Przejdź do treści

Maja Ostaszewska krytykuje projekt ustawy o przemocy w rodzinie. „Musimy wspierać ofiary”

Instagram.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
6 prostych sposobów na pogorszenie odporności dziecka
Wabi-sabi, czyli niedoskonałe jest piękne
Koniec hygge, czas na wabi-sabi. Niedoskonałe jest piękne!
Motywacjo, gdzie jesteś!? Co zrobić, by odnaleźć w sobie chęci do działania?
6 mitów o raku, w które nadal wierzymy
Ból pleców ‒ jak sobie pomóc?

„Sam pomysł uznania, że jednorazowy atak nie jest przemocą przeraża” – pisze Maja Ostaszewska na swoim profilu na Instagramie, nawiązując do ostatniej nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie, która choć – decyzją premiera Mateusza Morawieckiego – wróciła do wnioskodawców, wzbudziła obawy przed kolejnymi pracami nad nią.

Propozycja zmian w ustawie pojawiła się na stronach Rządowego Centrum Legislacji 31 grudnia 2018 roku i została skierowana do konsultacji społecznych. Wnioskodawcą nowelizacji była minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska. Pierwsze zmiany dotyczyły samej nazwy, która zgodnie z projektem miałaby brzmieć ustawa o przeciwdziałaniu „przemocy domowej”, a nie jak dotychczas „przemocy w rodzinie”. Kolejne dotyczyły samej definicji przemocy i zasad zakładania tak zwanej Niebieskiej Karty, czyli dokumentu pozwalającego policji rejestrować przypadki dopuszczania się przemocy domowej.

Polki sprzeciwiają się propozycjom zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie spotkał się z falą krytyki ze strony polityków, ekspertów, organizacji i samych kobiet, bo to one według statystyk są najczęstszymi ofiarami przemocy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1 na 3 kobiety na świecie doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej. Najczęstszym sprawcą jest ten, który powinien bronić i wspierać swoją drugą połowę, czyli partner. 30 proc. sprawców przemocy stanowią właśnie życiowi partnerzy kobiet.

W wielu komentarzach opublikowanych w kobiecych grupach na Facebooku nowy rządowy projekt zyskał nazwę „Wpierdol Plus”. Swój sprzeciw wyraziły również polskie gwiazdy.

View this post on Instagram

Sam pomysł uznania, że jednorazowy atak nie jest przemocą przeraża. Takie podejście cofa nas w świadomości tego, czym jest przemoc domowa. Agresja, na którą nigdy nie może być zgody, bez żadnej taryfy ulgowej. Musimy reagować, musimy wspierać ofiary. Jako ambasadorka brałam udział w dwóch kampaniach przeciwko przemocy wobec kobiet @kocham.szanuje i #16dniprzeciwprzemocy przy tej okazji sporo dowiedziałam się o skali tego zjawiska w naszym kraju, o braku faktycznego wsparcia ze strony państwa dla organizacji przeciwdziałających przemocy i wspierających ofiary. Musimy bardzo uważnie przyglądać się temu co dalej będzie działo się z projektem ustawy. #solidarnośćnasząbronią #niedlaprzemocy #niedlaprzemocywobeckobiet #wpierdol+ #kobiecasolidarność #stopviolence

A post shared by Maja Ostaszewska Official (@ostaszewskamaja_official) on

Maja Ostaszewska przyznała w swoim wpisie na Instagramie, że „takie podejście cofa nas w świadomości tego, czym jest przemoc domowa”. „Agresja, na którą nigdy nie może być zgody, bez żadnej taryfy ulgowej. Musimy reagować, musimy wspierać ofiary” – dodała.

Aktorka była ambasadorką dwóch kampanii przeciwko przemocy „Kocham. Szanuję” oraz „16 dni przeciw przemocy„. Poprzez udział w nich – jak przyznała – sporo dowiedziała się o skali zjawiska przemocy w naszym kraju, o braku faktycznego wsparcia ze strony państwa dla organizacji przeciwdziałających przemocy i wspierających ofiary.

„Musimy bardzo uważnie przyglądać się temu, co dalej będzie działo się z projektem ustawy” zaalarmowała.

