Przejdź do treści

Mama Pediatra zaleca szczepienia przeciwko meningokokom, pneumokokom i Haemophilus influenzae typu B

Lekarz bada śledzionę pacjentki
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska znana w Internecie jako Mama Pediatra, ostatnio na swoim profilu na Instagramie opublikowała informację dotycząca szczepień przeciwko meningokokom, pneumokokom i Haemophilus influenzae typu B. Wynika z niej, że bakterie są szczególnie niebezpieczne dla dzieci do 2. roku życia i osób pozbawionych śledziony. Zaleca wówczas szczepienia. 

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska jest lekarką pediatrą, której profil na Instagramie obserwuje pond 27 tysięcy użytkowników. W ostatnim regularnie porusza temat szczepień, popierając inicjatywę „Szczepimy bo myślimy”.

Pod ostatnim zdjęciem umieściła informację dotyczącą szczepień przeciwko meningokokom, pneumokokom i Haemophilus influenzae typu B. „Te bakterie otoczkowe są szczególnie niebezpieczne nie tylko dla dzieci do 2 roku życia (za mało limfocytów strefy brzeżnej), ale też dla pacjentów po usunięciu śledziony (lub z brakiem funkcji śledziony). Szczepienia te należy wykonać tak szybko jak pozwala na to stan kliniczny pacjenta, najlepiej zaraz po wyjściu ze szpitala. Jeśli zabieg jest planowany to szczepimy jeszcze przed jego wykonaniem” – pisze Mama Pediatra.

View this post on Instagram

Kto widział dzisiejsze instastories i mój bałagan z okazji urlopu? ? ten kto widział to poznał również Erwina. Przy okazji odkryłam brak jego śledziony (do teraz jej nie znalazłam, ale nie przekopałam wszystkich zabawek). ?A czym skutkuje brak śledziony? Można bez niej żyć. Tym bardziej Erwin sobie poradzi, bo jest zabawką, ale gdyby był człowiekiem to powinniśmy go zaszczepić przeciw meningokokom, pneumokokom i przeciw Haemophilus influenzae typu b. Te bakterie otoczkowe są szczególnie niebezpieczne nie tylko dla dzieci do 2 roku życia (za mało limfocytów strefy brzeżnej), ale też dla pacjentów po usunięciu śledziony (lub z brakiem funkcji śledziony). ?Szczepienia te należy wykonać tak szybko jak pozwala na to stan kliniczny pacjenta – najlepiej zaraz po wyjściu ze szpitala. Jeśli zabieg jest planowany to szczepimy jeszcze przed jego wykonaniem. _____________ #mamapediatra #splenektomia #śledziona #asplenia #szczepienia #instamatki @sigikidpolska #erwin #vaccines

A post shared by Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska (@mamapediatra_blog) on

Zabieg usunięcia śledziony

Wskazaniami do usunięcia śledziony najczęściej są: sferocytoza, nabyta niedokrwistość hemolityczna, autoimmunologiczna małopłytkowość, hipersplenizm oraz schorzenia mieloproliferacyjne.

Usunięcie śledziony u dorosłej osoby nie wiąże się zazwyczaj z większymi niedogodnościami. Można spodziewać się wzrostu liczby płytek krwi, który może utrzymywać się nawet ponad rok od operacji. Ewentualne powikłania skutecznie niweluje przyjmowanie leków mających wpływ na procesy krzepnięcia krwi, na przykład aspiryny. Po usunięciu śledziony należy zwrócić uwagę na wykonywanie szczepień ochronnych ponieważ brak śledziony może powodować zmniejszoną odporność na zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.