Mężczyzna dotyka brzucha ciężarnej Łożysko – budowa i funkcje/ Zdjęcie: iStock

Łożysko – budowa i funkcje

Spis treści:

Łożysko to wspólny organ matki oraz płodu. Za co odpowiedzialne jest łożysko? Jakie funkcje pełni przy porodzie?

Łożysko – co to takiego

Łożysko jest organem przejściowym tworzącym się u ssaków z endometrium i kosmówki. Powstawanie takiego organu można podzielić na trzy etapy. Dopiero pod koniec pierwszego trymestru ciąży łożysko jest w pełni wykształcone i zdolne do pełnienia swoich funkcji.

W czwartym dniu po zapłodnieniu rozpoczyna się proces tworzenia łożyska. Dochodzi do różnicowania się zewnętrznej warstwy komórek wczesnego stadium rozwoju zarodka – trofoblastu. Potem powstaje kosmówka, aby pomiędzy 16 a 18 tygodniem ciąży doszło do przekształcenia się jej w łożysko.

Pod koniec 3 miesiąca ciąży naczynia krwionośne kosmków – błony płodowej zarodka połączone są z naczyniami krwionośnymi zarodka (dochodzi do odżywiania płodu drogą krwionośną).

Łożysko rozwija się do 36 tygodnia ciąży. Potem następuje jego stopniowe zanikanie. W trzeciej fazie porodu jest ono wydalane z organizmu kobiety.

Łożysko – budowa

Łożysko należy do typu krwiokosmówkowego. Pomaga połączyć układ krwionośny ciężarnej z układem płodu. Specjalnie wytworzona bariera łożyskowa nie pozwala zetknąć się krwi matki z krwią płodu.

Łożysko nie ma naczyń chłonnych i nie jest unerwione. Owalny lub okrągły organ stale rośnie, osiągając średnicę ok. 25 cm i grubość 2 mm. Jego końcowa masa stanowi ⅙ masy płodu i wynosi ok. 500 – 600 g.

W skład łożyska wchodzi:

Łożysko – funkcje

Najważniejsze funkcje łożyska to:

Łożysko jest ważnym narządem tworzącym różnego rodzaju hormony. Obecność hormonów jest szczególnie ważna, jeżeli chodzi o rozwój płodu w brzuchu. Wśród tych hormonów znaleźć można:

Łożysko – rodzaje

W zależności od stopnia złączenia kosmówki z błoną śluzową macicy wyróżnia się:

Biorąc pod uwagę liczbę warstw tworzących łożysko dzielimy je na:

Łożysko – możliwe zaburzenia

Czynnikami wpływającymi na nieprawidłowo działające łożysko są:

Poważnym problemem jest przedwczesne oddzielanie się łożyska oraz łożysko przodujące.

Zaburzenia powodujące, że naczynia krwionośne przebiegają poza pępowiną i łożyskiem mogą prowadzić do występowania krwotoków wewnątrzmacicznych.

Łożysko – badanie

Łożysko jest obiektem badań w czasie ciąży. Ocenia się:

Lekarze przy porodzie zalecają kontakt skóra do skóry matki oraz dziecka. Pobudza to wydzielanie się oksytocyny wpływającej na nasilenie się skurczów macicy. Dochodzi do odklejenia się łożyska od ścian. Kobieta ponownie zaczyna przeć, czego efektem będzie poród łożyska. Położna ocenia jego stan i sprawdza czy jest ono kompletne.

Benefity dla rodziców zaraz po urodzeniu dziecka - sprawdź infografikę!

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź