Przejdź do treści

Melisa – herbata tylko na uspokojenie? Jakie jeszcze właściwości i zastosowanie wykazuje roślina?

Melisa - herbata tylko na uspokojenie? Jakie jeszcze właściwości i zastosowanie wykazuje roślina?
Melisa - herbata tylko na uspokojenie? Jakie jeszcze właściwości i zastosowanie wykazuje roślina?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Melisa jest bardzo znanym ziołem wykazującym właściwości relaksacyjne i uspokajające. Znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale również doskonale sprawdza się w kuchni. W łatwy sposób można z niej przyrządzić aromatyczny napar.

Melisa – czym jest?

Melisa lekarska – Melissa officinalis- jest to gatunek byliny z rodziny jasnowatych. Rośnie dziko w Europie, Afryce Północnej, Azji. W Polsce bez problemu można znaleźć uprawy tej rośliny.

Melisa zaliczana jest do bylin miododajnych, uwielbianych przez pszczoły. Nasi rodacy zamiast nazwy melisa lekarska używają takich nazw, jak “ rojownik”, “ cytrynowe ziele”, “pszczelnik”. Wzięło się to z tego, że polska tradycja nakazuje natrzeć wnętrze ula świeżą melisą, dzięki czemu pszczoły chętniej się tam zagnieździły.

Jest to roślina, która dorasta do 60 cm wysokości. Liście posiadają ogonki o różnej długości. Powierzchnia liścia od góry jest intensywnie zielona, a na spodzie jest jaśniejsza. Kwiaty melisy można znaleźć wiosną i latem w liściach, które są koloru jasnożółtego.

Ciekawostką jest fakt, że liście melisy mają cytrynowy smak i aromat. To one w głównej mierze znajdują zastosowanie w naszych domach do przyrządzenia naparów i nalewek.

Melisa – skład

W liściach melisy – Melissae folium – znaleźć można:

  • olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są cytral, cytronelal i geraniol
  • garbniki
  • flawonoidy
  • chlorofil
  • śluzy
  • karotenoidy
  • gorycze
  • kwasy fenolowe, w tym kwas rozmarynowy, ferulowy, kawowy.

Melisa – właściwości

Melisa jest rośliną leczniczą o wspaniałych właściwościach, dlatego tak powszechnie wykorzystywana jest w medycynie.

Do najbardziej cenionych właściwości należą te uspokajające. Dzięki niej można w znaczny sposób złagodzić stany nerwowe, nerwice, nadmierne pobudzenie. Napar z melisy może nam pomóc ułatwić zasypianie. Ta roślina już od bardzo dawna wykorzystywana była pod tym względem w medycynie ludowej.

Olejek na bazie melisy ma działanie rozkurczająco-rozluźniające, dzięki czemu możemy przynieść ulgę swojemu układowi pokarmowemu, jeżeli mamy np. problem ze wzdęciami.

Flawonoidy i kwasy fenolowe mają silne działanie antyoksydacyjne, czyli niwelują działanie wolnych rodników wpływających na szybszy proces starzenia się. Do tego obniżymy ryzyko zachorowania na miażdżycę, schorzenia neurologiczne, cukrzycę.

Olejek melisowy ma także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Jeżeli nasza odporność jest bardzo mocno obniżona, to warto pić napar z tej rośliny. Olejek polecany jest również w przypadku wystąpienia wirusa opryszczki.

Melisa a kosmetyki

Liście melisy z powodzeniem można wykorzystać we własnym, domowym SPA podczas najróżniejszych zabiegów kosmetycznych.

Własnoręcznie można przygotować tonik na bazie melisy, który działa kojąco na skórę. Do tego będzie regulował pracę gruczołów łojowych oraz łagodzić ewentualne stany zapalne na skórze.

Melisa jest wspaniałą bronią, jeżeli chodzi o walkę z łupieżem. Płukanka z melisy wspomaga włosy silnie przetłuszczające się.

Olejek melisowy można wykorzystać w aromaterapii, dzięki czemu po naszym mieszkaniu może unosić się kojący zapach. Taki zabieg z powodzeniem można wykonywać przed snem.

pelargonia afrykańska

Melisa i jej napar

Napar z melisy najlepiej przygotowywać na bazie suchych liści tego zioła, gdzie zawartych jest najwięcej wartościowych składników. Takie liście bez problemu możemy dostać w aptece. Zwracajmy jednak uwagę na jakość.

1 łyżeczkę suszu z liści zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do zaparzenia na ok. 20 minut. Do takiego naparu możemy dodać łyżkę miodu, dzięki czemu osłodzimy trochę jego cytrynowo-ziołowy smak.

Melisy ze względu na swoje właściwości nie powinno zażywać się przed prowadzeniem pojazdów, ponieważ zaburza ona naszą reakcję na nagłe sytuacje. W ciągu jednego dnia można spożyć maksymalnie trzy szklanki takiego naparu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: