Przejdź do treści

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. „Chciałabym, żeby wszyscy pamiętali w pozostałe 364 dni roku o naszej pracy” – pisze Weronika Nawara z „W czepku urodzona”

Święto Pielęgniarek / Instagram W czepku urodzona
Święto Pielęgniarek / Instagram W czepku urodzona
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta w kuchni
„Smażony boczek odchudza, ziemniaki tuczą”. Psychodietetyczka rozprawia się z absurdami dietetycznymi
prostata - do czego służy
Czy kobiety mają prostatę i do czego służy ten narząd? Poziom niewiedzy szokuje
lekarka w maseczce
Wstydzisz się rozebrać u lekarza? „Nikt z personelu nie czyha z radością, aby obejrzeć nagiego pacjenta”
portret lekarza michała domaszewskiego
Od 1 września brak maseczki tylko z zaświadczeniem od lekarza. „To absurd” – komentuje dr Michał Domaszewski
Gluten – dlaczego działa na nas jak narkotyk?

Co roku, 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Z tej okazji Minister Zdrowia Łukasz Szumowskim złożył „najserdeczniejsze życzenia” wszystkim pracownikom ochrony zdrowia. Czy tego najbardziej potrzebują teraz pielęgniarki? Prześledziłyśmy ich profile na Instagramie. Oto, czego życzą sobie one same.
Co roku, 12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Z tej okazji Minister Zdrowia Łukasz Szumowskim złożył „najserdeczniejsze życzenia” wszystkim pracownikom ochrony zdrowia. Czy tego najbardziej potrzebują teraz pielęgniarki? Prześledziłyśmy ich profile na Instagramie. Oto, czego życzą sobie one same.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

12 maja to dla wszystkich pielęgniarek (i pielęgniarzy) okazja do świętowania. Na całym świecie to właśnie oni ze wszystkich stron otrzymują słowa podziękowania i życzenia. Teraz, w dobie pandemii koronawirusa, życzenia zdrowia mają jeszcze większą wartość. W końcu to właśnie pielęgniarki, wraz z lekarzami, są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

Obecnie wiele pielęgniarek, oprócz pracy w szpitalach i innych placówkach, zajmuje się też szerzeniem wiedzy na swoich profilach w mediach społecznościowych. Z okazji swojego święta opublikowały posty, w których szczerze piszą o tym, czego by same sobie życzyły. 

W czepku urodzona

„Pielęgniarko, pielęgniarzu! Dziś nasz dzień. Nasze święto. Od dawna myślałam, jakie życzenia ja – jako pielęgniarka, chciałabym usłyszeć w tym dniu? ⁣
⁣Chciałabym, żeby życzenia, które dziś zobaczycie, przeczytacie, wysłuchacie, się spełniły. Chociaż w części. ⁣⁣Chciałabym, żeby wszyscy, którzy dziś pamiętają, pamiętali w pozostałe 364 dni roku o naszej pracy. ⁣⁣Chciałabym, żeby wasza praca, doświadczenie, podejście do pacjenta i do siebie wzajemnie było zauważane i doceniane. ⁣

⁣Chciałabym, żebyście nie bali się mówić głośno, żeby nikt was nie uciszał, kiedy mówicie w ważnej sprawie. ⁣Chciałabym, żebyśmy dla siebie wzajemnie byli ludźmi i nie patrzyli na pracę koleżanek i kolegów, tylko po to, by znaleźć błąd, a próbowali się od siebie uczyć. ⁣
⁣Chciałabym nie słyszeć już pytań, ile trwa kurs na pielęgniarkę i współczucia ze strony pacjentów, że muszę wykonywać taką pracę. ⁣

⁣Życzę wam, żebyście nie musieli wykonywać tej pracy. Życzę wam, żebyście chcieli!” – czytamy na profilu „W czepku urodzona”, który prowadzi pielęgniarka Weronika Nawara.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Pielegniarko, pielęgniarzu! 🧡 ⁣ ⁣ Dziś nasz dzień. Nasze święto. Od dawna myślałam, jakie życzenia ja jako pielęgniarka, chciałabym usłyszeć w ten dniu? ⁣ ⁣ ⁣ Chciałabym, żeby życzenia które dziś zobaczycie, przeczytacie, wysłuchacie się spełniły. Chociaż w części. ⁣ ⁣ Chciałabym, żeby wszyscy którzy dziś pamiętają, pamiętali w pozostałe 364 dni roku o naszej pracy. ⁣ ⁣ Chciałabym, żeby Wasza praca, doświadczenie, podejście do pacjenta i do siebie wzajemnie było zauważane i doceniane. ⁣ ⁣ Chciałabym, żebyście nie bali się mówić głośno, żeby nikt Was nie uciszał kiedy mówicie w ważnej sprawie. ⁣ ⁣ Chciałabym, żebyśmy dla siebie wzajemnie byli ludzmi i nie patrzyli na pracę koleżanek i kolegów, tylko po to by znaleźć błąd, a próbowali się od siebie uczyć. ⁣ ⁣ Chciałabym, nie słyszeć już pytań ile trwa kurs na pielęgniarkę i współczucia że strony pacjentów, że muszę wykonywać taką pracę. ⁣ ⁣ Życzę Wam, żebyście nie musieli wykonywać tej pracy. Życzę Wam, żebyście chcieli! 🧡 ⁣ ⁣ Fot. Jakub Włodek dla Agory – Wysokie Obcasy. ⁣ #nurse⁣ #nurseday #nurseday2020💐 #pielęgniarka #pielegniarstwomamoc #infermiera #wczepkurodzona #wczepkuurodzone #hospitallife #hospitalwork #wszystkiegopięknego #polishnurse

Post udostępniony przez Weronika Nawara (@wczepkurodzona)

Pielęgniarstwo w pigułce

Post nawiązujący do Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek powstał też na profilu „Pielęgniarstwa w pigułce”.

„To one przyjmują pacjentów do oddziału, przeprowadzają wywiad, pobierają krew do diagnostyki, zakładają wkłucia, by móc podawać leki, które przygotowują, wszelkie wstrzyknięcia, kroplówki, opatrunki, ale i czynności pielęgnacyjne wykonują same pielęgniarki. (…)

To jest Polska. A nawet jeśli w tym całym biegu zatrzymają się na łyk zimnej kawy – to im się należy. To nadal ludzie. Nie roboty. Dopóki człowiek nie położy się w szpitalu jako pacjent i nie zobaczy, kto cały czas jest przy nim, będzie żył w zakłamanych wyobrażeniach na temat zawodu pielęgniarki.

Szanujmy Pielęgniarki/Pielęgniarzy, doceniajmy ich pracę, która nie jest łatwa. Natomiast wam Pielęgniarki, życzę dużo cierpliwości, wytrwałości, samozaparcia, dumy z tego co robicie, poczucia własnej wartości i wyzbycia się strachu mówienia głośno tego, o czym naprawdę myślicie!” – czytamy w poście.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

To one przyjmują pacjentów do oddziału, przeprowadzają wywiad, pobierają krew do diagnostyki, zakładają wklucia by móc podawać leki, które przygotowują, wszelkie wstrzykniecia, kroplówki, opatrunki, ale i czynności pielęgnacyjne wykonują same pielęgniarki. Przygotowują do zabiegu operacyjnego fizycznie i psychicznie, asystują podczas operacji oraz otaczają opieką pacjenta, gdy wyjedzie po zabiegu z bloku, kontrolują parametry życiowe, każdą nieprawidłowość. Są przy pacjentach cały czas, zarówno wtedy gdy ich widzisz, że pomagają mu w codziennych czynnościach kiedy sam zaniemoże, jak i wtedy gdy ich nie widzisz np. gdy realizują zlecenia. Nie są pomocą lekarza, niższym szczeblem. To niezależny, niezastąpiony zawód, równie ważny w zespole terapeutycznym. Wyobrażacie sobie świat bez pielęgniarek? W dodatku nie mają pod opieką jednego pacjenta, a kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt. To jest Polska. A nawet jeśli w tym całym biegu, zatrzymają się na łyk zimnej kawy – to im się należy. To nadal ludzie. Nie roboty. Dopóki człowiek nie położy się w szpitalu jako pacjent i nie zobaczy, kto cały czas jest przy nim, będzie żył w zakłamanych wyobrażeniach na temat zawodu pielęgniarki. 🌷🌷🌷 Szanujmy Pielęgniarki/Pielęgniarzy, doceniajmy ich pracę, która nie jest łatwa. 🌷🌷🌷 Natomiast Wam Pielęgniarki, życzę dużo cierpliwości, wytrwałości, samozaparcia, dumy z tego co robicie, poczucia własnej wartości i wyzbycia się strachu mówienia głośno tego o czym naprawdę myślicie ! ____ U @morning.med znajdziecie dziś moją wypowiedź na temat stereotypów dotyczących studiów pielęgniarskich i zawodu pielęgniarki !

Post udostępniony przez @ pielegniarstwowpigulce

Pielęgniarka nurse

Życzenia dla pielęgniarek i pielęgniarzy złożyła także autorka profilu „Pielęgniarka Nurse” na Instagramie.

„Żyjąc w kraju absurdów, gdzie dostajemy oklaski i rapsy od głowy państwa, gdzie tworzy się medyczne „obozy pracy”, a z pracownika robi się niewolnika: ludzie, którzy nas cenią, szanują i wspierają. I życzę wam takich ludzi, jak najwięcej.

