Przejdź do treści

Lubisz herbatę? Chemiczka tłumaczy, czego najprawdopodobniej o niej (jeszcze!) nie wiesz

Herbata / Drew Taylor / unsplash
Herbata / Drew Taylor / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Herbata jest w każdym polskim domu. Okazuje się jednak, że nie wiemy o niej wszystkiego. Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako „Mama Chemik”, postanowiła to zmienić. „Niektóre z torebek do herbat zrobione są z tworzyw sztucznych, które nie dość, że zanieczyszczają naszą planetę, to jeszcze w trakcie zaparzania uwalniają do naszego gorącego napoju mikroplastik i inne substancje” – tłumaczy specjalistka. 

Sylwia Panek, czyli Mama Chemik

Sylwia Panek jest chemiczką. Jak sama o sobie mówi: „uczę chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Ekspertka prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 11 tys. osób, a każdy post w ciekawy sposób nawiązuje do ważnych z perspektywy każdej z nas tematów. Tym razem chemiczka postanowiła napisać o herbacie.

Herbata – ciekawostki

Specjalistka podzieliła się ze swoimi obserwującymi kilkoma ciekawostkami dotyczącymi najstarszego napoju na świecie. Niektóre z nich zaskakują! 

  • „Mikroplastik w herbacie? Niektóre z torebek do herbat zrobione są z tworzyw sztucznych, które nie dość, że zanieczyszczają naszą planetę, to jeszcze w trakcie zaparzania uwalniają do naszego gorącego napoju mikroplastik i inne substancje.

  • Dodawanie cytryny do herbaty, w której pływają liście lub torebka z liśćmi, może powodować, że obecne w liściach aluminium przedostanie się do naszej herbaty, a po wypiciu może odkładać się w naszym organizmie.

  • Tanie kubki lub zaparzacze, które zwykle sprowadzane są z Chin, mogą zawierać niebezpieczne substancje. Uważajcie na tanią zawierającą ołów porcelanę, bambusowe kubki termiczne klejone żywicami formaldehydowymi oraz kolorowe, zabawne zaparzacze wykonane z nieznanych tworzyw.

  • Cytrusy pryskane są fungicydami oraz pokrywane woskami, więc jeśli lubicie dodawać ich plasterki do napojów, obierajcie je ze skórki lub wybierajcie ekologiczne.

  • Niektóre torebki herbaty można podzielić na dwa opakowania (np.tradycyjne torebki herbat Lipton). Koniecznie wykorzystajcie ten trick, jeśli wolicie słabszą herbatę. Dzięki temu będziecie mieli dwa razy tyle torebek” – pisze Mama Chemik.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

☕️ Mikroplastik w herbacie? Niektóre z torebek do herbat zrobione są z tworzyw sztucznych, które nie dość, że zanieczyszczają naszą planetę to jeszcze w trakcie zaparzania uwalniają do naszego gorącego napoju mikroplastik i inne substancje. ☕️Dodawanie cytryny do herbaty, w której pływają liście lub torebka z liśćmi może powodować, że obecne w liściach aluminium przedostanie się do naszej herbaty, a po wypiciu może odkłądać się w naszym organiźmie. ☕️ Tanie kubki lub zaparzacze, które zwykle sprowadzane są z Chin mogą zawierać niebezpieczne substancje. Uważajcie na tanią zawierającą ołów porcelanę, bambusowe kubki termiczne klejone żywicami formaldehydowymi oraz kolorowe, zabawne zaparzacze wykonane z nieznanych tworzyw. ☕️ Cytrusy pryskane są fungicydami oraz pokrywane woskami, więc jeśli lubicie dodawać ich plasterki do napojów obierajcie je ze skórki lub wybierajcie ekologiczne. ☕️ Niektóre torebki herbaty można podzielić na dwa opakowania (np.tradycyjne torebki herbat Lipton). Koniecznie wykorzystajcie ten trick eśli wolicie słabszą herbatę. Dzięki temu będziecie mieli dwa razy tyle torebek. Jeśli zaskoczyły Was podane przeze mnie informacje udostępnijcie proszę to zdjęcie dalej! ? Niech dotrze do jak największej ilości osób. Razem możemy zrobić wiele. Zwiększajmy świadomość innych, dzięki temu większa ilość osób kupuje lepszej jakości produkty przez co stają się one łatwiej dostępne. Nie możemy jęczeć i pytać „jak żyć”. Musimy coś zrobić! Pamiętajcie, żeby mnie oznaczać jeśli udostępniacie poje posty w relacjach. Wtedy je widzę i mogę Wam się odwdzięczyć 😉 ______________________ #herbata #teatime #czasnaherbatę #dobraherbata #herbataekspresowa #herbatazimowa #herbatazcytryną #kubekherbaty #cupoftea #cupofteatime #teaandseasons #cytryna #cytryny #plasterekcytryny #gorącaherbata #herbatka #lipton #mikroplastik #ekomama #ekorodzina #wiemcopiję #wiemcojem #zdrowie #dbamozdrowie #zdrowarodzina #zdrowo #czystamicha

Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

Herbata z cytryną

Herbata – jaką wybrać?

To jednak nie wszystkie ciekawostki dotyczące herbaty. Z komentarzy pod postem możemy dowiedzieć się np., że przed wrzuceniem cytryny do herbaty, warto z niej wyciągnąć torebkę. Wtedy nasz napój nie będzie zawierał cytrynianu.

Warto także wiedzieć, by zużytych torebek po herbacie nie wyrzucać na kompostownik. Zawarty w nim dodatek tworzyw sztucznych nie jest biodegradowalny.

Jaką herbatę wybierać? Nikogo nie zdziwi fakt, jeśli odpowiemy – liściastą. W 96 proc. herbat w torebkach znajduje się mikroplastik.

Z badań naukowców z McGill University w Montrealu wynika, że do produkcji zdecydowanej większości herbat w torebkach używa się uszczelniającego i nadającego kształt polipropylenu, który uwalnia około 11,6 miliarda mikroplastiku i 3,1 miliarda nanoplastiku do jednego kubka herbaty.

To bardzo zła informacja. Oczyszczalnie ścieków nie są bowiem w stanie wyłapywać tak małych zanieczyszczeń. Mikroplastik trafia więc do rzek, a stamtąd do mórz i oceanów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: