Przejdź do treści

„Miałam problem ze spaniem u kogoś, bo wiedziałam, że głośno chrapię. Dopiero po kilku latach uświadomiłam sobie, że winą były papierosy”

Jak poradzić sobie z chrapaniem domowymi sposobami
Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Od tygodnia mój Bartek chrapie i zaczyna nam to mocno doskwierać. Dziś to już na kanapie spał, bo ja nie mogłam wytrzymać. No i dla niego to jest niezdrowe”, napisała Aneta na jednej z facebookowych grup. Nie jest jedyna, bo ten niekomfortowy problem dotyka bardzo wiele osób. O tym, czy można poradzić sobie z chrapaniem domowymi sposobami, tłumaczy internista Radosław Olszewski.  

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość. Doskwiera nie tylko chrapiącemu, ale także jego najbliższym. Bo trudno jest zasnąć i wyspać się w towarzystwie osoby, która głośno chrapie. Nie dość, że nie można spać, to jeszcze ma się ochotę przyłożyć chrapiącemu poduszkę na twarz. Porozmawiałam z internistą Radosławem Olszewskim i zajrzałam na fora internetowe, weryfikując, jak dziewczyny radzą sobie z chrapaniem.

Mój mąż chrapie wytwarzając takie decybele, że nie mogę usnąć. Juz nie mam sił. Najpierw 2 godziny męczę się by zasnąć, później budzę sie w nocy i znów nie mogę zasnąć. Rano jestem wykończona.

napisała "anaisanais96" na forum interetowym

W jaki sposób dochodzi do chrapania?

Radosław Olszewski: Wtedy kiedy przestrzeń w gardle jest zwężona, dochodzi do wibracji. Następuje ona wtedy, gdy mamy do czynienia z obniżeniem napięcia mięśni gardła, wydłużonym języczkiem i obniżeniem się podniebienia miękkiego. Dźwięk tych wibracji to właśnie chrapanie. Nie można tej dolegliwości ignorować, ponieważ może prowadzić do bezdechu, zaburzeń ciśnienia krwi i wywołać mózgowe krwawienie. Osoby, które doświadczają chrapania często są zmęczone, niedospane, skarżą się na bóle głowy i słabą koncentrację.

Poznaj domowe sposoby na zatoki, które naprawdę działają; na zdjęciu kobieta podczas inhalacji- Hello Zdrowie

Czy są sposoby, aby ograniczyć lub wyeliminować chrapanie? 

Tak, ale na problem należy spojrzeć całościowo. Być może należy zmienić swój tryb życia, aby ograniczyć lub wyeliminować chrapanie. Mowa o zdrowszych nawykach żywieniowych, wyżej aktywności fizycznej. Wielu osobom uprawianie sportu lub schudnięcie pozwala na wyeliminowanie problemu chrapania. Ale może być to problem, który wynika z urazu przegrody nosowej i tutaj zmiana nawyków nie pomoże.

W jakiej pozycji należy wówczas spać?

Jeśli chodzi o pozycję snu, ona również jest ważna. Spanie na plecach czasami powoduje, że język przesuwa się do tyłu gardła, co może blokować przepływ powietrza. Jeśli niewłaściwa pozycja jest powodem chrapania, wówczas wystarczy ułożyć się w pozycji na boku. Ona umożliwi swobodny przepływ powietrza i zmniejszy lub zatrzyma chrapanie. 

Czy alergicy są bardziej narażeni na chrapanie?

Tak, alergie mogą zmniejszyć przepływ powietrza przez nos, co zmusza nas do oddychania przez usta. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że taki alergik będzie chrapać. Osobami, które także bardziej predysponują do tego schorzenia są ci, którzy mają uraz przegrody nosowej. Może to powodować oddychanie przez usta podczas snu, w konsekwencji chrapanie. Tutaj najczęściej rozwiązaniem problemu jest operacja. 

Kobieta z alkoholem

Alkohol i palenie papierosów mają wpływ?

Alkohol może rozluźnić mięśnie gardła, powodując chrapanie, dlatego osoba mająca skłonności, powinna ograniczyć spożywanie napojów wysokoprocentowych przez co najmniej 2/3 godziny przed snem. A palenie papierosów jest niezdrowym nawykiem, który wpływa negatywnie całościowo na nasz organizm, powodując także trudności z oddychaniem.

Zatem, jeśli chcemy sprawdzić, czy za pomocą domowych metod pozbędziemy się chrapania, jakie są w skrócie rady? 

Ogólnie rzecz biorąc: spać spokojnie, unikać alkoholu przed snem, wziąć gorący prysznic, spać na boku, zdrowo jeść i ruszać się.

 

Przeglądając grupy i fora internetowe zauważyłam, że dziewczyny dzielą się radami i jak widać, niektóre z nich okazały się skuteczne. 

Miałam problem ze spaniem u kogoś, bo wiedziałam, że głośno chrapię. Dopiero po kilku latach uświadomiłam sobie, że winą były papierosy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.