Przejdź do treści

Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. „Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić”

Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. "Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić"
Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. "Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić" / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
szczepienie przeciw koronawirusowi
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
Mikołaj Foks
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
8 mitów na temat medytacji według Kasi Bem. Sprawdź, czy któryś z nich cię zaskoczy
8 mitów na temat medytacji według Kasi Bem. Sprawdź, czy któryś z nich cię zaskoczy
„Nie ma czegoś takiego jak orientacja (seksualna)”. Wypowiedź Kai Godek Biologiczną Bzdurą 2020 roku
pranie, spodnie
„Daj to swojej kobiecie”. Napis na metce męskich spodni wywołał oburzenie we Włoszech

W zeszłym roku w Polsce przeprowadzono jedynie trzy aborcje z powodu gwałtu lub kazirodztwa. Jednak nielegalnych zabiegów lub tych wykonanych za granicą mogło być znacznie więcej. „Legalna aborcja po gwałcie praktycznie nie istnieje. Policja, prokuratura, szpitale przedłużają proces, odmawiają zabiegu i podważają słowa ofiary”  – podkreśla Maja Staśko. I przytacza historię kobiety, która niestety doświadczyła tego na własnej skórze.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Wciąż dopuszcza się aborcję w przypadku zagrożenia życia matki i gwałtu, co rządzący bardzo często powtarzają.

Czy w Polsce rzeczywiście kobieta zgwałcona ma realne prawo do tego, żeby usunąć ciążę? Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w 2019 r. odnotowano jedynie trzy przypadki aborcji, na 1110 w sumie wykonanych zabiegów usunięcia ciąży, z powodu gwałtu lub kazirodztwa. Nielegalnych zabiegów lub tych wykonanych za granicą mogło być znacznie więcej.

Temat ten postanowiła poruszyć aktywistka Maja Staśko, która na swoim profilu na Instagramie przytacza historię ofiary gwałtu, która zdecydowała się na przeprowadzenie zabiegu za granicą. Bo mimo że teoretycznie polskie prawo gwarantuje możliwość usunięcia ciąży w takiej sytuacji, to w praktyce okazało się to niewykonlne.

„Nie miałam dowodów na gwałt”

Kobieta, która chce pozostać anonimowa, choruje na depresję i zaburzenia lękowe. Opisuje, że dnia, w którym doszło do gwałtu, była na zasiłku rehabilitacyjnym. Czuła się kiepsko, była po ciężkich przejściach osobistych, zawodowych i zdrowotnych.

Nie miałam nikogo. Rzadko wychodziłam. Znajomi zaprosili mnie do siebie. Tam, jak się później okazało – gospodarz imprezy – dolał mi czegoś do picia i nieprzytomną zgwałcił. Gdy się obudziłam, byłam tak przerażona, że nie wiedziałam, co się dzieje, jakbym obserwowała wszystko z boku. Uciekłam stamtąd, pojechałam 400km do domu w nocy – opowiada.

Kobieta nikomu o tym nie powiedziała, bo, jak przyznaje, wmówiła sobie, że nic się nie stało. Ale była w błędzie. Stało się. Zaszła w ciążę.

„Legalna aborcja po gwałcie praktycznie nie istnieje”

Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić – tak mi powiedziano na policji. I tyle. Zostałam z tym sama. Poszukałam informacji w necie, pożyczyłam pieniądze od obcych ludzi – sąsiadów – nie mówiąc na co i pojechałam za granicę. Po powrocie, zanim poszłam po pomoc, przez pół roku leżałam w domu jak warzywo. A tamci znajomi już się do mnie nie odezwali” – opowiada ofiara gwałtu.

Później dowiedziała się, że tamten człowiek został skazany za inne gwałty i poszedł do więzienia. Jednak dla niej to niewiele zmienia.

„Tak realnie wygląda aborcja po gwałcie. Legalna aborcja po gwałcie praktycznie nie istnieje. Policja, prokuratura, szpitale przedłużają proces, odmawiają zabiegu i podważają słowa ofiary” – tak Maja Staśko komentuje historię, którą zamieściła na swoim Instagramie.

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Przemoc seksualna i przemoc wobec kobiet – gdzie znajdziesz pomoc?

– Najczęściej mamy w głowie, że gwałciciel to zboczeniec wyskakujący z krzaków, tymczasem wszystkie badania, także polskie, pokazują, że ponad 80 proc. kobiet, które doświadczyły gwałtu, znało sprawcę – mówiła w rozmowie z Hello Zdrowie Joanna Piotrowska z Feminoteki. Czasem gwałcicielem okazuje się najbliższa osoba, czyli mąż. Ale w Polsce wiele kobiet wciąż jest przekonanych, że seks się mężowi należy. 

  • 800 280 900 – Telefon zaufania dla ofiar przemocy seksualnej w Kościele, czynny we wtorek w godzinach 19:00 – 22:00.
  • 800 120 002 – Niebieska Linia, czyli ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie, czynny codzienie w godzinach 12:00 – 18:00.
  • 888 883 388 – Telefon przeciwprzemocowy Fundacji Feminoteka, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00.
  • 22 621 35 37 – Telefon Zaufania Centrum Praw Kobiet, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00 (w czwartki dyżurują prawnicy).
  • 600 070 717 – Interwencyjny Telefon Zaufania Centrum Praw Kobiet (albo napisz tutaj: [email protected] bądź tutaj: [email protected]).

