Przejdź do treści

Masz alergię na pleśń? Zobacz, czego powinnaś unikać we własnym domu

Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wchodzisz do mieszkania i zaczynasz kichać? A może gorzej ci się oddycha? Jeśli jesteś uczulona na pleśnie, prawdopodobnie popełniasz jakieś błędy i twoje mieszkanie nie jest odpowiednio przystosowane dla alergika, czyli w tym przypadku dla ciebie. Na co więc zwrócić uwagę? Radzi lekarka Joanna Jamroz-Brzeska, znana wcześniej mediach społecznościowych jako Mama Alergolog.

Joanna Jamroz – Brzezka jest lekarką w trakcie specjalizacji z alergologii. Jej konto na Instagramie, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną, obserwuje prawie 4 tys. Internautów. Lekarka porusza na nim tematy alergiczne, starając się w ciekawy i rzetelny sposób ująć problem. Tym razem zwróciła uwagę na to, co powinnyśmy robić, jeśli mamy uczulenie na pleśnie. Często jednak popełniamy przy tym błędy. Okazuje się bowiem, że nie jesteśmy bezpieczne nawet we własnym domu, który może być dużym źródłem naszego złego samopoczucia.

Pleśń – warunki rozwoju

Pleśnie najlepiej rozwijają się w miejscach o dużej wilgotności i temperaturze >10°C – tłumaczy na swoim koncie na Instagramie lekarka i dodaje –  Ich rozwój wewnątrz domów i mieszkań zwykle związany jest z nieprawidłowym systemem wentylacji, złą izolacją lub wadliwą klimatyzacją.

O takie warunki nie trudno, wystarczy zbyt mała łazienka, czy brak możliwości dobrego wywietrzenia pomieszczenia i problem gotowy. Co w takiej sytuacji zrobić?

Pleśń – jak postępować?

Jamroz – Brzeska wymienia kilka podstawowych zasada, których powinny przestrzegać osoby z alergią na pleśń:

✔️Usunąć z otoczenia rośliny doniczkowe;
✔️Utrzymywać niską wilgotność powietrza, często wietrzyć pomieszczenia;
✔️Nie używać nawilżaczy powietrza ani klimatyzatorów;
✔️Szybko usuwać odpadki kuchenne;
✔️Unikać prac ogrodowych związanych z koszeniem trawy, grabieniem liści czy w okolicy kompostu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Joanna Jamroz-Brzeska (@dr_jamroz_brzeska_alergologia)

Pleśń a wyjazd na urlop

Warto też zwrócić uwagę na te zasady, jeśli wybieramy się na wakacje. Mimo upałów, alergik powinien unikać klimatyzacji, z której czyszczeniem bywa różnie. Nie zapominajmy, że źle konserwowana klimatyzacja jest siedliskiem nie tylko pleśni, ale też grzybów i bakterii. Sprawdzajmy także, czy pleśni nie ma za szafą lub pod wykładziną, co często można znaleźć szczególnie w starszych ośrodkach.

Wakacje pod namiotem także nie wydają się dobrym pomysłem dla alergików, ponieważ kempingi i pola namiotowe zazwyczaj sąsiadują z wilgotnymi terenami.

W Polsce jednak można znaleźć miejsca oznaczone znakiem jakości Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii – ECARF (ang. European Centre for Allergy Research Foundation), co powinno oznaczać miejsce przyjazne osobom z alergiami. W hotelu z takim znakiem powinniśmy dostać gwarancję, że nie zaatakuje nas uporczywe kichanie nie tylko z powodu pleśni, ale także przez inne alergie. Warto więc przed rezerwacją noclegów zapytać właściciela o pełną ofertę dla alergika.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.