Przejdź do treści

Muchy usiadły na twoim jedzeniu. I co teraz? Jeść dalej czy wyrzucić posiłek do śmieci? Mamy odpowiedź eksperta

Muchy w jedzeniu / istockphoto.com
Muchy w jedzeniu / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zauważyłaś, że na właśnie przygotowanej kanapce siedzi mała mucha? Pewnie ją odganiasz, a potem i tak zaczynasz posiłek? Jeszcze niedawno sama tak właśnie bym zrobiła! Po rozmowie z prof. dr hab. Stanisławem Ignatowiczem, ekspertem od owadów, już niekoniecznie. Co się dzieje, gdy mucha usiądzie na jedzeniu? Wyjaśniamy. 

Muchy na jedzeniu

Są wszędzie. Siadają na mięsie, nabiale, warzywach i owocach. W niektórych miesiącach jest ich tak dużo, że przestajemy zwracać na nie uwagę. Najwyższy czas to zmienić. Muchy mogą być naprawdę groźne dla naszego zdrowia. 

– Muchy wyczuwają z dala zapach naszego pożywienia, np. kanapki z szynką. Lecą do pokarmu i siadają na nim. Włoskami smakowymi rozmieszczonymi na stopach odnóży i na tarczy aparatu gębowego badają, czy pokarm jest smaczny i nadaje się do spożycia. Gdy muchy tak podepczą nasze jedzenie, chcą pobrać pokarm. Nie potrafią nic ugryźć, gdyż mają liżący aparat gębowy. Potrafią tylko lizać.

Dlatego na naszą szynkę wydzielają ślinę i wymiotują tym, co ostatnio jadły. A może były przypadkiem u sąsiada w toalecie? W ślinie i wymiocinach są enzymy trawienne, które po kilku minutach zamieniają cząstkę szynki w półpłynną masę. Powstałą w ten sposób mazistość muchy z łatwością zlizują – mówi prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog.

Muchy przenoszą chorobotwórcze bakterie

Jak wyjaśnia dalej ekspert, muchy należą do bardzo nieczystych owadów. Odwiedzają miejsca brudne i bogate w najróżniejsze mikroorganizmy, więc na ich ciele i w przewodzie pokarmowym są miliony bakterii. Gdy potem muchy badają nasze jedzenie, gdy próbują się pożywić, wtedy do naszej żywności wprowadzają chorobotwórcze wirusy, bakterie czy grzyby.

– W ten sposób rozprzestrzeniają chorobotwórcze bakterie durów, czerwonki, salmonellozy, gruźlicy, wąglika, a także czynniki chorobotwórcze powodujące poliomyelitis, chorobę Heinego-Medina (tzw. polio) oraz formy inwazyjne pasożytów, np. jaja owsików.

Nasze pożywienie, na którym muchy siadają oraz do którego wprowadzają swoją ślinę i wymiociny bogate w enzymy trawienne, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Żywność należy więc chronić przed dostępem much skutecznymi sposobami – mówi entomolog.

Jak chronić jedzenie przed muchami?

Już wiemy, że jedzenie, na którym siedziały muchy, nie nadaje się do spożycia. Nie marnuj go! Zaopatrz się w moskitiery i specjalne przykrywki z siateczką chroniącą posiłek przed niechcianymi gośćmi. Nie zostawiaj też jedzenia na blacie czy na stole. Produkty chowaj do lodówki, chlebaka bądź szczelnie zamykaj w odpowiednich pojemnikach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.