Życzę wam jak najwięcej satysfakcji z każdego uratowanego istnienia. Życzę wam wytrwałości i cierpliwości oraz szacunku. Życzę wam podejmowania dobrych wyborów – i życiowych, i zawodowych. A przede wszystkim życzę wam zdrowia” – pisze „Pielęgniarka Nurse”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Kiedy dodawałam swój pierwszy wpis w 2020 – o tym, że ten rok należy do pielęgniarek/ pielęgniarzy, nie spodziewałam się, że tak bardzo to się sprawdzi. I tak moi drodzy, to jest rok pielęgniarek / pielęgniarzy – bardziej niż kiedykolwiek. Żyjąc w kraju absurdów, gdzie dostajemy oklaski i rapsy od głowy państwa, gdzie tworzy się medyczne „obozy pracy”, a z pracownika robi się niewolnika : SĄ LUDZIE, KTÓRZY NAS CENIĄ, SZANUJĄ I WSPIERAJĄ. I życzę Wam takich ludzi, jak najwięcej. Życzę Wam jak najwięcej satysfakcji z każdego uratowanego istnienia. Życzę Wam wytrwałości i cierpliwość oraz szacunku. Życzę Wam podejmowania dobrych wyborów – i życiowych, i zawodowych. A przede wszystkim życzę Wam zdrowia. #pielęgniarka #pielęgniarstwo #pielęgniarz #nurse #dzieńpielęgniarki #nurseday

Post udostępniony przez Pielęgniarka (@pielegniarkanurse)

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Pielęgniarka trzymająca w ramionach trzy noworodki. To zdjęcie, zrobione tuż po wybuchu w Bejrucie, obiegło świat

Pielęgniarka trzymająca w ramionach trzy noworodki. To zdjęcie, zrobione tuż po wybuchu w Bejrucie, obiegło świat

Czujesz się wypalona? Zrób sobie dzień przerwy

Kobieta przed komputerem

Ból nadgarstka – przyczyny, ćwiczenia, leczenie

„Życzył mi, bym kiedyś został doktorem. Odpowiedziałem, że nie chcę”. Maciej Latos o kulisach pracy pielęgniarza

Co spakować do szpitala przed porodem? Radzi Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny i mama czwórki dzieci Natalia Białobrzeska

Co spakować do szpitala przed porodem? Radzi Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny i mama czwórki dzieci Natalia Białobrzeska

Ciągle pracujesz zdalnie? Trening uważności to coś, co ci się przyda

Biel pielęgniarskiego czepka to komunikat do społeczeństwa: „Jestem powołana, aby nieść pomoc”. Jak dawniej wyglądały stroje pielęgniarek?

Nie możesz skupić się w pracy? Może na to wpływać kilka czynników

5 kroków do wejścia w tryb urlopowy. O tym, jak szybciej przestawić się na wakacyjne „slow motion”, radzi psycholog Anita Kruszewska

Podjazd w szpitalu / istock

Pan Pielęgniarka zdradza szpitalne tajemnice. „To często nieoficjalna palarnia, tu kwitnie życie towarzyskie”

Koniec pracy zdalnej? Zobacz, jak uniknąć zarazków w publicznym transporcie

Kobieta pracuje przed lamptopem

Prawidłowa postawa przy komputerze – jak siedzieć? Pozycja

Flegmatyk – poznaj jego cechy i znajdź wspólny język

Pielęgiarka - W czepku urodzona

„Drodzy Państwo – oto jestem. Magister pielęgniarstwa, który pracuje przy łóżku chorego”. Na profilu W czepku urodzona pojawiły się ważne słowa

Psycholog pielęgniarek: Hejt wobec medyków przenosi się na ich rodziny

„Zamiast kulturalnej dyskusji i wspólnego szukania najlepszych rozwiązań jest grupowy lincz”. Psycholog o hejcie wobec pielęgniarek i lekarzy w czasie pandemii

Agresja w aptece / istock

Agresja w aptece. „Kiedyś facet rzucił we mnie dużym pudełkiem leku po tym, jak spytałam czy może zapłacić kartą, bo nie miałam jak wydać”

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Składki zdrowotne NFZ w 2020 roku – ile należy płacić?

Katarzyna Kucewicz

„Nie musisz być ciągle online ani mieć z tego powodu wyrzutów sumienia” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

Męczy cię praca z domu z dzieciakami "na głowie"? Oto kilka rad ode mnie, mamy bliźniaków

Męczy cię praca z domu z dzieciakami „na głowie”? Oto kilka rad ode mnie, mamy bliźniaków

Urlop macierzyński w 2020 roku

Saturacja — czym jest i jaką zbadać?

Saturacja – czym jest i jak ją zbadać? Jaki jest prawidłowy poziom saturacji?

Ogród, który leczy/Rawpixel

Ogród, który leczy. Poznaj wszystkie zalety ogrodów terapeutycznych

kobieta w biurze

„Pracodawca może sprawdzić, czy pracownicy przeszli koronawirusa”? Prawniczka wyjaśnia, czy polskie przepisy na to pozwalają

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Wegański chłodnik z botwinką. Bez mleka i jajek, ale z zaskakującymi dodatkami

insulinooporność

Dieta w insulinooporności