Przejdź do treści

Lek. Małgorzata Ponikowska: polskie szpitale są kompletnie nieprzygotowane, nie ma procedur, nie ma zabezpieczeń

Lek. Małgorzata Ponikowska / Instagram
Lek. Małgorzata Ponikowska / Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ćwiczenia ogólnorozwojowe – co powinnyśmy o nich wiedzieć?
Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie
Gotowanie i jedzenie łożyska po porodzie? Położna Kasia o kontrowersyjnym trendzie
kobieta w ciąży
Wykonanie testu na koronawirusa to wymóg niezbędny do odbycia porodu rodzinnego? Jest stanowisko NFZ
Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi
Kelly Preston nie żyje. Żona Johna Travolty zmarła na raka piersi
"Krótka Instrukcja. O Poronieniu" dostępna w szpitalu dr Dębskiej!
„Krótka Instrukcja. O Poronieniu” dostępna w szpitalu dr Dębskiej!

Lek. Małgorzata Ponikowska, znana w mediach społecznościowych jako „Dr Małgorzata”, jest kolejnym głosem polskich medyków, która jasno mówi – polskie szpitale nie są przygotowane na walkę z koronawirusem. W najnowszym poście lekarka wytyka wiele niedociągnięć systemu opieki zdrowotnej w Polsce. 

Szpitale w Polsce? Nieprzygotowane

Brakuje maseczek jednorazowych, ubrań ochronnych, przyłbic i respiratorów. Wiele lekarzy i pielęgniarek nie może leczyć, ponieważ z powodu kłamstw pacjentów muszą przebywać na kwarantannie. Do tego wykonuje się zbyt mało testów potwierdzających obecność koronawirusa w organizmie. Czy polski system opieki zdrowotnej przetrwa pandemię?

Lek. Małgorzata Ponikowska jest kolejną specjalistką, która mocno w to wątpi. Lekarka na swoim profilu na Instagramie opublikowała emocjonujący post opisujący to, co dzieje się w polskich szpitalach.

„Skandalizujące są reguły testowania i kwarantannowania obowiązujące na ten moment w Polsce i powie wam to każdy lekarz. Tylko politycy wciąż będą wciskać ciemnotę, że wszystko jest w porządku. Jak jest?

Od 13 dni Polska jest krajem transmisji lokalnej, co oznacza, że każdy jeden przypadek kaszlu, gorączki i objawów infekcyjnych jest podejrzany o koronawirusa. Tymczasem możliwość testowania istnieje w przypadku, gdy ktoś się dusi i jest jedną nogą na tamtym świecie, albo gdy miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem covid19 lub był za granicą. RĘCE OPADAJĄ!

Wśród ludzi, którzy zmarli, byli ci pozarażani przez bezobjawowe osoby powracające zza granicy, są setki takich łańcuszków epidemii w Polsce, których Sanepid nie chce badać i przecinać (kwarantannować), bo czeka aż trafi na osobę, która w wyniku infekcji będzie leżeć pod respiratorem” – pisze lek. Ponikowska.

Lekarka wytyka też absurdy kwarantannowe. Przykład? Gdy na kwarantannie przebywa jeden domownik i czeka na ewentualny rozwój choroby, reszta mieszkających z nim osób „roznosi zarazę”.

„Wspaniałe podejście, które zamiast przecinać łańcuszek epidemiczny, tylko go nieznacznie zwęża. Niestety, ale kontakt kontaktu też jest zagrożeniem (a już szczególnie współmieszkaniec) i te osoby również powinny być badane. Inaczej te wszystkie działania to jak powstrzymywanie tsunami dziurawym płotem” – dodaje „Dr Małgorzata”.

Paweł Grzesiowski

Test na koronawirusa to podstawa

Lek. Ponikowska zwróciła także uwagę na ilość wykonywanych testów na koronawirusa.

