Przejdź do treści

Mleko kozie – właściwości i inne składniki odżywcze. Na co pomaga?

Mleko krowie vs. mleko kozie
Mleko krowie vs. mleko kozie Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mleko kozie to produkt o wysokiej wartości odżywczej, dzięki czemu zaliczany jest do żywności funkcjonalnej. Nie tylko zawiera ono łatwostrawne białko i cenne kwasy tłuszczowe, ale i znaczną ilość witaminy A, wapnia, miedzi, cynku i manganu. Jakie są właściwości mleka koziego i dla kogo jest ono polecane? Sprawdź! 

Mleko kozie w diecie

Mleko kozie od wieków stanowi ważny składnik diety człowieka z racji tego, iż kozy to jedne z pierwszych udomowionych gatunków zwierząt. Jego produkcja na świecie wynosi ponad 18,7 milionów ton rocznie, z czego w Europie wytwarzane jest 2,7 milionów ton tego mleka. 

Pasteryzowane mleko kozie to produkt o łagodnym smaku i gęstej, gładkiej konsystencji. Charakteryzuje się naturalnym zapachem i słono-słodkim posmakiem. Większość mleka koziego przeznaczana jest do produkcji przetworów mlecznych, w tym: 

  • miękkich, kremowych serów twarogowych, 
  • półtwardych serów kozich sprzedawanych w plastrach i blokach, 
  • twardych serów dojrzewających typu gouda, parmezan, 
  • jogurtów, 
  • kefirów. 

Właściwości zdrowotne mleka koziego

Popyt na mleko kozie w ostatnich latach wzrasta ze względu na świadomość konsumencką dotyczącą zawartych w nim licznych składników odżywczych. Jaki skład ma mleko kozie? Na uwagę zasługują znajdujące się w nim łatwostrawne białka serwatkowe: alfa-laktoalbuina i beta laktoalbumina. Pierwszy z wymienionych związków poprawia wchłanianie wapnia i magnezu, działa przeciwnowotworowo, przeciwstresowo i antybakteryjnie. Beta-laktoglobulinie również przypisuje się właściwości antykancerogenne, a ponadto wykazuje ona aktywność antyoksydacyjną. W mleku kozim znajduje się mniej białek kazeinowych w porównaniu do mleka krów, więc jest ono mniej uczulające. 

Tłuszcze obecne w mleku kozim są dobrze przyswajalne, gdyż w ich skład wchodzą krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA). W największej ilości występują kwasy:  

  • kaprynowy,  
  • linolowy,  
  • laurynowy,  
  • oleinowy. 
Czym różnią się między sobą dostępne na rynku napoje roślinne? Wyjaśniają dietetyczki

Wartość energetyczna mleka koziego i składniki odżywcze

Pod względem wartości energetycznej mleko kozie dostarcza podobną ilość kalorii jak mleko krowie (69-84 kcal na 100 ml produktu w porównaniu do 65-88 kcal znajdujących się w 100 gramach mleka krowiego). Nie brak w nim witamin i minerałów: w odniesieniu do mleka krowiego jest w nim więcej witaminy A, niacyny, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, kalcyferolu oraz takich pierwiastków jak:  

  • żelazo,  
  • cynk,  
  • mangan,  
  • miedź,  
  • wapń, 
  • fosfor. 

Mleko kozie korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego, chroniąc przed rozwojem choroby wieńcowej. Dodatkowo wspiera prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego, a także sprzyja mineralizacji zębów. Dowiedziono, że mleko kozie obniża poziom cholesterolu i triglicerydów. 

Poniższa tabela przedstawia zawartość poszczególnych składników odżywczych w mleku kozim w porównaniu do mleka krowiego. 

Składnik odżywczy Zawartość w 100 g mleka koziego Zawartość w 100 g mleka krowiego
Węglowodany 4,5 5,0
Białka [g] 3,6 3,4
Wapń [mg] 134 119
Żelazo [mg] 0,05 0,05
Magnez [mg] 14 13
Mangan [mg] 0,032 0,02
Potas [mg] 204 151
Selen [μg] 1,33 0,96
Sód [mg] 50 49
Cynk [mg] 0,30 0,38
Witamina A [IU] 185 126
Witamina B1 [mg] 0,048 0,038
Witamina B2 [mg] 0,138 0,162
Witamina B3 [mg] 0,277 0,084
Witamina B5 [mg] 0,310 0,314
Witamina B6 [mg] 0,046 0,042
Witamina B12 [μg] 0,065 0,357
Witamina C [mg] 1,29 0,94
Witamina D [IU] 2,3 2,0
Kwas foliowy [mg] 1,00 5,00
Laktoza [g] 4,3 4,7
Cholesterol [mg] 11 14
Tłuszcze [g], w tym:

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone:

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone:

4,5

1,11

0,15

3,7

0,96

0,12

Na co pomaga mleko kozie?

Zawartość laktozy w mleku kozim jest niższa niż w mleku krowim, dzięki czemu jest ono zwykle lepiej przyswajalne przez osoby z nietolerancją laktozy. Poleca się je chorym cierpiących na dolegliwości żołądkowo-jelitowe i wrzody żołądka. Mleko kozie powinno znaleźć się w diecie dzieci i młodzieży – badania wykazały, że wypijanie 1 litra mleka dziennie przyczynia się do poprawy mineralizacji i gęstości kości. Dzięki zawartości laktozy mleko kozie „dba” o jelita, regulując florę bakteryjną. 

Kto nie powinien pić mleka koziego? 

Mleka koziego nie można podawać dzieciom do 1 roku życia, ponieważ jego skład nie jest optymalny dla małych dzieci. Przede wszystkim jest w nim zbyt wiele potasu i chloru, a za mało kwasu foliowego czy witaminy B12. Nawet jeśli u niemowlęcia występuje alergia na mleko krowie, mleko kozie nie może stanowić alternatywy ze względu na podobny potencjał uczulający. Skutki uboczne picia mleka koziego przez osoby z alergią lub nietolerancją to m.in. wysypka skórna, biegunka, nieżyt nosa czy nudności i wymioty.

Bibliografia: 

  1. Molik E., Kotowicz G, Substancje bioaktywne mleka koziego wykorzystywane w medycynie i farmacji, Roczniki Naukowe Zootechniki 2023, T. 50, z. 1, 3–12. 
  2. Pastuszka R., Barłowska J., Litwińczuk Z, Walory odżywcze i prozdrowotne mleka koziego, Medycyna Weterynaryjna 2015, 71 (8), 480-485. 
  3. Wolanciuk A., Barłowska J., Pastuszka R., Topyła B, Podstawowy skład chemiczny i wybrane parametry tłuszczu mleka koziego z okresu żywienia letniego i jesienno-zimowego, Roczniki Naukowe Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego 2013, t. 9, nr 2, 63-70 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: