Przejdź do treści

Możesz używać kremu z filtrem, który kupiłaś rok temu? Dermatolodzy wyjaśniają

Możesz używać kremu z filtrem, który kupiłaś rok temu? Dermatolodzy wyjaśniają jakob owens/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zwykle dopiero wtedy, kiedy słońce zaczyna mocniej nam dokuczać, myślimy, że czas zabezpieczyć skórę kremem z filtrem. Z pewnością w szafce masz jeszcze butelkę kremu przeciwsłonecznego z ubiegłego roku… ale czy możesz wykorzystać ten kosmetyk, czy może nie jest już bezpieczny dla twojej skóry? Sprawdzamy.

Czy krem z filtrem może się przeterminować?

Praktycznie każdy kosmetyk może się przeterminować i ma ustaloną datę, w której powinien zostać wykorzystany. W przypadku większości kosmetyków datę liczy się nie od momentu produkcji, ale od momentu otwarcia – kiedy zostają one narażone na procesy utleniające. Jeśli dokładnie przyjrzysz się butelce kremu przeciwsłonecznego, to zapewne zobaczysz malutki symbol otwartego opakowania kosmetyków z cyframi w środku. Cyfry na symbolu oznaczają, ile miesięcy po otwarciu produkt jest jeszcze dobry i bezpieczny do użycia. Niektóre kremy mają zapisaną datę maksymalnego terminu użycia.

Warto także pamiętać o tym, że nieodpowiednie przechowywanie skraca życie kosmetyków. Jeśli zostawisz krem na pełnym słońcu, będziesz go narażać na gorąco i działanie wilgoci, to może się przeterminować dużo szybciej, niż sugeruje producent.

Zioła, po których nie powinno się wychodzić na słońce

Co, jeśli krem jest przeterminowany?

Co się staje z przeterminowanymi kosmetykami? Przede wszystkim zmieniają się ich właściwości oraz konsystencja. Przeterminowany krem, żel czy krem z filtrem mogą się rozwarstwiać, ponieważ z czasem oddzielają się w nich różne frakcje, na przykład frakcja tłuszczowa. Poza tym przeterminowany krem nie oferuje skutecznej ochrony. Dermatolożka dr Lauren Fine z Chicago Cosmetic Surgery and Dermatology podkreśla, że przeterminowany krem z filtrem nie zabezpieczy nas dobrze przed szkodliwym promieniowaniem, zwiększa ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych. One z kolei mogą zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry.

Kremy przeciwsłoneczne mogą mieć różnego rodzaju filtry – chemiczne albo fizyczne. Zarówno jedne, jak i drugie z upływem czasu będą tracić swoje właściwości i nie będą chronić przed słońcem.  W przeterminowanych kosmetykach mogą zachodzić procesy, przez które staną się one niebezpieczne – mogą podrażniać i powodować alergie. Nie warto więc korzystać z kosmetyków, które są przeterminowane.

Po czym poznać, że krem z filtrem jest przeterminowany?

Nie na każdym kremie znajdziemy datę przydatności, poza tym nie zawsze też pamiętamy, kiedy konkretnie go otworzyliśmy. Co w takiej sytuacji? Większość kremów z filtrami UV należy zużyć w terminie do 12 miesięcy od otwarcia, więc jeśli kupiłaś krem na początku poprzedniego sezonu, to prawie na pewno nie powinnaś z niego więcej korzystać.

Koniecznie zwróć też uwagę na wygląd kremu. Ten przeterminowany:

  • może mieć zmienioną konsystencję;
  • może być oleisty, bardziej tłusty;
  • może dziwnie, inaczej pachnieć;
  • może mieć inny kolor niż wcześniej.

Wszystkie te sygnały jasno mówią – wyrzuć kosmetyk! Nie oszczędzaj na nowym kremie z filtrem UV, bo możesz wyrządzić sobie krzywdę. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jak po nałożeniu na skórę zachowa się kosmetyk, który się przeterminował. Lepiej tego nie sprawdzać na sobie.

kobieta stojąca na przeciwko słońca

Czy na pewno używasz wystarczająco dużo kremów z filtrem?

Jeśli co roku kupujesz krem z filtrem i co roku zostaje ci go dużo… to czy na pewno prawidłowo korzystasz z tego kosmetyku? Kremy z filtrem powinny być używane raczej w sporych ilościach, inaczej nie będą spełniały swojego zadania. Jeśli na skórę nałożysz mniej kremu z filtrem, to nie uzyskasz spodziewanej ochrony.

Ile kremu z filtrem powinnaś używać? Na twarz jednorazowo aplikować się powinno około 2 ml kremu z filtrem, a na ciało minimum 30 ml. Wiele osób niestety nakłada o wiele za mało produktów do ochrony przed słońcem. Warto znać zasadę łyżeczki do herbaty. Jedna łyżeczka mieści 5 ml kremu i powinniśmy nakładać jedną łyżeczkę kremu na twarz, szyję i dekolt, po jednej łyżeczce na kończyny górne, dwie łyżeczki na tułów i po 2 łyżeczki na każdą nogę.

Dodatkowo, aplikację należy regularnie powtarzać. Co około 2 godziny lub po każdorazowym wyjściu z wody należy ponownie nałożyć krem z filtrem. Jeśli więc spędzasz wakacje na plaży, to bardzo szybko powinnaś zużyć dużą butelkę kremu przeciwsłonecznego. Zastanów się więc, czy faktycznie zapewniasz sobie wystarczającą ochronę przeciwsłoneczną latem.

 

Źródło: prevention

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: