Przejdź do treści

Lek. Małgorzata Ponikowska: polskie szpitale są kompletnie nieprzygotowane, nie ma procedur, nie ma zabezpieczeń

Lek. Małgorzata Ponikowska / Instagram
Lek. Małgorzata Ponikowska / Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Tomek Rożek
„To jest model matematyczny, nie informacja z przyszłości”. Tomasz Rożek o możliwościach przewidzenia, kiedy skończy się epidemia koronawirusa
Zioła, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni
Zioła, których nie powinno zabraknąć w twojej kuchni
Śniadaniowe ciastka jaglane
Red flag: ból pleców
Ból pleców. Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę?
Zazdrość to stan umysłu
Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

Lek. Małgorzata Ponikowska, znana w mediach społecznościowych jako „Dr Małgorzata”, jest kolejnym głosem polskich medyków, która jasno mówi – polskie szpitale nie są przygotowane na walkę z koronawirusem. W najnowszym poście lekarka wytyka wiele niedociągnięć systemu opieki zdrowotnej w Polsce. 

Szpitale w Polsce? Nieprzygotowane

Brakuje maseczek jednorazowych, ubrań ochronnych, przyłbic i respiratorów. Wiele lekarzy i pielęgniarek nie może leczyć, ponieważ z powodu kłamstw pacjentów muszą przebywać na kwarantannie. Do tego wykonuje się zbyt mało testów potwierdzających obecność koronawirusa w organizmie. Czy polski system opieki zdrowotnej przetrwa pandemię?

Lek. Małgorzata Ponikowska jest kolejną specjalistką, która mocno w to wątpi. Lekarka na swoim profilu na Instagramie opublikowała emocjonujący post opisujący to, co dzieje się w polskich szpitalach.

„Skandalizujące są reguły testowania i kwarantannowania obowiązujące na ten moment w Polsce i powie wam to każdy lekarz. Tylko politycy wciąż będą wciskać ciemnotę, że wszystko jest w porządku. Jak jest?

Od 13 dni Polska jest krajem transmisji lokalnej, co oznacza, że każdy jeden przypadek kaszlu, gorączki i objawów infekcyjnych jest podejrzany o koronawirusa. Tymczasem możliwość testowania istnieje w przypadku, gdy ktoś się dusi i jest jedną nogą na tamtym świecie, albo gdy miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem covid19 lub był za granicą. RĘCE OPADAJĄ!

Wśród ludzi, którzy zmarli, byli ci pozarażani przez bezobjawowe osoby powracające zza granicy, są setki takich łańcuszków epidemii w Polsce, których Sanepid nie chce badać i przecinać (kwarantannować), bo czeka aż trafi na osobę, która w wyniku infekcji będzie leżeć pod respiratorem” – pisze lek. Ponikowska.

Lekarka wytyka też absurdy kwarantannowe. Przykład? Gdy na kwarantannie przebywa jeden domownik i czeka na ewentualny rozwój choroby, reszta mieszkających z nim osób „roznosi zarazę”.

„Wspaniałe podejście, które zamiast przecinać łańcuszek epidemiczny, tylko go nieznacznie zwęża. Niestety, ale kontakt kontaktu też jest zagrożeniem (a już szczególnie współmieszkaniec) i te osoby również powinny być badane. Inaczej te wszystkie działania to jak powstrzymywanie tsunami dziurawym płotem” – dodaje „Dr Małgorzata”.

Paweł Grzesiowski

Test na koronawirusa to podstawa

Lek. Ponikowska zwróciła także uwagę na ilość wykonywanych testów na koronawirusa.

„Cały świat wie, że testy to podstawa. Wykrywanie jak największej ilości bezobjawowych czy skąpoobjawowywch chorych i kwarantannowanie ich otoczenia to skuteczne przecinanie łańcuszka epidemii. Podczas, gdy inne kraje uruchamiają „McDonaldy” z testami – podjeżdżasz, nie wysiadasz z auta, pobierany jest wymaz, odjeżdżasz – w Polsce lekarze muszą walczyć o to, żeby badać podejrzane przypadki, bo ‚przecież pacjent nie był we Włoszech'” – pisze lek. Ponikowska.

Ekspertka jasno mówi: polskie szpitale są kompletnie nieprzygotowane. Nie ma procedur, nie ma zabezpieczeń.

– Lata zaniedbań ze strony rządzących doprowadziły do tego, że w czasie kryzysu pierwsi poumierają lekarze (zaniedbania + średnia wieku lekarza w Polsce to 52 lata). MARTWY RATOWNIK TO ŻADEN RATOWNIK i zabezpieczenie personelu musi być priorytetem! Dlaczego wciąż nie jest?!” – pyta lekarka.

I dodaje, że jeśli coś powstrzyma tę nadciągającą katastrofę, to będzie to tylko i wyłącznie samodyscyplina  oraz działania oddolne.

Lek. Ponikowska wystosowała też apel do każdego z nas:

„Proszę Was, siedźcie w domach i wszelkie aktywności ograniczcie do minimum. Jeśli musicie być w pracy, wprowadźcie procedury zmierzające do zachowania dystansu od ludzi, wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję powierzchni. Chrońcie siebie i innych – szybka oddzielająca od klienta, maseczki – poza szpitalem nawet prowizoryczne – zawsze zmniejszają rozrzut śliny i powstrzymują chociaż część zakaźnego materiału – a przypominam, że dawka ma znaczenie! To wszystko niestety zależy teraz od sumy indywidualnych zachowań. Liczę na Was…” – pisze lekarka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Skandalizujące są reguły testowania i kwarantannowania obowiązujące na ten moment w Polsce i powie Wam to każdy lekarz. Tylko politycy wciąż będą wciskać ciemnotę, że wszystko jest w porządku. Jak jest? 1. Od 13dni Polska jest krajem transmisji lokalnej, co oznacza, że każdy jeden przypadek kaszlu, gorączki i objawów infekcyjnych jest podejrzany o koronawirusa. Tymczasem możliwość testowania istnieje w przypadku, gdy ktoś się dusi i jest jedną nogą na tamtym świecie, albo gdy miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem covid19 lub był za granicą. RĘCE OPADAJĄ! Wśród ludzi, którzy zmarli byli Ci pozarażani przez bezobjawowe osoby powracające zza granicy, są setki takich łańcuszków epidemii w Polsce, których sanepid nie chce badać i przecinać (kwarantannować), bo czeka aż trafi na osobę, która w wyniku infekcji będzie leżeć pod respiratorem. 2. Absurdy kwarantannowe: na kwarantannie siedzi jeden domownik i czeka na ewentualny rozwój choroby, a reszta osób, z którymi mieszka hasa po świecie i roznosi zarazę. Wspaniałe podejście, które zamiast przecinać łańcuszek epidemiczny, tylko go nieznacznie zwęża. Niestety, ale kontakt kontaktu też jest zagrożeniem (a już szczególnie współmoeszkaniec) i te osoby również powinny być badane. Inaczej te wszystkie działania to jak powstrzymywanie tsunami dziurawym płotem. 3. CAŁY ŚWIAT WIE, ZE TESTY TO PODSTAWA: wykrywanie, jak największej ilości bezobjawowych czy skąpoobjawowywch chorych i kwarantannowani ich otoczenia to skuteczne przecinanie łańcuszka epidemii. Podczas, gdy inne kraje uruchamiają „mcdonalndy” z testami – podejeżdżasz, nie wysiadasz z auta, pobierany jest wymaz, odjeżdżasz, w Polsce lekarze muszą walczyć o to, żeby badać podejrzane przypadki, bo „przecież pacjent nie był we Włoszech”. 4. Polskie szpitale są kompletnie nieprzygotowane – nie ma procedur, nie ma zabezpieczeń. Lata zaniedbań ze strony rządzących doprowadziły do tego, że w czasie kryzysu pierwsi poumierają lekarze (brak zabezpieczeń + średnia wieku lekarza w PL 52 lata). MARTWY RATOWNIK TO ŻADEN RATOWNIK i zabezpieczenie personelu musi być priorytetem!!! Dlaczego wciąż nie jest?! 5. Jeśli coś powstrzyma tę nadciągającą katastrofę….cd w komentarzu

Post udostępniony przez Malgorzata Ponikowska (@dr_malgorzata)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Drożdże - czym je zastąpić? / istock

Drożdże to towar deficytowy w czasach pandemii. Dietetyczka wyjaśnia, czy możemy je czymś zastąpić

Pieczywo / istock

Czy koronawirusem można się zarazić, kupując pieczywo luzem? Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia

Kasia Kowalska / Instagram

Córka Kasi Kowalskiej jest w szpitalu. „Wiele godzin przepłakałam. Zostańcie w domu!” – apeluje piosenkarka

Soczewka kontaltowa na palcu

Nosisz soczewki w czasie pandemii? Jeśli chcesz mieć większe zabezpieczenie przed wirusem, zamień je na okulary!