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

,,Choruję na depresję i zaburzenia lękowe. Byłam wtedy na zasiłku rehabilitacyjnym. Byłam w kiepskim stanie, byłam po ciężkich przejściach osobistych, w pracy i zdrowotnych, nie miałam nikogo. Rzadko wychodziłam. Znajomi zaprosili mnie do siebie. Tam, jak się później okazało – gospodarz imprezy – dolał mi czegoś do picia i nieprzytomną zgwałcił. Gdy się obudziłam, byłam tak przerażona, że nie wiedziałam, co się dzieje, jakbym obserwowała wszystko z boku. Uciekłam stamtąd, pojechałam 400km do domu w nocy. Nikomu o tym nie powiedziałam, bo wmówiłam sobie, że nic się nie stało. Ale okazało się, że zaszłam w ciążę. Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić – tak mi powiedziano na policji. I tyle. Zostałam z tym sama. Poszukałam informacji w necie, pożyczyłam pieniądze od obcych ludzi – sąsiadów – nie mówiąc na co i pojechałam za granicę. Po powrocie, zanim poszłam po pomoc, przez pół roku leżałam w domu jak warzywo. A tamci znajomi nie odezwali się do mnie już… Dowiedziałam się później, że tamten człowiek został skazany za inne gwałty i poszedł do więzienia”. To jedna z Waszych historii. Tak realnie wygląda aborcja po gwałcie. Legalna aborcja po gwałcie praktycznie nie istnieje. Policja, prokuratura, szpitale przedłużają proces, odmawiają zabiegu i podważają słowa ofiary. Legalna aborcja po gwałcie jest praktycznie niemożliwa.

Post udostępniony przez Maja Staśko (@majakstasko)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców. I nigdy nie będzie

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców

Maja Staśko: 94 proc. kobiet po gwałcie w Polsce nie zgłasza się na policję. Wstydzi się, boi się reakcji i nie wierzy w skuteczność wymiaru sprawiedliwości

Prof. Monika Płatek: "W takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona" [WIDEO]

Prof. Monika Płatek: w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona [WIDEO]

dziewczyna w promieniach słońca

„Nie krzyczała? Gwałtu nie było”. Martyna Jałoszyńska o bulwersującej decyzji sądu we Wrocławiu

Maja Staśko: żarty z grubych osób są równie śmieszne jak żarty z gwałtu

Kobieta siedzi smutna na pomoście

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Joanna Gzyra-Iskandar,Centrum Praw Kobiet

„Konwencja stambulska to parasol ochronny dla systemu, który mamy w tej chwili. Wypowiedzenie jej zdaje nas na łaskę i niełaskę przyszłych ustawodawców” – mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet

Duffy walczy o usunięcie filmu "365 dni" z Netflixa

 „Zostałam odurzona, porwana, byłam gwałcona”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa

Zadumana, smutna kobieta

„To nie był gwałt. Po prostu to ja uprawiałem seks z tobą, a ty ze mną nie” – pisze Klara o słowach swojego chłopaka po tym, jak ją zgwałcił

Maja Staśko

„Ofiary gwałtu są zawsze winne. Kiedy okazują emocje, słyszą, że są zbyt emocjonalne. Kiedy ich nie okazują, że nic się nie stało” – mówi aktywistka Maja Staśko

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Jest ofiarą księdza pedofila. Dziś marzy, aby normalnie funkcjonować, a pierwszym krokiem do tego jest poprawienie stanu uzębienia. Pomóżmy spełnić jej to marzenie

Stowarzyszenie ForgetMeNot

„Życie w świecie, który nienawidzi kobiet, to codzienna walka”. Zgwałcone kobiety wzięły udział w niezwykłym pokazie mody i przerwały zmowę milczenia

Harvey Weinstein został skazany na 23 lata więzienia za gwałt i napaść seksualną. To ważny moment dla ruchu #MeToo

Pokaz mody #ForgetMeNot

Niezwykły pokaz mody. Modelkami były osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej

Duffy

Duffy wyjaśnia swoje zniknięcie ze sceny muzycznej. Wyznaje, że została zgwałcona, odurzona narkotykami i więziona

Harvey Weinstein przed sądem w Nowym Jorku

Harvey Weinstein został uznany za winnego napaści seksualnej. Dla wielu kobiet wyrok jest rozczarowujący

W łódzkim klubie muzycznym można było kupić drinka o nazwie „Tabletka gwałtu”. Normalizacja przemocy seksualnej wciąż trwa…

CPK / Centrum Praw Kobiet

„Sąd nie da mi rozwodu, bo współżycie między mną a moim mężem nie ustało. No bo nie ustało. Mąż gwałci mnie co noc”. Zobacz poruszający spot Centrum Praw Kobiet

Skandaliczne porównanie na szkoleniu dla lekarzy. USG porównane do „gwałtu w ciemnej uliczce”!

Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com

„Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy”. Wraz z Mają Staśko chcemy sprawiedliwości dla zgwałconej Katarzyny

istockphoto.com

„Był alkohol? W takiej sytuacji ciężko mówić o gwałcie. Ofiara może przecież nie pamiętać…”. Nasza czytelniczka opisała, co spotkało ją w szpitalu psychiatrycznym

Najpopularniejsze

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Ubrania, które nas trują. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Zimno jest zdrowe! Nie wierzysz? Oto 5 pożytków z niskich temperatur

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Jak oddychać? Proste ćwiczenie czyni cuda

Jak oddychać? Kasia Bem przedstawia proste ćwiczenie, które czyni cuda

poranne wstawanie

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Jak poprawić krążenie w nogach? Ćwiczenia, które warto wykonywać

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać