Przejdź do treści

Łojotokowe zapalenie skóry głowy. Trycholożka Magdalena Kania podpowiada, jak sobie z nim poradzić

Łojotokowe zapalenie skóry głowy/ Freepik.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy objawia się nadmiernym wydzielaniem sebum. W efekcie skóra staje się zaczerwieniona i swędzi. Powstaje także łupież łojotokowy, który nie tylko jest nieestetyczny, ale może prowadzić do łysienia. Jak temu zaradzić? Podpowiada trycholożka Magdalenia Kania.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest dość uciążliwe i wstydliwe. Sypiące się płaty łupieżu, zaczerwieniona i swędząca skóra głowy mogą być przyczyną dużego dyskomfortu i zaniżonego poczucia własnej wartości. Dodatkowo jest to choroba przewlekła, która lubi do nas chętnie wracać. Szacuje się, że cierpi na nią ponad 10 proc. populacji, w tym 70 proc. niemowląt do 3. miesiąca życia.

Czym jest spowodowane łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest chorobą przewlekłą. Spowodowane jest wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych prowadzącą do nadmiernej produkcji sebum oraz nieprawidłowym składem produkowanego przez skórę sebum współistniejącego z zakażeniem drożdżakami. Do czynników sprzyjających rozwojowi łojotoku należą: osłabiona odporność, zaburzenia hormonalne, brak odpowiedniej higieny, niewłaściwa dieta. W wielu przypadkach łojotok jest objawem towarzyszącym innym schorzeniom, np. chorobom neurologicznym, nowotworom układu pokarmowego oraz alkoholizmowi. Łojotokowe zapalenie skóry głowy zagraża również osobom, które przebywają na co dzień w zbyt nagrzanych pomieszczeniach. Choroba może rozwinąć się również u osób, które nie mają problemów z nadmiarem sebum, ale ich skóra została podrażniona przez kosmetyki lub zanieczyszczone powietrze.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy

Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku. U niemowląt występuje zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia i ma postać ciemieniuchy na owłosionej skórze głowy. Niekiedy obejmuje okolice twarzy. Łupież łojotokowy u dorosłych może stać się także przyczyną łysienia.

Do objawów należą:

  • ogólne pogorszenie wyglądu i stanu włosów,
  • zaczerwienienie i plamy rumieniowe na owłosionej skórze głowy,
  • pieczenie i silny świąd skóry,
  • podrażnienie i liczne rany spowodowane drapaniem się,
  • osłabienie cebulek, co skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów,
  • plątanie i sklejanie się włosów,
  • łuszczenie się skóry głowy, któremu towarzyszy tworzenie się tłusto-suchych łusek i strupów,
  • tłusty łupież,
  • szybkie przetłuszczanie się włosów.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Na problem łojotokowego zapalenia skóry głowy zwróciła uwagę trycholożka Magdalena Kania, znana w mediach społecznościowych jako „Trycholog Warszawa”. Ekspertka w najnowszym wpisie na swoim profilu na Instagramie podzieliła się radami, jak zwalczyć chorobę.

– Najlepszym rozwiązaniem jest regularne oczyszczanie skóry głowy i odpowiednia pielęgnacja. Efekt po zabiegu to natychmiastowa ulga, rozprężenie skóry i brak świądu.
– Warto też suszyć włosy i często zmieniać poszewkę w poduszce.
Ja zauważyłam, że zawsze najbardziej swędzi mnie, kiedy zmoknie mi głowa

– wymienia specjalistka.

Jak jeszcze można sobie pomóc?

– W przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy dobiera się odpowiednie środki farmakologiczne w formie tabletek, maści lub kremów. Najczęściej są to leki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

–  Ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów. W aptece można zakupić specjalny szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy, który powinien mieć działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Dermatolodzy zalecają produkty, które w składzie zawierają: ketokonazol, ekonazol lub cyklopiroks. Poza tym dermokosmetyki powinny być wzbogacone o substancje łagodzące świąd i pozostałe objawy: cynk, siarczek selenu, siarkę, dziegieć i ichtiol.

– Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry głowy to stosowanie płukanek z octu jabłkowego oraz maseczek z miodu i jogurtu naturalnego.

– Bardzo ważne, choć trudne jest ograniczenie drapania się, ponieważ często dochodzi do nadkażenia ran, które przebiega z ropnym wysiękiem, co dodatkowo podrażnia skórę.

– Dorze jest także zwrócić uwagę szczególnie w okresie jesienno-zimowym, aby nie przebywać często w klimatyzowanych pomieszczeniach.

– Uciążliwa przypadłość może również pojawić się w trakcie przyjmowania niektórych leków (głównie antydepresyjnych), nieodpowiedniej pielęgnacji i błędów żywieniowych.

Trycholożka pokazała także efekty zabiegów oczyszczania, jakie zaszły u jej pacjentki.

W tym przypadku Pani trafiła do mnie z silnym łojotokowym zapaleniem skóry. Silny świąd, dużo sypiąca się łuska, przyklejony do skóry łupież tłusty, pod spodem stan zapalny z wypadaniem włosów – opisuje specjalistka.

Zdjęcia robią wrażenie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Magdalena Kania (@trycholog_warszawa)

Jeśli cierpisz na łojotokowe zapalenie skóry warto zgłosić się do specjalisty, który dobierze indywidualnie odpowiednią pielęgnację i leczenie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.