„Cały świat wie, że testy to podstawa. Wykrywanie jak największej ilości bezobjawowych czy skąpoobjawowywch chorych i kwarantannowanie ich otoczenia to skuteczne przecinanie łańcuszka epidemii. Podczas, gdy inne kraje uruchamiają „McDonaldy” z testami – podjeżdżasz, nie wysiadasz z auta, pobierany jest wymaz, odjeżdżasz – w Polsce lekarze muszą walczyć o to, żeby badać podejrzane przypadki, bo ‚przecież pacjent nie był we Włoszech'” – pisze lek. Ponikowska.

Ekspertka jasno mówi: polskie szpitale są kompletnie nieprzygotowane. Nie ma procedur, nie ma zabezpieczeń.

– Lata zaniedbań ze strony rządzących doprowadziły do tego, że w czasie kryzysu pierwsi poumierają lekarze (zaniedbania + średnia wieku lekarza w Polsce to 52 lata). MARTWY RATOWNIK TO ŻADEN RATOWNIK i zabezpieczenie personelu musi być priorytetem! Dlaczego wciąż nie jest?!” – pyta lekarka.

I dodaje, że jeśli coś powstrzyma tę nadciągającą katastrofę, to będzie to tylko i wyłącznie samodyscyplina  oraz działania oddolne.

Lek. Ponikowska wystosowała też apel do każdego z nas:

„Proszę Was, siedźcie w domach i wszelkie aktywności ograniczcie do minimum. Jeśli musicie być w pracy, wprowadźcie procedury zmierzające do zachowania dystansu od ludzi, wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję powierzchni. Chrońcie siebie i innych – szybka oddzielająca od klienta, maseczki – poza szpitalem nawet prowizoryczne – zawsze zmniejszają rozrzut śliny i powstrzymują chociaż część zakaźnego materiału – a przypominam, że dawka ma znaczenie! To wszystko niestety zależy teraz od sumy indywidualnych zachowań. Liczę na Was…” – pisze lekarka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Skandalizujące są reguły testowania i kwarantannowania obowiązujące na ten moment w Polsce i powie Wam to każdy lekarz. Tylko politycy wciąż będą wciskać ciemnotę, że wszystko jest w porządku. Jak jest? 1. Od 13dni Polska jest krajem transmisji lokalnej, co oznacza, że każdy jeden przypadek kaszlu, gorączki i objawów infekcyjnych jest podejrzany o koronawirusa. Tymczasem możliwość testowania istnieje w przypadku, gdy ktoś się dusi i jest jedną nogą na tamtym świecie, albo gdy miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem covid19 lub był za granicą. RĘCE OPADAJĄ! Wśród ludzi, którzy zmarli byli Ci pozarażani przez bezobjawowe osoby powracające zza granicy, są setki takich łańcuszków epidemii w Polsce, których sanepid nie chce badać i przecinać (kwarantannować), bo czeka aż trafi na osobę, która w wyniku infekcji będzie leżeć pod respiratorem. 2. Absurdy kwarantannowe: na kwarantannie siedzi jeden domownik i czeka na ewentualny rozwój choroby, a reszta osób, z którymi mieszka hasa po świecie i roznosi zarazę. Wspaniałe podejście, które zamiast przecinać łańcuszek epidemiczny, tylko go nieznacznie zwęża. Niestety, ale kontakt kontaktu też jest zagrożeniem (a już szczególnie współmoeszkaniec) i te osoby również powinny być badane. Inaczej te wszystkie działania to jak powstrzymywanie tsunami dziurawym płotem. 3. CAŁY ŚWIAT WIE, ZE TESTY TO PODSTAWA: wykrywanie, jak największej ilości bezobjawowych czy skąpoobjawowywch chorych i kwarantannowani ich otoczenia to skuteczne przecinanie łańcuszka epidemii. Podczas, gdy inne kraje uruchamiają „mcdonalndy” z testami – podejeżdżasz, nie wysiadasz z auta, pobierany jest wymaz, odjeżdżasz, w Polsce lekarze muszą walczyć o to, żeby badać podejrzane przypadki, bo „przecież pacjent nie był we Włoszech”. 4. Polskie szpitale są kompletnie nieprzygotowane – nie ma procedur, nie ma zabezpieczeń. Lata zaniedbań ze strony rządzących doprowadziły do tego, że w czasie kryzysu pierwsi poumierają lekarze (brak zabezpieczeń + średnia wieku lekarza w PL 52 lata). MARTWY RATOWNIK TO ŻADEN RATOWNIK i zabezpieczenie personelu musi być priorytetem!!! Dlaczego wciąż nie jest?! 5. Jeśli coś powstrzyma tę nadciągającą katastrofę….cd w komentarzu