Jednorazowe działanie nie jest przemocą

Według zaproponowanych zmian jednorazowe pobicie miałoby nie być traktowane jako akt przemocy. Przemocą byłoby jedynie powtarzające się „umyślne działanie” naruszające prawa lub dobra osobiste osoby najbliższej.

Brzmienie art. 2 obowiązującej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i zmienionego art. 2 w projekcie nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie możecie porównać na poniższych zdjęciach (wystarczy przesunąć w bok).

Art. 2 obowiązującej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie / Dziennik Ustaw

Zmieniony art. 2 w projekcie nowelizacji ustawy o przemocy w rodzinie / Screen ze strony Rządowego Centrum Legislacji

Zmiana zasad zakładania Niebieskiej Karty

Zgodnie z nowym projektem do rozpoczęcia procedury założenia Niebieskiej Karty wymagana byłaby zgoda ofiary. „Wszczęcie procedury Niebieskiej Karty może nastąpić bez zgody osoby doznającej przemocy domowej pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska pisemną zgodę tej osoby. W razie nieuzyskania zgody, następuje zakończenie procedury Niebieskiej Karty” – tak brzmi zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepis.

Obecnie takiego wymogu nie ma, a decyzję o założeniu karty podejmują interweniujący. Co jest zasadne, ponieważ większość ofiar nie przyznaje się, że wobec nich była stosowana przemoc. Ustawa miałaby wejść w życie w styczniu 2020 roku.

Pozorna reakcja rządu

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wycofuje kontrowersyjny projekt zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie do konsultacji publicznych. „Podjąłem decyzję, że projekt ustawy wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów” – napisał na swoim profilu na Twitterze.

W piątek na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pojawiło się oświadczenie, pod którym podpisała się Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w MRPiPS. „Absolutnie zapisem niedopuszczalnym i niezgodnym z naszymi intencjami, jaki znalazł się w projekcie – podkreślam projekcie, który nie powinien nigdy wyjść z resortu – było zawężające zdefiniowanie przemocy domowej” – czytamy.

„Po raz kolejny chcę jednoznacznie stwierdzić, że każda osoba, której prawa lub dobra osobiste zostały naruszone w wyniku przemocy domowej, powinna zostać zdefiniowana jako jej ofiara. Bez różnicowania czy takie działanie było jednorazowe, czy miało uporczywy, powtarzający się charakter” – dodała Bojanowska.

„Jako kobieta nie wyobrażam sobie zgody na jakąkolwiek formę przemocy. Ustawa zawsze musi napiętnować sprawców przemocy. W związku z zaistniałą sytuacją oddaje się do dyspozycji Pani Minister Elżbiety Rafalskiej” – brzmi dalsza część komunikatu.

Zastanawiacie się, dlaczego napisaliśmy „Pozorna reakcja rządu”? Otóż, dziewczyny z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet dotarły do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Z dokumentu wynika, że prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie trwały od 27 lipca 2017 roku, więc określenie, że trafił on na stronę Rządowego Centrum Legislacji „przypadkiem”, jest totalnym nieporozumieniem.

Prace nad projektem #PrzemocPlus trwały od lipca 2017, nie trafił on na stronę Rządowego Centrum Legislacji żadnym "…

Gepostet von Ogólnopolski Strajk Kobiet am Freitag, 4. Januar 2019

Co więcej, zaproponowane przez MRPiPS zmiany miały – jak czytamy w wykazie – pozwolić na „wyeliminowanie postrzegania rodziny poprzez pryzmat przemocy”.

„Celem zmian jest także uproszczenie procedury „Niebieskiej Karty” oraz modyfikacja zadań i sposobu pracy zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych. Zakłada się uelastycznienie oraz dostosowanie ich składu do indywidualnej sytuacji i potrzeb osób doznających przemocy” – brzmi dalsza część dokumentu.

Natomiast najważniejsze i po części wyjaśniające odejście w zaproponowanej nowelizacji ustawy od uznawania jednorazowego pobicia za akt przemocy, jest zdanie: „Przewiduje się również dokonanie zmian polegających na rozróżnieniu sposobu postępowania w przypadku zdiagnozowania konfliktu od sytuacji wystąpienia przemocy”. Czy zatem MRPiPS, przez zaproponowane zmiany w definicji przemocy, chciało nam podprogowo powiedzieć, że jednorazowe pobicie powinno się uznawać za konflikt, a nie przemoc? Jeśli tak, to nie ma na to naszej zgody! Każde podniesienie ręki czy znęcanie psychiczne jest aktem przemocy, niezależnie od tego, czy było jednorazowe czy miało charakter powtarzający się.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

„Udowodniono, że kawa wykazuje szereg prozdrowotnych działań na pracę organizmu, dlatego znalazła się piramidzie prawidłowego żywienia”- mówi dr Agnieszka Jarosz

Aneta Cybula

„Jak ktoś dobrze wygląda, ładnie pachnie i umie się wysłowić, to nie może mieć HIV – osoby, które myślą w ten sposób, trafiają do szpitala już na etapie AIDS” – mówi dr Aneta Cybula, specjalistka chorób zakaźnych

Została mamą w wieku 16 lat

„Kobiety 30-letnie piszą do mnie, że jestem gówniarą i niepotrzebnie się chwalę synem. Że powinnam siedzieć w domu, zamiast wypisywać bzdury” – mówi Patrycja Koziej, która urodziła syna w wieku 16 lat

Zainteresują cię również:

Unsplash

Partner ściągnął prezerwatywę podczas seksu i nic ci o tym nie powiedział? To przemoc seksualna

„Przez uwarunkowania kulturowe, społeczne i religijne kobiety zgwałcone przez męża często nie wiedzą, że są ofiarami przestępstwa” – mówią Kamila Ferenc i Adam Kuczyński z Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu

Nie bądź obojętny wobec przemocy – po prostu reaguj! Kampania przeciwko agresji wobec osób LGBT+

„Co miałaś na sobie?”. Wystawa, która prezentuje ubrania, jakie miały na sobie ofiary gwałtu w momencie napaści

Kampania Centrum Praw Kobiet

Trzymamy stronę kobiet! Wesprzyj Polki doświadczone przemocą. Trwa kampania Centrum Praw Kobiet

Przygotuj się na bieg w szczytnym celu. Już wkrótce jubileuszowa edycja Avon Kontra Przemoc

Weronika Rosati

„Przestańmy w końcu być sędziami w cudzych sprawach”. Psychoterapeutka o komentarzach pojawiających się po wyznaniu Weroniki Rosati

„Mamy dość litowania się nad sprawcami przemocy”. Kampania „Alfabet Zgody. Bo tylko TAK znaczy TAK” w walce z cyberprzemocą

Studentka robiąca notatki

Niemal co druga polska studentka była molestowana seksualnie

Kobieta leży na łóżku i zakrywa twarz dłońmi

Nie bądźmy obojętni wobec treści, które publikują nasi znajomi. Instagram w walce z samookaleczaniem.

Ewa Chodakowska - czarno-białe zdjęcie z napisem STOP na dłoni

Ewa Chodakowska: przemoc wobec kobiet to powszechny, a nie kontrowersyjny temat

Reese Witherspoon. Sukces na własnych nogach

Po co robić przysiady? Nie chodzi tylko o smukłe pośladki

Aktywność po ciąży. Jak wrócić do treningów po ciąży?

W jakim czasie trzeba zużyć kosmetyk, zanim stanie się siedliskiem bakterii?

Jane Fonda aresztowana i zakuta w kajdanki przy Kapitolu w Waszyngtonie

cellulit galeria

Cellulit – mamy go prawie wszystkie, więc po co się go wstydzić? Te dziewczyny przełamały wstyd i dumnie kroczą z pomarańczową skórką!

Rozciąganie pleców na sportowo

Mąż na sali porodowej zmotywował swoją żonę w niezwykły sposób. Film z jego relacją zobaczyło już 2,6 mln osób

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

dziewczyna w sportowym stroju

Kiedy sport osłabia odporność?

Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com

„Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy”. Wraz z Mają Staśko chcemy sprawiedliwości dla zgwałconej Katarzyny

„Odchudzam się, a nie chudnę!”. Brzmi znajomo? Dowiedz się, z czego to może wynikać

Ścięgna pod kontrolą. Zadbaj o nie zanim będzie za późno!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Kobieta trzyma w ręce miniaturę nienarodzonego dziecka

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?