy Garland, ale Stefani dorównała im umiejętnościami i naturalnością.

Od premiery filmu, która odbyła się podczas Festiwalu w Wenecji w sierpniu 2018 roku, film zarobił już ponad 350 milionów dolarów. W Polsce zobaczymy go 30 listopada. Lady Gaga po raz kolejny zaskoczyła swoich fanów w nowej, naturalnej odsłonie nieśmiałej dziewczyny, powoli zdającej sobie sprawę ze swoich możliwości i umiejętności.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?