4 min.
Medycyna estetyczna – definicja i zakres działania. Zabiegi i lekarze medycyny estetycznej

puhhha/ AdobeStock
Medycyna estetyczna w ciągu kilku ostatnich lat zyskuje coraz większą popularność ze względu na niewielką inwazyjność zabiegów i szerokie spektrum działania – od korekcji zmarszczek poprzez powiększanie ust aż po modelowanie policzków. Medycyna estetyczna w Polsce nie stanowi odrębnej specjalizacji lekarskiej, wobec tego wszystkie tego typu zabiegi może wykonywać każdy lekarz z prawem wykonywania zawodu.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Medycyna estetyczna obejmuje małoinwazyjne i bezpieczne procedury, dzięki którym bez wyłączania z codziennych aktywności można skutecznie poprawić defekty urody. Medycyna estetyczna stanowi uzupełnienie luki pomiędzy chirurgią plastyczną a kosmetologią. Dzięki ingerencji w głębsze warstwy skóry przy stosunkowo niewielkim obciążeniu organizmu pozwala uzyskać lepsze efekty wizualne niż w przypadku zabiegów kosmetycznych.
Jaka jest definicja medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna zgodnie z definicją jest działem medycyny zajmującym się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych dzięki podejmowaniu działań zapobiegawczych zorientowanych na profilaktyce starzenia się skóry, zaś w kolejnym etapie działań rekonstrukcyjnych mających na celu odtworzyć stan sprzed tego procesu. Medycyna estetyczna obejmuje ordynację leków wydawanych z przepisu lekarza, a także zabiegi o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu działania. Wyłącznym i nadrzędnym celem medycyny estetycznej są działania poprawiające fizyczną atrakcyjność pacjenta.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Medycyna estetyczna i kosmetologia
Chirurgia plastyczna, medycyna estetyczna i kosmetologia obejmują ten sam zakres działań służący zapewnieniu wysokiej jakości życia ludzi zdrowych poprzez profilaktykę starzenia się skóry oraz korektę różnego rodzaju defektów, każda z tych dziedzin posługuje się jednak zupełnie innymi metodami. Zabiegi medycyny estetycznej są mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne niż w przypadku chirurgii plastycznej. Przeprowadzane są w trybie ambulatoryjnym, bez użycia skalpela, nie wymagają też pobytu pacjenta w szpitalu i długiej rekonwalescencji. Zabiegi medycyny estetycznej dopuszczają jedynie niewielkie nacięcia i nakłucia oraz znieczulenie miejscowe. Ponadto medycyna estetyczna zajmuje się skórą, tkanką podskórną, uzębieniem i równowagą hormonalną, wykorzystując w dużym stopniu zdolności samoregenerujące organizmu. Natomiast w porównaniu z zabiegami z zakresu kosmetologii, które mają tylko powierzchowne działanie, medycyna estetyczna jest bardziej inwazyjna, bowiem aktywizuje skórę do odnowy poprzez ingerencję w głębsze jej warstwy, przez co jest też skuteczniejsza.
Zabiegi medycyny estetycznej
Wskazania do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej mogą mieć różny charakter – odpowiednio wcześnie rozpoczęte mogą działać stymulująco na skórę, zapewniając jej wzmożoną regenerację i zapobiegając powstawaniu oznak starzenia. Inną grupę stanowią zabiegi wykorzystujące toksynę botulinową, wypełniacze tkankowe na bazie kwasu hialuronowego oraz różnego rodzaju modyfikatory wzrostu tkanek, a także przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej czy też płytek krwi. W zakres medycyny estetycznej wchodzi cały wachlarz zabiegów dotyczących różnych partii ciała. Są to np.: modelowanie ust, wypełnianie zmarszczek i bruzd, ujędrnianie i odmładzanie skóry, redukcja przebarwień, eliminacja nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu oraz rozstępów, usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych, poprawianie kształtu twarzy, redukcja cieni pod oczami, usuwanie znamion, brodawek.
Zobacz także
Medycyna estetyczna – specjalizacja
Obecnie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zgodnie z prawem może przeprowadzać jedynie lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu. W polskim systemie kształcenia nie istnieje specjalizacja z medycyny estetycznej, wobec tego bez względu na specjalizację każdy lekarz może zajmować się przeprowadzaniem tychże zabiegów pod warunkiem samodzielnego dokształcania się w tym kierunku. Na potrzeby rozwoju tej młodej gałęzi medycyny w naszym kraju stworzono podyplomowe studia dla lekarzy z zakresu medycyny estetycznej. Przez wzgląd na brak prawnych regulacji dotyczących zakresu umiejętności i wiedzy, jaką musi posiadać lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, możliwe jest podjęcie pracy w takim charakterze po ukończeniu nie tylko studiów podyplomowych, ale również kilkudniowego szkolenia prowadzonego często przez producentów lub dystrybutorów urządzeń i preparatów wykorzystywanych podczas zabiegów.
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023