3 min.
Masz łysienie plackowate? Sprawdź, co radzi trycholożka, aby odzyskać włosy. Efekty terapii robią wrażenie

Łysienie plackowate. Trycholożka radzi, co zrobić, aby odzyskać włosy/ iStock
Najnowsze
24.01.2021
Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
Oto ćwiczenia, dzięki którym bieganie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne
21.01.2021
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? Przyjrzyjmy się tym i innym zależnościom dotyczących zmian trądzikowych
21.01.2021
Jak różne diety i sposoby odżywiania wpływają na nasze włosy? Trycholożka Anna Mackojć wyjaśnia
Łysienie plackowate nie jest łatwe dla ich posiadaczek. Ma wpływ na jakość życia pacjentów, obniżając ich poczucie własnej wartości. Włosy nadmiernie wypadają, pozostawiając łyse placki. Nasilać ten efekt może wiele uwarunkowań, a największą rolę przypisuje się tu czynnikom autoimmunologicznym. Jak można leczyć łysienie? Trycholożka Marta Klowan podpowiada, co warto zastosować i pokazuje półroczne efekty u swojej klientki.
Marta Klowan jest trycholożką, dermofryzjerką i autorką poradnika „Eliksiry, porady i inne zaklęcia. Włos doskonały”. W mediach społecznościowych często dzieli się dobrymi radami, jak dbać o włosy i pokazuje metamorfozy swoich klientek, które nazywają ją „włosową czarodziejką”. Tym razem pokazała efekty przemiany swojej klientki, która ma łysienie plackowate, tłumacząc przy tym, co jest potrzebne skórze głowy, aby cofnąć skutki choroby. Zmiana naprawdę robi wrażenie.
Łysienie plackowate – jak się objawia?
Mechanizm łysienia polega na tym, że specjalne limfocyty T produkowane przez organizm reagują z tkankami mieszka włosowego, zapoczątkowując w nich proces zapalny. Keratynocyty obecne w mieszku włosowym powodują uwalnianie właściwych cytokin prozapalnych, które aktywują komórki śródbłonka. Tym samym dochodzi do powstania stanu zapalnego i uszkodzenia mieszka. Innymi słowy układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, uznając je za coś obcego, co trzeba zwalczyć. W momencie ustąpienia stanu zapalnego, włosy zazwyczaj odrastają. Samoistny odrost włosów powinien nastąpić zwykle w ciągu roku-dwóch u 30-60 proc. chorych. U około 10 proc. choroba może mieć głębszy przebieg i doprowadzić do łysienia całkowitego. Co jest ważne, nie można zarazić się łysieniem plackowatym.
Duży udział w etiologii łysienia plackowatego odgrywają czynniki dziedziczne, hormonalne, zakaźne, stres, inne choroby autoimmunologiczne coraz zaburzenia psychiczne.
Łysienie plackowate – jak sobie pomóc?
Warto, oprócz zasięgnięcia porady u dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie, udać się także do trychologa. On pomoże zregenerować skórę głowy, dzięki czemu łyse placki szybciej pokryją się włosami. Klientka Marty Klowan jest tego idealnym przykładem. Co pomoże?
Jak zaznacza trycholożka podstawą leczenia jest uzupełnienie witamin z grupy B w dużych dawkach, witaminy D3, cynku i magnezu. Pomocne będą także maski na skórę głowy.
Skórę trzeba intensywnie pobudzać do pracy poprzez podrażnienie. Sprawdzają się wcierki działające przekrwiennie na imbirze, mięcie, papryczce chili, spirytusowe. Pomocne są miejscowe działania sterydowe. Warto dodatkowo wykonywać darsonwalizację i zabiegi ze światłem UVB 311 – wymienia specjalistka.
Zobacz efekty. Włosy z drugiego i trzeciego zdjęcia dzieli pół roku terapii u trycholożki.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę

„Wiele przepłakałam, bo straciłam najważniejszą część wyglądu każdej kobiety. Teraz wiem, że nie jestem z tego powodu gorsza”. Kobiety pokazują, że mimo łysienia czują się atrakcyjne

„Wizyta u psychiatry nie boli”. Trycholog Magdalena Kania o tym, jak ważne w procesie leczenia jest zadbanie o psychikę
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020
„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

14.11.2020