Przejdź do treści

Mięsożerne bakterie – przecinkowce w Bałtyku. Pływanie w morzu jest niebezpieczne

Kobieta na plaży
Mięsożerne bakterie - przecinkowce w Bałtyku. Pływanie w morzu jest niebezpieczne/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli wybierasz się nad polskie morze, lepiej zrezygnuj z kąpieli. Groźne dla człowieka bakterie pojawiły się na całym wybrzeżu Bałtyku. Kontakt z nimi może wywołać zakażenie zapalne, ciężkie zatrucie pokarmowe a nawet śmierć. 

Groźne bakterie w Bałtyku

Przecinkowce to mięsożerne bakterie (Vibrio vulnificus), które pojawiły się w wodach Bałtyku. Ich obecność spowodowana jest wzrastającą temperaturą wody, która pozwala im na szybkie namnażanie się. Jak zaznacza Niemiecki Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka (BfR), ocieplenie globalne i związane z tym ocieplenie wód ułatwiają rozprzestrzenianie się bakterii tolerujących sól. Zasolenie Bałtyku jest na średnim poziomie, jednak jest on jednym z najszybciej ocieplających się mórz. Przecinkowce natomiast rozmnażają się w temperaturze przekraczającej 20 stopni, więc polskie morze jest dla nich idealnym środowiskiem.

Mięsożerne bakterie – jakie choroby wywołują?

Spotkanie z tymi bakteriami grozi wystąpieniem zakażeń zapalnych, ciężkich zatruć pokarmowych a nawet śmiercią. Najniebezpieczniejsze z nich to Vibrio vulnificus i Vibrio cholerae. Pierwsza z nich może wywołać posocznicę, na którą umiera nawet 50 proc. chorych. Druga może wywołać cholerę. Co roku zaraża się nimi wiele osób. Ile osób zachoruje w tym roku, to zależy od pogody. Jednak według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), w tym roku temperatury mogą być wyjątkowo wysokie.

Przecinkowiec – objawy zarażenia

Na zarażenie przecinkowcem w szczególności powinny uważać osoby starsze, dzieci, osoby o osłabionej odporności, z chorobami przewlekłymi i po operacjach. Bakterie przenikają najczęściej do organizmu przez rany i otarcia. Zarazić można się także, jedząc skażone nimi ryby i owoce morza.

Jakie objawy towarzyszą zarażeniu przecinkowcem?

Jeśli po kąpieli w morzu zauważysz u siebie któryś z objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza. Leczenie może być trudne i wymaga antybiotykoterapii.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.