ćwiczenia w domu

Z powodu kwarantanny nie możesz wychodzić do siłowni albo na fitness? Mamy listę miejsc, gdzie wykonasz bezpłatny trening online!

Atopowa skóra i częsta dezynfekcja rąk. Poznaj metody na poprawę stanu podrażnionej skóry

Atopowa skóra i częsta dezynfekcja rąk. Poznaj metody na poprawę stanu podrażnionej skóry

Kobieta w maseczce ochronnej

„Każde zabezpieczenie jest lepsze niż żadne”. Prof. Mirosław Wielgoś w kontrze do oficjalnych zaleceń w sprawie maseczek

Niemowlę trzyma ojca za palec

UNICEF: dzieci są cichymi ofiarami pandemii koronawirusa. ONZ rusza z planem pomocy

wcześniak

„Bardzo za wami tęsknię, ale wiem, że teraz jest niemożliwe, abym się z wami zobaczył…” W Centrum Pediatrii w Sosnowcu rodzice dostają listy od swoich wcześniaków

Kaya Szulczewska ciele w pandemii/Pexels

Kaya Szulczewska radzi: zapuść sobie podczas kwarantanny włosy na nogach

Kobieta z pierścionkami - koronawirus

Lubisz ładną biżuterię? Na razie lepiej włóż ją do szuflady. Norwescy lekarze ostrzegają, że narażamy się przez nią na zakażenie koronawirusem

Akcja #zostań ze mną / Facebook

Lek. Małgorzata Stefańska: nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co może czuć hospitalizowane dziecko odizolowane od rodziców. Powstała akcja #zostańzemną

znak stop covid

Jak wygląda leczenie COVID-19? Wyjaśnia specjalistka chorób zakaźnych

Dziecko w szpitalu - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Dzieci bez rodziców w szpitalu? Rzecznik Praw Pacjenta zabiera głos

Izolacja w czasie pandemii / freepik

Psycholożka o pacjentach podczas pandemii: dzwonią dniami i nocami, mówią to samo, ale jednak inaczej

„Nie chodzi o samo mleko czy chleb” – jak pomagać seniorom w czasach epidemii, podpowiada Dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.

„Nie chodzi o samo mleko czy chleb”. Jak pomagać seniorom w czasach epidemii, podpowiada dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń

Gosia Włodarczyk, Pani Fizjotrener

Można „siedzieć na tyłku” i robić dla siebie coś dobrego. Pani Fizjotrener radzi, jak zadbać o kręgosłup i stawy w czasie pandemii

Kobieta rozmawia prze telefon - infolinia, koronawirus

Koronawirus w Polsce. Rzecznik Praw Pacjenta uruchomił infolinię dla pacjentów onkologicznych

Oko

Zapalenie spojówek może świadczyć o zakażeniu koronawirusem? Jest stanowisko WHO

Nie kłam medyka / Youtube

„Bardzo cię proszę, nie kłam ratownika, bo na niego w domu czeka mały ktoś”. Ten wzruszający cover to apel do całego społeczeństwa

Kobieta w oknie - koronawirus

Koronawirus. Ukazał się raport na temat śmiertelności we Włoszech. Kim są zarażone osoby, które zmarły, i kto jest najbardziej narażony?

koronawirus we Włoszec

Włoski pacjent „zero” wyszedł ze szpitala. Ma ważne przesłanie dla wszystkich

Cukrzyca a koronawirus / istock

Koronawirus a cukrzyca. Czy diabetycy są w grupie zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem?

danie wegańskie

Polscy immunolodzy zalecają dietę roślinną na czas pandemii koronawirusa

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

Kobieta z grypą hiszpanką leży w łóżku

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.