Post udostępniony przez Malgorzata Ponikowska (@dr_malgorzata)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Szczepionka

Szczepionka na gruźlicę może uchronić nas przed koronawirusem?

"Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?". Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie

„Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?”. Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie

Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed "nieznanym zapaleniem płuc". Może być groźniejsze niż COVID-19

Ambasada ChRL w Kazachstanie ostrzega przed „nieznanym zapaleniem płuc”. Może być groźniejsze niż COVID-19

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Ministerstwo podało datę

Do kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Ministerstwo podało datę

„W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie uciec od tego, od czego do tej pory uciekaliśmy. I nagle może się okazać, że jest super! Mamy naprawdę dobrych i mądrych ludzi blisko siebie” – mówi Marysia Organ, dziennikarka i blogerka

koronawirus, transmisja koronawirusa

Dlaczego niektórzy roznoszą koronawirusa bardziej niż inni?

dziewczyna z lodem - wakacje a koronawirus

Wakacje z koronawirusem. Jak bezpiecznie wyjechać na wczasy? Radzi Ola Dufour

Kobieta w maseczce ochronnej

Nie wierzysz, że maseczki ochronne zabezpieczają przed wirusem? Zobacz ten filmik

Poczucie lęku, niepewność jutra. Jak sobie radzić ze stresem?

Jennifer Aniston

Jennifer Aniston: Jeśli zależy wam na ludzkim życiu, proszę, noście cholerne maseczki

Probówki w laboratorium

Ile będzie kosztować remdesivir – lek na COVID-19? Za kurację trzeba będzie zapłacić prawie 10 tysięcy złotych

Pandemia zmieniła nasze przyzwyczajenia. Tych rzeczy nie będziemy chciały już nigdy dotykać

Koronawirus w Polsce. WUM: tylko co trzeci Polak skorzystałby ze szczepionki przeciw COVID-19

WUM: tylko co trzeci Polak skorzystałby ze szczepionki przeciw COVID-19

Lek na COVID-19? Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków przestrzega: uważaj na fałszywe produkty

Lek na COVID-19? Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków przestrzega: uważaj na fałszywe produkty

Koronawirus / istock

Brytyjscy psychiatrzy przestrzegają przed kolejnymi negatywnymi skutkami pandemii. To trauma, lęki czy zaburzenia snu

Wybory prezydenckie 2020 / istock

Wybory prezydenckie 2020. Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Swój smartfon powinnaś czyścić codziennie, nie tylko w związku z pandemią

Plaża

Tłumy ludzi na brytyjskich plażach w trakcie pandemii koronawirusa. Za tydzień nad polskim morzem będzie podobnie?

Płuca z gałązek bzu

Szokujące zdjęcie płuc pacjentki z COVID-19. Pokazuje, jak groźny jest koronawirus

Tajemnice koronawirusa, których nikt nie potrafi wytłumaczyć

Koniec pracy zdalnej? Zobacz, jak uniknąć zarazków w publicznym transporcie

Kobieta stoi w maseczce w tramwaju

Kary do 30 tys. zł za brak maseczek w komunikacji miejskiej. W całym kraju ruszyły kontrole

Lekarka w fartuchu ochronnym ściąga rękawiczki

Zdjęcie dłoni lekarza po 10 godzinach w rękawiczce. Tak wygląda walka na pierwszej linii frontu z COVID-19

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę